Tsernobylin ongelma

Onkohan tuo Tsernobylin sarkofagi ohjuksenkestävä? Nyt kun Ukrainassa on sota. Noh, päästäänpähän siitäkin lopusta mitä jäljellä on jos ohjus osuu. Vai päästäänkö?
11188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Luka-setä ei ehkä arvostaisi jos esim. Iskander -ohjus osuisi katettuun sarkofagiin Pripyatissa. Pripyat on aivan Valko-Venäjän rajalla ja vallitsevat tuulet ovat Ukrainan suunnasta...

Äänestä

Geeniperimä on varmasti muuttunut tuolla kansalla, kun tsernopillu on huokunut jo vuosia?

Äänestä

On se. Kestää vähän useammankin.

Äänestä

Jysäyttäävät Tsarbomba kakkosen Tsernobyliin niin loppuu sota kertalaakista.

Äänestä

Ohjusjärjestelmälle likainen suojakilpi, johon puolustava maa ei pommita

Äänestä

Uutisoinnin mukaan joditabletit ovat täällä meillä Suomessa apteekeissa loppu. Mahdollista säteilyonnettomuutta siis kuitenkin pelätään. Voimalan kellariin valunut elephants foot on erittäin voimakkaasti säteilevä.

Äänestä
  • Jodi-131 syntyy reaktorin käydesä. Sen puoliintumisaika on 8 vuorokautta. Viimeinen voimala tuolla suljettiin vuoden 2000 lopussa.

    Äänestä

Varsin kevytrakenteinen koppa siinä päällä. Oikeastaan sääsuoja. Sen alla vanha betonisarkofagi, joka siis alkoi jo vuotamaan sateiden vuoksi.

Äänestä

Tuleeko ukrainasta elinkelvoton asuinmaa? 🤔

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onkohan tuo Tsernobylin sarkofagi ohjuksenkestävä? Nyt kun Ukrainassa on sota. Noh, päästäänpähän siitäkin lopusta mitä jäljellä on jos ohjus osuu. Vai päästäänkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu