jos kerran paljon suomea isommasta maasta tuhotaan ilmapuolustus yhdessä vuorokaudessa niin kankkulan kaivoon menee meijjän rahat.
Se sitten hävittäjähankinnoista..
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Suomen sotakalusto on auttamattoman vanhanaikaista ja sotilaat pleikkaria pelaavia pehmoisia paskahousuja,siinä ei muutama lentsikka merkitse yhtään mitään,mennä yöllä pimeään räntäsateeseen sotimaan johonkin vesi-ojaan,ei lähde "suomisolttu 2022" pillua,palleja eikä kenkiä kastelemaan"!!!
puolet suomen energiasta tulee venäjältä.
lähde sitten puhalteleen tuulimyllyihin energiaa jos se loppuu.
Ehkä kommarimatematiikalla tulee? :)
Koska ihan aikuisten oikeasti puolet Suomen TUONTIenergiasta tulee, tai ennemminkin TULI, Venäjältä! Joka ei täällä tervejärkisten puolella muumilaaksoa ole läheskään sama asia kuin ”Suomen energia”!
Tuli menneessä aikamuodossa siksi, että eiköhän EUn pakotteet hyvin pian kiellä kaikkien venäläisten energiatuotteiden ostamisen koko läntisessä maailmassa.
Ps: Niin ja jos se ei enää tule Venäjältä, niin sit se tulee vaan jostain muualta! Vai luuleeko muumilaakson pikkuväki et Venäjä on maailman ainoa öljyn ja kaasun tuottaja? :)
Fail-35:sen ostos oli pelkkää politiikkaa.
No mistäs maasta nyt on kommarien muumilaakson tietotoimiston mukaan tuhottu koko ilmapuolustus? :)
Hiekkikselle ulisemaan kommunismia! 🍼
Ukrainalla vajaa 100 hävittäjää. Venäläisvalmisteisia hyviä hävittäjiä.
Suomella samantasosi hävittäjiä eli hornetteja 64.
Venäjällä 1300 hävittäjää. Kyllä se niin on että päivässä on suomenkin ilmavoimat tuhottu. Oli ne meijän koneet sitten mitä vaan niin ei mitään jakoa. Mutta hanttiin on vaan pakko laittaa minkä pystyy.
Siksi pitääkin toimia niin ettei sellaista tilannetta tulisi.
Eli miten?
Ei vaan mä kysyin että minlä kommarien muumilaakson tietotoimiston mukaan muka jonkun maan koko ilmapuolustus on tuhottu, en mitään tilastotietoja siitä että minkä verran jossain maissa on olemassa hövittäjiä, joten voisko kommarikakara ottaa peukkunsa ulos pyllystää ja alkaa vastaamaan kysymyksiin eikä hölättää jonninjoutavaa ADHD-paskaa joka ei liity mitenkään mihinkään!
Kiitos
Jep kun viälä Suomen it-ohjukset on pskaa.