Hengellinen ylpeys

Anonyymi

Ilmeneekö hengellistä ylpeyttä ortodoksisessa kirkossa? Jos ilmenee niin miten?

6

246

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sitä ilmenee. Rahvaan parista nousee esiin silloin tällöin joku parrasvaloihin. Kirkossa heille on varattu oma pehmustettu tuoli. Ikonien äärellä viipyvät tarkoituksella tatvettaan kauemmin. Maahankumarrukset kestävät poikkeuksellisen kauan. Ehtoolliselle rientävät ensimmäisten joukossa.

    • Anonyymi

      Ei liene yksinoikeus rahvaalle hengellinen ylpeys. Myös teologit siitä nauttivat. Sitoutuessaan teologisiin totuuksiin, ulkoistavat itsensä tämän maailman rahvaiden pyyntöihin. Pahimillaan tutkivat pyhien elämämänkertoja, kuvittelevat olevansa viisaampi kuin muut teologit. Näin etääntyvät entistä enemmän oikeesta elämästä, rahvaasta. Tätä elämästä itsensä ulkoistanutta toiset teologit suitsuttavat. Hengellinen ylpeys on vallannut mielen.

    • Anonyymi

      Johtuneeko hengellisestä ylpeydestä vaiko jostain muusta se että teologit eivät voi saada kosketusta rahvaaseen. Teologit toki keskenään, perhekuntineen ja sopulilamansa kanssa piehtaroivat kupla autuudessaan.

    • Anonyymi

      Hengellistä ylpeyttä vaiko laskelmointia kanttorien toiminta. Entiset korolaiset pelolle ja mieleiset laulajat tilalle riippumatta uskontokunnasta. Omat lapset kuoroon, olipa lauluääntä tai ei.

    • Anonyymi

      Oman tahdon korottaminen Jumalan tahdon yläpuolelle ei kuitenkaan ole vain ihmisen omaa aikaansaannosta, vaan se on myös paholaisen ihmiselle tarjoama asenne. Kuten pyhä Siluan itse toteaa: ”Pahat henget ovat ylpeitä ja ne yllyttävät meitäkin ylpeyteen. Ylpeät eivät halua antautua Jumalan tahtoon, sillä he haluavat elää oman tahtonsa mukaisesti.” Ylpeys siis väijyy jatkuvasti koko tämän tarinan taustalla.

      Lopputulos tästä kaikesta on se, että ihmisen harmoninen suhde Jumalaan rikkoutuu. Jumalan läsnäolo lakkaa olemasta ihmiselle positiivista, ja niin Hänen suojan-antava armonsa vetäytyy, mistä syystä ihminen tulee alttiiksi pahan vaikutukselle. Jumala ei ole enää hänen olemassaolonsa keskus, ja näin ihmisestä tulee kirjaimellisesti itsekeskeinen. Hänen niin sisäinen tasapainonsa kuin ulkoinen harmoniansakin sekä lähimmäisen että luomakunnan kanssa järkkyvät tai häviävät kokonaan.

      pappismunkki Melkisedek, Tolleshunt Knights, UK

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      702
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      605
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      496
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      451
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      422
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    19. 19
      384
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    Aihe