kertokaa mulle,

jos tietoa on

Tuli eilen Yle Teemalta katottua Teuvo Tulion viimeinen elokuva Sensuela. Olihan se kieltämättä aika outo tapaus. Tietääkö kukaan mitään elokuvan naispuolisesta pääosan esittäjästä Marianne Mardista (oikea nimi kai Marianne Träskman)? Onko tehnyt ko. elokuvan jälkeen elokuvarooleja tai esiintynyt muualla, mitä puuhailee nykyään? Oliko muita rooleja ennen ko. elokuvaa?

4

3005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sini

      Marianne Mardi on ainakin ollut The Sharks-nimisen bändin rumpali, mutta en tiedä koska, kuinka pitkään ja millaisella taidolla.

      Google kertoi, että Vantaalla asustaa Marianne Träskman -niminen taloussihteeri.

      • Haka

        On kokoomuksen ehdokkaana kunnallisvaaleissa 2012.
        Ei anna itsestään mitään esittelyä kokoomuksen sivuilla, mikä on kovin outoa ehdokkaalle.


    • Historiasta kiinnostunut

      Hän näyttäisi olleen 18-vuotiaana missikisoissa vuonna 1967.

      http://lempimissit.suntuubi.com/?cat=258

      Ymmärtääkseni hän ei tehnyt muita elokuvia. Hän, kuten Sensuelan toinenkaan pääosan esittäjä Mauritz Åkerman, eivät olleet varsinaisesti näyttelijöitä. Tulio kasittääkseni buukkasi heidät molemmat ulkoisten kriteerien perusteella.

      Saattaa ehkä ollakin yksi ja sama henkilö tuo Vantaalla asuva. Mutta mitä tulee Sensuelaan, niin luulen hänen haluavan pitää melko matalaa profiilia sen suhteen. Ainahan tietenkin voi asiallisesti soittaa/pistää postia ja kysyä, mitä hän ajattelee elokuvasta 40 vuotta sen kuvaamisen jälkeen.

    • filmisti

      Hän näytteli ainakin Jörn Donnerin elokuvassa Hellyys. Käsittääkseni aika lailla sivuosassa tosin.

      Lisätietoja kannattaa kaivella Suomen kansallisfilmografiasta. Todella laaja kirjasarja, veikkaan löytyvän miltei jokaisesta kaupunginkirjastosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      249
      7571
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      142
      3981
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      118
      2227
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1677
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1520
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1214
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1012
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      973
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      958
    Aihe