Tuli eilen Yle Teemalta katottua Teuvo Tulion viimeinen elokuva Sensuela. Olihan se kieltämättä aika outo tapaus. Tietääkö kukaan mitään elokuvan naispuolisesta pääosan esittäjästä Marianne Mardista (oikea nimi kai Marianne Träskman)? Onko tehnyt ko. elokuvan jälkeen elokuvarooleja tai esiintynyt muualla, mitä puuhailee nykyään? Oliko muita rooleja ennen ko. elokuvaa?
kertokaa mulle,
4
2885
Vastaukset
- Sini
Marianne Mardi on ainakin ollut The Sharks-nimisen bändin rumpali, mutta en tiedä koska, kuinka pitkään ja millaisella taidolla.
Google kertoi, että Vantaalla asustaa Marianne Träskman -niminen taloussihteeri.- Haka
On kokoomuksen ehdokkaana kunnallisvaaleissa 2012.
Ei anna itsestään mitään esittelyä kokoomuksen sivuilla, mikä on kovin outoa ehdokkaalle.
- Historiasta kiinnostunut
Hän näyttäisi olleen 18-vuotiaana missikisoissa vuonna 1967.
http://lempimissit.suntuubi.com/?cat=258
Ymmärtääkseni hän ei tehnyt muita elokuvia. Hän, kuten Sensuelan toinenkaan pääosan esittäjä Mauritz Åkerman, eivät olleet varsinaisesti näyttelijöitä. Tulio kasittääkseni buukkasi heidät molemmat ulkoisten kriteerien perusteella.
Saattaa ehkä ollakin yksi ja sama henkilö tuo Vantaalla asuva. Mutta mitä tulee Sensuelaan, niin luulen hänen haluavan pitää melko matalaa profiilia sen suhteen. Ainahan tietenkin voi asiallisesti soittaa/pistää postia ja kysyä, mitä hän ajattelee elokuvasta 40 vuotta sen kuvaamisen jälkeen. - filmisti
Hän näytteli ainakin Jörn Donnerin elokuvassa Hellyys. Käsittääkseni aika lailla sivuosassa tosin.
Lisätietoja kannattaa kaivella Suomen kansallisfilmografiasta. Todella laaja kirjasarja, veikkaan löytyvän miltei jokaisesta kaupunginkirjastosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028