Lääkkeiden jako dosetteihin Hoitokodeissa?

Anonyymi

Minkä tasoinen koulutus vaaditaan (yksityisissähoitokodeissa ) työntekijälle, joka hoitaa lääkeannostelun dosetteihin?
Voiko hyödyntää asukkaita tekemään lääkejaon, jos opastaa ensin?

9

972

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteessa kuka tahansa voi jakaa lääkkeet dosetteihin, jos työnantaja on työpaikkakohtaisella koulutuksella varmistanut osaamisen.
      Käytännössä työnantaja usein vaatii suoritetut LOP- ja LOVe -koulutukset.

      Ja tottakai asukas voi itse jakaa lääkkeensä, jos siihen kykenee ja sen haluaa tehdä.

      • Anonyymi

        Ei kyllä pitäisi antaa lupaa perustaa hoitokoteja kenen vaan, mutta , jos ,niin tarkkailua pitäisi lisätä!


      • Anonyymi

        Tärkeintä on huolellisuus. Sitä ei mikään koulutus takaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tärkeintä on huolellisuus. Sitä ei mikään koulutus takaa

        Ei takaa, mutta kyllä se viimeistään työpaikalla huomataan kuka on huolellinen ja kuka ei.


    • Anonyymi

      Tuskinpa asukas( maksava potilas) saa alkaa jakamaan dosetteihin aputyövoimana lääkkeitä koko asukas kunnalle hoitokodissa vaikka olisikin opastettu?
      Mitä töitä sitten palkatut ja koulutetut sairaanhoitohenkilökunta
      tekee?olipa lähihoitaja tai sairaanhoitaja?

    • Anonyymi

      Ei sillä ole väliä onko hoitokoti yksityinen vai julkinen, lääkkeitä ei saa jakaa dosetteihin kuka tahansa.

      Tässä faktaa; TYÖELÄMÄ
      Release date3.6.2019 julkaistusta Tehy-lehdestä poimittuna:
      Author/ Mervi Flinkman
      Miten lääkehoito pitää järjestää yksityisessä hoivakodissa?
      Kysymys: Työpaikallani on epäselvyyttä lääkehoidon käytännöistä.
      Miten yksityisten hoivakotien lääkehoito ja -valvonta pitää järjestää?

      Lääkehoito on terveydenhuollon toimintaa, vaikka se tapahtuu yksityisen sosiaalihuollon toimintayksikössä, kuten tehostetussa palveluasumisessa tai hoivakodissa. Lääkehoidosta vastaavat ensisijaisesti terveydenhuollon ammattihenkilöt.

      Toimintayksikön pitää laatia lääkehoitosuunnitelma, jossa on kuvattu yksikön lääkehoito sekä määritelty työnjako, osaamisvaatimukset ja -varmistukset. Suunnitelmasta on tiedotettava henkilöstölle. Sen pitää olla nähtävillä ja se on käytävä läpi perehdytyksessä. Sitä on päivitettävä. Kirjallisten lääkelupien tulee olla ajan tasalla ja nähtävillä.

      Ehkäisevän terveydenhuollon johtajaksi Turkuun-mainos.
      Lääkelain mukaan palveluasumisyksikössä säilytettävien lääkkeiden tulee olla henkilökohtaisella lääkemääräyksellä hankittuja. Niitä voidaan käyttää ainoastaan kyseisen asiakkaan hoitoon. Jos lääke tulee tarpeettomaksi, se on lääkejätettä eikä sitä saa säilyttää tai jakaa muille asiak­kaille. Lääkkeitä ei voi varata akuutteja lääkitystarpeita varten, joten yksikössä tulee olla toimintamalli esimerkiksi anti­bioottien hankkimista varten.

      Toimintayksiköissä pitää olla lukittava lääkehoitohuone. Huumausaineita sisältävät lääkkeet tulee säilyttää muista lääkkeistä erillään lukon takana. Kulutusta tulee seurata. Avainten hallinta tulee järjestää siten, että lääkkeille on pääsy vain niiden käsittelemiseen oikeutetuilla. Lääkkeiden kulutusta ja lääkekaapeille pääsyä tulee seurata.

      Virheet ja poikkeamat ilmoitetaan esimerkiksi HaiProon myös läheltä piti -tilanteissa.

      Aluehallintovirastot ohjaavat ja valvovat lääkehoidon toteuttamista. Lääke­hoidon suunnittelusta vastaa johto ja vastaava lääkäri. Johto kantaa kokonais­vastuun. Esimiehet valvovat, että lääke­hoitoa toteutetaan lääkehoitosuunnitelman mukaisesti ja henkilöstö on asian­mukaisesti perehdytetty. Ammattihenkilöiden tulee toimia ohjeiden ja lääke­hoitosuunnitelman mukaisesti.

      Juttu päättyy.

      • Anonyymi

        Aluehallintovirasto ei puutu lääkehoitoon /jakoon Hoitokodeissa.
        Miksi?
        Siksi, että haluavat olla mukavia hoitokoteja kohtaan!


    • Anonyymi

      Joku siivooja yleensä heittää napit lokeroihin jos jaksaa...

      • Anonyymi

        Vitsinäkin huono, ihan puujalkasellainen. - Nm. Ei naurata


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe