Ukraina ilman natseja

Putin on aloittanut hyökkäyksen Ukrainaan jota perustelee Ukrainan denatsifikaatiolla. Eikös tämä nyt pitäisi olla vasemmistolaisille antifasisteille unelmien täyttymys kun Putin tekeekin antifasistista työtä itäisessä Euroopassa? Minusta on kaksinaismoralistista että jotkut vasemmistolaiset pahoittavat mielensä tästä natsismin vastaiseksi kutsutusta sodasta.
34798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Onko joku vasemmistolainen pahoittanut mielensä?.

Äänestä
  • Lipponen ja Aho ja Halonen.

    Äänestä

Vasemmistolaiset työntyvät jo Ukrainan tilannetta koskeviin mielenosoituksiin (ainakin Oulussa). Varokaa ukrainalaiset heidän kanssaan minkäänlaista kanssakäymistä!!!!

Äänestä

Kyllä vaan!

Ei muuta kuin karjumaan: Ei natseja Ukrainaan, ei natseja minnekään!

Äänestä
  • Nyt vaan venäläiset punanatsit haluavat vallata Ukrainan mutta taitaa jäädä haaveeksi!

    Äänestä

Putin toimii vihdoin kuin toveri toveri aikoina. Putin puhdistaa ukrainaa natseista. Vasemmistoliiton kauhuksi nuitten natsien lapsia ja puolisoita saapuu laumoittain suomeen.

Äänestä

Olen sitä mieltä että Venäjällä pitäisi järjestää de-putinisaatio sen jälkeen kun hänet on syösty vallasta.

Äänestä
  • Myöskin de-lavronisaatio ja de-paskovisaatio

    Äänestä

Faktahan on että Venäjän omissa joukoissa taistelee niitä oikeita natseja: wagnerilaisia uusnatsi palkkasotilaista ja pietarilainen rusich skinijengi. Kiinnijäänneiltä tai kaatuneilta venäläisiltä sotilailta on löytynyt hakaristi ja muita natsi-aiheisia tatuointeja, näistä löytyy kuvia netistä. Wagnerin johtajalla samoin itsellään komeat SS-tatuoinnit.

Pietarin tai meidän omat kotikutoiset putinisti trollit eivät vain tästä tykkää puhua kun tämä fakta kieltämättä laittaa väittää Ukrainan puhdistamisest natseista kovin outoon valoon.

Äänestä

Z on kyllä nykyajan moderni hakaristi.
Z on fasistien ja natsien tunnus.

Äänestä

Näin haastattelun, jossa ukrainalaisia mummoja ja pappoja jotka muistivat toisen maailmansodan ja olivat kokeneet miehityksen silloinkin pyydettiin vertaamaan saksalaisia ja venäläisiä miehittäjiä keskenään. Kaikki olivat sitä mieltä että saksalaiset olivat paljon sivistyneempiä ja kohtelivat Ukrainan siviilejä paljon paremmin kuin putinin venäläiset.

Ja eilenhän viimeksi venäläiset tappoivat Mariupolissa vanhan juutalaisen naisen joka oli aikoinaan selvinnyt hengissä natsien keskitysleireiltä. Mutta nyt sitten putinilaisista natseista hän ei selvinnyt.

Äänestä

Onneksi Anna Kontula (vas.) tietää ettei Venäjä hyökkää enää minnekään. Näin kertoi tämän päivän Helsingin Sanomille.

Äänestä
  • Ja sitten seuraavana päivänä alkavat provokaatiot Moldovassa ja sitä seuraavana uhkaillaan Kazastania. Mutta kyllä Anna tietää paremmin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sitten seuraavana päivänä alkavat provokaatiot Moldovassa ja sitä seuraavana uhkaillaan Kazastania. Mutta kyllä Anna tietää paremmin.

    Ja siihen vielä NATO-villasukka lausumat päälle. Huokaus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja siihen vielä NATO-villasukka lausumat päälle. Huokaus.

    Ja merinovillan ALV nollaan sen varalta jos talvella tulee sähköpula.

    Äänestä

Kyllä kai putinatsien toiminta on tuomittu erittäin laajasti oikealta vasemmalle! Ukrainassa ei todellakaan tarvittaisi ainoatakaan putinatsia!

Äänestä

Vasem.liiton kommarit ja putlin ovat molemmat neuvostoliiton synnyttämiä ja siksi näkevät natseja kaikkialla. Toisaalta komut ja natsit ovat tomintatavoiltaan kopioita.

Äänestä

Natseista ei ole Suomessa varmaan koskaan puhuttu koskaan näin paljon kuin nyt tehdään. Tosin valtaosa jutuista taitaa nytkin onneksi olla mustaa ja kuivaa huumorinheittoa, eihän kukaan kai ota natseja tai natseja kaikkialla näkeviä ihmisiä tosissaan?

Äänestä
  • Punanatsi Putin pitää ottaa vakavasti ja saattaa tuomioistuimeen vastaamaan sotarikoksista!

    Äänestä

  • Extyökkäri kirjoitti:

    Punanatsi Putin pitää ottaa vakavasti ja saattaa tuomioistuimeen vastaamaan sotarikoksista!

    Olen samaa mieltä. Samoin Suomessa Kokoomukselle sama. Samaa porukkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Olen samaa mieltä. Samoin Suomessa Kokoomukselle sama. Samaa porukkaa.

    Tuo on komuloisen märkää päiväunta!

    Äänestä

Nyky-Venäjän symboli on Zakaristi.

Äänestä

Vas.liiton höpötykset natseista ja Liin anfasisti tarra läppärissä ovat samaa putinismia, kuin yleensäkin sivistystä vastustavilla kommunisteilla on tapana. Näkevät kaikki muut natseina ja fasisteina, peitellääkseen oman puna fasisminsa.

Äänestä

" Eikös tämä nyt pitäisi olla vasemmistolaisille antifasisteille unelmien täyttymys kun Putin tekeekin antifasistista työtä itäisessä Euroopassa?"

Miksi uskot Putinin perusteluun?

Äänestä

Jännä ilmiö miten molemmat sekä vasemmistolainen suvaitsevaisto että putinilaiset fasistit näkevät natseja kaikkialla? Ja että kaikki heidän vihollisensa ovat natseja. Aivan kuin he olisivat samasta puusta veistettyjä?

Äänestä

Kuinkahan Ukrainan johtaja joka on juutalainen tulee natsien kanssa toimeen..

Äänestä

Vasemmistoliitosta on mennyt varmaan putlinin joukkoihin tyyppejä natsijahtiin ukrainaan.

Äänestä

Oletteko huomanneet ettei putinin propaganda tai meidän omat ruplilla toimivat vasemmisttrollit ole puhuneet natseista enää kuukauteen tai pariin sanaakaan. En tiedä mistä moinen johtuu mutta Putin sen oman miljardööri saunakaverinsa yli sataa azov taistelijaan ja heidän komentajiinsa. Siis juuri niihin joita tälläkin palstalla on haukuttu natseiksi ja vielä pahemmaksi. Mutta ei ne vissiin niin pahoja sitten olleetkaan kun luovutettiin takaisin Ukrainaan?

Äänestä
  • Tälläkään palstalla ei ole aivan kuin käskystä enää haukuttu ukrainalaisia natseiksi. Jännä ilmiö tosiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Tälläkään palstalla ei ole aivan kuin käskystä enää haukuttu ukrainalaisia natseiksi. Jännä ilmiö tosiaan.

    Antifasisti Andersson vihaa natseja, kuten putinkin. Italiasss voittivat fasistit ja vas.liiton kommunisteilla pelottaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Antifasisti Andersson vihaa natseja, kuten putinkin. Italiasss voittivat fasistit ja vas.liiton kommunisteilla pelottaa.

    Ironista että ns. antifasisti Anderssonin johtama puolue alkaa päivä päivältä muistuttamaan vaan itse fasisteja. Vihaavat sananvapautta, vihaavat väärinajattelevia, vihaavat kaikkia jotka ovat eri mieltä heidän kanssaan. Vihaavat NATO:a.

    Mutta hillotolppaa kyllä rakastavat. Ja taksikorttia.

    Äänestä

Et sitten liene huomannut, että pahin fasisti on punafasisti Putler!

Äänestä
  • Vaskomujen ja putlinin natsijahti on sama asia.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Vaskomujen ja putlinin natsijahti on sama asia.

    Jahtaavat vaan väärässä paikassa, natsijahdin oikea paikka tänään on Moskovassa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Putin on aloittanut hyökkäyksen Ukrainaan jota perustelee Ukrainan denatsifikaatiolla. Eikös tämä nyt pitäisi olla vasemmistolaisille antifasisteille unelmien täyttymys kun Putin tekeekin antifasistista työtä itäisessä Euroopassa? Minusta on kaksinaismoralistista että jotkut vasemmistolaiset pahoittavat mielensä tästä natsismin vastaiseksi kutsutusta sodasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu