Tässä on ilmoituksensa mukaan joukko tavallisia rivikansalaisia tarttunut toimeen: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9926 Miksikäs ei!?
Valtion ja kirkon erottamisesta kansalaisaloite
2
72
Vastaukset
- Anonyymi
Ev-lut ja Ortodoksinen kirkko hoitavat tiettyjä julkisen sektorin tehtäviä ikään kuin ostopalveluna. Jos tästä sopparista olisi jotain erityistä haittaa asioiden asialliselle hoidolle tai vaikkapa tasapuolisuudelle, silloin voitaisiin vaatia "valtion ja kirkon erottamista". Muussa tapauksessa, täytyy löytyä organisaatio joka kykenee haastamaan em. kirkkokunnat tarjoamalla vastaavaa palvelukonseptia kilpailukykyisemmällä hinnalla tai muuten edullisemmilla ehdoilla.
Onko Suomessa sellaisia julkisen sektorin ulkopuolista toimijaa, joilla rahkeet riittää tähän?- Anonyymi
Mitä toimintoja tarkoitat aika ympäri pyöreää kerrontaa Olen itse eronnut kirkosta eikä kirkko ole ikinä tehnyt mitään mitä tarvitsisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467515
- 334143
- 573655
- 503160
- 172836
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons562426- 542358
- 402309
- 432288
- 162256