Huh huh olipas taas niin kauheaa läpikotaisin aivopestyä woketus-"feminististä" paskaa että ei tässä tiedä enää miten päin kiemurrella.
https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000008566251.html
Venla Pystynen on hyvä ja lopettaa valkoisuutensa demonisoinnin, julkisten synnintunnustusten ja katumusharjoitusten tekemisen valkoisuutensa vuoksi vieläpä feminismin nimissä.
Ei ole olemassa mitään "ideologisesti valkoista feminismiä". Koska feminismin historia on länsimaista historiaa, ja sen alkujuuret ovat Euroopassa, on aivan luonnollista että suurin osa näkyvimmistä feministisistä saavutuksista ja feministisestä aktivismista on tapahtunut valkoisten feministien toimesta. Tämän tulkitseminen ei- valkoisiin kohdistuneeksi syrjinnäksi ja rasismiksi on itsessään rasistista.
Sukupuoli ei ole rotu, eikä rotuasioilla ole mitään tekemistä feminismin kanssa. Kukaan ei kunnioita ihmisiä jotka eivät kunnioita itseään. Feminismi peräänkuuluttaa naisen omanarvontuntoa, itsekunnioitusta. Tämä aivoton anteeksipyytelevä nöyristely mitä idioottimaisimpien rasististen valkoisuuteen kohdistuvien demonisointien perusteella ei edistä tätä feminismin perusperiaatetta naisesta jolla on oikeus omanarvontuntoisuuteen ja itsekunnioitukseen.
Individualismiin perustuva liike, joka näkee ihmiset yksilöinä joilla on yksilön vapaudet ja yksilön vastuu, ei voi ajatella niin, että on nykyihmisen vastuulla pyydellä anteeksi menneisyyden ihmisten tekosia. Tällainen ajattelu on niin tyhjäpäistä kollektivistista shaibaa että sitä voi melkein verrata Pohjois- Korean kollektiivisen kostamisen käytäntöihin. Ei minulla ole ollut mitään vaikutusvaltaa siihen mitä joku toinen henkilö on tehnyt silloin kun minua ei vielä ollut olemassakaan. Menneisyyden henkilötkin olivat yksilöitä jotka tekivät itse henkilökohtaiset valintansa. Historiaa myös kirjoitetaan koko ajan uudelleen joten on kuule aivan turha kuvitella että meillä edes voisi olla jotain varmaa tietoa yhtään mistään menneisyyden asioista. Emmehän me ota tolkkua edes nykypäivän tapahtumista. Se mitä nykyhetkessäkin tapahtuu riippuu täysin siitä kenen näkökulmaa kysytään.
Amen.
Terveisin feministi.
Valkoisen feministin tunnustuksia
Anonyymi
0
62
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061