Vetokoukun uusi pistorasia kiukuttelee

Anonyymi

Vaihdatin henkilautooni uuden 7-napaisen perävaunun pistorasian, kun vanhassa alkoi tulla mikrokytkimen kanssa tunnistusongelmia.
Uuden pistorasian asennuksen jälkeen vilkut tikuttivat ilmaisten ko. järjestelmän tai polttimon vikaa. Asentajat syyttivät ongelmasta takalampun maadoitusta, vaikkakin lamput paloivat likimain normaalisti. Asennutin sitten myös maadoitukseen korjaussarjan mutta tikutus vain jatkui ennallaan.

Nyt sitten kotona huomasin, että uudessa pistorasiassa ei ole mikrokytkimen näköistä härpäkettä lainkaan, joka tunnistaisi onko perävaunun tepseli kiinni vai ei.
Onkohan autooni asennettu nyt väärän tyyppinen pistorasia?

3

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Testasin asennusta nyt peräkärrin kanssa ja avot, nyt vilkkujen tikutus oli tiessään. Perävaunussakin kaikki valot toimivat juuri niin kuin pitääkin.
      MUTTA, heti kun peräkärrin tepseli oli jälleen irti, niin vilkkujen tikutus alkoi ja vikailmoituksia lähti pukkaamaan sumuvaloista...

      Minusta autoon on nyt asennettu vääräntyyppinen pistorasia, josta puuttuu kokonaan perävaunun tepselin ilmaiseva mikrokytkin. Kuinkahan tällainen pitää nyt korjata?
      Koukkusetin on toimittanut Kovil.

      • Anonyymi

        Miusta se pittää korjata sillain et se toimii niinko se kuuluukin toimia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miusta se pittää korjata sillain et se toimii niinko se kuuluukin toimia.

        Kun tässä nyt valitettavasti on kyseessä ihan normaalia autokorjaamotoimintaa, vituiksi männöö keskimäärin noin 50% annetuista töistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      338
      11705
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7946
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      2983
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2248
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      153
      2187
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1646
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      54
      1096
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe