"Biden kertoi pitämässään tiedotustilaisuudessa kaksi suurta uutista: 1) Venäjän presidentti Vladimir Putin on päättänyt hyökätä Ukrainaan. 2) Kohteena on todennäköisesti maan pääkaupunki Kiova."
Jos tuo pitää paikkansa niin todellakin, venäläiset ovat hulluja.
Hulluja nuo venäläiset;
12
349
Vastaukset 12
- Anonyymi
Putin pelaa vaarallisinta peliään:
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000008624550.html
Ja kaikki tietävät miten tuossa myös käy !!!
Kiitos siitä !!! - Anonyymi
Venäjä on "kiistatta fasistinen, militaristinen ja imperialistinen valtio", minkä jopa täällä ahkerasti kommentoiva kommunismidiktatuurin puuhastelija nimimerkki Partacus myönsi tuossa sitaatissa mainitusti joulukuussa 2019 aloituksessa Mitä fasismi tarkoittaa nykyajassa.
Nyt tuo Venäjän fasismidiktatuuri on koonnut jo kuukausien ajan hyökkäyssotajoukkojaan Ukrainan rajan pintaan, miehittämilleen Ukrainan Krimille ja osiin Itä-Ukrainaa sekä diktaattori Aljaksandr Lukashenkan johtamalle Valko-Venäjälle jatkaakseen vuonna 2014 aloittamaansa hyökkäyssotaa Ukrainaa vastaan.
Euroopan Unioni, NATO ja Yhdysvallat ovat tarjonneet koko ajan Vladimir Putinille neuvottelujen ja diplomatian tietä, mutta Moskovan Kremlin fasistijohtaja näyttää valitsevan sen sijaan hyökkäyssodan, joka uhkaa ilman muuta Euroopan ja samalla koko maailman rauhaa.
Venäjällä runsaat sata vuotta sitten Leninin bolsevikkien Venäjän asiaa ajamaan perustettu Suomen Kommunistinen Puolue jatkaa edelleen Venäjän asian ajamista, riippumatta siitä, että puolueen edustaja on ilmoittanut täälläkin nyky-Venäjän hallinnon fasistiseksi ja sotaisan valloitushaluiseksi. - Anonyymi
Venäläiset??? Samaa kansakuntaa ovat ukrainalaiset, on sama kieli ja kulttuuri.
- Anonyymi
Olet "oikeassa";
"Ukrainan kieli eli ukraina (ukr. украї́нська мо́ва, ukrajins′ka mova[2]) on indoeurooppalaiseen kielikuntaan kuuluva slaavilainen kieli ja muodostaa yhdessä ruteenin, valkovenäjän ja venäjän kanssa itäslaavilaisten kielten ryhmän.[3]
Kielellä on virallisen kielen asema Ukrainassa, jossa se on maan ainoa virallinen kieli.[5] "
Osaatko muuten ollenkaan puhua totta ja rehellisesti ??? Eivät ole samaa todellisuudessa, muista holodomor!
Venäläisethän olivat aikoinaan valmiita tappamaan ukrainalaiset nälkään!- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Eivät ole samaa todellisuudessa, muista holodomor!
Venäläisethän olivat aikoinaan valmiita tappamaan ukrainalaiset nälkään!Kuten aikoinaan valkoiset suomalaisia. Ja nyt en ota kantaa siihen mitä Venäjällä ja Ukrainassa tapahtuu.
Anonyymi kirjoitti:
Kuten aikoinaan valkoiset suomalaisia. Ja nyt en ota kantaa siihen mitä Venäjällä ja Ukrainassa tapahtuu.
Kannattaa ottaa oppia siitä miten venäläiseen voi luottaa kun se pääsee määräilemään. Kun hieman seuraat niin huomaat, ei tipan tippaa ellet maksa siitä kovaa hintaa!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Kannattaa ottaa oppia siitä miten venäläiseen voi luottaa kun se pääsee määräilemään. Kun hieman seuraat niin huomaat, ei tipan tippaa ellet maksa siitä kovaa hintaa!
Vähän kun UPM kokoomuskommari Wahlroosin johdolla.
Anonyymi kirjoitti:
Vähän kun UPM kokoomuskommari Wahlroosin johdolla.
Esitäppä vertailusi tuolle väitteellesi!
- Anonyymi
Karjala Suomelle, ovat samaa kansaa
- Anonyymi
Voitaishan me ottaa koko vanha neuvostoliitto, koska neuvostoliittohan ehdotti meille yhteistä tulevaisuutta... tehdään sama mutta suomen johdolla, ja laitetaan turhat kommarieunukit kilometritehtaalle... niistä ei ole kuin haittaa kuten olemme huomanneet.
ootsin harasoo,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 701091
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K12939En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61910- 62808
- 60760
- 57697
- 60627
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49617- 133596
- 67596
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.22590Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.30565- 50559
- 33510
- 29505
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk35499- 72476
- 18474
- 40457
- 24439