Mielestäni elämme simulaatiossa, koska siihen on paljon todisteita esim. Mandela-efekti, deja-vu ja paranormaalit asiat jotka ovat (jos ovat) oikeasti tapahtuneet.
Mandela-efekti johtuu matkustaessamme eri todellisuuksissa, jossa asiat ovat hieman erilaisia. Deja-vu taas "niiden" muokatessa jotakin. Ja paranormaalit asiat voivat johtua "todellisuudemme" bugeistaa, glitcheistä ja viruksista.
Sitten on joitain asioita, jotka pistää miettimään. Esim. Miksi juuri minä ajattelen näillä aivoilla? Tai miksi minun tietoisuus on juuri minun päässäni? Tätä asiaa mitä tarkoitan on vähän hankala ymmärtää ja selittää, mutta jos ymmärrät mitä tarkoitan niin kerro ihmeessä.
Laittakaa omia mielipiteitä ja ajatuksia siitä, että elämmekö todella simulaatiossa.
Ps: Kantsii kattoo Matrix-elokuvat!
Mandela-efekti johtuu matkustaessamme eri todellisuuksissa, jossa asiat ovat hieman erilaisia. Deja-vu taas "niiden" muokatessa jotakin. Ja paranormaalit asiat voivat johtua "todellisuudemme" bugeistaa, glitcheistä ja viruksista.
Sitten on joitain asioita, jotka pistää miettimään. Esim. Miksi juuri minä ajattelen näillä aivoilla? Tai miksi minun tietoisuus on juuri minun päässäni? Tätä asiaa mitä tarkoitan on vähän hankala ymmärtää ja selittää, mutta jos ymmärrät mitä tarkoitan niin kerro ihmeessä.
Laittakaa omia mielipiteitä ja ajatuksia siitä, että elämmekö todella simulaatiossa.
Ps: Kantsii kattoo Matrix-elokuvat!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Matrix leffat ovat tylsiä, sci-fiä.😴
Aloittaja voi olla aivankin totuuksien lähteillä.
Terraario on osoittanut toimivuutensa aivan kaikilla tasoilla.
Ehkä maailmamme on pieni kuvun alla elävä yhdyskunta jota tarkkailee joku jota Luojaksi kutsumme.
Tämä maailmankuva on jopa uskottavampi kuin alkuräjähdyksestä syntynyt ja loputtomasti ja ikuisesti laajeneva maailmankaikkeus missä ei ole mitään järkeä.
Ei se tee siitä udkottavampaa vaikka et ymmärrä tieteestä mitään.
Sadistisessa simulaatiossa? Ei ole inhimillisesti ottaen mahdollista; olisi luotu järkevämpi simulaatio.
Mieti jotain Sims peliä, tää on vain joku version 42 siitä.
Ei simulaatio kaikille ole sadistinen. Meidän yhteiskunnassa joidenkin työpäivätkin kuluu mukavasti ilmastoidussa huoneessa ja ainoa tehtävä on vain tarkkailla työntekijöitä. Välillä toki käydään kakkukahveella.
Mandelat johtuu aivan muusta.
Large Hardon Collideri muuttaa todellisuutta.
Koskas ne taas starttaa sen?
Tämä on yksi naurettavmpia väitteitä mitä olen koskaan kuullut. Miten tämä maailmankaikkeus voisi mikään simulaatio olla?
Onko sinulla hologrammi kotonasi?
Jos pelaat SIMS peliä, tietävätkö pelihahmot etteivät ole todellisia?
Tietääkö aurinko olevansa aurinko?
Tietääkö kuu olevansa kuu?
Miksi koira on koira, eikä kissa?
Toisin sanoen, sinä olet pätkä (huonoa) tietokonekoodia.
Mielestäni kyse on jostain todella sairaasta jo natsiaikoihin liittyvästä kokeesta. Samat ihmiset pakotetaan traumatisoimalla ja manipuloimalla tekemään paskahommia huonoissa oloissa niin kauan kunnes henki lähtee. Avun hakeminen on tuloksetonta koska ne joilta yleensäkään voi apua hakea ovat kaikki samaa natsiporukkaa.
Jos ajatellaan jotain koulukiusattuja niin menet puhumaan koulupsykologille niin se kääntää asian omaksi syyksesi. Puhut vanhemmillesi niin nekään ei ole edes omia vanhempia vaan samaa natsiporukkaa.
Jos harkitset itsemurhaa niin väliin tulee ns. "pelastava" enkeli jonka oikea tarkoitus on vain pelata aikaa ja saa kohteen perumaan aikeen. Annetaan pieni toivon kipinä siitä että kohta helpottaa. 5 vuoden päästä toteat ettei juurikaan mikään muuttunut.
Natsisaksan aikana Mengele keräsi järkyttävän määrän tietoa ihmiskokeillaan. Nykyajan lääkärit käyttävät näitä tietoja. Tosin eivät tiettyjen ihmisten hyväksi vaan saman natsiyhteisön. Tehdään täällä mitä ruumiillisia töitä hyvänsä niin työntekijöiden yläpuolella on aina tietty porukka jotka eivät tee muuta kuin valvovat että työt tulee tehdyksi tai esittävät auttavansa. Harvemmin lääkäritkään mitään parantavat. Hoitavat kyllä varmasti koko loppuelämän ja myyvät lääkkeitä. Rahat menevät yhteiseen natsikassaan.
Simulaation puolesta puhuu sekin tosiseikka että maa on litteä. Litteämaa on helpompi Jumalan simuloida kuin kaartuva teoreettinen pallomaa.
Ruotsalaissyntyinen (tietenkin) filosofi aloitti asian pohdinnan ja julkaisi siitä artikkelin melkein kaksikymmentä vuotta sitten.
https://www.simulation-argument.com/simulation.pdf
Hän ei kuitenkaan päässyt varmaan lopputulokseen. Viime vuonna Scientific American:issa oli artikkeli, jossa asia varmistettiin. Kyllä, me elämme simulaatiossa ja siitä on todisteita.
https://www.scientificamerican.com/article/confirmed-we-live-in-a-simulation/
Jos tosiaan elämme simulaatiossa, mistä voit tietää että ajatukset ovat omiasi?
Joku pentu vain pelaa SIMS 42 versiota koneellaan makuuhuoneessa.