Tässä taas tätä myönteistä ilmiötä, kirkon jäsenmäärän putoamista Helsingissä 48,9 prosenttiin, käsitellään vain kirkon näkökulmasta. Aihetta voisi tarkastella myös kirkosta eronneiden ja lapsen kastamatta jättävien kannalta, maallistumisen näkökulmasta. https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008634368.html?
Kauanko Helsingin kaupungin päiväkodeissa ja kouluissa pyöritetään lisätyötä ja monenlaista harmia rehtoreille, opettajille, oppilaiden vanhemmille ja oppilaille aiheuttavia ev.-lut. uskonnonharjoitustilaisuuksia, kuten kirkkojumalanpalveluksia ja hartaustilaisuuksien päiväkodeissa ja kouluissa?
Kauanko Helsingin kaupungin päiväkodeissa ja kouluissa pyöritetään lisätyötä ja monenlaista harmia rehtoreille, opettajille, oppilaiden vanhemmille ja oppilaille aiheuttavia ev.-lut. uskonnonharjoitustilaisuuksia, kuten kirkkojumalanpalveluksia ja hartaustilaisuuksien päiväkodeissa ja kouluissa?
Vastaukset 54
Vanhimmat
Tuon jutun kommenttikentässä on Ylikosken kirjoitus: "Olen listaillut kirkon julkisoikeudelliseen erityisasemaan kuuluvia valtiokirkollisia piirteitä, eikä lista ole ihan lyhyt:
- Perustuslain 76 § turvaa, että eduskunta voi käsitellä kirkkolakia vain kirkolliskokouksen esityksestä eduskunnassa, vaikka Digi- ja väestötietovirasto voisi hoitaa kirkon sääntöjen lainmukaisuuden tarkastuksen
- Kirkollisverojärjestelmä
- Kirkosta eroajien rankaisu kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun
- Pappien ja muiden viranhaltijoiden asema julkisoikeudellisina virkamiehinä
- Yleinen hautaustoimi jäänyt ”kirkollisasiana” kirkon uskonnottomia syrjiväksi monopoliksi
- Kirkolle valtion budjetista ison avustuskönttä noin 119 miljoonaa
- Vauvajäsenhankinnan tukeminen ja uskonnon rekisteröinti Digi- ja väestötietovirastossa
- Uskonnonopetuksen pakollisuus kirkon jäsenille peruskoulussa ja lukiossa
- Eduskunnan valtiopäivien avajaisjumalanpalvelukset
- Uskonnollisen valan käyttö julkisiin tehtäviin velvoittautumisissa (virkamiehet, ministerit, varusmiehet ja sotilaat)
- Valtion palkkaamat papit puolustusvoimissa ja vankiloissa
- Kirkon papit ovat julkisoikeudellisia virkamiehiä
- Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradiossa
- Uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta
- Jumalanpilkan kriminalisointi rikoslaissa
- Kirkon jumalanpalvelusten ja hartauksien liittäminen päiväkotien ja koulujen päiväohjelmaan, vaikka opetussuunnitelmassa on velvoite ”uskonnolliseen ja katsomukselliseen sitouttamattomuuteen”.
- Kriisiavun ja henkisen tuen kehittäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa puutteellista"
Aika kattava lista! Mitä puuttuu?
Eiköhä tuossa ala olkla muillekin kuin viisaille kylliksi?
"- Kriisiavun ja henkisen tuen kehittäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa puutteellista"
Jaahas! Kirkko on ulottanut limaiset lonkeronsa sosiaali- ja terveydenhuoltoon ja estää niiden kehittämistä!!!
Pääasia että julkista palvelua kehitetään ja nostetaan riittävälle tasolle.
"- Kirkosta eroajien rankaisu kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun"
Toimiiks toi kans silleen, että jos liityt tammikuussa, ei kirkollisveroa kuluvalta vuodelta tarvi maksaa?
"- Kirkolle valtion budjetista ison avustuskönttä noin 119 miljoonaa"
Liittyyks tohon jotai lakisääteisiä velvoitteita vai onks silkkaa korvamerkitsemäntä avustusta?
Jeps, ja sitten vuoden lopussa (varmuuden vuoksi ei kannata jättää ihan viimetippaan) eroaa, niin ei tarvitse pulittaa lainkaan.
Mutta oleellinen kysymys on tietenkin: Miksi ylipäänsä olla tuollaisen järjestön jäsenenä, jonka tuote on niin epäuskottava, ettei edes papisto tartu Raamattuun kuin saarnojaan varten?
Raamatuntutkimukseen tutustumisen seurauksena tietävät, ettei Raamatussa ole mitään jälkeä jostakin jumalallisuudetsa.
Ei ole silkkaa 'ilmaista rahaa'.
Yli sata miljoonaa menee siihen, että kirkko pyrittää hautaustointa. Saavat sitä varten 20€/hlö/vuosi jokaista kuntalaista vastaa. Eli siihen menee n. 110 miljoonaa.
5-6 menee väestökirjanpidon kuluihin ja loput ns. kulttuurihistoriallisten rakennusten ja tarpeiston ylläpitämiseksi.
"Miksi ylipäänsä olla tuollaisen järjestön jäsenenä, jonka tuote on niin epäuskottava, ettei edes papisto tartu Raamattuun kuin saarnojaan varten?"
Okei, itse sen harvan kerran kun kirkossa olen käynyt, en ole moista huomannut. Päinvastoin pappi on kertonut miettineensä päivän tekstiä jne.... Vaikka puhe/saarna sisällöllisesti olisi mietitty ja sinänsä ok, niin itseäni häiritsee enemmän "saarnanuotti" eli tapa jolla saarnastuolista puhutaan.
Sori, luin ettei edes saarnojaan varten. Totta lienee, ettei pappien henkilökohtaista uskoa tikulla kaiveta. Jokaisella ihmisellä, papillakin, on omat elämänkokemuksensa ja erilaisia vaiheita elämässään. Jos alkaa suhtautua varsin negatiivisesti kristinuskoon, papeilla taitaa olla kohtalaisen hyvät mahdollisuudet työllistyä muille aloilla.
Jeps, hus sinne vaan jotain yhteiskuntaa hyödyntävää tekemään!
DVV:n tilalla pitäis olla PRH.
onko tämä joku va-sosialistiporukkojen hörhöpalsta
menkää omille palstoillenne levittämään hyvää sanomaa
Mitä mieltä noista yllä olevista kirkon julkisoinkeudellisista etuoikeukzista.
Tämä on vapaa-ajattelupalsta. Kirkon jäsenmäärän väheneminen on aina ollut nimenomaan vapaa-ajattelijoiden päätavoitteita. Mikä se oma palsta olisi, jos ei tämä? Sosialismi ei liity asiaan mitenkään.
Ajatellaan mieluummin jotain ihan muuta.
"Aihetta voisi tarkastella myös kirkosta eronneiden ja lapsen kastamatta jättävien kannalta, maallistumisen näkökulmasta"
Hyvä huomio vaihteeksi. Asioita voisi tosiaan käsitellä muustakin kuin kirkon näkökulmasta. Vinkkiä Hesarille?
Eikö edes seurakuntapastori Marjut Mularin näkemys tulevaisuuden kirkosta herätä tyytyväistä hyrinää?
"Hänen mukaansa ihannetilanteessa kirkollisvero voitaisiin muuttaa yleiseksi katsomusveroksi, jonka kautta myös pienet kirkkokunnat ja muut uskonnolliset yhteisöt voisivat kerätä jäsenmaksuja.
”Toivon, että kirkko pikkuhiljaa siirtyisi organisaationa enemmän kolmannen sektorin järjestötyyppiseksi toimijaksi kuin nykyiseksi ’valtio kakkoseksi’. Se määrittää hirveästi identiteettiämme, ja ajatus voi työntää varsinkin nuorempia ihmisiä pois.”"
Kommenteissa käsitelty kirkollisveron ilmoittaminen vuosittain erikseen jokaiselle kirkkoon kuuluvalle ihmetyttää.
Eikö uskonnottomat tarkasta koskaan omaa verotuspäätöstään? Kirkollisvero on vero, vaikkakin vapaaehtoinen, ja sen määrä käy ilmi verotuspäätöksestä kuten kaikkien muidenkin verojen ja maksujen jotka palkasta verotuksen yhteydessä peritään. Ihan omalla rivillään, ei voi erehtyä mikäli osaa lukea. Eli jokavuosi kyllä ilmoitetaan.
Vai luulevatko uskonnottomat että kirkollisveronmäärää ei verotuspäätöksessä mainita, koska sitä ei mainita heidän omassa verotuspäätöksessään?
Mene nyt vaan takaisin sinnne lukemaan noita selityksiä. Ehkä joku sattuisi uppoamaan äärimmäiseen älyysi...
Sekularisoituneet ihmiset eläväi ihan normaalia elämää ilman kirkollisia seremobioita ja palvontamenoja.
Vai uusi vero kaikille! Jopa oli aivopieru papilta.
No, tuollaisestahan heille maksetaan!
Ei se kaikille uusi olisi. Onhan tuon tapainen käytössä ainakin Norjassa, Italiassa... tuleeko muita mieleen?
"Norjan valtio maksaa verorahoista ”uskonnollisille ja elämänkatsomuksellisille yhteisöille” taloudellista tukea, joka vastaa Norjan kirkon jäsenille varattua valtionrahoitusta."
Niin hei, elämänkatsomukselliset yhteisötkin saavat osansa. Onhan se nähty ettei uskovaisetkaan elä Pyhällä Hengellä, niin elämänkatsomukselliset yhteisötkö elävät? Jos halutaan toimintaa ja näkyvyyttä, se vaatii rahoitusta.
Sataprosenttinen sota lyö tuon kirkkaasti Ei tee heikkoajaan.
Onpa ikäviä uutisia kirkon kannalta. Voi voi.
Mitenkä nyt suu pannaan?
Hartauksia pitäisi olla enemmän nyt näkee mitä tapahtuu kun ihmiset erkanevat jumalasta. Itsekkyys ja pinnallisuus ottaa vallan. Ihminen luulee itse olevansa jumala. Se on sairasta ja siitä ei pitäisi olla koskaan iloinen. Ihminen ilman jumalaa voi huonosti ja juoksee turhien asioiden perässä joka= koko maapallo tuhoutuu.
ja taas melkoine aivopieru.
Eivtkö nuo uskikset todellakaan tajua kuinka avuttoman kuvan antavat itsestään?
Ilmeisesti eivät!
Sitähän kirkolliset piirit yrittävät. Takana lähetyskäsky.
Kirkollisveroista säästyneet varat voi antaa myös hyväntekeväisyyteen, esimerkiksi SPR:n katastrofirahaston tai Unicefin kautta.
Sekularismin myönteinen esiintulo liian harvinainen.
Onko todellista, että Helsingissä yhä pyöritetään tällaista "paholaisen masurkkaa": https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2021/06/30/koulukyselysta-aihetta-johtopaatoksiin-kunnissa/
Onko mitään eroa päiväkotien ja koulujen välillä?
Huikea esimerkki uskonnollisen tilaisuuden "rinnakkaistilaisuudesta": lapsi oli kaapissa hoitajan kanssa säilössä. :D
Tämä rinnakksitilaisuus oli järjestetty, koska lapsella oli "ongelmia" osallistua uskonnolliseen tilaisuuteen.
Yhdenvertaisuuden ymmärtäminen on vielä lapsenkengissä!
Niin, miten nuo ihmispomot oikein pärjää ilman kirkkoa.
Hyvin menee sen puolesta, mutta menköön.
Tämän pitäisi vihdoin heijastua päiväkoteihin ja kouluihin.
Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunnan tulisi päättää uudesta linjauksesta kouluille ja päiväkodeille. Uskonnolliseen ja katsomukselliseen sitouttamattomuuteen siirtymisestä. Ihan vaan ops:n noudattamiseen. Radikaalisti.
Maallistuminen näkyy myös ajattelussa: https://katsomukset.fi/2022/09/28/millainen-on-uskonnottomien-helsinkilaismillenniaalien-uskontosuhde/
Nyt helsinkiläisistä on evankelis-luterilaisen kirkon jäseniä enää alle 49 prosenttia. Olisi aihetta tarttua Opetushallituksen juuri päivitettyihin ohjeisiin (19.9.2022) kouluille: ”Opetuksen järjestäjä voi päätyä myös siihen, ettei koulun työsuunnitelmassa määriteltynä työaikana järjestetä uskonnollisia tilaisuuksia tai toimituksia.”
Asia ok, mutta se koskee tosiaan myös meitä uskonnottomia.
Median pitäisi vaihtaa näkökulmaa. Tai edes vaihtaa näkökulmia niin, että välillä olisi kirkkoon kuulumattomien, uskonnottomien näkökulma tai näkökulmia.
Oikein vituttaa, vai että kaupunkilaiset eroaa kirkosta, kyllä täällä pöndellä erotaan äiwän samalla lailla. Teemu Laajasalon avautumiset meistä rokottamattomista sa iisilmäni aukeamaan, ja erosi tästä paskaläävästä.
Erotaan, mutta ei samalla tavalla. Kirkon asema toki murentuu koko maassa, mutta maaseudulla kuitenkin toistaiseksi hitaammin.
Hiipuvissa maaseutuseurakunnissa nuorten poismuutto tarkoittaa laskevia ristiäislukuja. Jäsenistön ikärakenne taas sitä, että seuraavina 10 vuoden aikana, merkittävä osa kaikista uskollisimmista jäsenistä tippuu pois ns. luontaisen poistuman kautta. Mutta niinhän käy kaikkialla muuallakin.
Vaikea on kirkon pelata noilla korteilla.
HS on ruvennut kirkon tukipilariksi näin ei ole ollut aina.
Tippuu tippuu.
Joko näkee alueelliset tiedot?
Tyypillistä. Ei murehdita, miten ne siellä ulkopuolell parjaa.
Niin, että miten me oikein pärjäillään..
Näkökulman, paradigma muutos olisi paikallaan.
Koska otetaan kirkosta eronneet tarkasteluun?