VAPARIT RAIVONA ?

ilta-Sanomat 26.2.22

IS Ukrainassa:
Pappi siunasi reserviläiset ennen kuljetusta sinne jonnekin

13

133

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiehuvat raivosta. Sen sijaan venäläisten ortodoksipapit eihaittaa, koska Venäjä oli taistolaisnuoruudessakin ihana. Niinpä se on sitä edelleen. #vaparilogiikka

      • Anonyymi

        Tämä selittää paljon.


    • Melko kuvottavin keinoin ajaa antivapari agendaansa...

      • Anonyymi

        No se on hänen tyylinsä. Ei ole jättänyt edes kuolleita rauhaan, vaan on käyttänyt heitä apuna tähän propagandan ja valeiden levittämiseen. Tämän takia kukaan ei ota häntä tai hänen juttujaan tosissaan.


      • Vai oikein agendaa !
        Ateistit epäjumaloivat tiedettä ja jotkut ovat epäilemättä niin sivistyneitä, että agenda-sanaa voi viljellä vaikka tällä vaparipalstalla. Tosin kaikki suomalaiset agenda-sanan merkitystä tuskin edes käsittävät.

        Kuule !
        Aika pienet on ne akentat, joita tällä palstalla voi vedättää.
        Kollimaattorin kommentteja olen joskus lukenut, mutta eivät ne ole olleet sieltä terävimmästä ateistipäästä.
        Olisko niin että kun Kollimaattori on tuhlannut paljon ruutia ateisti-vapaa-ajattelu rintamalinjalla, niin Kollimaattorin laukaukset alkavat jo jäädä piippuun.....

        Jos kerran ateismi on - niin kuin sanotaan - jumaliin uskomisen puutetta, ei muuta....niin ei ihme jos Kollimaattorilla vuosien kuluessa on yhä vähemmän ja vähemmän sanottavaa ateismista.

        Jos Kollimaattori on joku vanha kommari tai taistolainen, niin niiden aikojen unelmahöttövuosista voi tietysti vielä ammentaa vaikka jotain kaikuja Neuvostoliitosta ja DDRstä - vaikka niitä ei enää ole olemassakaan.
        Ja kommunismin ytimessähän on ateismi. Ja kommunismi toimii käytännössä,
        mutta ei teoriassa......vai miten se menee.....


    • Anonyymi

      Suomessakin rukoillaan Ukrainan puolesta.

      Miten ET auttaa Ukrainan sotatilanteessa ?

      Mäntysalo ?

    • Anonyymi

      Kummankin maan kirkon johdon ja sotilaspapoien siunaukset aseille ovat kuvottavis. Venäjällä 200 sotilaspappia. Montako Ukrainalla?

      • Anonyymi

        Tuo on kyllä totta, on kuvottavaa jos papit siunaavat aseita. Ihmisiä pitäisi siunata, ei aseita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on kyllä totta, on kuvottavaa jos papit siunaavat aseita. Ihmisiä pitäisi siunata, ei aseita.

        Niinhän Ukrainassa tehtiin reserviläisille. Vaparit ovat kuvottavia, kun vihaavat maataan puolustavia ukrainalaisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinhän Ukrainassa tehtiin reserviläisille. Vaparit ovat kuvottavia, kun vihaavat maataan puolustavia ukrainalaisia.

        Vapaa ajattelijaliike oli viime sodan aikana neuvostomielisten terroristien tyyssija.


      • Anonyymi

        Julkisuudessa olis nyt hyvä kohta paheksua kaikkia maita jotka lähettävät Ukrainalle aseita ja muuten tukevat. Hyvä tilaisuus vapareille saada huomiota ja näkyvyyttä. Jospa Jori tai Ylikoski naputtelisi aiheesta pienen mielipidekirkoituks - kirjoituksen.


    • Anonyymi

      Myös Putin on kuulemma raivona - siis vaparit ja Putin raivoaa.

      • Anonyymi

        Muistakaahan itsenäistyä vapareista!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      131
      1213
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1051
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      788
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      50
      608
    5. 48
      582
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      531
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      29
      497
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      493
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      477
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      467
    Aihe