Elikkä alle 200 000. Eikö putiinilla tuon enempää ole? Kuka putiinia suojelee kun musikat on arolla palelemassaa?
Venäläisillä 75% sotilausta ukrainaa uhkaamassa
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ne on hankkimassa siellä koronaa itselleen. Antaa aikaa mennä niin kaikki ovat kipeinä.
Olisi venäjän kansan aika ottaa se valta joka sille kuuluu.
Venäjän kansalla ei ole koskaan toivoa.Siellä on aina yläluokka joka pitää aseilla kansan kurissa ja köyhänä. Ja sama kiinassakin.
Ja samaa tahtoo euroopan populistit.
Putiini haluaa USA:lta turvatakuita ? No jos sitä pelottaa, niin se Bidee voisi lähettää pari pataljoonaa merijalkaväkeä Kremliä turvaamaan.
Putinille käy kylmät, jos ei ymmärrä lopettaa uhoaan.
Yllättävän vähän lopulta, kun ajattelee maan laajuutta. Entä jos nyt joku muu rajakiistamaa hyödyntää sen, että kokenein osa sootaväestä on kiinni jossain haastavassa konfliktissa? Entä jos joku terroristi räjäyttää Tshernobylin sarkofagin juuri, kun tuuli on Venäjän kalliiseen sotakalustoon päin ja siitä ulee radioaktiivisena käyttökelvotonta. Ehkä joku räjäyttää sarkofagin lavastaen sen Venäjän virheeksi juuri silloin, kun vallitseva tuuli kantaa myrkkypilven kaluston ja joukkojen yli kohti Moskovaa? Miten käy presidentin kannatuksen silloin?
Kiina esimerkiksi voi ottaa kaiken uralille asti heti, kun ansa napsahtaa ja koko sotaväki on sidottu Ukrainaan. Samoin Kaukasuksen separatistit varmasti vain odottavat, koska on aika. Mongolia valtaa Siperian arot, ja sisäiset oppositiovoimat ja separatistit aloittavat kansannousun, kun hallinnolla on kädet täynnä Ukrainan kanssa.
Lähdettä aloituksen väitteelle? Alueen kameroissa kun ei edelleenkään näy mitään suuria sotajoukkioita.
Venäjä on ennenkin pelastanut Suomen ja suomalaisuuden, v.1809 kuningaskunnalta , toisessa maailmansodassa saksalaisilta ja nyt nosti suomalaisten itsetuntoa ja pelastaa lopalisaatiolta.
Edelleenkin lentotoiminta ukrainassa toimii lähes normaalisti ja lännen tiedustelukoneet pyörivät taivaalla julkisesti. Isot pojat leikkivät kissa ja hiiri leikkejään,,,
Venäjä ainoastaan pitää toimintansa piilossa ja ainoastaan lännen tiedustelutoiminnan varassa julkisessa uutisoinnissa.
Korona leviää kasarmeissa ja armeijan teltoissa.
On varuskuntasairaaloihin tulossa potilaita, vaikkei sotavammoja tulisikaan.