fennovoima ja olkiluoto 3

Anonyymi

Jos fennovoimalaa ei rakenneta venäjän takia nousee sähkön hinta suomessa paljon ja köyhät maksaa taas,olkiluoto3 on 10v myöhässä ?? kun porvarit ei halunneet voimalaa itänaapurista vaan ranskasta,se ei tule ikinä tuottamaan sähköä koska se voi poksahtaa kuin tsernobyl.

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin sanottu.

    • Anonyymi

      Sähkön hinta laskee kun OL3 kytketään verkkoon. Hinta lähtee nousemaan sitä mukaa kun täällä yritetään siirtyä sähköautoja käyttämään.

      Hanhikivi palautetaan piirrustuspöydälle ja Rosatom korvataan länsimaisella reaktorinvalmistajalla. Kiitokset tapahtuvasta voi osoittaa suoraan Putinille.

    • Anonyymi

      Kaikenlainen Venäjäpokkurointi on nyt pahasta. Enkä myöskään haluaisi olla se tyyppi kylillä, joka myi aikoinaan talonsa tai maitaan Venäläisille.

      Länsimainen toimittaja surutta tilalle. Maksaa sopimuksen keskeyttäminen korvauksina. Pieni hinta saavutettuun etuun nähden.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/789480d1-9262-4b49-96fd-1488484a5017

      Nyt tietysti Venäjä alkaa pätkimään tuontisähköä . Vain ajan kysymys mutta täysin odotettavaa. Turha valittaa kun on vapaaehtoisesti päästetty kotimainen tuotanto alas.

      Siperia opettaa.

      • Anonyymi

        No, pätkivätkö nyt sinulla sähköt?


    • Anonyymi

      Aloittaja ei aivan ymmärrä mitä väittää:
      Mahdollinen voimala Pyhäjoelle valmistuu aikaisintaan joskus 7- 12 vuoden kuluttua. Jos se valmistuisi juuri nyt, se kykenisi tuottamaan noin 6-8 prosenttia suomen koko sähköntarpeesta. Kun se oikeasti valmistuu, jos valmistuu, sähkönkulutus on todennäköisesti noussut nykyisestä kymmenillä prosenteilla ja em. voimalan osuus entisestäänkin pienentynyt.
      Jos se osuus silloin on luokkaa 4-5 prosenttia maan sähköntarpeesta, silläkö on NIIIIN valtavan suuri vaikutus sähkön hinnoittelussa, ei ole!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      52
      3335
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2782
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      146
      2582
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2291
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2014
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      37
      1271
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe