MTV3: 14.49: Suomen ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) kirjoittaa Twitterissä, että Naton tai "kenen tahansa" pitäisi lähettää Länsi-Ukrainaan varusteiden lisäksi myös joukkoja.
https://mobile.twitter.com/Halla_aho/status/1497905342407135232
Halla-ahon mukaan näiden sotavoimien pitäisi mennä alueille, jossa Venäjällä ei ole vielä maavoimia. Lisäksi mainittujen joukkojen tulisi ottaa haltuunsa ilmatila, Halla-aho kirjoittaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ukrainan-sota-nyt-venalaispankkeja-suljetaan-swift-jarjestelmasta-taistelut-ovat-jatkuneet-yolla/8365706
Halla-aho on valmis siis aloittamaan kolmannen maailmansodan? Ukrainan auttaminen ja aseistaminen on asia erikseen, mutta Naton tai muiden EU-maiden joukot Ukrainassa tarkoittaisivat niiden osallistumista sotaan.
https://mobile.twitter.com/Halla_aho/status/1497905342407135232
Halla-ahon mukaan näiden sotavoimien pitäisi mennä alueille, jossa Venäjällä ei ole vielä maavoimia. Lisäksi mainittujen joukkojen tulisi ottaa haltuunsa ilmatila, Halla-aho kirjoittaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ukrainan-sota-nyt-venalaispankkeja-suljetaan-swift-jarjestelmasta-taistelut-ovat-jatkuneet-yolla/8365706
Halla-aho on valmis siis aloittamaan kolmannen maailmansodan? Ukrainan auttaminen ja aseistaminen on asia erikseen, mutta Naton tai muiden EU-maiden joukot Ukrainassa tarkoittaisivat niiden osallistumista sotaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Putin on jo sodan aloittanut, ei sitä muut voi enää aloittaa. Täälläkin varmaan toivottaisi natojoukkoja jos Putin olisi tänne hyökännyt.
Adolf Hitl... eiku Ehnrrooth sano että joukkoja johdetaan edestä- eikä persujen puoletoimiston kellarin tietokoneelta scripta-blogin avulla.
Ei Putinin sotiminen Ukrainassa oikeuta, että sivaripoika aloittaisi kolmannen maailmansodan.
Kuvitteleeko joku Putinin tai Yhdysvaltojen/Naton antautuvan eli häviävän sodan ja menettävän kasvonsa? Kyllä näiden välinen sota eskaloituisi todennäköisesti ennen pitkää ydinsodaksi ja sen jälkeen vain idiootti kuvittelee voittaneensa tai selviävänsä.
Vai näetkö esim. Putinin kansainvälisessä tuomioistuimessa ennen kuin viemässä itsensä historiaan käsi avainnapilla.
Messiaskompleksin omaava suurvallan johtaja ja diktaattori ei takuulla mieti muuta kuin, miten lähtisi arvolleen sopivalla tavalla, eli ottaen kaikki muut mukaansa, jotka tämän aiheuttivat hänen mielestään. Pitää olla vähän psykologista silmää
No mitä koitan röhkiä selitä et sais vähän tulkoa tosta. Njet ponymaj
Putin pitää nujertaa. Jos omat ei siihen pysty, niin sitten vieraat. Kai kaikki muut paitsi Moskovan trollit on tästä samaa mieltä.
Halla-Jussin ja muiden äärioikeistolaisten päämäärä on sekasorto.
Voihan olla että maailmansota auttaisi heitä pääsemään valtaan.
Maailmansodan eli ydinsodan jälkeen Halla-aho johtaisi korkeintaan mutanttirottia, sen aikaa kuin säteilysairaudelta ehtisi.
Sinne pitäsi mennä muukalaislegioonan miehet. Niillä on valmiutta ja anonyymiyttä tarpeeksi.
Matkalla 2 R.E.P
Hyvä Halla
Nyt on Hallaaholla päähän iskenyt halla.
Tuollaista tekstiä ei päästä kuin sellainen jonka pää on jäässä.
Halla on tehnyt tuhojaan.
Halla-aho on sivari. Ei tarvitse sotia kuten oikeasti armeijan käyneiden.
Halla-aho on viisas mies.
Putinin otsaan on ilmestynyt merkki 666. PETO ei tunnusta ihmisyyttä, kun PETO on saanut saaliin kohteekseen, niin sen ainoa tehtävä on saavuttaa uhrin eliminointi eli päämäärä.
Huomioikaa myöskin, että PETO suunnittelee uhriaan laajemmin, elikkä yksi kansanomainen vertauskuva voisi olla, että peto valitsi uhrikseen Ukrainan joka voidaan liittää historialliseen narratiiviin mutta HOX HOX siinä samalla se on myös voiman, röyhkeyden ja petollisuuden näyttämö länsimaille.
Ei NATO venäjää pelota, mutta kun se vie liian suuren siivun PEDOn pelotteesta, niin milläs geopolitiikkaa tai globaalia kauppaakaan käyt mikäli kukaan ei pelkää.
Nopeuta puolustusliittoon liittymistä eli klik klik - https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9866
Ei Halla-aholla ole mitään valtaa tuohonkaan asiaan, puhetta kyllä maailmaan mahtuu.