En tiennytkään, että Kontiolahdella asustelee ihan virallinen suomalainen diplomaatti, jolla kertomansa mukaan suhteita maailman presidentteihin ja antaa nyt facebookin välityksellä neuvojansa koko maailmalle. Oli aamupäivällä lähdössä Japaniin, mutta matkasuunnitelma muuttui kaatumisen jälkeen niin, että ensin lähdetäänkin Puolaan ja sieltä Japaniin. "Lähden ehkä Puolaan töihin, mutta kiitoksen oman paikkakuntani ihmisille sanon, Kiitos! Olen edelleeninkin Kontiolahtelainen vaikka Japanissa."
Aika hurjaa, että näinkin vaikutusvaltainen henkilö asustelee siellä.
Kontiolahdella asuva diplomaatti
11
895
Vastaukset
- Anonyymi
Voisikos hän lopettaa ukrainan sodan ja neutralisoida naapurin puten?
- Anonyymi
Kyllä hän sodan voi lopettaa mutta puten neutralisointi ei onnistu kun putte istuu niin jumalattoman pitkän pöydän päässä. Saattoi pelätä jo aiemmin kontiolahtelaisen aikeita ja siksi teetti riittävän pitkän pöydän..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä hän sodan voi lopettaa mutta puten neutralisointi ei onnistu kun putte istuu niin jumalattoman pitkän pöydän päässä. Saattoi pelätä jo aiemmin kontiolahtelaisen aikeita ja siksi teetti riittävän pitkän pöydän..
Puutin on kuullut ruosteisesta rautalangasta ja pysyy sen verran etäällä ettei pääse kuristamaan.
- Anonyymi
Se riippuu aina mielentilasta tai promilleista, milloin ja minnekkin on lähdössä. Ja ei! Ei todellakaan ole mikään diplomaatti, vaan jos esimerkiksi matkustaa seuramatkojen kanssa vaikka Sortavalaan pariksi yöksi, niin laskee tämän matkankin asumiseen kyseisessä maassa.
- Anonyymi
Tästä henkilöstä on ollut ennenkin täällä puhetta eikä suotta, yakuzan hän tuntee myös, samoin kun japanin keisarin. JVG on hänestä lauluja tehnyt, tuumaili josko hänelle kuuluisi myyntitulosta provisio.
- Anonyymi
No jopas. Tuntuu siis tuntevan paljon porukkaa. Ihmekkös, kun oli tänään laittanut jollekkin omalla seinällä, että ei kaikki häntä Kontiolahdessa tunne, mutta maailmalla kyllä. Tosin näköjään poistelee tekstejään sitten hetken päästä. Kitaravirtuoosi nähtävästi ainakin ja konsertoinut myös Japanissa suurilla näyttämöillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jopas. Tuntuu siis tuntevan paljon porukkaa. Ihmekkös, kun oli tänään laittanut jollekkin omalla seinällä, että ei kaikki häntä Kontiolahdessa tunne, mutta maailmalla kyllä. Tosin näköjään poistelee tekstejään sitten hetken päästä. Kitaravirtuoosi nähtävästi ainakin ja konsertoinut myös Japanissa suurilla näyttämöillä.
Elämän laineet kappale löytyy youtubesta artistin nimellä,minun mielestäni on vähän itämaisen kuuloinen.
- Anonyymi
Älkää Putinia moittiko.
Putin ajettiin amerikkalaisten talousansaan.
Sota on tässä tarinassa vain sivulause.
Vaino on venäjää ja tarkoittaa sotaa. - Anonyymi
Lieksalainen Tsurunen oli Japanin parlamentissa ja nyt kontiolahtelainen yrittää panna paremmaksi.
- Anonyymi
Siellä se "diplomaatti" hönöttää" kotonaan maastoasu päällä ja kertoo facebookkiinsa, kuinka omaa salaista tietoa, että tällä hetkellä reservissäkin valmistaudutaan puolustukseen normaaliolosuhteista poiketen. :D Naistakaan ei kuulema saa, kun ei ole rahaa, koska kaikki naiset ovat rahan perässä vain. TITITYYY.
- Anonyymi
Jospa rajan kopteri on taas tulossa hakemaan ja valmistautuu nousemaan siihen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998