kertokaa mulle,

jos tietoa on

Tuli eilen Yle Teemalta katottua Teuvo Tulion viimeinen elokuva Sensuela. Olihan se kieltämättä aika outo tapaus. Tietääkö kukaan mitään elokuvan naispuolisesta pääosan esittäjästä Marianne Mardista (oikea nimi kai Marianne Träskman)? Onko tehnyt ko. elokuvan jälkeen elokuvarooleja tai esiintynyt muualla, mitä puuhailee nykyään? Oliko muita rooleja ennen ko. elokuvaa?

4

3036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sini

      Marianne Mardi on ainakin ollut The Sharks-nimisen bändin rumpali, mutta en tiedä koska, kuinka pitkään ja millaisella taidolla.

      Google kertoi, että Vantaalla asustaa Marianne Träskman -niminen taloussihteeri.

      • Haka

        On kokoomuksen ehdokkaana kunnallisvaaleissa 2012.
        Ei anna itsestään mitään esittelyä kokoomuksen sivuilla, mikä on kovin outoa ehdokkaalle.


    • Historiasta kiinnostunut

      Hän näyttäisi olleen 18-vuotiaana missikisoissa vuonna 1967.

      http://lempimissit.suntuubi.com/?cat=258

      Ymmärtääkseni hän ei tehnyt muita elokuvia. Hän, kuten Sensuelan toinenkaan pääosan esittäjä Mauritz Åkerman, eivät olleet varsinaisesti näyttelijöitä. Tulio kasittääkseni buukkasi heidät molemmat ulkoisten kriteerien perusteella.

      Saattaa ehkä ollakin yksi ja sama henkilö tuo Vantaalla asuva. Mutta mitä tulee Sensuelaan, niin luulen hänen haluavan pitää melko matalaa profiilia sen suhteen. Ainahan tietenkin voi asiallisesti soittaa/pistää postia ja kysyä, mitä hän ajattelee elokuvasta 40 vuotta sen kuvaamisen jälkeen.

    • filmisti

      Hän näytteli ainakin Jörn Donnerin elokuvassa Hellyys. Käsittääkseni aika lailla sivuosassa tosin.

      Lisätietoja kannattaa kaivella Suomen kansallisfilmografiasta. Todella laaja kirjasarja, veikkaan löytyvän miltei jokaisesta kaupunginkirjastosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      367
      12340
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5397
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      214
      3932
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      197
      2613
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1982
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      726
    Aihe