Ateistit uhoavat kuin pikkulapset. Heidän toimintansa on uskovaisten tekojen mustamaalaaminen ja vääristeleminen. Ateismia ei olisi ilman uskoa. Ateismi on käänteisuskoa, jossa ateisti väittää, että hän ei usko mihinkään, vaan hän vain tietää miten asiat ovat eikä lainkaan usko asioihin. Mutta koska Platonin mukaan tietoa on tosi perusteltu uskomus, niin silloin ateistinkin uskoo uskottomuuteen perustuu uskoon, jolle ateisti on löytänyt saatanallisen perustelun, joka on tosi, koska ateisti on Saatanan lähettämä rienaaja!
Ateismi on käänteisuskoa Saatanaan
Kreationisti Marttyyri
191823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
sinua voisi poistaa!!!
Mitä viestisi kertoo kristinuskon totuudenmukaisuudesta?
Millä perusteella JHWH on todennäköisempi jumala kuin Allah?
"Ateismia ei olisi ilman uskoa"
Toisaalta totta, mutta jos tarkoitat uskonnollista uskoa niin ateismia on olemassa ilmankin. Ateismi ei ole riippuvainen uskonnollisesta uskosta.
Mutta ilman uskomuksia (huom ei uskontosidonnainen) montaa muutakaan asiaa ei olisi...
Jos ihminen on vain perintötekijöiden ja yhteiskuntatekijöiden summa, niin kuin te ns. ateistit väitätte, on kaikki mitä sanotte tai teette tätä samaa puppua.
Siis puhutte itsenne pussiin jatkuvasti, kun uskottelette itsellenne ettete usko!
väitetä..elämme omaa elämäämme..kuin eläisitte tekin ja pysyisitte omissa "karsinoissanne"=))
"Jos ihminen on vain perintötekijöiden ja yhteiskuntatekijöiden summa..."
En ole opiskellut pedagogiikkaa ja täytyy tunnustaa, etten edes tiedä mistä aloittaa...
Selittäkää joku hänelle.
Tyhmyyden kanssa itse jumalatkin taistelevat turhaan...
se kertoo paljon kritityistä
..todistetuksi Sigmund Freudin toteamus:
"Usko on verrattavissa lapsuuden neuroosiin..."
hitto vie....tosiaan uhoomista S- marketin kassalla...josset..niin sitten=))...eiköhän tuo uho ole ihas teitin yksinoikeus=))
Termejäsi tulkittuna
Saatana = Jumalan vastakohta
käänteinen = vastakohta
usko = usko Jumalaan
Eli otsikkosi
"Ateismi on käänteisuskoa Saatanaan"
kääntyy muotoon:
Ateismi = jumalanvastainen usko jumalan
vastakohtaan
Tunnetusti ateisti ei usko Jumalaan, joten:
Ateismi = jumalanvastainen jumalan vastakohta (supistetaan
Ateismi = Jumala
... nimimerkki ole koskaan kuullut Occamin partaveitsestä.
Äijähän on ihan pihalla! :O
mitäpä tuohon muuta tarvis sanoa kun että haista sinä uskovainen pitkä,pitkä paska.Ei ateisti tarvi saatanaa ja suomalaisten omat jumalat lemppaa tuommoset kristityt idiootit helskuttiin,sillä mitäpä väinämöinen tai joulupukki kristityillä tekis!?
Sinähän olet sitä lähempänä.
On kyllä ihan samanlainen pelle kuin se erkki kristittykin, ei siis ole mikään uskovainen.
...Muttei sama ja taidan arvata kuka vakio palstaaja on viestin takana. Kukakohan on kiinostunut evoluutio hommista eikä ole silti vastannut "Kreationisti Martyyrille" Jonka nimikin on jo kuin suoraan hänen painajaisista.
Kuka?
Mutta etkö muka hoksaa nuista ihmelause lukstereista. (vai mitä ne oli)
Rienaan sinua, lällällää.
En usko Saatanaankaan enkä Belsebuubiin, Raamatusta ammennettuja mielikuvitusolentoja molemmat.
Satanismin teiniversion voin kyllä katsoa olevan kristinuskon käänteistulkintoja, jotka vain vahvistavat esikuvansa arvovaltaa. Nuorison kapinaa, yritys provosoida vanhempiaan ja heidän arvomaailmaansa.
Ateisti ei tuohon koukkuu mene.