Valeapteekin puhelinmyyjä myi äidilleni D-vitamiinia yhdeksi vuodeksi (!). Myyjä lähetti ensimmäisen erän tammikuun alkupuolella tänä vuonna. Toisen erän on tarkoitus tulla puolen vuoden päästä. Lähetyksen maksun eräpäivä kuitenkin oli (ilmeisesti tarkoituksella) jo 31.12.2021, mutta pystyin maksamaan laskun vasta tammikuun puolella, koska se tuli vasta tammikuussa. Nyt tämä huijariapteekki karhuaa laskua perintätoimistolla uhkailemalla uudestaan. Mutta siinähän yrittää, minulla on kuitti maksusta!
Luulen, että mitään toimenpiteitä ei enää tule, vaikka en maksakaan. Kyllähän oikea perintätoimistokin huomaa, että kyseessä on huijaus. Poliisihan jo tutkii ko. “apteekin” toimintaa.
Tämä valeapteekki näyttää netin mukaan myyvän tuotteitaan puhelimessa vanhoille tai muuten eläkkeellä oleville ihmisille olettaen, että nämä maksavat kiltisti kaikki heidän lähettämänsä laskut.
Huom. Kyseessä on eri yhtiö kuin melkein samanniminen oikea apteekki, älkää menkö lankaan. Oikeat apteekit eivät kauppaa tuotteita puhelimitse.
Eräs huijarifirma esiintyy apteekkina mutta ei ole oikea apteekki
3
326
Vastaukset 3
- Anonyymi
Perintätoimisto on aina mukana näissä huijauksissa. Usein saman pöydän ääressä.
Yrittävät uhkailla jonkin aikaa. Luovuttavat heti, jos ja kun osaat laittaa vastaa ja pystyt todistaman, ettet olekaan uhriksi valittu dementoitunut puolustuskyvytön "äitisisi".- Anonyymi
Jos perintätoimisto olisi oikea, sen nimi yleensä mainittaisiin.
Minulla on kuitti valmiiksi printattuna pankista, jos kyselevät. Tiedän kaikki äitini laskut, koska minä ne omaishoitajana maksan. Enkä edes ole omaishoitaja siksi, että äidilläni olisi päässä vikaa tai dementiaa. Nämä huijari toivovat, että heidän uhrinsa ei muistaisi, onko maksanut ja missä kuitti mahtaa olla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos perintätoimisto olisi oikea, sen nimi yleensä mainittaisiin.
Minulla on kuitti valmiiksi printattuna pankista, jos kyselevät. Tiedän kaikki äitini laskut, koska minä ne omaishoitajana maksan. Enkä edes ole omaishoitaja siksi, että äidilläni olisi päässä vikaa tai dementiaa. Nämä huijari toivovat, että heidän uhrinsa ei muistaisi, onko maksanut ja missä kuitti mahtaa olla.Kyse on suunnitelmallisesta huijauksesta ei mistään "yleensä" tapauksesta.
Huijarit yrittävät uhata eri tavoin. Ei kuitilla tai millään muullakaan ole tässä uhkailuvaiheessa ja uhrin syyllistämisvaiheessa (maksu myöhässä) mitään merkitystä.
Jos olet tiukkana ja et välitä heidän höpinöistään yhtikäs mitään, et koskaan saa edes tietää mitä kaikkea he yrittäisivät säveltää jollekin toiselle puolustuskyvyttömälle uhrille. Mennään aina tilanteen mukaan.
Yritä edes hiukan vedättää huijaria. Kyse on usein ihan yksittäsestä henkilöstä, joten jos saat kulutettua hänen aikaansa tunnin, niin aikaa jää muille uhreille vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411583- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi303841- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
- 62602
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571