Näin hallitus pilkkaa omaa kansaa

Iltasanomat uutisoi:

Kommentti: Suomen hallituksen autoilijoille lupaama tuki on kuin pilkantekoa Italian miljarditukiin verrattuna

Italia tukee kansalaistensa ja yritystensä energiapiinaa lähes 130-kertaisella rahamäärällä Suomen hallituksen ilmoittamaan täsmätukeen verrattuna, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hurri.
3868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Sensijaan Suomen hallitus lappaa rahaa Italian mafialle välillisesti tällä vakautuspaketilla tai mikä sen nimi lieneekään. Koska kukaan ei kunnolla valvo rahojen käyttöä eurostoliitossa, kyllä rikolliset haistaa rahan. Ei irvokkaampaa touhua voi kuvitella.

Äänestä

Suomenkin rahoilla, pikemminkin velalla??
Suomi syytää rahansa Eu:lle tukeakseen Italiaa. On tämä käsittämätöntä hulluutta tässä maassa! Hallitus PIKAISESTI vaihtoon!

Äänestä
  • Kansalaiset saivat mitä tilasivat kun äänestivät viime vaaleissa demarit voittoon. Ja demarit kiittivät kansalaisia siten, että ottivat hallitukseen puolueita joita kansa ei sinne tahtonut.
    Tässä lopputulos! Ja seuraavissa vaaleissa sama toistuu. Eihän tarvita muuta kuin että joku demari lupaa taas satasen, niin kansa uskoo ja ryntää äänestämään heitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kansalaiset saivat mitä tilasivat kun äänestivät viime vaaleissa demarit voittoon. Ja demarit kiittivät kansalaisia siten, että ottivat hallitukseen puolueita joita kansa ei sinne tahtonut.
    Tässä lopputulos! Ja seuraavissa vaaleissa sama toistuu. Eihän tarvita muuta kuin että joku demari lupaa taas satasen, niin kansa uskoo ja ryntää äänestämään heitä.

    Millä tavalla kansa vaaleissa ilmaisee sen, ettei se tahdo jotain puoluetta hallitukseen? Tietääkseni tällaista tapaa ei ole, kunhan puolueella vain on vähintään muutama kansanedustaja.

    Yhteistyöhön kykenevät puolueet muodostavat hallituksen voimasuhteittensa mukaan. Kykenemättömät taas eivät muodosta koskaan mitään.

    Äänestä

Sumuttaa kansaa suruttomasti

Äänestä

Kyllä Suomi hyysää rikollisia rakentamalla heille loistolukaaleja, eivät näytä vankiloilta. Muualtakin tuodaan rikollisia kissanpäiviä viettämään Suomeen. Rikosten uhrit jäävät ilman huomiota ja oikeutta vailla.

Ylen ohjelma uudesta vankilasta oikein kertoo kuinka rikollisista, murhaajista ja vanhusten ryöstäjistä pidetään hyvää huolta.

Miksi ei heitä määrätä tekemään jotakin oikeaa ja hyödyllistä työtä eikä vain köllötellä toimettomina? Vastuu pitäisi heilläkin olla ja heidän pitäisi jotenkin korvata, mitä vahinkoa ovat muille aiheuttaneet, mitä on vielä korvattavissa.

Eihän rikolliset edes ymmärrä, että ovat tehneet väärin, kun heitä palkitellaan ja hyvitellään yhteiskunnan toimesta. Rikollisia ohjataan ihan väärään suuntaan.

Kunnon ihmisiä kyylätään ja syyllistetään. Onko ihmisoikeudet vain rikollisia ja muita vähemmistöjä varten?

Äänestä
  • Rikollisista tehdään tv-ohjelmia, joissa heidät nostetaan jonkinlaisen idolin asemaan. Hehkutetaan, miten paljon saanut aikaan ja tienannut. Ottakaa mallia ja seuratkaa johtajia.

    Äänestä

G7 maita kyllä pidetään pystyssä mutta kun tarvitaan apua sähkön siirtohintoihin tai polttoaineisiin täällä niin homma menee ihan pelleilyksi.

Äänestä

Tämä on suurta kansan pettämistä. Ei mitään häpyä, ei kertakaikkiaan mitään häpyä.

Äänestä
  • Tämä on niin hirveää ettei sanat riitä kuvaamaan tätä kansamme rienaamista.

    Äänestä

Suomnessa tuetaan vain rahrikkaite maaliset ja köyhät jää iman ruokaakin kohta.
Politikot on aivanulkona nykymenosta

Äänestä
  • Niin on. Tämä aika on syvältä ja yhä pahenee ja paljon, ellei menoa saada loppumaan ja kansat herää. Viikoittain huomaa, että globalistien vauhti kiihtyy ja uudistuksia yritetään nopeuttaa voimakkaasti. Kuten digilompakon hyväksyttäminen toukokuun mennessä, kaikissa maissa.

    Äänestä

Hallituksen toimet auttavat suht harvoja takautuvasti eivätkä alenna polttoaineiden hintoja.

Äänestä
  • Hallituksessa ei alene mikään muu, kuin vähäsen järjen määrä.

    Äänestä

Voisivat vaikka perua aluksi juuri tehdyn kaikkien aikojen suurimman korotuksen joka tehtiin ilmastohumpan verukkeella .

Äänestä

Italia jakaa avosylin energiatukea kansalleen ja kulut maksetaan eu.n yhteisestä kukkarosta.

Äänestä
  • Näin se menee. T. Aloittaja.

    Äänestä

Kyllä olisi ikuisem Convoyn paikka tässä maassa, haukutte sitä tai ette.

Äänestä
  • Ikuisen

    Äänestä

  • Totta turiset. Jossain vaiheessa ollaan siinä pisteessä, että kamelin selkä katkeaa.

    Äänestä

Laitoin työmatka Audin myyntiin koska sen pitäminen ei enää kannata. Vakuutukset, polttoaineet, huollot ja muut kustannukset vuodessa suunnilleen sen mitä tienaan. Helpommalla pääsee kun myy auton ja irtisanoo itsensä. Jääpähän enemmän aikaa talon korjaamiseen.

Äänestä
  • Sulla väärä periaate. Juuri tuota punikit ajavat. Pitäisi pullikoida vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sulla väärä periaate. Juuri tuota punikit ajavat. Pitäisi pullikoida vastaan.

    Punikeilta ei hulluudet lopu tässä maassa ja maailmassa. Niitä täytyy vain vastustaa. Ei ole muuta vaihtoehtoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Punikeilta ei hulluudet lopu tässä maassa ja maailmassa. Niitä täytyy vain vastustaa. Ei ole muuta vaihtoehtoa.

    Minulle ei tule mieleen mitään järkevää asiaa koko punikkien historiassa jota he ihmisille olisivat tuoneet. Tuleeko teille?

    Äänestä

  • Olisiko vaikka kannattanut vaihtaa se bensarosvo puntoon tai vaikka yarikseen niinkuin muillakin köyhillä.

    1Äänestä

  • OIkea valinta. V*ttuako tuota tukemaan valtiota joka ei välitä kansalaisistaan p*skan vertaa.

    Äänestä

  • paljollako myyt ? voisin tarjota 1000 eur.
    Bensa-autoihin ei enää kannata satsata, koska ne on poistuvaa aikakautta.

    PS. Usassa KANSA häviää AINA vaalit, ja vastaavasti KAPITALISTIT voittavat aina vaalit.
    Kaikki muu asian ympärillä on hollywood-teatteria. jolla kuspäitä sumuttavat

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minulle ei tule mieleen mitään järkevää asiaa koko punikkien historiassa jota he ihmisille olisivat tuoneet. Tuleeko teille?

    Peruskoulu? Julkinen terveydenhuolto? Ihmisten tasa-arvo? Yhteiskuntarauha?

    Viimeksimainittu onkin nyt äärioikeiston armottoman hyökkäyksen kohteena, joskin voimat järkyttämiseen puuttuvat.

    Äänestä

Mikäs se tässä v6 camrylla ajaessa. Köyhät voisi puristaa ryssille leivänpäälliseksi.

Äänestä

Putinpersut hyökkäävät Suomea vastaan.

1Äänestä

Apinaa koijataan, apinaa pumpataan! Maksakaa köyhät. Teidän rahat menee parempiin taskuihin. Riittää vielä kehitysapuun ja kaikenmaailman intersektionaaliseen humputukseen, kuten sukupuolineutraaleihin liikennemerkkeihin. Se on sitä priorisointia :D

Äänestä

Kannattaa muistaa, että suomessa on vallassa käytännössä Terijoen varjohallituksen kopio joka ajaa ulkomaisia ja jopa vihollisen etuja enemmän kuin kotimaista hyvinvointia.
Tuppuraisen ikimuistoiset sanat: "Oman kansan etujen ajatteleminen on vahingollista"
Lienee OttoVille Kuusisen äänen kannattaja ja itänaapuri hyppii riemusta.
Katsokaa vaan, niin pakotteetkin itään annetaan sillä periaatteella että ne osuu omaan kansaan todella pahasti, mutta ei juuri hetkauta idän sotatoimia.
Eli jopa venäläistä sotatoimea käytetään mahdollisimman härskisti omaa kansaa vastaan.
Vielä kun pakote toimilla saadaan entisestään kallistettua suomalaisten polttoaineita ja sähkön hintoja sitä suurempaa onnistumista nykyhallitus toimissaan kokee.
Autoiluviha, maaseutuviha, sukupuoliviha, ikärasismi jne jne tässä muutamia mainitakseni keitä tämä hallitus julkisesti vihaa ja keitä kohtaan he lietsovat aina syvempää polarisaatiota.
Koskaan en näin epäisänmaallista hallitusta ole maassamme nähnyt elämäni aikana ja vielä kun maailmantilanne on mitä on niin oikeasti pelottaa.

Äänestä

KYLLÄ PUTTE SETÄ PELASTAA SUOMEN KERSKA KULUTUKSELTA PUITA EI TULE ENÄÄ, KAASU, ÖLJYHANAT KIINNI NYT JO TOLPPATALON VETELÄT JA KAIKKI SUOMALAISET SAA MAISTAA PUTEN PAKOTTEITA. JA LOPETTAKAA SE PUHELIMEN, LÄPPÄRIN RUNKKAILU, SUPINAT KESKITTYKÄÄ TEILLE KUULUVIIN ASIOIHIN MINISTERIT, KANSANEDUSTAJAT.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Iltasanomat uutisoi:

Kommentti: Suomen hallituksen autoilijoille lupaama tuki on kuin pilkantekoa Italian miljarditukiin verrattuna

Italia tukee kansalaistensa ja yritystensä energiapiinaa lähes 130-kertaisella rahamäärällä Suomen hallituksen ilmoittamaan täsmätukeen verrattuna, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hurri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu