Siltä vaikuttaa, sillä se järjestää vain mustille ja ruskeille lukijoille rajatun julkisen tapahtuman.
"POC-lukupiiri järjestää Oodissa tapahtuman, jossa keskustellaan ”POC-porukalla” Jayson Reynoldsin kirjasta Minuutin mittainen ikuisuus. Lukupiiri määrittelee tapahtuman tiedoissa osallistujat näin: ”POC = People of Color = mustat ja ruskeat tyypit”. Lisäksi he korostavat, että tapahtuma on suunnattu vain mustille ja ruskeille lukijoille."
Jokainen tietää, että jos tuollainen tapahtuma järjestettäisiin vain valkoisille, haloo olisi valtava. Suvakit, antirasset huutaisivat täyttä kurkkua, Yle puhuisi asiasta viikon uutisissa ja A-studiossa, mutta nyt ei tule puhumaan.
"POC-lukupiiri järjestää Oodissa tapahtuman, jossa keskustellaan ”POC-porukalla” Jayson Reynoldsin kirjasta Minuutin mittainen ikuisuus. Lukupiiri määrittelee tapahtuman tiedoissa osallistujat näin: ”POC = People of Color = mustat ja ruskeat tyypit”. Lisäksi he korostavat, että tapahtuma on suunnattu vain mustille ja ruskeille lukijoille."
Jokainen tietää, että jos tuollainen tapahtuma järjestettäisiin vain valkoisille, haloo olisi valtava. Suvakit, antirasset huutaisivat täyttä kurkkua, Yle puhuisi asiasta viikon uutisissa ja A-studiossa, mutta nyt ei tule puhumaan.
Vastaukset 65
Vanhimmat
No rotuerotteluahan tuo on.
Parempi väki koolle
Ihan täysin.
Ehkä öyhöjen kannattaisi tajuta, että kirjasto ei järjestä tuota lukupiiriä, vaan ainoastaan tarjoaa sille tilat. Lukupiirin perustajat ja vetäjät eivät ole kirjaston henkilökuntaa, vaan kirjaston ulkopuolisia henkilöitä. Tuo lukupiiri on toiminut jo pari vuotta ja se toimii myös muualla kuin kirjastossa.
https://www.yhteisetlapsemme.fi/blog/yl-4-2021-keskustelua-representaatioista-ja-rasismista-poc-lukupiirin-kanssa/
Mitä sitten, tuliko suvakille paniikki?
persuillakin on ampuma- ja saunakerho jossa ammutaan poliitikkojen kuvia maalina?
Onko seuraava vaihe se, että valkoisille ovi aukeaa vain kympin setelillä. ( toki sen voi maksaa myös digitaalisella lompakolla)
Missähän keltaiset ovat
He eivät uhriudu ja valita sortoa, vaan opiskelevat ja tekevät työtä ja ovat älykkäitä. Heillä ei ole sopeutumisongelmia kuten tummilla.
Kyllä mun mielestä on thaiseuroja ja yhdistyksiä, järjestävät esim. Vesijuhlia, samoin varmaan kiinalaiset kokoontuvat jne. Omissa ympyröissään
Mutta omilla rahoillaan!
Kyllä nuo seurat saavat rahoitusta kunnilta tai valtiolta. Tai vähintään saavat julkisen tilan käyttöönsä tilaisuuksiaan varten. Niin kuin saa moni muukin yhdistys tai yhteisö värityksestään riippumatta.
Tämä on sitä parempaa rasismia..
Kinkki kerhot järjestetään Kiinassa, kun eivät ossoo savoa!
Onko kaukoidän ihmiset POC ? vai onko termi varattu vain afrikkalaista ja lähi-idän juuret omaaville?
Ei tiedä.
Se järjestetään sen takia että nähdään kuinka paljon mustat todellisuudessa varastavat ja samalla testataan hajunpoistoa tiloista.
Yle tosiaan jankkaisi asiasta viikon.
Siis hirveä haloo tulisi.
Aika erikoinen juttu.
Eihän tuo ole ongelma. Hankkii vaan kunnon rusketuksen solariumilla jos välttämättä haluaa tuollaiseen tapahtumaan mennä
Ei onnistu.
Eläkeläisten tilaisuudet eläkeläisille, parkinsonia sairastaville omansa, reumakerhot jne
Miksei saisi tummaihoisille myös olla oma tilaisuus, miten se eroaa?
Uskon että kirjoituksesi on sarkasmia, ei kukaan oikeasti voi olla noin tyhmä.
Joku voisi kokeeksi perustaa lukukerhon valkoisille, niin tyhmimmätkin ymmärtäisivät mistä on POC tapahtumassa kyse.
Kerro sitten miksi valkoisille ei saa olla omia?
Itse olet tyhmä jos et tajua miten tärkeitä vertaisryhmät ovat. Eri ihonväreillä olrvat on vähemmistöä suomessa. Miksi he eivät voisi keskenään keskustella kirjoista joissa ehkä ihonväriä käsitellään.
Tungetko sinä itsesr romainaisten virkkuukerhoon, tai 75 päiväkerhoon?
Mutta jo kirjasto ilmoittaisi, että tilaisuus on vain valkoisille, niin jopa sinä tajuat, että hirveä haloo tulisi.
Eri vastaaja
Kirjastoilla on lukupiirejä, kysypä omastasi. Kansalaisopistoilla, seniori-yhdistyksillä jne. Lukupiirin voi perustaa itsekin.
Kysy omasta kirjastostasi.
Ei mitenkään eri asia. Rajattu ryhmä on rajattu ryhmä. Miks sun on vaikee tajuta itse?
Käyn eläkeläisten lukupiirissä , ilmoitus on jossain vanhustyön alla eli selvästi rajattu pois työikäiset.
Eurooppalaisen kirjallisuuden lukupiiri? Venäläisen kirjallisuuden lukupiiri? Punaniskakirjallisuuden lukupiiri? kaikki taitaa onnistua.
Ja kai siinä järjestäjä valkkaa käsiteltävät teokset, ihan puhtaan valkoiset jos haluaa.
..päiväkerhoja vanhuksille on ,järjestetty (mutta en ole käynyt ) vaan nuo romaninaisten virkkuukerhot ... miksi niiden virkkauksissa on ommeltu lapunkanta josta tekstiosa on leikattu pois ?
Sevittäkää kuka ja millä taustalla, johtaa kirjastoa?
Puutarhatontun vaimo!
Ovatko kaikki väli mallit mukana
Ei tuon räikeämpää rotuerottelua voi olla. Minulle opetettiin 80-luvulla koulussa, että se on väärin (esimerkkinä mm. Etelä-Afrikka).
Ehkä se sittenkin on taas oikein?
Tummat ensin ja vaaleat sitten on oikein.
Kyllä on rasmuslaiset hiljaa.....heheheeee.
Rasismia yhteisillä verovaroilla. Mistäköhän löytyy palautekanava jossa voisi antaa vähän kommenttia moisest HelMetille.
Olen suvakki ja tunnuksemme on ollut, että vain pyykkiä pestessä värillä on väliä.
Todella käsittämätöntä ja perustuslain vastaista järjestää yleisötapahtuma jonka sisäänpääsyn ehtona on tietty rotu!
Lähes koko maailma taistelee rotuerottelua vastaan ja Helsinki päättää laittaa veromaksajiensa rahaa sopivanrotuiseen käyttöön!
Käsittämätöntä öyhötystä valheen perusteella. Avauksessa mainittu tilaisuus ei ole rajattu vain tietyn värisille, toisin kuin avaaja valehtelee.
Avaaja on muka lainannut kirjaston tekstiä lainausmerkeissä, mutta lisännyt sinne sanan jota alkuperäisessä tekstissä ei ole. Alkuperäinen teksti menee näin:
"Huomioithan, että tapahtuma on suunnattu mustille ja ruskeille lukijoille."
Avaukset tehnyt valehtelija on väärentänyt sen muotoon:
"Huomioithan, että tapahtuma on suunnattu VAIN mustille ja ruskeille lukijoille."
Tapahtuma on kuitenkin järjestetty jo aikaisemminkin ja siellä aikaisemman tapahtuman kohdalla lukee selvästi näin: "Lukupiiri on kaikille avoin! Tervetuloa mukaan!"
Minä olen ruskea ja etuoikeutettu. Repikääs siitä rupusakki! :)
Olen aina kannattanut rotujen segrekaatiota, tämä on askel oikeaan suuntaan.
Milloin ratikassa on paikkoja, jossa lukee; Vain valkoisille.
Ei se ole rotuerottelua, jos tarjoaa apua luku- ja kirjoitustaidottomille aikuisille.
No onhan se silkkaa rasismia jos tuo rajataan vain tummille, kaiken väriset ihmiset voivat pitää lukemisesta ja tarvita siihen myös tukea.
Toivottavasti tätä koulutusta ei tueta veronmaksajien rahoilla. Jos tämä on Li Anderssonin ja opetusministeriön touhuja, niin jo taas pistetään Yhteisiä verorahoja viemäristä alas. Ihan kuin meillä ei olisi muita ongelmia varhaiskasvatuksessa ja kouluissa. Ja se ei todellakaan ole valkoisuus.
Rasismi on taas muodissa.
..niin on , valitettavasti .. ja sorron kohteena olemme me syntyperäiset , valkoihoiset suomalaiset ... omien , vaaleilla valittujen johtajiemme ja edustajiemme toimesta ..
Laitonta toimintaa joka kuuluisi automaattisesti kieltää sitten vielä ihmetellään miksi ruotsikin on nykyisessä tilanteessa?😅🤣😂
Kylläpä on surkuhuipaisaa - öyhöt kiivailevat lukupiiristä kirjastolle, joka ei ole sen lukupiirin perustaja, järjestäjä eikä vetäjä, vaan ainoastaan tarjoaa sille tilat.
Toisekseen piiriin osallistuminen edellyttäisi sitä että olisi lukenut piirissä vuorossa olevan kirjan. Kuinka moni ketjun kiihkoilija on lukenut sen kirjan? Kuinka moni aikoo lukea, tai haluaisi lukea? Ei kukaan tietenkään. Kuinka moni ketjun kiivailija on joskus edes lukenut jonkun romaanin? Siis omasta halustaan, eikä koulussa pakotettuna? Ei kukaan tietenkään.
Typerykset siis kiivailevat tilaisuudesta johon ei eivät haluaisi osallistua vaikka heille maksettaisiin siitä, voiko typerämpää olla.
Olipa kommentissasi paljon olettamuksia ja ihmisten halveksintaa. Snobismi ja etuoikeutetun asema oikein paistoi tekstistäsi lävitse.
Suunnattu ei ole sama kuin muilta kielletty.
Romanttiset komediat ovat yleensä suunnattu naisille ja supersankari-elokuvat nuorille miehille.
Soroksen rahoittamaa avointa rasismia valkoisia kohtaan mikä on yksiselitteisesti laitonta Suomessa joten tilojen antaminen tällaiseen toimintaan on rangaistava rikos?🤔🤨🙄
Tämähän ON rasismia.
Aivan selkeästi.
Kannatan tasa-arvoa, joten käännetäänpä tämä nurin:
Oodissa lukupiiri johon saavat osallistua vain valkoiset suomalaiset.
Olisi kyseessä mikä kirja vain niin mediakohu olisi uskomaton ja tiedotusvälineet tuottaisivat studioihinsa poc-ammattilaisia kertomaan kuinka rasistisista ja aparthaidia se olisi.
Vaan nyt on jotenkin ihailtavaa ja tavoiteltavaa. Ja veronmaksajat maksaa.
Onnimanni- palkinnon arvoista rasismia.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/koti/39bbc208-ab63-4e1e-8100-812d00f00695
Kyseessä täytyy olla joku lukutaidottomien tilaisuus ja sitähän väkeä tuossa porukassa on suurin osa.
syy on arvatenki se että tavaavat aapista tuolla
Otsikko on itsessään jo järjetön ; käytännössä me syntyperäiset , valkoihoiset suomalaiset olemme jo kymmeniä vuosia kuulleet , nähneet ja kokeneet olevamme tuon vallankahvaan luikerrelleen vasemmistoeliitin silmissä vain huiputettavaa vaalikarjaa , sakkia joka nöyrästi saa tyytyä maksumiehen ja passaripojan osaansa ja nöyrästi totella vasemmistoeliitin pienintäkin viittausta , samalla ylistäen herrojemme ylenpalttista viisautta ja armollista suopeutta meitä maan matosia kohtaan ...
Odotan mielenkiinnolla uutisoiko YLE tästä:-)
Voithan mennä lukupiiriin itse ja kokeilla että käännytetäänkö sinut siitä pois vai ei.
Ovat värikartan kera vastassa ovella.
Saahan sitä olla ihmisryhmille omat lukupiirinsä?
Jos vain on laillista asiaa.
Toki ymmärrän alkua: jos valkoisten lukupiiri, siellä olisi huutamassa koko keskusta täynnä silminkantamattomiin ja ikkunat rikkoisivat, autoja poltettaisiin.. grr rasisteja...!!!
Veronmaksajat kustantaa tämänkin "lukupiirin".
ehkä lukevat savumerkkejä