Paavo Väyrynen on näinä päivinä ollut näkymätön taustavaikuttaja, joka sai eilen kiireisen kutsun Kremliin. Siellä itse sotahullu Putin halusi Väyrysen kertovan, miten Paavo kokoaa itsensä pieleen menneen tempauksen jälkeen.
Paavo kertoi asian olevan ihan helppo. Pitää vain laittaa side silmille ja alkaa sitten voimakkaaalla äänellä toistaa lausetta: "Voiko vitutukseen kuolla!!!" Paavo opetti ystävällisesti Putinia lausumaan tämän asian ihan suomenkielellä, koska lausetta ei oikein voi venäjäksi kääntää merkityksen muuttumatta. Paavo oli poistuessaan hyvin tyytyväinen, kun Putinin koronabunkkerista kuului kiihtyneellä äänellä toistuvasti lausuttu suomenkielinen lause: Voiko vitutukseen kuolla!!!
Väyrynen jakoi NATO-oppejaan Kremlissä
15
85
Vastaukset
- Anonyymi
Tämähän on todellista kulttuurivaihtoa. Kyllä tästä vielä hyvä tulee. Paavo on todella suuri valtiomies. Me suomalaiset voimme olla hänestä vieläkin ylpeitä.
- Anonyymi
Siitäkö Paavon nopea sairastuminen johtuikin.
Pelästyi siitä kun Putin pyysi nukkehallinnon presidentiksi.- Anonyymi
En nyt menisi nenäverenvuotoa sairastumiseksi sanomaan. Ja ihan ambulanssi piti tilata ja joku oikeasti ambulanssia tarvitseva pistettiin jonoon.
- Anonyymi
Se olisi Paavolle mieluisa homma.
- Anonyymi
On Totuuden Aika (Paavo Väyrynen).
- Anonyymi
Totuus ei pala tulessakaan.
- Anonyymi
"En nyt menisi nenäverenvuotoa sairastumiseksi sanomaan. Ja ihan ambulanssi piti tilata ja joku oikeasti ambulanssia tarvitseva pistettiin jonoon."
Paavo luuli ukrainalaisen harhalaukauksen saaneen valtavan nenäverenvuodon aikaiseksi. - Anonyymi
Paavo on myöskin sivistynyt ja viisas mies, vaikka hän on onnistuntu sen asian kyllä kovalla ja pyyteettömällä yrityksellään hyvin peittämään.
Kuten aloittaja hienosti toi esiin, hän tietää että vain suomenkielessä on sana "vittuilla". Sitä eikä kaiketi sen johdannaisiakaan ole muissa kielissä.
Ollaan me suomalaiset vaan hyviä ja suomenkieli on rikas kieli.
Äänestäisin aloitusta jos olisin rekisteröitynyt. Mutta piste täältä joka tapauksessa.- Anonyymi
Suhde Neuvostoliiton tiedustelupalveluun Muokkaa
Suomettumisen aikaan 1970–1980-luvuilla Väyrysen on väitetty olleen läheisessä suhteessa Neuvostoliiton tiedustelupalvelun KGB:n kanssa. Entinen KGB-eversti Oleg Gordijevski kutsuu kirjassaan Sokea peili Väyrystä Kekkosen ja Karjalaisen lailla ”omaksi mieheksi”. Väyrynen on vastineessaan myöntänyt yhteydenpidon, mutta on katsonut sen ”normaaliksi isänmaalliseksi yhteydenpidoksi”.[91] Dosentti Hannu Rautkallion mukaan Väyrynen peri KGB-suhteet Kekkoselta.[92]
- Anonyymi
Varmaa on että Suomi olisi monin verroin kunniakkaammassa tilassa jos Sipilä olisi nimennyt Väyrysen ulkoministeriksi.
- Anonyymi
Sotahullun Putinin yksinpuhelu kuuluu Kremlissä jo häiritsevän voimakkaana. Onkohan jotain tapahtumassa.jo h
- Anonyymi
Moskovasta kuuluneiden huhujen mukaan sotahullun Putinin ääni on alkanut säröytyä. Taitaa äänihuulet olla nyt loppu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moskovasta kuuluneiden huhujen mukaan sotahullun Putinin ääni on alkanut säröytyä. Taitaa äänihuulet olla nyt loppu?
Punaisellatorilla liikuttaessa on käytettävä kuulosuojaimia, sillä Putin huutaa jo Väyrysen opettamaan mantraa liiallisella äänenvoimakkuudella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punaisellatorilla liikuttaessa on käytettävä kuulosuojaimia, sillä Putin huutaa jo Väyrysen opettamaan mantraa liiallisella äänenvoimakkuudella.
Moskovassa on jo jonoja korvalääkärien vastaanotoille. Syytä asiaan aletaan tutkia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moskovasta kuuluneiden huhujen mukaan sotahullun Putinin ääni on alkanut säröytyä. Taitaa äänihuulet olla nyt loppu?
Kyllä venäläiset osaavat kirkastaa kurkun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012130Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2961924Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441751Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1031663Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071607- 321321
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii241052