Miksi tietyn valtion virallinen historian käsitys muodostuu yhden ainoan henkilön puheesta ilman minkäänlaista julkista alan tutkijan arvostelua ?
Historian tulkinnasta
Anonyymi
10599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Et suinkaan sinä Putinia tarkoita ?https://keskustelu.suomi24.fi/t/17324345/voiko-toisen-valtion-alueita-julistaa-itsenaiseksi-
On olemassa puolueetonta ja riipumatonta kansallista ja kansainvälistä historian tulkintaa ja sitten on olemassa Putinin tulkintaa.
Venäjä on tunnetusti maa, jolla on aina tulevaisuus täydellisesti hallussa, mutta historia muuttuu koko ajan.
Putinin historian tulkinnalle on kyllä duumassa taputettu,mutta kukaan ei ole ilmoittanut uskovansa siihen.
Valeiden ja propagandan voimalla on NL/Venäjä ennenkin naapureitaan ahdistellut.
Putin vain jatkaa perinnettä.
Taputtajia löytyy tältäkin palstalta. Taitaa löytyä uskoviakin?
Koska Putin on Venäjän Mannerheim, pyhimys jo eläessään. Eihän Suomessakaan kukaan arvostele m-heimia julkisesti koska kaikki mitä hän elämänsä aikana sanoi ja teki on ehdottoman oikein.
Putinin ja Mannerheimin ero on kuin yön ja päivän.
gustav oli paljon paljon enemmän hienosteleva ja muodikas.
On siinä meillä tekemistä tulevaisuudessa. Meillä tulee olemaan naapurina Venäjn sijaan Pohjois-Korea. Kaikki yhteydet urheilusta kulttuuriin on nyt lopetettu. Kauppasuhteet katkaistu. Kukaan ei voi luottaa Putiniin jos hän on vallassa kun sota Ukrainassa on sodittu loppuun. Lentoliikenne Venäjälle on poikki. Hissit jäävät kerroksien väleihin, koska niitä ei pysty huoltamaan. Autoja ei huoltopäivitetä. Minkäänlaisiin uusiin sopimuksiin ei enää voi lähteä Putin hallinon kanssa.
Putleristien mielestä kaikki on kunnossa.
Naton yritys napata Ukraina on torjuttu.
Maa on raunioina ja väestö maanpaossa.
Kremlin mukaan kaikki on viimeinkin hoidettu ukrainalaisten oman tahdon mukaisesti.
" Maa on raunioina ja väestö maanpaossa. "
Venäjä raunioituu taloudellisesti saman tyyppiseksi ydinasevaltioksi kuin Pohjois-Korea on tätä nykyä. Maan älymystöä lähtee pakoon välttääkseen 15 vuoden vankeuden, joka uhkaa jos ja kun on ottanut kantaa Putini "erikoisoperaatioon". Naapurit käräyttävät toisiaan aivan kuin Natsi-Saksassa Goeppelsin gestapon valvomana. Uus-emigrantit ovat nyt liikkeellä. Kukaan ei vielä tiedä, mitä tulevaisuus tuo Venäjälle. Talouspakotteet iskevät todella ja lujaa Venäjän kansan riveihin. Mitä tapahtuu, kun alle 10 vuotiaiden sukupolvi on aikuisiässä Venäjällä. Kremlin kanavan tiedot ovat ristiriidassa todellisuuteen. Uhka on todellinen, ei vain venäläisille, vaan myös meille suomalaisille.
Ainoastaan näytelmän alkua ollaan vasta kirjoitettu ja katseltu.