Persut, oletteko valmiita?

Laukkuja kantamaan? Kaksin käsin.
Kohta niitä tulee Suomeen, pilvin pimein.
https://demokraatti.fi/yk-ukrainasta-paennut-jo-yli-368-000-ihmista/
Arviot vaihtelevat juuri nyt 100000-600000 välillä Suomeen, ehkä sekään ei riitä jos sota pitkään jatkuu?
Hyväksyvätkö Persut ulkomaanvelan ottamisen, jotta Suomi tuosta urakasta selviää? Ehkä 5-10 miljardia tarvitaan vuosittaiseen kaikenkattavaan ylläpitoon?
Toki Ukrainalaiset ovat kantasuomalaisten edellä tukien saamisessa, ovathan he sotapakolaisia kuten irakilaisetkin.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei hätää, rahat tulevat EU;lta, Natolta ja Usalta. Me tehdään tiliä tästä.

1Äänestä
  • jauhat paskaa, sulla ei ole dataa esittää. huussipaperi ei kelpaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    jauhat paskaa, sulla ei ole dataa esittää. huussipaperi ei kelpaa.

    Retoriikka ei taida olla ihan hallussa?

    Äänestä

Mistähän sinä häirikkö nuo "arviosi" taas repäisit, samasta paikasta kuin aikaisemmatkin, unistasi.

Äänestä
  • Pian lentelevät pakolaiskeskusten ympärillä taas polttopullot?

    Äänestä

  • joo, sitä ei ole tavion helmitaululla laskettavissa.

    Äänestä

Irakista ja syyriasta tuli vain sotilaita ja nuoria miehiä

tokohan me ihmisia autamme eli naisia ja lapsia eurooppalaisia!

Nyt onkin hyvä kuljettaa Irakin ja syyrian pojat takasin omiin maihin

Äänestä

Niinpä,nainen ja lapsi ovat suomessakin hiukan eri asemassa pakolaisina kuin nuori rättipäinen kaveri oulun käräjäoikeudessa syytettynä lapsen raiskauksesta.Tämän usein moni kommentoija haluaa unohtaa persu tai oman minänsä vihassaan.

Äänestä

vittu siellä mitään sotaa edes käydä ?

Äänestä

Irakilaiset olivat sotilaskarkureita, jotka jättivät naiset ja lapset sodan jalkoihin.

Äänestä
  • Venäjällä alkaa kohta sisällissota. Ovatko persut valmiina menemään itärajalle huutamaan "Rajat Kiinni!" ? Kun sieltä tulee muutama satatuhatta pakolaista kimpsuineen ja kampsuineen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjällä alkaa kohta sisällissota. Ovatko persut valmiina menemään itärajalle huutamaan "Rajat Kiinni!" ? Kun sieltä tulee muutama satatuhatta pakolaista kimpsuineen ja kampsuineen?

    Varmaan, jos sieltäkin tulee sotilaskarkureita.
    Hehän eivät halunneet tänne sotakuntoisia miehiä.
    Lähettävätköhän lapset ja vaimot isänsä ja miehensä Venäjältäkin niin kuin Irakissakin tehtiin?

    Äänestä

Nyt olisikin tulossa lapsia, naisia ja vanhuksia, mutta pimeli pompeli ei tee mitään ulkoministerinä, mistähän johtuu ? eikö kiinnosta oikeiden pakolaisten auttaminen, läpsyttelijöitä oli kyllä kuskaamassa .

Äänestä

Todellisia pakolaisia Ukrainasta, KYLLÄ. Valepakolaisia ja "turvapaikkaturisteja" mistään muulata, niin EI.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Laukkuja kantamaan? Kaksin käsin.
Kohta niitä tulee Suomeen, pilvin pimein.
https://demokraatti.fi/yk-ukrainasta-paennut-jo-yli-368-000-ihmista/
Arviot vaihtelevat juuri nyt 100000-600000 välillä Suomeen, ehkä sekään ei riitä jos sota pitkään jatkuu?
Hyväksyvätkö Persut ulkomaanvelan ottamisen, jotta Suomi tuosta urakasta selviää? Ehkä 5-10 miljardia tarvitaan vuosittaiseen kaikenkattavaan ylläpitoon?
Toki Ukrainalaiset ovat kantasuomalaisten edellä tukien saamisessa, ovathan he sotapakolaisia kuten irakilaisetkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu