Eräs huijarifirma esiintyy apteekkina mutta ei ole oikea apteekki

Anonyymi

Valeapteekin puhelinmyyjä myi äidilleni D-vitamiinia yhdeksi vuodeksi (!). Myyjä lähetti ensimmäisen erän tammikuun alkupuolella tänä vuonna. Toisen erän on tarkoitus tulla puolen vuoden päästä. Lähetyksen maksun eräpäivä kuitenkin oli (ilmeisesti tarkoituksella) jo 31.12.2021, mutta pystyin maksamaan laskun vasta tammikuun puolella, koska se tuli vasta tammikuussa. Nyt tämä huijariapteekki karhuaa laskua perintätoimistolla uhkailemalla uudestaan. Mutta siinähän yrittää, minulla on kuitti maksusta!

Luulen, että mitään toimenpiteitä ei enää tule, vaikka en maksakaan. Kyllähän oikea perintätoimistokin huomaa, että kyseessä on huijaus. Poliisihan jo tutkii ko. “apteekin” toimintaa.

Tämä valeapteekki näyttää netin mukaan myyvän tuotteitaan puhelimessa vanhoille tai muuten eläkkeellä oleville ihmisille olettaen, että nämä maksavat kiltisti kaikki heidän lähettämänsä laskut.

Huom. Kyseessä on eri yhtiö kuin melkein samanniminen oikea apteekki, älkää menkö lankaan. Oikeat apteekit eivät kauppaa tuotteita puhelimitse.

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perintätoimisto on aina mukana näissä huijauksissa. Usein saman pöydän ääressä.

      Yrittävät uhkailla jonkin aikaa. Luovuttavat heti, jos ja kun osaat laittaa vastaa ja pystyt todistaman, ettet olekaan uhriksi valittu dementoitunut puolustuskyvytön "äitisisi".

      • Anonyymi

        Jos perintätoimisto olisi oikea, sen nimi yleensä mainittaisiin.

        Minulla on kuitti valmiiksi printattuna pankista, jos kyselevät. Tiedän kaikki äitini laskut, koska minä ne omaishoitajana maksan. Enkä edes ole omaishoitaja siksi, että äidilläni olisi päässä vikaa tai dementiaa. Nämä huijari toivovat, että heidän uhrinsa ei muistaisi, onko maksanut ja missä kuitti mahtaa olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos perintätoimisto olisi oikea, sen nimi yleensä mainittaisiin.

        Minulla on kuitti valmiiksi printattuna pankista, jos kyselevät. Tiedän kaikki äitini laskut, koska minä ne omaishoitajana maksan. Enkä edes ole omaishoitaja siksi, että äidilläni olisi päässä vikaa tai dementiaa. Nämä huijari toivovat, että heidän uhrinsa ei muistaisi, onko maksanut ja missä kuitti mahtaa olla.

        Kyse on suunnitelmallisesta huijauksesta ei mistään "yleensä" tapauksesta.

        Huijarit yrittävät uhata eri tavoin. Ei kuitilla tai millään muullakaan ole tässä uhkailuvaiheessa ja uhrin syyllistämisvaiheessa (maksu myöhässä) mitään merkitystä.

        Jos olet tiukkana ja et välitä heidän höpinöistään yhtikäs mitään, et koskaan saa edes tietää mitä kaikkea he yrittäisivät säveltää jollekin toiselle puolustuskyvyttömälle uhrille. Mennään aina tilanteen mukaan.

        Yritä edes hiukan vedättää huijaria. Kyse on usein ihan yksittäsestä henkilöstä, joten jos saat kulutettua hänen aikaansa tunnin, niin aikaa jää muille uhreille vähemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3960
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3485
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3347
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3021
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2915
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      79
      2717
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe