Ukraina saa jopa hävittäjiä Eu mailta!

1676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Puolassa on joitakin neuvostoliittolaisia Mig-29 hävittäjiä joita Ukrainalla jo oli ennestäänkin.

Äänestä

Millä tavalla hävittäjät saadaan Ukrainan puolelle jos sinne ei voi natolaiset ym mennä? Löytyykö osaavia käyttäjiä juuri niille lähetettäville hävittäjille?

Äänestä
  • Siten että Ukrainan Mig-29 -lentäjät lentävät Mig-29 -hävittäjät Puolasta Ukrainaan jossa on niille valmiit järjestelmät ja tuntemus.

    Äänestä

Hienoa, apuahan se tarvitseekin venäjän hävityksessä.
Rukoilen venäjän tappiota.

Äänestä

Näin. Ei kannata Natoo liittyä jos saa ilmaseks USA:sta aseet.

Äänestä
  • Ei USA:sta, vaan EU:sta.

    Ei olisi mitään mieltä toimittaa Ukrainaan amerikkalaisia hävittäjiä, sillä Ukrainassa ei ole niillä operoimiseen tarvittavaa osaamista ja huoltojärjestelmiä. Uuden hävittäjätyypin ottaminen operatiiviseen käyttöön vei Suomeltakin vuosia, vaikka täällä on totuttu amerikkalaiskoneisiin.

    Kyse on kaiketinkin Puolalla olevista MiG-29 -hävittäjistä ja niiden aseistuksesta, jotka ovat Ukrainalaisille entuudestaan tuttuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei USA:sta, vaan EU:sta.

    Ei olisi mitään mieltä toimittaa Ukrainaan amerikkalaisia hävittäjiä, sillä Ukrainassa ei ole niillä operoimiseen tarvittavaa osaamista ja huoltojärjestelmiä. Uuden hävittäjätyypin ottaminen operatiiviseen käyttöön vei Suomeltakin vuosia, vaikka täällä on totuttu amerikkalaiskoneisiin.

    Kyse on kaiketinkin Puolalla olevista MiG-29 -hävittäjistä ja niiden aseistuksesta, jotka ovat Ukrainalaisille entuudestaan tuttuja.

    Puolan MiG-29:t ovat ainakin päivitettyjä ja suorituskykyisimpiä niistä MiGeistä mitä Euroopasta löytyy.

    Äänestä

Toivottavasti asia etenee nopeasti, Putinin tällä kertaa omalla mallaan järjestämä rekkaralli "Freedom Convoy" on matkalla.
Viimeksihän Putin järjesti sen Kanadassa ja yritti Suomessakin.

Äänestä

Hävittäjät jos niitä jää tähteeksi päätyvät Putinille kuten kaikki muutkin sotatarvikkeet.

Äänestä
  • Putin murhataan piakkoin. Putinille ei jää mitään.

    Äänestä

  • Niitä Putte tarvitseekin. Sen verran kovaan tahtiin Putleri on menettänyt miehiä ja kalustoa, vaikka vain neljäsosa Venäjän ilmoitetuista tappioista olisi totta. Sota on ollut Venäjän "ylivertaisiksi" uskotuille asevoimille täysi katastrofi.

    Äänestä

Ruotsi toimittaa 5000 panssarintorjunta-asetta Ukrainaan.

Edellisen kerran Ruotsi avusti sotilaallisesti Suomea vuonna 1939.

KIITOS RUOTSI! Siis vuodesata 1939 vielä kerran ja siitä mitä teette nyt Ukrainalle.

Äänestä

EU lähettää Ukrainalle todennäköisesti MiG-29-hävittäjiä

EU:n ulkosuhteita johtavan Josep Borrellin mukaan Ukraina on pyytänyt koneita, joita heidän lentäjänsä osaavat jo käyttää.

EUROOPAN unioni lupasi eilen tukea Ukrainan puolustustaistelua myös hävittäjäkoneilla. EU:n ulkosuhteita johtavan Josep Borrellin mukaan Ukraina on pyytänyt koneita, joita heidän lentäjänsä osaavat jo käyttää.

Useiden asiantuntija-arvioiden mukaan kyseeseen tulevat todennäköisesti MiG-29-hävittäjät, joita EU:n jäsenmaista on vielä Puolalla, Slovakialla ja Bulgarialla. Ukrainan ilmavoimilla on samoja venäläisvalmisteisia hävittäjiä.

Bulgarialla on lisäksi Suhoi Su-25 -koneita, joilla Ukrainan ilmavoimat on niin ikään lentänyt.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008647475.html

Äänestä

Käyvät hävittämässä jopa Venäjällä. Suomikin saa uudet hävittäjät viiden vuoden päästä. Voitaisiin antaa Hornetit Ukrainan kuninkaallisille ilmavoimille.

Äänestä

Ukraina taistelee ja voittaa, hyökkääjä r.......ä kärsii suuria tappiota moraali laskee koko ajan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008646996.html
Slava Ukraine!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu