https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/962315f2-1845-4022-95d1-9eb0af4f88ea
Jättävät epäröimättä paikkansa. Monet eivät edes tiedä, että heidät on lähetetty oikeaan sotaan.
Jättävät epäröimättä paikkansa. Monet eivät edes tiedä, että heidät on lähetetty oikeaan sotaan.
Vastaukset 631
Vanhimmat
Mitä järkeä on tapattaa itsensä hullun Putlerin päähänpiston takia?
Miksi Klaus Swab nauraa räkäistä naurua tälle kaikelle? Kertokaapa! Itse kyllä tiedän, mutta tiedättekö te?
Kyllä hän tietää tasan tarkkaan mitä tekee. Hän laskee kustannukset tarkoin.
Onneksi meillä Suomessa ei sotilaat itke , käyvät taistoon Marinin puolesta , kohti kuolemaa?
Jos hän aikoo hyökätä Suomeen, kustannukset ovat hurjasti korkeammat. Sitä korkeammat mitä enemmän Suomi ehtii varustautua.
Toisaalta pakotteet tuhoavat taloutta, ja sekin voi laskea hänen intoa hyökätä Suomeen varsinkin kun täällä ei ole mitään varastettavaa kuten Ukrainassa on.
Ukrainassa on maakaasu ainakin ryöstettävää.
Taistelemme intersektionaalisen feminismin puolesta!
Viimeiseen heteromieheen - hakkaa päälle...
Ei mitään.
Kukaan ei halua sotimaan. Ja mistä taas Marinin vetäisit.
Miksikö?
No+koska+Uusi+Saatanallinen+Maailmanjärjestys+!
Sauli+Niinistö+hieman+ennen+presidentiksi+valintaansa+sanoi+YLE:n+vaalitentissä:+"Uusi+Maailmanjärjestys".++Olisi+sanonut+"Uusi+Saatanallinen+Maailmanjärjestys"+jos+olisi+ollut+100%+rehellinen.++Ennen+ja+jälkeen+noiden+kahden+ääneenlausutun,+mutta+kolmea+sanaa+tosiallisesti+tarkoittavan+tokaisun+ennen+ja+jälkeen+oli+usean+sekunnin+hiljaisuus.
Eikä+yksikään+toimittaja+kysynyt+mitään+noiden+sanojen+sisällöstä.
Hakukoneella+(esim.+https://duckduckgo.com/+jos+haluat+välttää+Googlen+vakoilemaksi+tulemista)+löydät+lisää+aiheesta:
Suomeksi:
UMJ+(joskin+sen+pitäisi+olla+USMJ,+jos+oikeasti+oltaisiin+rehellisiä)+
Englanniksi:
NWO+(joskin+sen+pitäisi+olla+NSWO,+jos+oikeasti+oltaisiin+rehellisiä)+
nimen+oikea+kirjoitusasu+muuten+on+Klaus+Schwab.+Miksikö+nauraa?
Koska+on+itse+eräs+Uuden+Saatanallisen+Maailmanjärjestyksen+pääarkkitehdeistä,+tai+vähintäänkin+toteuttajista.
Ideana+on:
Superikkaista+on+tehtävä+entistäkin+rikkaampia+(ja+koronavirusepidemiasta+oli+iso+apu+tämän+tavoitteen+toteuttamisessa)
Kaikista+muista+on+tehtävä+köyhiä+sekä+heidän+vapauttaan+on+kaikin+mahdollisin+keinoin+rajoitettava.+ja+niistä+rajoituksista+on+nähty+vasta+hyvin+pieni+osa,+odotettavissa+on+sellaisia+rajoituksia,+että+niihin+verrattuna+jo+toteutetut+rajoitukset+ovat+lastenleikkiä.
Ainoa,+joka+edes+teoriassa+voisi+auttaa+asiassa,+on+Jeesus+Kristus.
Sitäkin+toki+rajoittaa+se+fakta,+että+Jumala+(tai+Jeesus+hänen+puolestaan)+ei+toimi+kirjoitettua+Jumalan+sanaa+eli+Raamattua+vastaan.
Ja+kun+Raamatussa+kerrotaan+(Johanneksen+Ilmestys)+että++tulee+aika,+jolloin+ei+voi+ostaa+eikä+myydä+ilman+pedo+merkkiä,+niin+Jumala+ei+puutu+uuden+saatanallisen+maailmanjärjestyksen+luojien+touhuihin+koska+jos+puuttuisi,+niin+silloinhan+se+osa+Raamatusta,+jossa+kerrotaan+tuosta+"ei+voi+ostaa+eikä+myydä+ilman+pedon+merkkiä",+muttuisi+valheeksi,+ja+sitähän+Jumala+ei+voi+sietää,+että+mikään+Raamatunkohta+olisi+valhetta+tai+muuttuisi+valheeksi.
Kaikki maahanmuuttajat myös.
Näinpä. Metsääkin tuhoutuu jos tänne kylvää liiikaa pommeja. Suomen kulta kun on tuo puu, mutahan meillä ei ole.
On aina tavattoman vakuuttavaa, kun "totuuksien" töräyttelijä lopuksi alkaa todistaa hihhuliuskomuksistaan.🥱
Ehkä feministihallitus oppisi edes vähän arvostamaan taas heteromiehiä, kun en nyt usko tuolla eturintamassa näitä hihhuleita paljon näkyvän. Nehän ei kestä, jos kynsi lohkeaa.
Jokaista meistä tarvitaan, jopa heteromiehiä, puolustamaan Suomea. Ehkä sitä sais taas syödä lihaakin taistelun lomassa...tuskin iduilla pitkään kukaan jaksais.
Täytyyhän sen biletykset maksaa ja lähettää verovarat Afrikan diktaattoreille, vakuurahastoihin ja Hutisalon miehen yritykselle jne.
Ne otti sen tai pääosan siitä ja öljystä jo kun miehittivät Krimin! Eikö mikään riitä?
Ei ole metsä kultaa enää,polttoaineet on nostanu korjauskustannukset pilviin,myynnistä ei paljon jää metsänomistajalle.
Se suuri ero Putinin ja Marinin kesken on, että Marin voidaan äänestää pallitaan pois. Putinia taas ei voi.
Sanos muuta. Hullu
Mies leikkii ihmisten elämällä.
Mitä se sillä maakaasulla tekee. Ei Venäjältä kukaan enää mitään osta.
Kyllä nämä tappajat myrkkyruiskeen tekijät tietävät päiviensä tulleen ja on sotaa lietsottu isolla rahalla ja syyllinenhän se aina jostain haetaan vaikka Venäjää yllyttämällä sotimaan hyökkäämällä teholla - aiemmin jo 8 vuotta pientä ammuskelua - nyt USA antoi potkua.
Väitätkö, että raamatun sana ei pidä paikkaansa?
Näytä joku esimerkki, missä se on erehtynyt.
Hän laskee kustannukset Ukrainankin suhteen että kannattaako ryöstää se maa. Toivottavasti ne tankit uppoavat sinne kevään mutavelliin.
Kyllä helvettiin pääsee ilman intersektionaaliakin.
Koko sana on pääpaholaisen lanseerama. Tietysti sen kätyrit pääsevät isäntänsä luo ikuiseen piinaan joka ei pääty milloinkaan, mutta on vaihtoehto upeasta ilosta ja riemusta. Valitse oikein. vellu
Miksi vetää Raamattu tähän? Jos kaikki mitä tapahtuu on ennustettu, niin se on sama mitä tekee. Juoksee järveen, ui ja hukkuu.
Hyvä kirjoitus. Suuri valtamedian ohjailema ja aivopesemiä yleisö menee globalistien aalloista toiseen.
Lue hänen kirja Covid 10 Great Reset. Maailmaan jää 1milardi ihmistä, joista puolet voi jättää jananilaisia ja kiinalaisia, koska he ovat tottuneet kontrolliin. Loput 500 miljoonaa on orjia. Tuhoaminen aloitetaan hänen mukaansa länsimaiden valkoisista. Että tallaisessa Marin ja Saarikko ovat mukana.
Sulla on pää jo sekaisin kun kuuntelet tv:n propista ja lehtien kusetusta.
Onneksi kaupat ovat pistäneet nuo kiihotus lööpit roskiin ja kannet sisäpuolelle, hyvä ettei lehdet roskiin. Se olisi paras ele 2 vuoden roskatiedotuksen aikana.
Huomaa ne kauppiaatkin jotain.
Kaikenlaisia pellejä täälläkin käy, tai nimenomaan täällä, kommentoimassa. Uusi maailmanjärjestys jep jep. Kannattaa tsekata lääkitys tai aloittaa se pian !!
Turha pelko että ne miehiä arvostaisivat. Kommarit vastustavat Natoa, vaikka itse eivät ole valmiita lähtemään ryssää vastaan aseen kanssa ja taistelemaan maan puolesta - Saramon ja Anderssonin mielestä joutaa uhrata taas yksi sukupolvi sodalle mieluummin kuin liittyä Natoon.
Näitä saatanan maanpettureita pitäisi saada ampua vapaasti heti tavattaessa.
joo totta, putin on päättänyt ryöstää kaasua ukrainassa venäjältä tulevasta putkesta. siinä koko sodan syy.
T. foliohattupersu
Kukaan ei ole varkaisille menossa vaikkas sinulla se mieleen tulikin (onko omia kokemuksia muusta kuin omenavarkaudesta?)
Sulla on puurot ja vellit sekaisin - turhaa jorinaa .
Venäjällä on kaasua tarpeeksi ja Saksa kun vielä uhittelee niin hanat kiinni vaan ja äkkiä.
Siinä menee saksalaisilta tulojakin kun välittävät kaasua laivaten. HEHhhe antaa palaa jos kehtaavat.
Peräkammarinpojan älynväläys. Ihan itsekö keksit?
Että semmosta Tiltu. Mites kun teillä kaikki rahat pannaan sotimiseen ja keskipalkka on nyt 400 euroa kuussa?
Ja maailma on 6000 vuotta vanha. 🥱
Tutkituta pääsi nyt heti yöpäivystyksessä.
Tiiätkö yhtään mitä puhut? Feminismi haluaa tasa-arvoa kaikille, niin miten se liittyy noihin asioihin? Ja missä välissä ihmiset ei oo arvostanu "heteromiehiä"?? Vaikka ei sillä seksuaalisuudella kyllä oo väliä, ite sanoisin vaan et miehiä🤨. Mutta jos sun mielestä tasa-arvoa haluavat ihmiset on hihhuleita, nii mietippä vähä. Ja ne sun "heteromiehet" ei kyl arvosta sit muita, ku vaan ittensä kaltasia joten joo o...
Mitä höpiset?
Tiedätkö, Venäjän lisäksi Ukrainaa vastaan sotii Valkovenäjä, ja osa Ukrainasta?
Ai maahanmuuttajatko?
Täällä maksaa polttoaine jo niin paljon, että venäläiset kääntyy rajalla takaisin.
Niin sulle uskoteltu. Ja uskoit😅
Yksinkö luulet sotii?
Ukrainan sota, tiedötkö kauanko jo kestänyt?
Tiedätkö, minkä maalaisia sotimassa?
Ota selkoa, opit.
Tieskö, että korona on feikkiä?
Sama kenenpullesta mutta isänmaan puolesta ok
Kuka on Klaus Swab...
Putin ammutaan alas palliltaan.
Siksi, että unohdit taas kerran ottaa psykoosilääkkeesi? :)
Marinilla ei kyllä ole sen kanssa MITÄÄN tekemistä jos suomalaismiehet (ei siis koske teitä, kommarisivarit!) pääsee lempipuuhaansa ali ammuskelemaan RYSSIÄ! 👍🏾 :P
Jaahas, taas joku torvi viittaa Raamattuun ja NWO:iin.
Vain foliohattuinen sekopää ottaa noita vakavasti!
Ei, koska maahanmuuttajille on luvattu täyshoito. Siihen kuuluu myös kantasuomalaisten aseellinen toiminta hyökkääviä joukkoja vastaan.
Ja litteä.
Natovastustajat käyvät tyhmyyden puolesta taistoon kohti varmaa kuolemaa.
Hyvä kirjoitus!
Kirjoitusvirhe!
Pienellä ryssäpätkällä on todellisuus kadonnut aikoja sitten . Samoin puolella ryssistä luulevat käynnissä olevan rauhanturvaoperaation. Toinen puoli seuraa halvaantuneina lupasin kun pätkä tuhoaa oman kansansa tulevaisuuden ja murhaa ihmisiä. Minkälainen maa antaa kusettaa itseään?
Pääsee liian helpolla häkkiin kaikkien eteen joukkonsa samaan häkkiin kaikki voi nosturilla nostaa torilla ilmaan .Kansanmurhaajat.
Maahanmuuttajat myös, mitenkä pääosin sotilaskarkurit saadaan ruotuun? Kehoitan mamujen etsimään toinen maa jos/kun rähinä alkaa, voi olla vaikeaa.
Onhan Raamatun mukaan taivaalliset SOTAJOUKOT tervetuloa mukaan karkeloihin.
Kun Puolustusvoimain ravitsemustoimesta uutisoitiin, että kasvisruokaa ollaan lisäämässä, niin juntit saivat hirveän hepulin, että kun armeija marssii vatsallaan, niin kyllä lihaa pitää perkele olla. Sitten kerrottiin, että Suomen viime sotien aikana ruokavalio oli kyllä huomattavasti kasvispainotteisempaa kuin nyt. Ja itsenäisenä pysyttiin. Meinaatkos, että jos nykyisellä melko tarpeettoman suurella lihankulutuksella mennään, niin Suomi valtaa Venäjänkin päivässä, vaikka ei edes hyökkäisi sinne?
Hahhaha, aika hyvä. No mutta okei, esim. se, että pii on tasan kolme. Äläkä yritä lässyttää, että se nyt on vain likiarvo, kuten vaikka usein esitetty 3,14.
Ajatellaan, että jos sinun palkkasi vaikka olisi 314000 kuukaudessa (laitoin tämmöisen summan siksi, ettei kroisosten tarvitse tulla vittuilemaan kuten olisivat tulleet, jos olisin laittanut 3140), niin hyväksyisitkö sinä, kun palkkakuitissa lukisikin erään kerran "300000"? Soittaisit palkanlaskijalle, että mitä v*ttua, niin hän vain toteaisi, että no sitä nyt on vain pyöristetty.
Ja kuvittele nyt mitä kaaosta syntyisi, jos insinööritkin vain tuolla tavalla vähän pyöristelisivät kun laskisivat vaikkapa jotain teknisiä laskuja jotakin rakennelmaa varten. Juu, Raamattu ei ole mikään faktakirja. Voi siellä joitain tiettyjä paikannimiä ja muita historiallisia seikkoja olla ihan kohdillaan, mutta itseään aiemmista muinaismyyteistä ja uskomuksista koottu sekava ja epälooginen tarinahan se on, ja on vielä paikoin ristiriitainen.
Niin, että kun joku on kirjoittanut kirjan, missä hän spekuloi jotakin skenaariota, niin sen täytyy tietysti olla totta. Mitään muutahan ei voi tapahtua, voi vain tapahtua just niin, kuin siinä kirjassa sanotaan. Kuule, maailma on pullollaan ihmisiä, jotka uskovat profeetallisiin kirjoituksiin. Ongelma vain on, että kun niitä on monia keskenään erilaisia, ja keskenään ristiriitaisia. Olet vain yksi monien joukossa. Millä todennäköisyydellä sinun ihailemasi eepos on se totuus? No kun otetaan huomioon, että maailma on todellisuudessa kaoottinen paikka, missä tuommoisia ennustuksia ei voida tehdä, niin voidaan sanoa, että ei millään todennäköisyydellä.
Sen verran korjaan, että itse asiassa feminismi ei ole mitenkään noin yksiselitteinen asia. Se on lähtenyt liikkeelle naisasialiikkeenä ja tavoitteenaan on ollut korjata epäsuhta naisten ja miesten tasa-arvossa. Mitä enemmän tämä epäsuhta on tasoittunut, sitä enemmän feminismi on alkanut sisältää muitakin piirteitä.
Siitä on tullut yhä enemmän muutakin tasa-arvoa ajava liike, ja se on aalloittain käsittänyt erilaisia "teorioita", koskien näitä muitakin asioita. Nyt valloillaan oleva intersektionaalinen feminismi alkaa olla tasa-arvoliikkeen irvikuva. Tämä johtuu siitä, että yksilölähtöisen todellisen liberaalin tasa-arvon sijaan siinä keskitytään identiteettiryhmiin, ja tätä koskevan humpuukiteoretisoinnin puitteissa on puhuttu niin paljon paskaa erityisesti valkoisista, että koko ideologia on suorastaan rasistinen.
On valitettavaa, että tasa-arvoa kannattavat ihmiset menevät intersektionaalisen feminismin pyörteisiin ja ajavat käytännössä epätasa-arvoista ja jopa rasistista ideologiaa nykyään aivan jokapaikkaan. Otetaan esimerkkejä siltä varalta, että olet epäluuloinen:
"Valkoinen fragilitetti", valkoinen hauraus. Tämä on erään intersekt. feministin "teoria" siitä, että valkoiset kun ovat rasisteja, niin he ovat hauraita siten, että he menevät lukkoon, suuttuvat, reagoivat hysteerisesti, kiistävät kaiken yms. kun heille kerrotaan, että he ovat rasisteja. Miten tämmöinen "teoria" olisi falsifioitavissa, kuten tieteellisten teorioiden kuuluisi olla? Jos valkoista syytetään rasistiksi ja hän myöntää sen, teoria on oikeassa, koska sehän tietää, että valkoiset ovat rasisteja. Jos valkoinen kiistää sen, niin teoria on oikeassa, koska sehän tietää, että valkoiset kiistävät rasisminsa.
Feminismin nykypiirteisiin liittyen metoo-liikkeestä vielä huomio. Jotkut naiset kertovat mediassa, että he pelkäävät kaikkia miehiä. Heillä on huonoja kokemuksia taustalla, ja eiväthän he voi tietää kuka mies on asiallinen ja mukava, ja kuka on hakkaajaraiskaaja. Eräs vihreiden edustaja twiittasi joskus, että mies on lähtökohtaisesti uhka naisille ja vähemmistöille, ellei toisin todista. Miten tämän voisi todistaa toisin, kun sekään ei vain riitä, että mies ei hakkaa eikä raiskaa, koska hänhän voi milloin vain yhtäkkiä tehdäkin sen? Onhan hän uhka vain koska on mies.
Nyt tätä kun sitten vielä laajennetaan sillä mietteellä, että entäs jos tuota yllä olevaa argumenttia käytettäisiin jotain muuta ryhmää kohtaan? Jos joku sanoisi, että hän pitää jotakin etnistä ryhmää lähtökohtaisesti pelottavana ja uhkaavana, koska eihän hän voi tietää kuka sen ryhmän edustaja on varas tai raiskaaja... niin siinäpä taas kerran lentäisi paska tuulettimeen. Noin sanovahan olisi rasisti. Mutta intersektionaalisessa feminismissä on OK, että valkoiset, erityisesti valkoiset miehet ovat ryhmä, josta saa puhua ihan mitä tahansa ennakkoluuloista ja yleistävää skeidaa, ja miehet eivät saa sanoa vastaan yhtään mitään, koska silloin he joko mansplainaavat tai osoittavat fragiliteettiaan, ja uhoavat kun eivät ymmärrä etuoikeutettua erityisasemaansa.
Otetaan koditon, rikoskierteen parissa nuoruutensa viettänyt, päihderiippuvainen, persoonallisuushäiriöinen, asosiaalinen valkoinen mies, 30 v. Hän on etuoikeutettu. Hän on valkoinen mies. Otetaan afrikkalaistaustainen lesbonainen, joka pääsee töihin vain siksi, koska vähemmistöjä kohtaan tehdään positiivista syrjintää, vain "diversiteetin" takia. Tämä nainen voi sanoa tuolle äsken kuvatulle miehelle, että tuo mieshän ei tiedä syrjinnästä tai huonoista oloista mitään, koska miehenä, valkoisena varsinkin hän on etuoikeutettu. Tämä nainen ei ole etuoikeutettu, koska hän on nimenmaan intersektionaalisen sorron kohde ihonvärinsä ja seksuaalisen suuntautumisensa takia.
Niin, että tällä tavalla. Ajattelin jättää tämän nyt tähän.
Onko Marin äänestetty pallilleen?
Eipä se lääkitys asiaan vaikuta millään tavalla, UMJ (NWO) on ja pysyy, ainakin vielä vähän aikaa.
Kuka/mikä+on+Klaus+Swab+ja+miksi+hän+iloitsee+asiasta?
99,9999%+ihmisistä+ei+ole+tietoinen+tästä+merkittävästä+salaisuudesta.
Lähti jenkitkin Irakista öljyä hakemaan
Joku vähämieli saa Putinin hyökkäyksen Ukrainaan liitettyä intersektionaaliseen feminismiin.
Johtuuko Putinin sota Ukrainassa siis feminismistä vai mitenkö saat tähänkin asiayhteyteen liitettyä feminismitraumat?
Onko Putin kenties feministi ja siksi hyökkäsi silkkaa pahuuttaan Ukrainaan?
Mutta täysimittainen ydinsota ei tule. Raamattu ei sitä ennusta minun mielestäni.
Puopolo taisi puhua noiden kustannusten laskemisesta. Siltä kuulin asian.
Maailma ei ole 6000 vuotta vanha eikä litteä. Ihminen on luotu 6000 vuotta sitten. Maapallo on vanhempi. Maapallo tosin on hiukan litteä navoiltaan.
Mutta ihminen on tällä pallolla mieletön kun sotii toista vastaan. Joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu.
Rakkaat !!!
Kalifiksi haluan sano Marin . Taistelkaa minun puolesta että saan liittovaltiossa kirkkamman kruunun typerät...
Ukrainan maakaasu kylläkin tulee pääosin Venäjältä, varasta sitä sitten? Ukraina on vain kauttakulkumaa maakaasulle, olet kai lukenut jovuosia sitten miten Venäjä vaati maksamaankin siitä Ukrainan itse käyttämästä osuudesta jotakin, se taisi mennä niinkin että EU maksoi ainakin yhden ison rästimaksun?
Älä jaksa.
Kuka täällä on jäänyt biodiversitteettiansaan? Se on turhaa vouhotusta.
Mita sina ruutikallo täällä hullujen kanssa voyhkaat. Luulin sinua tolkulliseksi. Aina uusia pettymyksiä vaan.
Joo, ehkä huomiseen. Sitten, pox
On. Suurimman eduskuntapuolueen puheenjohtaja muodostaa hallituksen, jos pystyy. Jos ei, sitten yrittää toiseksi suurimman johtaja.
Jos tämä ei sinulle käy, mitä ehdotat korvaavaksi menettelyksi?
Odota vielä vähän aikaa. Kyllä he sieltä kohta tulevat, "karkeloihin".
Kaalipelllot ja maissi..
Kyllä varmaan vapaaehtoisiakin löytyisi palkkasotureiksi, ei tarvitsis nuoria asevelvollisia ..
Marinilta ei voi riistää palleja, mutta Putinilta voi ..
Kyllä se on litteä, ei koskaan lentäjät ole istunut karttapallo sylissä suunnistamassa paikasta toiseen
Klausista olis hyvä saada muutamia alankuvia ihmisille että tyhmä kansa tajuaisi millainen tyyppi kusettaa taustalla.
On meinaan sairas tyyppi.
Heteromiesten surmaksi ne jalkaväkimiinat piti saada pios.
Krokotiilin kyyneleitä . Ne on huumeissa . Ikävää oli sekin että ovat itse ampuneet oman maansa kansalaisia alueilla.
Voi olla ettei tämä maapallon valloitus onnistu vaikka kaikissa maissa olisi venäjän juutalainen johtaja tai ortodoksi johtaja sillä luoja on luonut monenlaisia heimoja ja kaikki on erilaisia. God loved The world tuhat he gaves his onky begotten son tuhat WHO ever believe in him,not perish ,but he have eternal Life.
Kyllä lähiöissä työpaikoilla lomamatkoilla naiset joutuu tappeleen ryöstäjiä vastaan mitä muista maista tulee naisia ne ryöstää myös ei vaan miehiä. Moni varastettu auto työkone on miehiltä viety mutta naisilta on viety myös pankkikortit rahat talot autot korut jopa työpaikka mielenterveys kiusaaminen on heille yksi keino saada toisten tavarat. Monia ryhmiä jotka on varastanut huonekalut kellot TV stereot naisilta. Kenkiä ulkomaa ryhmät varastaa kenkiä ihan suuria määriä ahneina. Ne myy niitä.
Tarkoitat SIBERIAN juutalaisia vai Moskovan ??
Ilmestyskirjassa on monia erilaisia petoja Kreikan PIKKUSARVI ja Kreetan peto ilkeä juutalainen mies ja vääriä jeesuksia noitia sekä punainen lohikäärme dragon ja monta muuta. Sitten on väärät käännökset sanoja on muutettu lauseita käännetty eri järjestykseen ja se noituus....sellainen raha kuin Espanjan peso peseta on vaihtunut usein ja se on nyt euro mikä on kreikkarahaa Kreikan kirjaimista tulee €. Myös Euroopan lippu on Kreikan mytologiaa. Keltatähdet Kiinasta.Kreikan juutalaiset oli noitia jotka sai rahaa epäjumalista ja taika tempuista kuin Egyptin sirkushuvit.Egyotin juutalaiset on faaraon hovissa. Ollut aina.Mesoptania 🦄yksisarvinen Wikipedia MESOPOTANIA. Suuri Babylon mihin heidät Jumala laittoi syntien tähden.Egypti on synnin orjan symboli. Ympärileikkaus on synnin orjan muistomerkki ja eläin uhrit muistuttaa synnistä. Käsiinpiirtäjät mainitaan myös tatuoinnit.Kyllä siellä oikein erikseen mainitaan juutalaiset ja erikseen kristityt ja maa alueita . Otat kartan käteen. Esimerkiksi Jemen on juutalainen. Egyptin orjuudessa Arabiassa lue synnin orjat lain kiroukset Siinain ja Siionin vuori. Siion.fi seurakunta. Niiden pitää muuttaa Palestiinaan Egyptiin asumaan siellä on oikea paikka ja siellä tapahtuneet Raamatun kertomukset sadut tarinat miesten hörinät Juudean vuorilla. Judas Juuda oli uskoton lankesi pois ja Juuda on kreikaksi Juudas. Samoin kuin saul on kreikaksi Paul Paulus.Harmageddon ei ole täällä missään se on valhetta vaan se on Palestiinassa joten lue ilmestyskirjaa kartta edessä Palestiinan kartta. Menkää pois pohjoismaista Palestiinaan siellä se on. Jehovat jahvet.
No eihän meillä enää ole puuta kun rosvot on vienyt kaikki Viroon Latviaan Venäjälle. Samalla ovat tuhonneet metsän kasvuston puolukat mustikat kun ulkomaalaisia päästetään metsä koneen ohjaimistoon he käyttää niitä kuin Turkissa Tunisiassa revitään puun alutkin sammalet irti maasta. Lopulta jää pelkkä aavikko missä ei kasva mikään. Meillä on ymmärretty että kasvillisuus vaatii kosteutta kun kaikki tuhotaan mikään ei enää kasva siinä.
Meillä on ihan oikeaa kultaa mutta ortodoksikirkko ja synagogat on ne itselleen varastanut. Venäjällä on kyllä valtavasti metsää ja puuta sen näkee omin silmin kun siellä matkustaa että kateus sokaisee niin ettei näe mitä itsellä on kun vahtii mitä muilla on.
Taisi tulla kirjan sisältö selville muutamalla lauseella. Onko kirjan paperi pehmeää? Silloin sillä olisi käyttöä kesämökin huussissa.
Bensan hintaan nostettiin sotien tähden olkaa kiltisti ja tietysti osa aina huijataan kansanedustajien bisnesten yritysten kautta heille kuten ns.tukirahat ulkomaille ja avustus rahat huijataan mutta osa menee sentään oikeaan asiaan tosin vain osa. Rahan ahneus vaikuttaa ulkomaataustsisissa puolueissa uskonnoissa.
Afrikka tuottaa öljyä kyllä meillekin.
Myrkyn keittäjät lukee Raamatussa. Uusi testamentti on muisto Jeesuksesta ja siellä on myös näitä heittoja synneistä. Ja keitä ne on. Juutalaisia .
Sinä erehdyt kun et erota aikaa ennen Jeesus Messias ihmiseksi tullutta ajasta sen jälkeen. Väärä Jeesus.
Globaali tarkoittaa yleinen. Mutta juutalaisten johtajat kaikissa maissa vetää omaa syntitaakkaansa.
Tuhoaminen on juutalainen idea tuhota kansat kuin he. Kuten Jeesus sanoi syntinsä nousee taivaaseen asti. Kateus ahneus ilkeys pahuus.....ottaa liikaa veroja ahnehtii itselleen tuet tilat talot ryöstää vanhuksilta....jne
Venäjä on muuten vetänyt zapata hyökkäyksessä bensa nafta putkia tukikohtaan mutta nyt ne on pysähtynyt kun sillat on ammuttu poikki.
Tässä tunnustaa ahneuden Varkauden synnit ; Ukrainassa on varastettavaa.
Saksa pärjää hyvin ilman kaasuttajia. Kaasuttajat itäsaksassa juutalaisia myös.
Koneista 2 kertaa 2 vuoden aikana bileissä lue juhlat ja muslimit saa ähkyn ummetuksen ja verenmyrkytyksen.
Ihmisen syntymästä on 6000 vuotta kuten budhakin manalasta kertoo. Maapallo ja taivas on sitten ikiaikaista.Jos kerran viitsitty lukea sen rabbien satukirjan luomisesta huomaatte että ennen ihmistä luotiin kaikki muu.Eikö jumalaksi kutsuttu Jahve elohim Jehova asettanut ihmisen eden paratiissiittiin ..paratiisiin joten kai se oli olemassa silloin ennen ihmisiä. Ja samantien ne sai luciferkäärme kundalinin sinne valehtelemaan. Ja karkoituksen pois sieltä parasiitista. Sen pituinen se eikä sekään riittänyt vedenpaisumus hukutti kaikki paitsi meidät ja faaraot.
no ei luulisi olevan, mutta niin se vaan on
Sehän riippuu ihan siitä mitä aineita siinä vain muslimit saa elää ruiskussa on.
meillä on miljardi-tyttö ja saattaapi ne vielä maksaakin
Tiedetään moni ei näe Valko venäjää edes omana maana vaan venäjänä. Puolaa ehkä voi puolustaa heillä on oma kieli 😛👅 ja kulttuuri tosin turkkilaisia osmanneja paljon.
Vastaan otto keskus ja moskeija valmiina taistoon myymällä huumeita ja varastettua tavaraa😈🤡
SUOJELTUAHAN ENTISÖITYY.
Ja ruoka siksi ne varastaa ja ryöstää sekä on leipä jonoissa.
Kemiallinen biologinen ase.
Ukrainaan teille istumaan ilmaston puolesta.
mutta onhan miehellä järkeä, mutta ei sielua
No kun noi kirjoitukset tapahtui tuolla Palestiinassa jo muutama tuhat vuotta sitten niin näillä ei ole ajan eikä paikan tajua koska meditaatiobudhajoga.
Kantasuomalaiset on ihan eri kansaa kuin maahanmiehittäjät ilmaista ruokaa syövät kotimaissaan heidän on tehtävä työtä.
Juutalaiset rabbit ei osaa päättää onko maa pallo vai kiekko mutta ehkä he joskus löytää totuuden. Jeesusta he ei ole kuustakaan löytänyt tosin ei kukaan edes usko että he missään kuussa olisi koskaan käynyt.
Kristittyjä vainoaa joka maassa Egyptin jogaryhmät budha ja muut uskonnot.
no se oli vaihtoehto ja putin hirttää munistaan.
Juutalaiset on osin kasvis syöjiä niin jäävät lyhyiksi.
Jotenkin tuli mieleen sellainen kuva että punaisella torilla vedetään punalipou tankoon.
Kun osa on etsintä kuulutettu ja rikollisia osa karkureita ryöstöstä ja osa hirmuteoista ja huijaavat on väärillä passeilla jne. niin Suomessa ne syö ilmaista ruokaa ...asunto ....
Taivaalliset sotajoukot on tietysti vanhimmat mutta taivaassa ei tehdä pahaa sinne ei pahat pääse.
Se vaan että venäläiset syö karhun lihaa poroja kaneja ....hevosen lihaa.
Ja kaikki mahanmuuttajat myös!
Kai se on ihan sama mitä syöt kun se paskana tulee ulos kuitenkin. Juutalaiset ja muslimit uhraa eläimiä MOLOKILLE ja sopii miettiä minkä synnin elukka sovittaisi. Ei elukka muistuttaa synnistä. Surkea syntinen ihminen . Syntiin lankeemus käsite on juutalaisten keksintö veden paisumukset ja Adam lankesi siitä tuli kiroukset.
Vieläkään ei ymmärrä vedenpaisumus juttua kun vain Noa pelastui mutta miten sitten Egypti ja faaraot pelastui ...ei kai Noa faarao ollut ???
Oikeasti totuus on että värilliset syrjii valkoisia . Fakta.
Joku juutalainen satusetä.
Taitaa olla niin että Amerikassa asuu arabeja vaikka arabia on Egyptin maata ja kuuluu asua siellä.
Nyt kun kaikki muut on rasisteja natseja Fasisteja kuin juutalaiset huomataan että ovatkin itse niitä.
Alku aineet sulaa kuumuudessa . Tuli kivi järvi.
Puo poloinen turkista varmaan .
Rabbit. Ereyz Israel on maailman napa mutta kuitenkin etelä napa ja pohjois napa on olemassa .....no oikeastaan Mooses olikin Egyptistä ja siinailla eikä siionissa.
Hukkuu tarkoittaa tietysti syyttömiä tappaa mutta noin ne on aina tappanut ja hukkunut. Manalassa ne huutelee hallujaata.
No se haluaa päästä pois köyhyydestä. Ei vaan saa sielulle vahinkoa ettei rikoksia tee ahneudesta.
Miksi euro maksaisi Ukrainan laskuja kun ei ollut eurossa. Eurot kuuluu unionin käyttöön tietysti. Mutta mitä ruuan tuotantoon tulee niin näytteitä pitää ottaa oudoista lihoista poneista kaneista mitä syötetään myynnissä ihmisille. Hirveitä määriä bakteereja.
Sodat on aina varastamista. Venäläiset muslimit ja muut on Ukrainassa myös ryöstellyt kauppoja. Toisaalta siitä tulee kierre kun karman laki jos varastaa varas tulee varkaan kotiin vie kaiken. Sen takia on hyvä katsoa ettei pidä varastettua asunnossaan. Mooses tooran mukaan . Ja käsky 8 myös. HABAKUK 2:5-6
Ukrainassa on varastettua tiedetään että heitä on jotka kuljettaa varastettua tavaraa koruja jne.vaatteita. Venäjällä on valtavasti varastettua myös Palestiinassa Thaimaassa se köyhdyttää lopulta. Ukraina tuottaa itseasiassa kasviksia kurkkuja säilykkeitä jne.thaimaa tuottaa tonnikalaa. Kun sun päällä on varastettu takki se on sulle kirouksena. Mooses laki 8 .
SCH CH On hebreasta. Lukekaapa tosta Saksan vanhoista kylteistä montako hebrean sanaa löytyy ....
Niin litteä se on .
Aivan Rakas !!
>> saa sielulle vahinkoa <<
"Kaikki maahanmuuttajat myös"
-Eivät läheskään kaikki kantasuomalaisetkaan armeijaa käy.
IL:
"Jo heti Santahaminan varuskunnan portilla Suomen armeijan monikulttuuristuminen tulee vastaan. Tummaihoinen varusmies pysäyttää tulijat asiallisen tiukasti, mutta ystävällisesti."
-Suomen varuskunnista löytyy hämmästyttävä määrä ihonvärin perusteella oletus-maahanmuuttajataustaisia nuoria miehiä SA-int kurkkusalaattipukuun puettuna. Tästä asiasta on hedelmätöntä kehitellä mitään vastakkainasettelua.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015042519580193
Marinin puolesta en, mutta oman kotini.
Itkee jos kyynelkaasua.
Siellä käytetään kaasuja joten ota ensin selvää kaasunaamareista sitten kaasuista ja mitä noissa venäläisissä junavaunuissa klnteissa säiliö aluksissa vaunuissa on nestekaasua .
Nestemäinen kaasu muuttuu kaasuksi . Taistelu ase .
Lukeeko siellä että myrkynkeittäjät kaasuttaa ihmiset ryöstää talot.
ALOITTAJA TULI TAAS KUN ON HEIKKO SANAVARASTO JA OSAA VAIN SANAN HULLU- ETTEI VAAN VIHA OLE TEHNYT HÄNESTÄ ITSESTÄ🤣🤣🤣🤣`
Muista aina, että Putinn on mualiman paras valtionpäämies ja tuhoaa nyt myrkkytehtaat.
KYLLÄ MILJARDI TULEE RAHAA PÄIVÄSSÄ VENÄJÄLLE KAASUSTA JA ÖLJYSTÄ NYT.
Sinulla on aivan sanomattoman typeriä juttuja jo ollutkin - ei taida lehdissä tuota sinun paskaa kukaan ottaakaan sen vuoksi palstoilleen mielipiteinä.
Mualiman järestys vie suomen lentohommatkin.
Nyt on sairaita ja kuolleita varmasti vaikkei kerrota mediassa, piikki vie Finnnnairiltakin väkeä - hakevat juuri tv:ssä lentäjiä koulutukseen 😃🤣🤣😂😂😃😃
Ei noi sotilaat itke. Miten tyhmiä te olette. Ne on taistelu kaasuja.
Hanki sitten kaasunaamarit sillä kaasuja ne käyttää.
Se on venäläistä maakaasua joten voit vapaasti ryöstää sitä. Myös Suomessa.
Esimerkiksi älä varasta kohta näkyy toteutuvan Ukrainassa .
Pelleiltä tuntuu todella, kun eivät ota mistään selvää vaan huutavat roskalehtien kirjoituksia täällä totena - luultavasti uskovat todella noihin juttuihin.
Oisko noi myrkkypiikit syynä ja hapen puute maskeista pehmittänyt aivotoimintaan.
On helpompi kuin 2 vuotta sitten jo saada uskomaan median kusetuksiin.
Ei moni opi, vaan antaa kusettaa toisenkin kerran ja vielä vihan vallassa nyt.
Vaikka vihaahan se edellinenkin kusetus ruokki osaa kansaa vastaan jos ei mennyt mukaan kusetukseen ottamalla ruiskeita.
Saarikko ei ole kovin uskottava vaikka huutaa mikrofoniin kovaääniset täysillä Venäjälle Moskovaan.
Toi on kyllä hiton moinen idea VARASTAA KAASUA.
Niin tietysti eihän nyt kaasua muualla maapallolla olekaan.
Ruplat romahti kyllä tasolle Intian rupee, Bangladeshin pojat ihmeissään kun sama raha.
Joo pellet ei käytä omia vaan median luomia aivoja ja toistavat huutosakkina muutamat kuin kuolevat lampaat.
Tiesitkö että molempia on Suomessakin.
Unohdit ottaa lääkityksesi - sinut tässä on ammuttu myrkkypiikillä alas järjen valosta täyteen pimeyteen. Ihan selkeä juttu - vai väitätkö ettet ole saanut myrkkypiikkejä ja buusteria persuksiin. Maskilla tehostat vihan tuloa - voi se harmittaa tuo erehdys ja toinen perään - mikä on kolmas kusetus mikä on tulossa johon lankeat??? 🤣🤣🤣🤣
Mutta nekin itkee ; kaasut sodassa taistelukaasua
Foliohattujen ennusteet pitivät paikkansa muuten kun mainitsit.
MEILLE TULI KANSANMURHA MYRKKYRUISKEILLA - ON KUIN 1940 KUOLLEITA !
Sinulla on tuo lammastauti iskenyt - menit toisen kerran kusetukseen.
Eikö plandemian aloituskusetus edes herättänyt sinua.
OLET TODELLA HERKKÄUSKOINEN JA TOISEN KERRAN LANKESIT MEDIAN PAULOIHIN.
Tosi hyvä, kyllähän Putin on ihan paras johtaja ja heitä rikolliset inhoavatkin ja usuttavat herkkäuskoiset lankeavat ihmiset syyttelemään.
Maailma on selkeästi 2 vuotta ollut näkyvästi pahan vallalla - se on pursunnut nyt yli ja venäläiset myrkyttämättömät pelastavat maailman.
He tuhoavat 15 bioasetehdasta pian tuolla Ukrainassa ja voimme hengittää turvallisemmin ilman näitä bioasemyrkkyruiskeitten vaaroja - vaikka on USA:lla muuallakin näitä Bidenin rahoittamia inhottavia toimintoja. Saivatkin sätkynuken johtoonsa ja hyvä kun pystyssä enää pysyy puheen aikana. Joku usein piteleekin apuna.
Tollo,tollompi tolloin.NE EI ITKE NE ON TAISTELU KAASUJA MIKÄ PERKELEEN REIKÄ TEIDÄN AIVOISSA ON ja trikkikuvaa ei voi uskoa edes mitä käsiteltyjä kuvia.
Onhan täällä kiviä ja kantoja avohakkuiden jäljiltä.
Kerran vielä. Kuvia manipuloidaan. Ja kerran vielä hitaasti sielläkin käytetään t a i s t e l u k a a s u j a. Sinäkin itket kaasusta .
Ei meillä yhden henkilön takia kukaan sodi, niin kuin Venäjällä. Sen verran on järkeä sentään löytyy. Suomen hallitus on aina korvattavissa. Minä luotan Suomen oppositioon vaikka en niitä puolueita äänestäisikään
Nyt kaikki maanpuolustustalkoisiin 100 euroa jokaiselta siihen kykenevältä yhteiseen sotakassaa, siinä alku.
Uusi maailmanjärjestys syntyy aina uuden sukupolven kasvettua. He sitä kulttuuria muuttavat. Sitä kutsutaan kulttuurievoluutioksi.
Nuoret ovat tulevaisuus
Me, suomalaiset, olemme maailman onnellisin kanssa. Se ei sovi venäläiseen mentaliteettiin. Siksi eivät uskalla tänne hyökätä.
Onnellisuus venäläisen mielenlaatuun, ei sovi. Sekoisivat moisesta.
Maaorjan mielenlaadulla, venäläiset ovat omillaan.
Vahva diktaattori on heille se " jokin ".
Joten, olemme turvassa.
Niin, ja on meillä vähän tuota maanpuolustus henkeäkin.
Nyky hallitusta en puolusta, se saa kyllä mennä jorpakkoon.
Mutta muuten tämä kansa ja maa on puolustamisen arvoinen.
Marinin puolesta en nostais persettäni ylös tuolista.
Israelista voisi saada jotakin käyttökelpoista kivaa
Niin+ja+verottajakin+vie+vielä++lopusta+58-54+%.
Yksi suomalainen vastaa sataa venäläistä sotilasta.
Ota itse raamattu kouraasi ja luve niin läydät paljon faktoja sieltä
Pojilla ei ole vaihtoehtoja.
Sulla on.
Tuliko lskuvihhe kun suomessakin on asuttu 11000 vuotta Taisit laskea Aadanin ikää
Eikös Jeesus pitänyt ollaDaavitin suvun vesa ja Maria synnytti sen neisyenä ja hän ei ollt Daavitin sukua vaa Joosef oli
Mistä saat tuon 6000 kun se ei pidä paikkaansa
Joku kuka hitto on Klaus Swab ?
miten olisi jos vaihtaisit marinin vain ihan suomeen? se voisi olla jo järkevä lausahdus....
Suomessa ei kansanäänestyksellä ole merkitystä politiikkojen valintaan.
Politiikot valitsee maailmaa johtava pankkiirien joukko,jota suomenkin valtaapitävät tottelevat.
Suomessa toteutetaan aivan hirvittäviä asioita kansan päänmenoksi.
Kansallisen omaisuuden myynti ym ym.lista on pitkä.
Ei se 6000 pidä paikkaansa.
Väärin laskettu,jo siksikin,että laskettiin vain suvun päämiesten syntymät,ei naisten lainkaan.
Raamattu itsessään jo kumoaa tuon 6000 vuoden,sillä esim veljensä murhaaja Kain kun hänet oli karkoitettu meni ja nai vaimoja jossakin muualla.Kuten siellä johon perusti kaupungin,eikä sitä kaupunkiaan yksinään rakentanut.Täysin paha mies,ja samaisteeavissa nykyisiin poliittisiin päättäjiin.
Et siis halua puolustaa oikeuttasi vaihtaa hallitus?
Ehkä sinulla ei ole sitä oikeutta nykyisessä sijainnissasi. 🤔
Ei ne sillä kaasulla mitään tee, kun kukaan ei enää osta.
Lopeta retard toi ilakoiminen hemmetin vakavalla asialla.
Voi hyvä luoja teitä hukassa olijoita... hulluja.
Mitali rintaan?
On meillä vähän jotakin muutakin kuin puuta. Ja puusto on uusiutuvaa.
Suomessa on myös jonkinverran maaperän rikkauksia, mm. kipeästi kaivattuja akkumetalleja. Uraania, kromiakin löytyy, kultaakin ja aika paljon muutakin, huomaa kun googlaa Suomen kaivokset. Lisäksi Suomen suurin kultasuoni on vielä löytämättä?
Meillä on valtavat, maailman puhtaimmat pohjavesivarannot.
Meillä on turvetta arviolta yhtä paljon kuin Norjalla öljyvarantoja ja se ei ole vähän se.
Mutta, koska napajäät sulaa ja muutakin tapahtuu, emme halua turvettamme enää käyttää joten se siitä.
..ja toiset lilluvat hulluuden aaltojen vietävinä.
Hehee!
On erittäin järkevä ja myönteinen kehitys, että koko EU hoitaa itsensä pois riippuvuussuhteestaan Venäjän energiaan.
Myöskään Suomeen ei tulla rakentamaan Venäläisomisteista ydinvoimalaa. Voit olla varma siitä.
Mitä Saksaan tulee, niin on kuule jotakin ihan muuta kuin tyhjä valtionkassa.
Kiina ostaa toki Venäjältä, mutta mitäpä luulet, millaiseen hintaan?
Jos tsekkaat vaikkapa Venäjän bkt kehityksen niin pistäpä vielä vaikka huutonaurua kehiin?
Venäjällä ei ole mitään tarpeeksi, paitsi murheita.
Kerro vielä mitä mieltä olet, onko Valkovenäjällä nukkehallitus?
Joka kynään tarttuu, se miekkaan hukkuun. Näin Venäjällä.
Haistoin äsken sinappikaasua. Yök.
Kukaan ei taistele Marinin puolesta. Täällä taistellaan isänmaan ja itsenäisyyden puolesta.
Marin ei ole isänmaallinen ihminen.
Marinin puolesta ei taistele kukaan mutta suomen demokraattisen kansantasavallan puolesta kyllä ja lesket itkee... sankareita
Niin ja miksi juuri aikuisuuden alussa olevan kannattaisi riskeerata elämänsä tai terveytensä elämän ehtoopuolella olevan prinsessapresidentin vuoksi? Tarkoitan tällä sitä, että asevelvollisuutta suorittavan hengen hän on heti valmis uhraamaan, kun itsellään suurimmat riskit lienevät putoaminen hepan selästä, kun siinä paidatta kuvanottoa varten keimailee?
Murskaavinta meno on tietysti ukrainalaisille lapsille, jotka joko itse kuolevat tässä ideologiasodassa tai vähintään todistavat läheisistään sellaista. Moni isä jäänee myös Venäjälle palaamatta.
Ja kaikki vain siksi, että vakooja-ammatissa marinoitunut pelkuri on onnistunut suhmuroimaan tiensä päättäjäksi.
Eiköhän se Venäjän kansa kohta savusta rotan bunkkerikolostaan. Ellei oligarkkiyhteisö löydä muita keinoja jo ripeämmin. Vähän luulen, että löytää.
Unohdat sen eron, että Suomessa yksi bilehile ei ole ikuinen, vaan me vaihdamme tarvittaessa tyypin ruorissa, kuten todennäköisesti 2023 tulee käymään.
Tämä kriisi paljastaa yksilöistä toimijakyvyt. Muilta kuultujen fraasien toistelulla ei nyt pärjää, ja siksi mm. SDP ottaa nyt takapakkia. Keskusta pikkuisen ristiriitainen, kun heillä on yhtäaikaisesti tähän asiaan liittyen sisältöosaamiseltaan kaksi eri ministeriä: hyvä ja huono.
Olennainen ero kuitenkin tuohon itäblokkiin, jossa elämien ja omaisuuden hassaaja voi käkkiä bunkkerissaan elämänsä loppuun. Voihan sitä tietysti niin ajatella, että kun uudelleenvalintaa ei voi tehdä vaalein, se täytyy tehdä vaikuttamalla tuohon toiseen määräaikaseikkaan...? :D
Voi vittu.
Sotimisen pitäs olla vapaaehtoista,elikkä ei olis pakoo lähteä rintamille.nain ollen SOTIA EI EDES SYTTYIS.SOTIA EI OLIS OLEMASsA.
se on vapauden riistoa kun mies tullaan hakemaan kotoa ja sanotaan jokolähdet tai kuolet ja toisaaltaa kuolet jos et lähde.tää voitais estää sillä että kellään ei olis oikeutta pakottaa ketään mihinkään koskaan.,lähtemään eikä tulemaan.
Onneksi meillä Suomessa ei sotilaat itke , käyvät taistoon Marinin puolesta , kohti kuolemaa?
No ei todellakaan ton horon puolesta:))
Presidentti on se joka käskee ja ollaan jo valmiina!
En ikinä noudata marin käskyä, en !!
Presidentti on se minun käsky mitä tottellen !
Meillä on arvostettava Presidentti !
Kiitos Sauli, KUNNIOITAN SINUA !
Katukaa syntejänne ja tehkää parannus uskomalla Jeesukseen. Parannustakaan ei oikein voi tehdä, ellei ensin ole katunut syntejään. Jeesus Kristus antaa voiman tulla hänen seuraajikseen niille, jotka vilpittömin mielin lähestyvät häntä. "Eivät terveet tarvitse parantajaa" "En minä ole tullut kutsumaan hurskaita , vaan syntisiä" "Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana." Minkä kuulemisesta? Kristuksen sanan = Raamatun sanan.
"Meistä ei ollut itseämme auttamaan, mutta Kristus kuoli jumalattomien puolesta,kun aika koitti."
Siunattua kotimatkaa tämän lukijalle.
Edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä.
Jos se stalinhitker tyyliin toimii ei voi mitään muuta kun ukko uuniin. Vaihto ehto olisi ollut siirtää venäjän kieliset venäjän maalle mikä osittain koostuu varastetusta maasta ja ihmisistä.Juutalaiset on on kadottanut suuntavaistonsa missä luvattu maa on.
Tietysti venäjä varastaa omaa maakaasuaan ja jälleen myy sen uudestaan saa tupla hinnan.
Oikeat miehet puolustautuu ja puolustaa omaa maataan kotiaan autoaan rosvoilta. Tietysti jos jo asuu rosvona toisten mailla ei ole mitään mitä puolustaa kuin varastetut tavarat. ( HABAKUK 2 kohta 5-6 ) .
Tarkoitat ✡️😈🐏🦄🌈🤩🐻🐇🐇😛😛😛merkkejä eikö niin.
Ei niin muut on varastanut kaiken.
Poropaistia nuotiolla ja lähde vettä.
Ryöstämään tulleet arabiasta Aasiasta. Muistaa pitää uskonto hullut että varastettu tavara on kirous varkaille.
Niin tietysti jos joku mies kirjoittaa että heidän naiset on SaaS. T.aisia kerran kuukaudessa ja synnytyksen jälkeen niin ihan sopii heille siitä ne pojat kuitenkin syntyy ....sitten uhrataan lampaan verta ja oinaan.. kyllä antaa heidän viiltää itseään miten paljon tahansa mutta kristittyjä ei sovi kyllä viiltää.
Toivotaan
Niin vaan oli venäläisen lautasella mustan 😈 kuvia ja on helluntailainen.
Pääpaholainen 🦄🤩🐻😈😛juutalainen. Adam ja Eeva paratiisissa missä käärme houkutteli ne syntiin lankeemukseen ja pois paratiisista. Lucifer valon tuoja olikin pimeys ja ylistyksen johtajasta tuli pahan tekijä.
Koska juutalaiset on kirjoittanut tooran Mooseksen yhdessä faaraoiden kanssa.
Juutalaiset huijaa rahaa taas jutuillaan .
Iltalehtien punaiset lööpit myynti yrityksiä saada lehdet myytyä.
Pitäköön putkensa ja kaasunsa .
Afrikka ei tarvi mitään muuta kuin opettajia jotka opettaa oikein vääriä opettajia on uskonnoissa. Afrikan maat tuottaa öljyä suolaa kalaa hedelmiä kahvia teetä nahkaa mitä täällä ostatte kaupasta kyllä ne tulot riittää.
Sybagogan synnit nousee taivaaseen asti.
Siion.fi venäläinen IRRTV.ru ( myös .FI)
Juutalainen kylvää näitä ja TV sarjoja ...😛😈✡️🌈🤩😷
Siellä on vastakkain muslimit juutalaiset budhat ortodoksikirkko ja turkkilaisia. Sellainen sotku näistä tulee.Odessan juutalaiset ovat omissa synneissään myös ortodoksit moskeijat.
Eturintamassa itä rajalla ja kaikki pakolaiset mitä nytkin tulee asutetaan itärajan tyhjiin liiketiloihin. Tulee heillekin kotoinen olo kun on rajalla ...
Niiden autojen rekisteri kilpiä näkyy parkkipaikalla. Osaatteko puolustautua.
Jos mies leikkaa hiuksensa voima poistuu ...jos miehellä on pitkät hiukset se on häpeäksi ( kauhea sana häpeä ) ja kyllä nyt on sitten pitkä hiuksisten miesten hävettävä. Pitää poistaa sana hävetä kokonaan maan päältä.
Missä sun isäsi maa mahtaa olla tuskin Suomessa.
Pallit.
Ulriken veli.
YouTube njet Molotov . ( Nehän uhraa lampaita MOLOKILLE) .
Ruplan merkki otsassa. Pedon merkki selvästi.
Viedään heidät itärajalle vastaan ottamaan
Onko tää maapallon eka rauhan turva mikä tehdään ohjuksilla ?
Menköön omiin maihinsa onhan heillä ne missä muut ei saa elää. Menköön sinne tai itärajaan kiinni niiden venäläisten huviloiden kuistille.
Se nyt on ihan sama mitä syö ulostuu kuitenkin.
Tuskin on kokoomustakaam äänestetty täällä on mafia joka hoitaa.
Egyptin Niilille.
Ukranainalaiset ovat julkaisseet esim. TikTokissa videoita, joissa ovat kasvokkain venäläissotilaiden kanssa. Niistä käynyt hyvin ilmi, miten pihalla hyökkäystä tekevät pojat ovat. Luulivat menneensä sotaharjoitukseen tms.
No niin on ...ukrainalaiset ovatkin sen vuoksi antautuneet, miksi turhaan tapattaa itsensä donetskilaisten kotinsa turvaajien vuoksi - heiltä puuttuu motiivi kun ovat vielä kaukaa tulleet toiselta puolen Ukrainaa monet.
Parempi niin.
Kyllä nuoret tajuavat että tällainen EI ole enää nykypäivää.
Tiktok on.
Venäjä ei ole vielä näyttänyt ainuttakaan antautunutta ukrainalaista.
Miksi ja kenelle edes antautua, kun Venäjän mukaan ei ole sotaakaan?
Kaukaa? Venäjän joukoista suuri osa on Siperiasta. Siinä sulle kaukaata. 😅
Venäläisten sotilaiden pitää kääntää hyökkäyssuunta kohti Kremliä.
Jees!
Sinua lapsettaa todella - jos menisit lastentarhaan juttuinesi niin lapsetkin nauraisi typeryydellesi - on varmaan vaikea jos ei tiedä mistään mitään ja on aivopesulle altis yllytyshullu - tekee täysin sairasta tekstiä jos nyt mitä yleensä tulee - aika vähiin jää sekin ...😮😮
Mene sinä sinne Kremliin jos noin kiinnostaa tuo paikka - ota ritsa mukaan.
Syöhän ryssä pääsi. Niin siinä ennen pitkää käy että putleri vedetään roikkumaan oksanhankaan jos ei ehditä ampua ennen sitä. Ja kiskotaan narussa UAZin perässä pitkin Punaista Toria.
Ja silloin minä avaan samppanjapullon.
Aamen. Eläin uhrit . Punatähti.
Ympärileikattujen balsamointi Moskova juutalainen Egypti punainen meri 🤩🤩🤩🤩🤡🤡🤡😈
Egyptin punainen meri . Rabbien satuja siellä ei ole mitään punaista eläimen verta.
Ei minullakaan venäläissotilaana olisi mitään intoa taistella putsinin suurvenäjä ideologian vuoksi. Maata voisin kyllä puolustaa oman maan sisäpuolella hyökkääjää vastaan.
Antautuisin välittömästi ukrainalaisille ja auttelisin siviilejä parhaani mukaan.
Jos kaikki venäläiset kieltäytyisi taistelemasta,niin sotahan loppuisi siihen,pyytäisivät Ukrainasta turvapaikkaa,ja silleen.Se että ammutaan ihmisiä,ei ole ihmiselle sopivaa toimintaa,vastoin Jumalan alkuperäistä suunnitelmaa.Pitäisi viljellä ja varjella maata,eikä tuhota,vielä vähemmän ihmisiä.Sääliksi käy Venäjän sotilaita,jokaisella heistä on vanhemmat tai perhe,samoin Ukrainan sotilailla,parhaassa iässä olevia nuorukaisia.
Juu, ihmiselämällä on muu tarkoitus, kuin tappaa ja kuolla typeärssä sodassa.
Ihmisten tulee elää rauhanomaisessa yhteiselossa toinen toistensa kanssa.
Meillä on vain tämä yhteinen maapallo, jossa elämme, typerää tuhlata voimavaroja ja satoja miljardeja tappoaseisiin, kun sillä rahalla olisi paljon parempaa käyttöä.
Olen samaa mieltä muuten, mutta eikös ne sotilaat kumminkin enimmäkseen ole ammattisotilaita ja niitä raakoja tsetsenian sotilaita.
Smmattisotillaat on vaan pitämässä pojat kurissa ja tsetsenit hoitamassa noita palkkamurhajuttuja
Ei lopu. NWO haluaa sotaa ja laajentaa sen ydinsodaksi Great Resetiä ajaakseen.
Tataarit mitä Suomessakin on ovat Venäjältä ryöstölle tulleita aikanaan tämä koskee kristittyjä joilta ryöstetään. Heillä on moskeija mm.helsingissä
Venäjän alueen voi jakaa niille kansoille jotka siellä orjuutettuina ovat olleet ja oikeus omaan kieleen siellä. Itä venäjän juutalaisia taas voi viedä Palestiinaan punaiselle merelle. Joka tosin on sininen.
Ettekö voisi käyttää kondomeja . Ei ole pakko synnyttää näitä.
Jos ne tappaa katolisia luterilaisia jne kristittyjä ne saa myllynkiven kaulaan niinku venäläiset tappoi suomalaisia kristittyjä saksalaisia jne ruotsalaisia kristittyjä. Juutalaisia muslimeja jne budhia kovia varastamaan.
Mitä venäjän kansa voi tehdä kun totuuden mukaiset tiedot poistetaa. tiedän tämän jo 20 vuotta sitten kun kävin venjällä perheissä vanhemmat sanoivat onko teillä leipää ja saateko ruokaa. Nuoriso perhessä sanoi kyllä he tietävät miten suomella menee mutta vanhemmat on opetettu väärillä tiedoilla. Nyt se näkyy kun johtajiksi valitaan omahyväiset päättäjät.
Se siiviilien auttaminen voisi olla hieman haastavaa, jos makaa krematoriojonossa sotatilalain mukaisesti ammuttuna.
Kyllähän siinä matuskaa tulee ikävä, kun on vasta äitinsä helmoista repäisty tappamaan ukrainalaisia siviilejä.
Maa tuskaa täynnä.
Putin ei uskalla kertoa totuutta mistään venäläisille, miksi armeija olisi poikkeus.
Kampissa on venäläinen kultakauppa ja onko Fida kirppis myös?
Todellisuus on nyt työntämässä valheellisen uutisoinnin aivopesemien alokkaiden päitä järki ajatteluun.
Putin, vanha mies, väkivallankäyttöön perehtynyt KGB-agentti lähettää rintamalle nuoria aikuisia. Eli lapsia. Voimme päätellä.
Etkö osaa omilla aivoilla ajatella, miksi jaat aina linkkejä joita ei lueta!!!!
Koskaan sinulta ei tule mitään positiivista eikä nytkään ollut poikkeus.
Niin paha mieli heidän puolesta. Jos he nyt vaan kaikki jättäisivät homman siihen, ei Putler kaikkia voi vankilaan laittaa. Ja voivathan he hakea turvapaikkaa Ukrainasta.
Sodassa kärsijöitä ovat Ukrainalaiset ja myös nämä venäläiset sotilaat.
Varmaan ajattelivat, että Putleri lähetti heidät sotaharjoituksen ja parin päivän päästä pääsee lomille ja kotiin.
Putleri lähetti armeija ikäiset nuorukaiset kuolemaan.
Jos ne olisvat kylmäpäisiä ammattisotilaita, niin tuolla kalustomäärällä ja miestöllä Ukraina olisi jo hävinyt sodan.
Näinhän se Petteri valehtelee
Älä nyt ala parkumaan niitten puolesta jumalauta.
Putin tapattaa sotilaitaan turhassa sodassa, jonka Venäjä on jo moraalisesti hävinnyt., eikä Ukrainan kansa tule koskaan alistumaan venäläisille. Vaikutukset ovat koko Venäjän kansalle todella todella kauaskantoiset, ellei se itse saa Putinia kukistettua.
On niitä epä muodostuneita Suomessa kointähti yhdistys ry siion.fi irrtv.fi irrtv.ru cityseurakunnat. TV7.
Älkää vaan Fida kirppistä käyttäkö kasakan laulu.
''Vaikutukset ovat koko Venäjän kansalle todella todella kauaskantoiset.''
Samoin suomelle.-Olemme tosin tuhontiellä muutenkin,sillä meitä murhataan piikityksillä,ja pian nälkäkuolemilla.
Suomi tulee häviämään kaikissa tapauksissa,niin kauan kun vallassa on vapaamuurarit,jotka ovat koko maailman tuhoavin voima,ja valta.
Mitä noita propagandalehtiäsi luet, hae luotettavaa tietoa!
Laskiaisen sotajuttuja – Kelläpä on umpikuja vastassa?
Tavallisestihan jo se, että jossakin valtiossa sorretaan jotakin kansanryhmää – erityisesti "läntisessä arvoyhteisössä" – olisi peruste tukeviin oikeudelliseen ja jopa sotilaallisiin toimiin. Tämä päättely toimii kuitenkin vain, jos kyseessä ei ole venäläinen kansanryhmä.
Viime torstain intervention jälkeen saapui sillanpäihin toinen keskitysten aalto – nyt 5 päivän koitettua Ukrainaan keskitetään varsinaiset Venäjän armeijan päävoimat.
Muistellaan nyt näitä vanhoja nykyisten, siis kaiken Venäjän ja Ukrainan touhun, varjossa. Kun Libyan johtaja Muammar Gaddafi aikoi jotenkin erota nykyisestä dollarivetoisesta maailmanlaajuisesta talousjärjestelmästä, hänelle kävi kalpaten.
Libyan valtaamisen todellinen syy olikin taloudellinen ja maan öljyvarojen lisäki länttä kiinnosti mtyös maailman rahajärjestelmän saaminen takaisin – lujasti – dollarin valtaan. Näin ainakin on varsin vakuuttavasti speloitu.
Eikä tämänlainen selitys tunnut olevan ollenkaan kaukana myöskään nykyisen Ukrainan kriisin varjossa. Venäjä ja Kiinahan ovat jo kauan puhuneet irrottautuvansa maailman dollarivetoisesta järjestelmästä. Kohta kai nähdään, että missä vaiheessa nämä puheet ovat sitten käytännössä.
Se, että lännen käyttämät sotakeinot ovat taloudellisia, ei ole sattuma. Pikemminkin vaikuttaa siltä, että niiden käyttö oli itse syy, johon Ukrainan hätätilan luomionen on vain tekosyy. Itse Ukrainan kriisi nimittäin on läpeensä propagandan kyllästämää, ja ainoa, mikä todella tuntuu käyvän järkeen, on taloudellinen – tai tarkemmin sanottuna monetaarinen.
Taloudellisen sodan keinot saadaan nykyajan herkkänahkaiselle sukupolvelle myytyä juuri ”humaanina” vaihtoehtona, vaikka seuraukset tulevat olemaan tyrmistyttäviä. Venäjän potkiminen SWIFT-järjestelmästä (tämä tosin on osoittautunut pitkälti silmänlumeeksi) ja Venäjän keskuspankin taloudellinen pommittaminen johtavat – ja ovat jo johtaneet – ruplan arvon romahtamiseen, mikä sitten johtaa inflaatioon – ainakin niin sanotuissa avoimissa talouksissa, jotka ovat tuonnin varassa. Se taas johtaa tavallisen kansalaisen taloudelliseen ahdinkoon. Noita kansalaisia on rupla-alueella noin 150 miljoonaa.
Kuten Steve Cortes muistuttaa Substackissä, näin rotevia taloudellisia otteita ei ole ennen koettu. Tulos jää siis nähtäväksi. Cortes on kuitenkin huolissaan kokonaisen kansan alistamista taloudelliseen ahdinkoon jonkin aika hämärän tavoitteen saavuttamiseksi. Jotkut puhuvat Yhdysvaltain hallinnossakin ”regime changestä”, vaikka sotaa – siis taloudellista sotaa – kaupitellaan kansalle humaanina vastauksena humanitaariseen katastrofiin.
Lännen arvoyhteisö mammonaa puolustamassa – Itse aiheuttamiltaan vahingoilta
Mutta tässä on tultu tien päähän. Enää ei ole taloudellisia keinoja lännellä lyödä pöytään, ilman että se lähtee avoimelle taloudellisen itsemurhan linjalle esimerkiksi antamalla Venäjälle hyvän syyn panna energiantoimitukset seis. Nythän ruplan kurssin romahtaessa sillä ei ole mikään kiire sulkea hanoja.
Ja se tuho, jota dollarille ja koko sen varaan rakentuneelle järjestelmälle odotetaan tästä koituvan, ei ole ensi kädessä kuin lännen itsensä itselleen aiheuttamaa. Kuka käski erottaa Venäjän SWIFT-järjestelmästä ja ruveta rusikoimaan yhden G20-maan keskuspankkia?
Täytyy siis turvautua vanhoihin ”hyviin” keinoihin dollarin tukemiseksi eli voiman käyttöön. Siis kineettiseen sotaan. Eli siis siihen vanhaan sotkuiseen sotaan, jota Venäjä käy nyt Ukrainassa.
Ihanko vapaalta jalalta noita satujasi kirjoittelet? Ei pitäisi, vaan hakeutua hoitoon. Tuo ei ole tervejärkisen ihmisen vaan mielisairaan vainoharhaisen salaliittoteoreetikon lätinää.
Länsimaissa ei ole tapana pistää armeijaa valtaamaan naapurimaata ja tappamaan siviilejä, mutta ryssille se on toinen luonto. Länsi ei halua vuodattaa verta ja lopettaa sodan viemällä putlerin kansaltaan varastaman omaisuuden, jotta sota loppuu ja syyllinen kiinni.
Vai KESKITYS . KESKITYS. KESKITYS . Mikä se olikaan hebreaksi .
huutista valtamedian korruptoituneille jutuille :DDDDDDDDDD kaikki ei ole sitä miltä näyttää
Oikeassa olet, lähes kaikki Venäjän medialähteet suoltavat vain ja ainoastaan Hitl... siis Putinin propagandaa. Sääliksi käy venäläistä kansaa.
Perkele ei säälitä paskan vertaa,vanhemmat tämän tietää että niihin ei ole luottamista.kaikki samanlaisia kusettajia.
Josif juutalainen Egyptin punainen meri ...
Oi Rakkaat anna anteeksi anna anteeksi rakastaa ja rakastaa venäläiset jopa Putin !!! Niinkuin Jumala on teitä Rakastanut ja antoi ja uhrasi pahiksien käsiin oma Poika joka he kiduttivat Hengestä .
Niin paljon Rakasti >>> 16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. <<<
Jonkun mielestä kaikkien muiden paitsi Putin puolesta uhrasi Jumala Poikansa ..
Suomalaisten ja ruotsalaisten virolaisten puolesta Jeesus ja te olette varastaneet Jeesukselta.
Muutaman kymmentävuotta se elämä vain kestää. Pakolla kai nuo nuoret tuolla Ukrainassa sotii? V$ttu aina menee henki. Jos kieltäydyt sotimasta, niin sitten omat teloittavat sotilasrikkurina.
Katsotaanko tota lotinanpellon tukikohtaa Wikipedia LOTINAN PELLON SOTILASTUKIKOHTA .
Turha sota, jossa Putin tapattaa turhaan sotilaitaan ja Venäjän trollit suoltaa propagandaa, jota kukaan ei usko.
Wikipedia ZAPATA tai Google zapata ( hyökkäys harjoitus).
Putinin lähtölaskenta on alkanut. Kun näille venäjän äideille selvii totuus, se oli siinä. Toivon että venäjän armeija ei suostu tappamaan viattomia. Ja ne kääntyy pois.
Mohametti synnyttää mohametteja juutalainen juutalaisia ja budha budhia jogeja.
Venäjän johtajat ei koskaan ole välittäneet omista uhreista. Massa on niin iso että lopulta voitetaan äärettömän raskain tappioin.
Tällä venäjän väestökehityksellä näitä sotia ei kannattaisi käydä. Loppuu asukkaat...
Ei kannattaisi miltään kannalta katsottuna, mutta ryssällehän ihmishengellä ei ole mitään arvoa. Stalin ja Berija sen jo osoittivat eikä venäläinen ole sadassa vuodessa kasvanut ihmisenä ja henkisesti yhtään. Nyt kun on isommat aseet niin uskalletaan taas pullistella.
Ikävää tavalliselle kansalle, mutta mitäs ovat olleet niin kirotun tyhmiä valitessaan johtajiaan. Sitä saa mitä tilaa.
Toki ikävää kuolleille ja heidän omaisilleen, sitä en kiistä.
Mutta laajemmassa kuvassa tarkasteltuna tuo on itseasiassa henkiinjäävien etu.
Koko homman juju on syntyvyysluvuissa: jokaista 100 tyttövauvaa kohti syntyy 106 poikavauvaa. Jos kaikista nuorista miehistä 6/106 saisi surmansa, niin lopuille riittäisi vaimo (tai ainakin riittäisi ilman lesbo/transagendaa), normaalitilanteessa (siis ilman sotia) ei riitä.
Eli kun yksi nuorimies kuolee, jonkun toisen (henkiinjäävän) nuoren miehen mahdollisuudet saada vaimo paranevat.
Eli ei lopu asukkaat, siltä kannalta kuolonuhrit eivät ole ongelma.
Miksei muuten yhdessäkään maassa ole kokeiltu tuon syntyvyyseron kuromista umpeen joko sukupuolisensitiivisillä keinohedelmöityksillä, eli tuotettaisiin tarkoituksellisesti tyttövauvoja? Samaan tulokseen, joskin julmemmalla tavalla, johtaisi ehdollinen abortti, joka tehdään vain, jos sikiö on poikavauva. Sopii kysyä, vähentäisikö tämä motiiveja sotaan?
Ortodoksikirkko on vastuussa kaikesta varastamisesta ja huijauksista sekä mitä ovat tappaneet muita kristittyjä ...kuten muutkin uskonnot on vastuussa myös vääristä opetuksista.
Itä Venäjällä on ihan hebrean kielisiä paikan nimiä ja siberiassa on juutalaisia ....punainen meri Moskovassa. 🤩🤩🤩🤡🤡🤡🤡
Josif Jakob juutalaisia ...
Eivät tiedäkään
Iltalehti?
Uskooko näitä juttuja joku? Siis oikeasti?
Totta kai,ja tottahan tuo on.jokainen joka vähänkin tajuaa näistä touhuista että joku mättää kun kolona pysähtyy.eilen jo kirjoitin siitä että joko polttoaine loppu,ruoka loppu tai jätkät on hiffanu et heitä on kusetettu.tai kaikki nämä yhtäaikaa.ja näinhän siinä kävi.jos kolonnajono kasvaa taaksepäin niin jotain on perseellään.
Samaan aikaan Putin lämmittelee omassa bunkkerissaan.
Hyvä että itkevät, hyvä jos kuolevat. Omaa järkeä saa käyttää. Kaikki ihan satavarmasti tietää minne oolivat menossa ja mitä varten.
Miten niiin? Ethän sinäkään näytä tietävän. - Nm. Pösilö
YouTube Asko Tynjälä 🔯🔯🕎✡️🦄🤩😈
Ei se kokonaiskuolleisuuden määrän järkyttävä kasvu piikitysten alettua siitä mihinkään poistu vaikka kuinka sodan pelkoa lietsotaan mediassa. Päin vastoin joka kuukausi se tulee vain kasvamaan ja jossain vaiheessa se kylmä ja karmiva totuus valkeaa tälle aivopestylle kansan osalle.
Pidät siis itseäsi muita viisaampana, kun uskot noita mielikuvitusjuttujasi? Ole hyvä vaan, mutta tyhmä olet kuin saapassukka.
Ei vain tyhmä, vaan ilmeisesti mielisairas.
"Yhdellä nauhoista esimerkiksi kuuluu, kuinka venäläissotilas ei suostu suuntaamaan tykistötulta kaupunkiin ennen kuin siviilit on evakuoitu sieltä."
Käyttääkö Ukraina siviilejä ihmiskilpenä vai kannattaisiko kaupunkeja jo ryhtyä nopeasti tyhjentämään ?
Kyllä ne tyhjentää niitä kaupunkeja, mutta maa on iso ja sota aikaan kulkeminen ei ole yksinkertaista.
Venäläiset ampuvat kaupunkiin siviileistä huolimatta.
Putlerin persereikä apinahan se hyökkäsi vaikka muutä puhui,ei siinä siviilit nuin isossa maassa heti karkuun pääse.Nuista poikasotilaista löytyy miljoona kertaa enemmän rohkeutta ja viisautta kuin heidän häkkiapinalta.
Kun venäläiset aloitti sodan 2014 niin taistelu kaasuilla kemikaaleilla NE KYLVÄÄ KEMIKAALEJA ILMAAN ÄÄLIÖT. KAASUJA.
Siviilit ovatten ihmiskilpinä - todella nillkkejä omiaan tapattamassa ja ampuneet selkäänkin antautuvia omiaan.
Sulla on viha vaan mielessä - missä on ihmisrakkaus - katso miten rikollisuus nyt poistetaan ja kansa saa vapautensa ja rahaa ruokaan lopulta.
Kyllähän se itkettää kun tietää, ettei mitään mahdollisuuksia selvitä. Varmasti aika katkeraksi vetää kun kuolee parikymppisenä vanhan ukon hullun valloitussuunnitelman vuoksi.
Pahinta on kuitenkin että VALKOINEN Venäjä käy hyökkäämään ja heitä on Suomessa. Annatte kaikkien varastaa täältä.
Sulla on viha ja varkaus mielessä - ettei olisi oma mieli nyt synkkä ja syntinen - katopas!
En tiedä kuinka luotettava lähde oli CNN:llä. Harkovasta näytettiin videonauhaa, jossa venäläinen joku sota-auto pysähtyi jalkakäytävälle ja pojat rikkoivat pankkiautomaatin ja veivät rahat. Toinen oli kun sorkkaraudan kanssa menivät yöllä kauppaan ja istuivat kaupan eteen syömään makkaroita ja tyhjä suklaapatukkalaatikko ja muut roskat jäi siihen. Valvontakameroiden käyttäjät kertoivat, että sotilaille oli jaettu vain kolmen päivän muona-annos, kun lähtivät.
Putin tais olla aika optimisti!
Putin laski, että nälkä saa tappamaan
On niistä videokuvaa valvonta kameroista kun ryöstävät kaupan hyllyjä mutta niinhän tekevät Suomessakin kaupoista kioskista varastavat päivittäin.
Kaalikeitto jälkeen tietysti saattaa hämmästyttää että on muutakin kuin uhrilammas.
Sinulla on tuo moottori käynnissä ja vihapuhetta tulee kuin liukuhihnalta.
Katsohan mikä on totuus ensin ja laula sitten vaikka vapauttamisesta rikollisuudesta.
UKRAINALAINEN SIVIILI PUHUU TILANTEESTA:
https://odysee.com/@SavetheWorld:3/Ukrainian-Speaks-Truth:c
LOPETA PAHAT PUHEET JA VIHAN LIETSONTA!
Nyt kun valko-venäläisiä on pakotettu mukaan, niin heidän taistelutahto on vielä alempi. He joutuvat taistelemaan Putinin Venäjän sodassa veljeskansa ukrainalaisia vastaan eikä kukaan arvosta pätkän vertaa Putinin taskussa olevaa munatonta Lukashenkaa, jonka komennossa muodollisesti ovat.
Pragmaattisesti ajatellen jokainen Ukrainassa tapettu venäläinen on pois muonavahvuudesta.
Niitä ei kannata ruveta ajattelemaan,sodassa vain nikkeli puhuu.
On niitä Suomessakin ja rajan takana tyhmiä olette jos tuijotatte muihin maihin kun ne on täällä.
Allegro juna vaunut rautatiellä. Ja teillä tyhmyys tiivistyy.
Puhuisitko joskus jotain hyvää muista ihmisistä !!
Samalla voisit olla yhtä aktiivinen vaatimaan myrkkypiikkien lopettamista mistä puhe on vaiennut täysin kun syyllisiä kansanmurhaan Suomessa olisi vietävä oikeuteen.
OLIKO TUOSSA KOMMENTISSASI JOTAIN HYVÄÄ VAI OLIKO PAHAA TAI VIHAA?
Ainoa järkevä asia jonka venäläinen sotilas voi Ukrainassa tehdä, on laskea aseensa, nostaa kätensä ylös, ja antautua Ukrainalaisille.
Toinen vaihtoehto on kuolla.
Paljon ukrainalaisia antautui jo alkuvaiheessa kun ei ollut motivaatiota jatkaa tukemalla rikollista Ukrainan johtoa.
Elä puhu paskaa...
Kumma ettei Venäjä ole raportoinut näistä antautuneita mitään.
Että uskonto sotaa sitten venäjän juutalaiset vastaan venäjän ortodoksit . Vastaan mohametti budhat.
Onko sinulla joskus jotain muutakin kuin venäläisten nälvimistä tarjolla?
Haukut jo suomalaisiakin varmaan kun eivät ottaneet tappopiikkejä - olet lammas ja todella vaatisi jo keritsemistäsi.
Men lukemaan muuta kuin suomalaista roskalehdistöä ja propagandaa tv:stä.
Saat sitten monipuolisempaa tietoa vaikka tästä:
https://odysee.com/@SavetheWorld:3/Ukrainian-Speaks-Truth:c
Ja Jeesuskin tulee pian, eikös tulekin?🥱
Puuttinilla krematoriot matkassa. Kukaan ei ole kuollut venäläisistä taisteluiden melskeissä. Kotia ilmoitetaan miten kuolleet taistelee etulinjassa urhoollisesti.
Sinulla on tuota hölmöläisten hölinää eikä asiaa - mitä pöntössäsi pölisee oikein ?
Oletko piikeistä vammautunut vai hapenpuutteesta maskeilla toimintakunnoton ?????
Tietysti kaasuttamalla sitten poltetaan egyptiläinen arabien tapa .
Venäläiset muuten iskee huumepiikkejä kaulasuoneen kun ne ryöstää ihmisiä !
Onko myrkkypiikit ja maskit tätä aivotonta vihapuhetta tekemässä nyt - todella!!
Tapahtumien lähihistorian aikajana:
Syksy 2021: Varoitetut rokotehaitat, nopeasti noussut ylikuolleisuus ja mRNA-piikkihaittojen valtavt määrät antoi ymmärtää, että lännessä harjoitettu tyrannimainen COVID-politiikka on ajamassa yhteiskunnat romahduspisteeseen. Mikäpä sen kätevämpää, kuin syyttää kaikesta jälleen kerran Vladimir Putinia ja Venäjää? Päätoimittaja Janus Putkonen toteaa: ”Annoin asiasta lukuisia varoituksia”.
27.10.2021: NATO vahvisti strategisen suunnitelman Venäjän voittamiseksi suursodassa – NATO:n korkein johto Suomeen
Länsi aloitti Yhdysvaltojen johdolla kuukausien ajan syyttämään, todisteita esittämättä, että Venäjä keskittää joukkoja Ukrainan rajoille ja syytti Moskovaa sotavalmisteluista, jotka kiistettiin Kremlistä kategorisesti. Sisällissotaa käynyttä Ukrainaa ryhdyttiin aseistamaan aktiivisesti Minskin sopimusten vastaisesti ja valmistelemaan Nato-sopivaksi.
Joulukuu: Venäjä esitti lännelle neuvottelukutsun turvatakuista ja vaati kansallisen turvallisuutensa takaamista Yhdysvalloilta ja Natolta. Neuvottelut Euroopan kiristyneen turvallisuustilanteen diplomaattiseksi ratkaisemiseksi sovittiin tammikuun alkuun Geneveen ja Brysseliin.
Tammikuu, 11.1.2022: NATO:n pääsihteeri: Sotilaallinen konflikti Euroopassa mahdollinen jos neuvottelut Venäjän kanssa epäonnistuvat
Venäjä sai kokea pettymyksen eikä Yhdysvallat ja Nato ottaneet kuuleviin korviinsa kansallisen turvallisuutensa huolia: Avauksiin ei vastattu. Tammikuu päättyi umpikujaan, kun diplomaattiset keinot loppuivat.
Helmikuu, 2.2.2022: Ukrainan presidentti: ”En muista kuka allekirjoitti Minskin sopimuksen”
Yhdysvallat ja länsimedia käynnistivät massiivisen informaatiosodan operaation, käyttäen perusteenaan ennalta ilmoitettua Venäjän ja Valko-Venäjän sotaharjoitusta, että kyseessä olisi hyökkäysvalmistelu Ukrainaa vastaan. Ilmoitettiin jopa päivämäärä milloin ”Venäjä hyökkäisi” 14.-15.2.2022. Mutta ei hyökännyt. Sellaisesta ei näkynyt jälkeäkään ja tosiasiassa Venäjä oli jo aloittanut joukkojen vetämisen harjoituksesta.
Helmikuu, 16.2.2022: Lännen valtamedioiden uskottavuus syvässä kriisissä – Rummutettu ”Venäjän hyökkäys Ukrainaan” ei alkanutkaan.
Mutta Venäjän hyökkäämättömyys ei sopinut lännelle, joten aamulla 17.2.2022 kello 06:06 koko Donbassin sisällissodan rintama 15 eri lohkolla sai vastaansa Kiovan joukkojen tulenavauksen, myös yleensä hiljaisilla alueilla. Täysi Ukrainan provokaatio alkoi ja kesti useita päiviä, ylettyen useaan kertaan myös Venäjän maa-alueelle.
Provokaatiot olivat ”pahimman tapahtumista” ja niiden jatkuttua yli viikonlopun, alkuviikosta Venäjä kutsui Donetskin ja Luganskin päämiehet Moskovaan, kun Venäjä oli tunnustanut Donbassin tasavaltojen itsenäisyyden. Samalla DPR ja LPR saivat Moskovalta turvallisuustakuut.
Torstaina aamulla kello 04:00, 24.2.2022, Venäjä aloitti sotilastoimet tukeakseen Donetskin ja Luganskin kansanarmeijaa, jotka ryhtyivät vastahyökkäykseen tasan viikon kestäneiden Ukrainan armeijan hyökkäysten jälkeen. Tänään tiistaina on viisi päivää sotilaallisia operaatioita kulunut ja paljon yllättävää on tapahtunut…
Kuulepas Putkonen, kun Putleria syytetään hyökkäyksestä Ukrainaan eikä mistään muusta. Ja syytetään siksi kun täysin kiistatta hyökkäsi. Ymmärrätkö, Putkonen?
Mooses Moshe toora rikottu tosin mutta 10 lakia kohta 6 vai 8 älä varasta . Jäänyt lukematta varmaan.
Ai Perkele ku tuntuu hyvälle nuo vastoinkäymiset ryssillä,kyllä jos ois lähempänä tuo konflikti lähtisin kaveriks,useimman reissun heittäneentä tiijän suunnilleen mitä se on.
Mitä vastoinkäymisiä, roskalehdistä jos luet, nehän on juuri sinun laisiasi varten, jotta tyydyttävät sinun sadistisuuttasi ja ihmisvihaa.
Taidat olla vihainen ja agressiivinen kun olet sortunut myrkkyruiskeisiin.
Olet varmasti pari ämpäriä jo hakenut ja buusteri vielä lisänä, jotta veri todella myrkyttyy.
Kannattaa sitten tarkkailla ettei tule mitään kuumeita eikä tauteja - se on enne tulevista pahoista elinvammoista jota myrkkyruiskeet ovat tutkitusti aiheuttaneet jo.
Syöpä ja Aids ovat sitä tavanomaista tulevaa hoidettavaa sairaaloille.
Noinhan se menee, juurikin noin! 💀💀💀💀💀💀💀
No esim se että venäläiset sotilaat tihrustavat itkua kuset housuissaan heti kun vähän alkaa tapahtumaan. Onkohan raukat edes käyneet armeijaa loppuun.
Jep. Tuollaisessa tilanteessa isketään munat turpeeseen ja vastataan tuleen, eikä aleta pillittämään kuin pikku tytöt.
Ja Jumala toi eläimiä Aatamille kaveriksi, eikös tuonutkin?
Ei ennen haitannut mutta tuli noita eksytyksiä missä varastetaan hellarivaparit judet päälle muslimit tataarit budhat yhtä äkkiä ja ekaterinat varastaa ystävällisesti hymyillen niin ei kiitos. Jahvejehovat varkaissa Moosekset näyttää niin irvokkaalta eivät voi puhua mitään Jumalasta.
Niitä on elävä sana seurakunnassa Pasilassa ja Keravan helluntai Järvenpään arkki jne. Venäjän kielisiä jaakoppeja ekaterinoja ...
Eikun Jumala Jahve toi ihmiset hallitsemaan eläimiä eläimet oli ensin kysy rabbeilta.
Sulla taitaa olla omat pöksyt muutakin kuin märät vihapuhekiimassasi!
Venäjä kulutti Ukrainassa erikoisjoukkojaan, erittäin hyvä niin. Hyvä Ukraina, olemme tukena, olette taistelijoita ja soturikansaa!
Kyllä se on säälittävää kun ukrainalaiset miljonäärit pistävät poikia tappelemaan ja sitten ovat antautuneet hetimiten.
No mitä siinä motiivia tapattaa itsensä jonkun kiihottajan ja Usan taas aloittaman sotahomman vuoksi - ainahan sormet on USA:lla - aina tappelemassa jossain.
Israelkin tekee tuolla tuhojaan muttei uutisoida lainkaan - ja moni uskoo mediamafiaa - me emme anna höynäyttää itseämme, sen verran pitää olla itsekunnioitusta ihmisellä.
Joku meni höynäyttämään jopa mRNA-injektioilla itsensä ja pilasi terveytensä lopullisesti.
Pitäisi aina ottaa selkoa asioista eikä olla yllytyshulluna lampaana jonossa tuhoon.
Ja maailma on noin 6000 vuotta vanha, eikös olekin?
Venäjä aloitti vaikka sitä ei uhannut kukaan!
Sulla on suuret suupielet mutta pieni pää.
Liityttävä Natoon ja vähänäkkiä kun vielä se on mahbollista
ONKO PIIKEISTÄ TULLUT NOIN SEKO OLO? Rauhoitu - ota iisisti. 😂😂
Sulla ei tuo päävärkki ny toemi sillain järkevästi. Ota diapami ja mee levolle.
Olivat saaneet Wagnerinkin palkkasotilaan kiinni :D videolla ei ollutkaan enää niin kovaa jätkää vaan varoitteli muitakin ettei kannata tulla
> venäläissotilaat eivät halua taistella
Onko tuo huono juttu sinun mielestä?
Tässä ihan paikan päältä asiaa:
https://www.youtube.com/watch?v=IuUOonW1T1c
Niin ei nuo ukrainalaiset ole halukkaita tapattamaan itseänsä ja antautuneita on kerätty.
Antautuneita on kerätty tosiaan ja osa on liittynytkin Venäjän joukkoihin - hieno ele.
Sama kuin Italian mielenosoituksissa, poliisi riisui kypärät ja liittyi mielenosoittajiin.
Toista on Kanadassa - siellä on seko poliiseja, ei tuo maa kutsu nyt turisteja mielipuolisella toiminnallaan mitä harjoitti talloessaan hevosilla rullatuolissa olevan naisenkin.
Ja vedenpaisumus oli 4500 vuotta sitten, eikös ollutkin?
Ukrainalaiset eivät joo halua tapella toisten maista ja ovat paljolti antautuneetkin.
Onko ollut paljon lehdissä, kun ei ole katseltu propagandaa???
Selkään ampuivat viittä omaa kun olivat antautumassa ja jättivät omat poikansa kadulle virumaan hengettöminä - onko ollut uutisissa paljon?
Onko ollut bioasetehtaista, Bidenin rahoittamista hirveästi juttua, joita Putin vaati poistamaan - nyt on Putinin sitten tehtävä tuo likainen homma ja siistittävä rikollisten tehtaat maan tasalle.
Kukaan ei halua taistella mutta rikollisia ei muuten saada savustettua oikeuteen ja tuomiolle, tajua se!
Ette kai usko lännen NWO globalistimediaa. Se vetelee naruja taustalla ja ukrainalaisrt ja Venäjän sotilaat ovat uhreja ja pelinappuloita.
Voi kuule Tiltu, kyllä me aika pitkälle uskotaan silloin kun tiedot on varmennettu.
Sen sijaan ääriuskovaiset valehtelevat aina kun heidän huulensa liikkuvat, vai mitä mieltä itse olet?
Kuka käski hyökätä? Putin!
EI SIINÄ HYÖKÄTTY VAAN MENTIIN AUTTAMAAN POIS KURIMUKSESTA JA RIKOLLISUUDESTA.
Miksi ihmeessä tappaisivat veljeskansaansa? Siksi Putin käyttää palkkasotureita, joille ei ole mikään kynnys tappaa ketään . Turvautuminen Valko-Venäjän sotilaisiin edustaa oljenkortta.
Ei kukaan tapa ketään jos nuo rikolliset johtajat vain antautuisivat tuomiolle - heille tulee isot rapsut - he eivät tietenkään halua menettää omaa henkeään, mieluummin uhraavat vaikka miljoona omaa kansaansa nuo ukrainalaiset konnat.
"Elokapinalliset huutavat täällä suu vaahdossa venäjävastaisuutta"!!!
Onhan toi kamalaa. Osa on mennyt vasta armeijaan ja heti heitetään johonkin aivan vieraaseen paikkaan ja kavereita kuolee ympäriltä. Puuttin itse piilottelee jossain holvissa ja räyhää muille kun ei saanut juhlaparaatia eikä kuultu juhlapuhettakaan. Menis itse Ukrainaan isopieni mies ja räyhäis siellä eikä laittais parikymppisiä poikia sinne kuolemaan. Pelkuri kun on niin eipä uskalla. toista se on Ukrainan pressa.
Tässä Ukrainan tekoja joita painettiin villaisella - on varmasti monelta unohtunut?
https://www.youtube.com/watch?v=c-nTzwp9PyI
5 ukrainalaista halusivat antautua koska kokivat turhaksi tunkea itsensä muitten alueille - ukrainalaiset ampuivat heitä selkään ja tappoivat kaikki.
Omat koirat purivat - törkeää vihamielistä porukkaa, selkeä osoitus siitä.
Kertoo siitä miten heikosti Venäjä valmistautui sotaan. He todella kuvittelivat että muutama ohjus ja tankit Kiovan torille saa ukrainalaiset vaihtamaan puolta. Ilmeisesti ainakin osa venäläisistä sotilaista luuli että heidät komennettiin vain johonkin sotaharjoitukseen ja joutuivatkin rintamalle.
MISTÄS SINÄ VIISASTELIJA TAAS TIEDÄT VENÄJÄN ASIAT NOIN HYVIN ? hahahahhaha
Missä Putinin täsmäase, mädälle sillille haisevat Rambo-Tatjanat?
Paha puhe - viha puhe -
Ukraina on kutsunut venäläisten sotavankien äitejä saapumaan noutamaan poikansa, kertoo maan puolustusministeriö.
Mitenkäs on selkään omiaan ammutut 5 ukrainalaista - jotka olivat antautumassa tässä turhassa välienselvittelyssä.?
Jos antautuu tarpeettomasti on rinnastettavissa sotapelkuruuteen josta rangaistuksena kuolema. Taistelutilanteesta johtuen tuomio täytäntöönpantiin ilman kenttäoikeutta. On niitä suomessakin tehty.
Ei ukrainalaiset haluasi tapella turhan vuoksi toisten maista - pakko vaan kun oma hilteri pakottaa.
Suomalaisia aivopestään vielä pahemmin kuin 2 vuotta sitten kansankiihotuksessa olemattoman taudin kanssa 😃🤣😂😂
Se taitaa onnistua kun on saatu mRNA-piikki, se niin sanottu "vapaaehtoinen" pirun paljon mainostettu terveelliseksi ja turvalliseksi.
MIstäköhän sitten tulevat jumalattomat määrät kuolleita juuri piikin ottaneista?
Murhan himoisia ovat kuten oma väki kertookin.
UKRAINALAINEN SIVIILI PUHUU TILANTEESTA:
https://odysee.com/@SavetheWorld:3/Ukrainian-Speaks-Truth:c
Suomi HETI natoon
https://www.youtube.com/watch?v=FSTFE58xqO0
Ei tuollaiseen linkkiin voi mennä kun on hörhelö sitä tarjoamassa - taitaa olla kusetettu lammas taas asialla, sama onneton median kiihottama.
Vieläkö menet median kusetukseen, eikö hävettänyt jo ottaa myrkkyruiskeita ja sairastua niistä? Suurin osa on sairastunut ja varmasti sinäkin sait jo tauteja ja jos ei niin tuloo.
Mitä sellasest pikku nuhasta ny murehtimaan? Venakoita kun ei ole rokotettu yhtään mihinkään, ja aivotkin on jäänyt kokonaan kehittymättä. Näistä olisin kyllä huolissani.
Venäläiset sotilaat pärjäävät - heitä ei ole myrkkypiikitetty !
Nähtiinhän se miten panssari heltisi otteesta ukrainalaisella ja ajoi auton yli.
Tätä media sitten yritti alussa vierittää taas venäläisten syyksi.
Meitä ei ole piikitetty ja arvasimme epäillä - ja niin se olisin.
Tuolla ei vielä ollut venäläisiä vaunuja ja hyvässä lykyssä vanha video.
Yllytys käynnissä ja typerykset menee halpaan heti.
Venäläisten sotilaiden viesti muille venäläisille: Nobody needs this war. No need to go Ukraine.
Venäjä kusettaa omia kansalaisiaan tykinruuaksi. Sotilaat eivät edes tiedä olevansa sodassa, tai jos tietävät eivät tiedä mikä on tavoite.
https://www.youtube.com/watch?v=nifxKIhFSuw
https://www.youtube.com/watch?v=C6v3nnxOrh4
https://www.youtube.com/watch?v=C-HV2oUq8BM
https://www.youtube.com/watch?v=x47eNyXmPDo
Maailman turhin sota.
Putin uskoo vapauttavansa Ukrainan venäjänkieliset natseilta. Hän ei ilmeisesti tiedä että Ukrainan presidentti Zelensky on juutalainen. Miksi juutalainen olisi myötämielinen natseille?
Yhä ihmeellisemmäksi menee.
Taisi räjäyttää myös holokaustin muistomerkin pommituksillaan.
Ymmärtäkää käsite nykyjuutalaisten natsivalta.
Ei ole muuta eroa kuin vallanpito.
Juutalaiset ovat aina pyrkineet maailmanvaltaan ja se jatkuu nykyäänkin.
Saksalaiset tiesivät tämän ja pyrkivät "lopulliseen ratkaisuun" tässä ongelmassa.
Miksi me nykyäänkään antaisimme vallan taistelematta?
Holokausti on pääosin valheellista uhriutumista.
eli pjutin on juutalainen?
Taitaa olla jotain propagandaa, tässä ihan oma väki kertoo:
https://odysee.com/@SavetheWorld:3/Ukrainian-Speaks-Truth:c
Onko joku honokausti tapahtunut jossain?
Ukrainan johdossa presidentti joka on juutalainen ja jakanut Bidenin perheellekin 3,4 miljoonaa dollaria.
Valehtelevat luvuilla ja kerjäävät sympatiaa sillä ja rahaa toki. Sveitsin pankkikin joutui USAn myötävaikutuksella antamaan israelilaisille kaikki tileille jääneet rahat.
Paljon ihmiset unohtavatkin ja nyt johdossa Ukrainassa juutalainen ja raha on se pääasia ollut ja niitten kanssa puljaaminen.
Putin ei ole mutta Ukainan pressa on juutalainen.
On juutalainen mutta oli jos saa oikeudenmukaisen kohtelun sodan päättyessä.
Osoittaa miten sekaisin tämä Venäjän johto ja propagandakoneisto on.
Sama kuin tummaa miestä rasistiksi haukkuisi.
Tumma mies voi olla rasisti ja juutalainen voi olla kansallissosialisti. Mutta virallisen historiankirjoituksen valossa Putinin logiikassa ei ole mitään mieltä. Putin haukkuu Ukrainan hallintoa natseiksi ja narkkareiksi. Jos Zelensky, juutalainen, olisi myötämielinen kotimaansa neo- natsijoukoille jotka ovat avoimen rasistisia ja juutalaisvastaisia, heräisi lähinnä kysymys että miksi.
Kommareilla on niin vähän aivosoluja ettei he tarvitse mitään logiikkaa lapsellisille ulinoilleen! :) Persutkin on ollu kommarien mielestä natseja jo toistakymmentä vuotta, sen ensimmäistäkään järjellistä selitystä asialle!
Kommari = pelle! 🤡
Nuo nuorukaiset ovat syyttömiä Naton aiheuttamaan konfliktiin.
Kyllä teillä Venakoilla on järjenjuoksussa selkeästi vikaa, toisaalta hyvä vaan kun uskotte kaiken mitä puttaaja teille valehtelee. Ukrainaan menneet venakotkin saivat määräyksen mennä harjoituksiin, mutta tuleekin kuolo.
Kukaan ei haluaisi jakaa itsenäistä Ukrainaa kahtia. Te natomieliset haluatte pakottaa siihen.
Ööö!?
Lääkitys?
Vai mitäs kommarikakaran mielestä Ukrainan separatistiryssät on tehneet jo vuosikausien ajan? :) :D
Hiekkikselle jokeltelemaan, pentu! 🍼
Missä sanotaan, että ne haluaisivat jakaa Ukrainan kahtia? Miksi natomieliset hännystelevät USA:ta?
"Vai mitäs kommarikakaran mielestä Ukrainan separatistiryssät on tehneet jo vuosikausien ajan?"
Eli mitä ne ovat tehneet?
Olet varmasti ottanut myrkkypiikkejä ja buustereita ja kannat mustaa maskia kultin tunnuksena.
Nuo tekevät näitä vihamielisiä asenteita ja agressioita ja niitä puretaan aivan turhaan.
OLET MENNYT JO TOISEN KERRAN MEDIAN KUSETUKSEEN 😂😁🤣🤣🤣🤣🤣😆😅
Kaikkea kusetusta uskotte mediasta vaikka se kusettaa näköjään 2 vuoden välein ja aina menee eli uppoaa hölmöläisiin.
Ilta peen propagandaa..kukaan ei surisi kuolleita suomalaisia kuin muut suomalaiset.
Totta - iltapäivien roskamedia suoltaa täyttä paskaa ja ei sitä voi lukea - valhetta ei sulata.
Saahan sitä uskoa vaikka menninkäisiin, meitä ei kuseteta.
Ei kusetettu 2 vuotta sittenkään eikä menty myrkkypiikkikusetukseen ja maskeihin mukaan kultin huveihin.
JOO MEDIA ON MENETTÄNYT KASVONSA JA LUOTETTAVUUTENSA.
Putin - Wanted dead or alive
https://www.ladbible.com/news/russian-entrepreneur-has-put-a-1-million-bounty-on-vladimir-putin-20220302
https://www.ibtimes.com/russian-millionaire-ceo-offers-1-million-putins-arrest-3419691
Ja eikös tämä puttaaja karannut altai vuorelle. (Vinkkinä Venäläisille)
Meille vaan uskotellaan, että Venäjä hyökkää raakalaismaisesti viattomien kimppuun. Totuus on toinen.
EI HYÖKKÄÄ VENÄJÄ VAAN MENI VAPAUTTAMAAN IKEESTÄ KANSAN
TUHOAA 15 LAITONTA BIOASETEHDASTA SAMALLA KUN EIVÄT NIITÄ PURKANEET VAIKKA VAATIMUS TULI JO AJAT SITTEN.
Venäläisiä näyttää kuolevan noin 1000 kpl päivässä, joten Venäjän 200 00 - päiset maajoukot ovat kaikki kuolleet n. 200 päivässä. Onhan sitten reserviä, ja voi ulkomaisia palkkasotureita yrittää kaalipalkalla värvätä.
Ei Venäjällä ole 200 päivän kuluttua varaa maksaa edes kaalinpäillä!
Venäjän tavallinen kansa, nyt käykää taistoon niinkuin Romaniassa. Pieni Puttepossu ja sen kaverit narun jatkoksi.
Suomen talvisodassa Neuvostoarmeijalta meni keskimäärin noin 1400 miestä päivässä, joten nyt ukrainalaiset vähän ryhtiä tuohon tappotyöhön!
Ihme vätystelyä.
Kohta on joo ukraianalaisten pakko antautua kun kaalia ei ole eikä paljon muutakaan jyrsittävää piirityksessä...siinähän kyrsii.
Ei mitään uutta!? 👍🏾
Juuri tollasiahan kommarit on ollu ihan jokaikisessä sodassa jossa ne on ollu osapuolina! :) Täyttä luuserisakkia jo syntyessään!
Kukaan ei ole kommari syntyessään.
Ei Putinia ja sen kenraaleita kiinnosta, haluaako joku asevelvollinen taistella. Jos ei edestä satu luoti, niin takaa sattuu. Ja kurikomppaniassa on tilaa.
Navalnjista uusi pressa venajalle ja hodorskovista tulis hyvä ulkoministeri , muuten ei hyvältä näytä
Hänen täytyy ensin oppia huolehtimaan hygieniasta. esim. pesemääm kalsarinsa
Kannatetaan ja tuunarit leireille,
Maailman parasta presidenttiä Putinia ei vaihtaa kannata - ei se vaihtamalla varmasti parane!
Lienet yhtä sekaisin kuin hänkin. - Nm. Ei junalauta
Puhuisit tuosta rikollisesta korruptoituneesta ukrainan persidentistä - se vaihtuu kohta kun Putiini ottaa hänet tuomittavaksi rikoksistaan ihmiskuntaa vastaan.
Siinä samalla tuhotaan nuo bioasetehtaat.
Putinin lähtölaukaus oli nyt tässä. Ihme jos hengissä selviää tästä mokasta. Toivotaan loivaa ja pitkää demokratikehitystä venäjälle.
Sinulla se vihapuhe jatkuu vaan naapurin miehestä. Hän on sentään mies eikä kana, kuten sinä piiloutuessasi sinne haukkumaan pensaasta.
itkevällä tappamista inhoavalla venäläissotilaalla on vaihtoehtoja. Niihin kaikkiin liittyy iso riski. Tässä muutama malliksi a) alistua, myydä sielunsa ja toteuttaa esimiehen antama määräys konemaisesti b ) eliminoida impulsiivisen nopeasti esimies c) karata käpykaartiin kun sopiva tilanne ja hetki tulee d) esimies eliminoi sotilaan varoittavaksi esimerkiksi e) sotilas menettää järkensä, kusee housuihinsa ja tulee hulluksi. Nyt viikon taistelujen jälkeen kaikki vaihtoehdot a) --> e) ovat olleet ahkerassa käytössä.
Sulla ne on nautinnot - eiköhän sinun olisi hyvä nauttia raikkaasta ulkoilmasta ja päästää nuo vihapuheet jo mielestä ja rentotua.
Venäläisten sotilaiden kohtalo aina ankarin, koska johtajat ei välitä heidän hengestään pätkääkään.
Sinulla nuo vihapuheet vaan jatkuu - hengähä välillä !
Oletko sinä erehtynyt myrkkypiikkeihin kun puheet on kuin vähän heitättäisi.
Venäläisten sotataktiikka on ainakin 1900-luvulta lähtien nojannut tykinruokaan eli lähetetään kalustoa ja sotilaita loputon määrä tappioista huolimatta. Se ei haittaa, jos 100 000 vihollisen tappamiseen vaaditaan miljoona ryssää.
jep, ja ne jotka lähetetään tykinruuaksi eivät tietenkään ole valtaapitävän puolueen jäseniä eivätkä eliitin sukulaisia. Tykinruuaksi lähetään aina se yhteiskunnan köyhin ja osattomin ja koulujakäymättömin joukko. Proletariaatti siis. Kuolleet rivimiehet katoavat liikuteltavien krematoriouunin kuumudessa savuksi ja tuhkaksi. Putinille rivimiehet ovat kuoltuansa vain jätettä. Ei heitä kotipaikkakuntiensa hautausmaan multaan haudata
Niinpä tilanne 1945 olikin se, että elleivät Saksalta olisi miehet loppuneet ensin, ne olisivat hyvin pian loppuneet N-liitolta.
Miksi kukaan normaalijärkinen taistelisi Putinin puolesta ja vaarantaisi itsensä tappamalla veljeskansan ihmisiä?
Kysyit normaalijärkisistä?eipä näytä montaa olevan näillä näkymin.ja kukas se siellä nyt tussaroipi?
Nuo sotilaat on kusetettu sotaan valehtelemalla että kyseessä on vain sotaharjoitus. Osa luulee olevansa pelastustehtävässä ja ilmeisesti odottivat jotain ruusupuskia ja kiitollista vastaanottoa Ukrainalaisilta. Ja ilmeisesti myös aseista kieltäytyminen asevelvollisilta johtaisi pitkään vankeusrangaistukseen.
Valehtelulla ja uutispimennolla on iso vaikutus siihen miten ihmiset toimivat. Venäläisillä on ihan eri näkökulma koko tilanteeseen.
Sota on kusetusta ja valehtelua täynnä.
Sama tilanne on Ukrainan puolella. Veljeskansat eivät haluaisi tappaa toisiaan, mutta USA:n yli kymmenen vuoden sotilaallinen läsnäolo Ukrainassa ja sen tavoite saada maa Natoon, sen johtajat lahjomalla, on tämän sodan aiheuttanut. Näin vaikuttaisi käyvän myös Suomessa.
Ai sekö USA hyökkäsikin Ukrainaan!?hyvä että "yritit"oikaista asian.Mikä lie miesvahvuus niillä siellä?varmaan osaat kertoa senkin?
Hän valehtelee kuten Putinin kannattajat tekevät.
Kerro vielä ketkä johtajamme on lahjottu liittymään Natoon, millä summilla ja mitkä ovat todisteesi.
Mestari nyt ainakin on lahjottu. Paljonko mahtoi saada hynää?
Eli nyt kommari siis itsekin myöntää ettei kyseessä suinkaan olekaan *köh* rauhanturvaoperaatio separatistialueiden venäläisten suojelemiseksi, vaan ihan vaan puhdas sota jossa lastenmurhaajakansalaiset lahtaa siviiliväestöä? :)
Kiitos varmistuksesta ja varsinkin itsejauhotuksestasi! .. jälleen kerran! :)
JOO USA ON VETÄNYT RAHAA BIDENIN JA OBAMAN KANSSA JA KANSA KÖYHYYDESSÄ.
Itkevä ihminen on vaarallinen kyynelten kuivuessa,sen jälkeen tulee raivo ja katkeruus.
Olet väärässä. Itku puhdistaa, joten aloita heti, ettet kuulosta noin likaiselta. - Nm. Kellarista kajahti
Olet saanut jonkun pultin kun aihe kiinnostaa jatkaa loputtomasti sinua vaan.
Oletko jotenkin saanut itsekin raivokohtauksia nyt ja vihaa - älä välitä sinä et voi asiaan mitenkään vaikuttaa.
Venäjän armeija, antakaa sotilaidenne mennä takaisin mamuskojensa luokse. He eivät halua kuolla Ukrainassa hullun vallanpitäjänne takia.
Politrukki ampuu takaa, ukrainalaiset edestä, joten ei ihme ettei huvita sotia. Kännykätkin viety. Varmaan karseita vieroitusoireita?
Ukrainalaiset ampui takaa selkään kun ei Ukrainan kusetus kiinnostanut - omat kun ampuu omiaan on se rikollista.
Venäläiset mamuskat, menkää ja hakekaa itkevät lapsenne pois Ukrainasta. He eivät halua kuolla siellä. Ukraina takaa teille turvallisen pääsyn poikienne luo. Ainoa este lapsenne turvaan saamiselle on Venäjän fasistiarmeija. Nouskaa Venäjän fasisteja vastaan!
Venäläiset mamuskat, älkää antako poikienne kasvaa auringonkukkia. Hakekaa heidät pois Ukrainasta!
Onko tullut dementia piikeillä kun tulee jatkuvaa toistoa. Nuo myrkkypiikit ovat vaaraksi!
Kyllä ne vangit tiesivät minne olivat menossa, mutta eivät uskalla tunnustaa. Vankien vaihdon jälkeen on tiedossa työpaikka Siperian hiilikaivoksilla, jos uskaltavat kertoa totuuden.
Kyllä kun Suomi menee natoo ja perikatoon niin sinullekin tulee paikka siperiaan.
Haukkukaa nyt sydämen kyllyydestä venäjäläisiä kun vielä voitte. Alkanut alamäki Suomessa on selkeästi jyrkentynyt.
Ensin kansanmurhaa ja vammauttamista piikeillä ja nyt se niitti sitten vaan arkkuun.
Todella rohkeita ovat jos uskaltavat paikkansa jättää tai jättää noudattamatta esimiestensä käskyä. Tuolla kai sotatila? Jokainen joutus tuollaisista teoista sotaoikeuteen ja teloitettaviksi.
Näin se olisi suomessakin jos olisi sotatila ja joku kieltäytyisi vaikka ampumasta koska ohteena siviilejä. Tai vetoaisi sitten mihin tahansa syyhyn ja jättäisi noudattamatta käskyjä.
Venäjällä ei ole sotatila. Heillä on käynnissä vain "erikoisoperaatio". Eli yksikään venäläinen sotilas ei olisi rintamakarkuri.
Ja venäläiset idiootit vieläpä uskovat sitä kaikkea p**kaa mitä Kreml suoltaa kansalaisilleen. Venäjän kansa on oppinut aina sulkemaan silmänsä sopivasti. He ovat kaikki syyllisiä tilanteeseen!
Onhan siellä nyt ihmisiä paljonkin jotka protestoivat sotaa vastaan. Sinä naiivi hemmoteltu länkkäri et tajua ettei protestoiminen käy ihan yhtä helposti ja riskittömästi Venäjällä kuin Suomessa. Asetut vastahankaan hallitusta vastaan niin löydät itsesi 30 vankilatuomiota lusimassa.
Ja toisaalta uskotan sinäkin länsimaista propagandaa. Et kai ole niin naiivi että kuvittelet länsimedian tuottavan ulos pelkkiä totuuksia? Aikalailla aivopestyjä olemme varmaan kaikki tavalla tai toisella. Se että ihmiset saadaan toimimaan kaikkia luontaisia vaistojaan vastaan ja tappamaan toisiaan vaatii aina tunteita kiihottavaa propagandaa.
Itse he ovat sen systeeminsä luoneet ja vieläpä äänestäneet sen ja Putinin puolesta. Idiootteja ja syyllisiä kaikki venäläiset ovat!
Kyllä tietoa on saatavilla, jos siihen on halua. Tietämättömyys ei enää ole totta, on vain pahuutta tai pelkuruutta.
Ei kenelläkään ole kristallipalloa tietää äänestäessään mitä tulevaisuudessa tulee tapahtumaan. Itse olen äänestänyt tasan kolme kertaa elämässäni. Kahdessa tapauksessa olen jälkikäteen katunut valintojani. Yhdellä kerralla ehdokkaani ei päässyt läpi. Et sinä äänestäessäsi tiedä millainen tyyppi se ehdokas oikeasti on. Ihmiset myös muuttuvat ajan myötä.
Idiootti on hyvä ja seuraa vähän tarkemmin mitä tuolla tapahtuu. Eivät tavalliset venäläiset ole sodan kannalla. Tässä lähinnä taas näemme etteivät tavalliset ihmiset ole muuta kuin pelinappuloita isojen kihojen omalla shakkilaudalla.
Putin on varmaan sairastunut dementiaan ja taantumuksessaan luulee elävänsä -30 ja -40- luvulla.
Tavalliset ihmiset yksilöinä eivät itse päätä mihin sattuvat syntymään. Sinäkin olet ilman omaa valintaa syntynyt johonkin systeemiin ja olet osa sitä halusit tai et. Kun protestoit Venäjällä sotaa vastaan saat vähän kovempaa kohtelua kuin suomalaisena protestoijana Suomessa.
https://www.youtube.com/watch?v=K6SJEkxQsJU
Se mitä on saatavilla on informaatio. Informaatio ei ole tietoa. Se on vain informaatiota. Jokainen valitsee sitten itse mitä uskoo vai uskooko mitään.
Putin on fiksu päämies - sinut on taas media sekoittanut kuten 2 vuotta sitten.
Miten menet kaksi kertaa kusetukseen - onko injektiot pehmittäneet aivosi?
Huudat vihaa ulos - mistä muusta se tulee kuin lampaan aivopesusta - et tiedä totuutta.
Olet väärässä. Ja ilmeisesti pysytkin. - Nm. Kellarista kajahti
Emme me jättäisi jos me rikollisia jahtaisimme. Nyt on maailmassa rikollisten mafia. Katsokaa vaikka Kanadaa - todella fasistit johdossa.
Ei ole sotaa - he vapauttavat Ukrainan rikollisen mafian hallinnasta ja tuomitsevat heidät.
Sen jälkeen kansan hyvinvointi paranee. Venäjä on aina auttanut veljeskansaansa.
Sulla nuo perusteettomat vihapuheet jatkuvat - mistä nyt puhaltaa - aivopesu???
Vihaista puhetta ja roskalinkki - ei kiinosta.
Tämä. Kauhun tasapaino hakusessa.
Sanokaa mitä sanotte, tämä päättyy huonosti. Jos ei tajua varautua, on turha sitten valittaa....
Miten varaudutaan?
Niin se pappakin armeijaan lähti eikä tiennyt että sotaan heti joutui
Tiesikö totuuden vasta sodan jälkeen?
Nyt pitäisi olla tarkkana siitä mitä tietoja uskoa ja mitä ei.
Näyttää siltä ettei varmaa tietoa ole saatavissa mistään mediasta. Ja kaikkein viimeksi kannattaa uskoa kaiken maailman viedoita joita jaetaan herraties mistä.
Tuo on totta. Sodassa ilma on täynnä propagandaa. Nykyään onneksi saa edelleen tietoa eri lähteistä. Järkevin toimintatapa on hankkia informaatiota kaikilta eri osapuolilta. Irrallisista tiedonmurusista ei tosin ole helppoa koota oikeata kokonaiskuvaa.
Niinpä. Liian fanaattisesti ihmisillä tuntuu olevan taipumus muodostaa mielipiteitä. Sotatilanne on täyttä propagandaa, eli valehtelua kaikkien osapuolten välillä. Miltään informaatiolta ei kannata sulkea silmiään mutta mitään ei myöskään kannata suin päin uskoa.
Tavalliset ihmiset eivät halua tappaa toisiaan saati lähteä vapaaehtoisesti tykinruuaksi. Se sotii kaikkia ihmisten luontaisia vaistoja vastaan. Sodat ovat vallankäyttäjien peliä. Rivikansalaiset ovat teuraaksi lähetettävää karjaa. Varmaan siinä sodan jälkeen tai kuolleena ne sankarimitalit lohduttaa.
Tätä ei ole haluttu ottaa esille! Onko unohtunut mitä ukrainalaiset ovat tehneet ja tekevät?
https://www.youtube.com/watch?v=c-nTzwp9PyI
Miten venäläiset aikovat pitää lännessä valmistetut liikennekoneet ilmassa? Varaosia ei saa ja harvalla venäläisellä yhtiöllä on enää Tupoleveja tai Sukhoita lentokalustossa. Ovat hankkineet enimmäkseen Yhdysvalloissa ja Euroopassa valmistettuja luotettavia matkustajakoneita. Kohta alkaa oligarkkienkin jälkikasvua itkettämään, kun pitää matkustaa junassa rahvaan joukossa.
Turha murehtia varaosista, tämä on paljon vakavampaa tietoa:
Yhdysvallat hävitti netistä todisteet 15 bioaseiden laboratoriosta Ukrainassa!
Kaikki todisteet biolaboratorioista Ukrainassa on poistetttu Yhdysvaltain suurlähetystön viralliselta verkkosivustolta, jossa niiden olemassaolosta aiemmin kerrottiin. Venäjän suurlähetystön mukaan Yhdysvallat aseistaa rikollisjoukkoja ja täytti Ukrainan uhkaavilla biolaboratorioilla.
Yhdysvaltojen puolustusministeriö ylläpiti ainakin 15 biolaboratoriota Ukrainassa. ”Kansainvälisten tutkimuskumppanuuksien” kautta nämä laboratoriot ”konsolidoivat ja suojaavat turvallisuuden kannalta tärkeitä taudinaiheuttajia ja myrkkyjä” toteuttaakseen ”tehostettuja bioturvallisuus-, bioturvallisuus- ja biovalvontatoimenpiteitä”. Yhdysvaltain veronmaksajat ovat käyttäneet 1,8 miljoonasta yli 3 miljoonaan dollariin jokaiseen biolaitokseen Ukrainassa.
Monet näistä laboratorioista ovat saaneet bioturvallisuustason 2. statuksen viime vuosina, minkä ansiosta tutkijat voivat kokeilla viruksia ja bakteereja. Kahden viime vuoden aikana nämä laboratoriot ovat rakentaneet neljä mobiilia laboratoriota yhteistyössä Ukrainan puolustusministeriön kanssa.
"Varaosia ei saa"
Kai nyt suomenkin tietotaito riittäisi jonkun kuppasen "varaosan" valmistukseen mikäli olisi pakko opetella? Aika moista uusavuttomuutta jos ei jotain "varaosaa" maa edes valmiiseen koneeseen osaa valmistaa.
Ja biovalvontaturvallisuuss ja turvallisuusbiovalvonta ja konsolibiodilidointi ja silleen...
Nyrkkeilyn maailmanmestari Oleksandr Usyk:
"Venäläiset ihmiset eivät tiedä, mitä Ukrainassa tarkalleen ottaen tapahtuu. He eivät näe, mitä on meneillään. He ovat presidenttinsä uhreja."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyrkkeilyn-maailmanmestari-palasi-kiovaan-puolustamaan-kotimaataan-puhuu-nyt-sodasta-ja-venalaisista-he-ovat-presidenttinsa-uhreja/8369326#gs.s34wkg
"– Venäläiset ihmiset eivät tiedä, mitä Ukrainassa tarkalleen ottaen tapahtuu. He eivät näe, mitä on meneillään. He ovat presidenttinsä uhreja."
Outo äijä tuo nyrkkeilijä väittää että venäläiset ei tiedä? Mutta ei sitten vaivaudu kertomaan mitä siellä tarkalleen tapahtuu....
SUOMALAISET EIVÄT OIKEASTI TIEDÄ MITÄ UKRAINASSA TAPAHTUU KUN ANTAVAT KUSETTAA PROPAGANDAUUTISILLA ITSEÄÄN EIVÄTKÄ HAE MUUTA TIETOA !
Aika herätä pahvi !
Roskalinkki taas - ei innosta availemaan mitään propagandalinkkiä - kannattaa katsoa muualta ulkomailta.
Venäläisten tiedotusvälineiden mukaan siellä ei kuolla kuin liikenneonnettomuuksissa ja luonnollisia kuolemia.
Kaikilla on kivaa ja ukrainalaiset ja venäläiset pelaa yhdessä korteilla mustaa Puttea vapaa-aikana.
Huomaatteko miten yksipuolista tietoa tulee tuutista kuka on oikeassa ja kuka väärässä?
Eiköhän Venäjä ole paremminkin vapauttamassa ukrainalaisia kuin hyökkäämässä?
Kyllä. Obaman rahoittamanahan on Ukrainaan investoitu 13 biolaboratoriota.
Venäjä haluaa vapauttaa Ukrainan ja kertoo sen jälkeen näistä puuhista.
pUTIN on FASISTI
Kyllä. Hän vapauttaa heidät hengistään.
Älä viitsi toistella noita roskalehtien propagandajuttuja - ne on tarkoitettu lampaille - ei ajatteleville suoraselkäisille oman arvon tunteville.
Meit ei kusetettu 2 vuotta sitten propagandalla eikä toinenkaan yritys mennyt perille.
Joku vielä uskoo lehtiin ja myrkkyruiskeisiinkin vaikka olisi tullut niistä perin sairaiksikin.
Meitä ei ole ilman piikkejä sairastutettu, eikä yllätä jos emme usko valhemediaan nytkään, se on menettänyt kasvonsa lopullisesti - kaikki kyseenalaistetaan..
Tällä hetkellä onkin jo 15 löytynyt, Obama tosiaan ja Biden rahoittaneet noita.
Biden on omalle perheelleen Ukrainasta ainakin 3,4 milj. dollaria ottanut kipurahoja Latvian kautta ja on ollut hyvää pataa maan johtajan kanssa toki, soiteltu useinkin.
Tuo tietty jäävuoren huippu.
Uskot varmasti ryssittelijä (epähienoa käytöstäsi) vielä jopa plandemiaan.
Uskot vielä parantaviin piikkeihin vaikka Suomessa selkeä kansanmurha.
Mene valtalehtiin kirjoittelemaan jos sinä et kestä totuutta täällä - siellä sinulla ystävä.
Juu miks suotta ryssittelemään lastenmurhaajia, vaan kutsuu lastenmurhaajia ihan reilusti vaan lastenmurhaajiksi! 👍🏾 :)
Ei tässä ole kauankaan kun suomalainen varusmis itki kun ei saanut lämmintä ruokaa leirillä
Ei varmasti venäläiset ole itkemässä vaan rikollisia Ukrainasta kitkemässä!
Puhdistavat ja vapauttavat maan pahuudesta - he eivät hyökkää - he ovat auttamassa.
Kansaa on sorrettu tuolla ja hinnat nostettu pilviin.
Venäjä vapauttaa Ukrainan ajamalla naiset, lapset ja vanhukset maanpakoon ja tappamalla miehet. Ja kertomalla sitten voittaneensa sodan, Suuri valheiden ruhtinas.
Venäjä vapauttaa ja pelastaa sekä karsiin rikollisuuden. Johtaja ei halua neuvotteluja Ukrainaan vaan sotaa selkeästi.
Aloituksen tekijä lienee samanlainen ?
Olen viime yön nukkunut 2 hengen teltassa ja juonut kuumaa kaakaota termospullosta ja syönyt korppuja sekä hapankaalisalaattia,olen yrittänyt pitää tulta briketillä ettei luonto saastuisi sanna marinia olen ajatellut ja demareita rahaa ei paljoa ole
No mene töihin
Eikun kaikki hakemaan ansiosidonnaista.
Näitä myrkkypiikin ottaneita on tullut ja kertovat nyt kuin unessa näitä tarinoitansa - mitä typerimpiä, sitä enemmän on tullut todella piikkien myötä. Maskit auttavat hapen puutetta.
JATKA SAMAAN MALLIIN !
Kannattaa uskoa kaikkeen mitä IL ja IS kirjoittaa. Nyt ne lääkkeet naamaan ja kävelylle lammas :)
Täyttä sontaa on lehdissä - milloinka ovat puhuneet hyvää venäläisistä, kysyn vaan.
SIINÄ VAAN LISÄÄ ÄRSYTTÄMÄÄN NAAPURIA JA MENEE MUUTAKIN AHDINKOON KUIN LENTOYHTIÖ
Vaikka koko Suomi saa mennä konkurssiin, jos sen ansiosta mahdollisimman moni lastnmurhaaja kuolee nälkään! 👍🏾 :)
Siks toisekseen: Suomi saa vaikka kuinka paljon vaan haluaa lainaa lisää markkinoilta, lastenmurhaajat ei saa enää lainaa mistään, koska Venäjän luottoluokitus on jo nyt roskaluokkaa! ;)
Vituttaako? :D
Tämä ei ole tv:ssä eikä Iltapuolen roskalehdissä varmaan uutisoitu?
https://odysee.com/@SavetheWorld:3/Ukrainian-Speaks-Truth:c
venäläinen sotilaskarkuri, huh hei. piileksii jossain venäjän miljoona kaupungissa tuttujen/sukulaisten luona.
Mikäs ongelma sinulla sitten on piileksimässä - tule esiin vaan ja puhu joskus asiaa eikä jätettä.
Venäläissotilaiden pitää joka tapauksessa kuolla Putinin huonon itsetunnon takia
Vaikuttaa että tiedät tuosta huonosta itsetunnosta enemmän. voitko vähän avata sit.
Tässä on selkeä huono sinulla - ei tule koskaan hyvää asiaa vaan ainaista vinkumista kuin lasten lelua puristelisi.
Olisi aika sinun aikuistua ja mennä lukemaan ulkomaiset uutiset.
Jätä suomalaisten lehtien roska. Se on 2 vuotta jo kusettanut ja menit toistamiseen lankaan.
Ihmetyttääkin, että jos erehtyy lehtien kusetukseen kerran, mutta nyt jo toisen kerran.
Olisiko ns. rokotuksilla ja maskeilla tässä merkittävä osuus edesauttaa lampaitten aivojen tasoa alas ja alttiiksi kaikelle mitä median tuutista tuleekaan.😮😮😮
Kts: Napoleonkompleksi! 👍🏾
Osaisko tiivi-taavi IHAN ITE googlata, osaisko? :)
*tui-tui* 🤗
Kukaan terve ihminen ei tuhoa. Jostain syystä pimeän puolelle houkuttelu/manipulointi/painostus joskus onnistuu.
Jos sotilaalle ei ole tehty selväksi miksi on kohteessa taistelemassa...
Se on jo rikos!
Ei siellä ole yhtään varusmiestä taistelemassa, kaikki ova ammattisotilaita.täällä aikuisetmiehet kirjottelee satuja ja uskovat niihin. Taistelulentäjät eivät tedä onkoharjotus vai tosi operaatio HERÄTKÄÄ, ja katsokaa peiliin.
Saati että määrätään tappamaan siviilejä. Iso osa parikymppisiä nuoria jannuja aivan shokissa mihin heidät on lähetetty. Reaktiot vaikuttavat aidoilta eikä propagandavideoilta. Luulisi että tämä viimeistään aiheuttaisi kansannousun Venäjällä.
https://www.youtube.com/watch?v=BuaMpxtzo_0
Eivät nuo ihan ammattisotilailta vaikuta.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008649428.html
"Kun venäläiset tulivat, he alkoivat tulittaa kaupungissa ollutta miehistönkuljetusvaunua. Se ei tosin ollut oikea panssari, vaan BTR-muistomerkki. Idiootit, Bortsov sanoo ja jakaa paikallisen uutisvideon, jossa venäläiset panssarit tulittavat ohi mennessään muistomerkkiä."
Eihän nuo tosiaan ukrainalaiset ole ammattilaisia eikä tarvitsekaan.
5 antautui juuri kun eivät motiivia nähneet tapella venäläisiä vastaan ja halusivat vaihtaa puolta. Omat ampuivat selkään ja tappoivat - sellaisia julmureita nämä ovat.
Lehtijuttu käsittelee venäläissotilaita ei ukrainalaisia.
HE OVAT MM. TUHOAMASSA 15 BIOASETEHDASTA - KYLLÄ TIETÄVÄT MITÄ TEKEVÄT - MUTTA TIEDÄTKÖ SINÄ MITÄ HE TEKEVÄT`?
Venäläiset vapauttivat juuri ainakin 100 lasta lukkojen takaa, kaapattuja lapsia. Heitä on eri kansallisuuksia ja USA yhtenä, ovat ilmeisesti häntä sinne nyt siirtämässä. Piemeässä kellarissa viruneet. Bisnes on ennenkin ollut naisten kauppaamisella ulkomaille.
Tässä nyt jotain aluksi märehdittäväksi sinulle.
Valheilla ja propagandalla on lyhyet jäljet - olet todella mennyt halpaa kun on yksipuolista sanomaa - missä olet tutkinut asian toista puolta tollo!!!??
*trololooo* 🤡
Ukrainalaiset on tapellu separatisti-lastenmurhaajia vastaan kohta jo kymmenen vuotta joten eiköhän Ukrainan armeijassa ole sodankäynnin ammattilaisia enemmän kuin Venäjän, vaippaiköinen! 🥳
Oikeasti tämä on Putinin tarkasti harkittu pirullinen juoni näyttää maailmalle mahtinsa. Nuoret sotilaat on kerätty kaikki eripuolilta venäjää ja heidän ei ole tarkoituskaan elävänä palata koteihinsa, koska näkivät mitä hyökkäyksen alussa tapahtui. He eivät ikinä pääse kotiin kertomaan totuutta. Varsinainen armeija tulee vasta myöhemmin tekemään sen mitä Putini on päättänyt Ukrainalle tehdä ja hän saa näin todistettua kansalle Ukrainan nykyisen johdon olevan aiheuttanut kansan murhan. Venäjä on laaja ja nämä nuoret sotilaat on helposti kadotettavissa, kun sukulaiset ovat niin laajalla alueella, etteivät osaa edes yhdistää muutamien tuhansien nuorten sotilaiden katoamista.
Putini on tarkka, laskelmoiva ja äärimmäisen julma, joten häntä ei pidä aliarvioida. Hän on nyt todella voimansa tunnossa ja on valmis uhraamaan kaiken saadakseen maailman kumartumaan hänen eteensä.
”Varsinainen armeija”?
Mikäs on sen muumilaakson pikkuväen iltasatujen mukaan se ”varsinainen” Venäjän armeija jos kaikki venäläissotilaat on samanlaisia varusmies-sotilaita kuin Suomessakin? :) Poisluettuna toki kantahenkilöstö.
Hiekkikselle pätemään, tiivitaavi! 🍼 🤡
Varsinaiset on sotahulluja, jotka tottelee silmiään räpäyttämättä.
RIKOLLISIA JOILLA ON RAHAA JA VALTAA - HEITÄKÖ TE HALUATTE SUOJELLA??
Ja paskat. Logistiikka ja navigaatio pettää. Ukrainalaiset tyhminä uskoo nyyhkytarinat. Ei muuta kun luoti päähän antautuneelle iivana sotilaalle.
Sinä olet tunteeton - oletko ottanut myrkkypiikkejä ja buustereita - niillä kuulemma luodaan tunteettomia ja kylmiä vihaisia ihmisiä.
Me emme ole ottaneet piikkejä ja olemmekin huolissamme sinunkin terveydentilastasi noita lauseita katsellessamme.
Eipä ole tässäkään ketjussa yhtään ainutta lukemisen arvoista "kommenttia".
Uhkasiko Putini muuten katkaista internetin .. :/
Tuo nyt turhaa mölinää.
Eikä Putin edes uhannut, vaan TOTEUTTI sen että Venäjällä saa 15 vuotta kakkua jos on eri mieltä valtion virallisen totuuden kanssa *köh* ”rauhanturvaoperaatiosta”!? :D *BuaHaHa*
Kuulostako demokratialta vai diktatuurilta, lastenmurhaajien kannattajat? :)
No nyt ainakin pitäisi miettiä sen autoletkan suhteen mitä sieltä on tulossa!!!! Kuka uskoo että Venäjän armeija on siellä Kiovan pohjoispuolella hädässä!! Kuitenkin on eka panssarivaunu/huoltoauto/tms siellä muodostelmassa ollut liian kauan ja odottanut mitä? Ettei vaan ole tulossa yllätys! Kuitenkin on eka ajoneuvo edennyt jo 60 kilometriä muut perässä. Onko ohiteltu? Miten voidaan ajatella että kaikilla loppui samaan aikaan löpö???? Taasko Putin aliarvioidaan. HALOO! Minuun ei oikein uppoa tämä juttu . Jospa renkaista onkin vain väliaikaisesti ilmat pois, ei puhki. Joo se näyttää siltä että ovat juuttuneet paikoilleen, odottavat käskyä toimia. Siis ei voi olla totta että tuo muodostelma olisi jokin Putinin tappiokeikka! Vai voiko?
Kiinan Xi on kuulemma vihjannu käsinukelleen Putinille et mitäpäs jos ette hyökkäisi sinne Kiovaan niin Kremlin pikku balleriina toki tottelee ylempiään! :)
Ukrainalaiset kyllä tekevät Venäläisistä sotilaista hyviä Venäläisiä, ja samalla lannoitetta
Olisipa sinulla joskus hyvää sanottavaa muista ihmisistä - mene hoitoon ja tervehdy.
Jätä pois myrkkyruiskeet ja maskit - ne tekevät vihamieiisiksi joitakin ihmisiä.
Sinun kannattaa mennä tuonne roskalehtiin ilmoittautumaan - täällä nimettömänä halajat vain tappaa ihmisiä - sinut on hyvin aivopesty taas kuten 2 vuotta sitten aivan varmasti uskoit näihin tautitarinoihin. Olisit jättänyt vaan ne piikit ottamatta - se vaatii itsetuntoa ja selkärankaa.
Ei lastenmurhaajat ole ihmisiä! 👍🏾
Kuka on SAtu Hassi, kertoo hassuja tarinoitaan, setuja satu?
Miokä tuo olento on joku Satu Hassu?
Mitä venäjä pelkää? Se pelkää sitä että jäävät pohjois-korean kanssa kahdestaan kurjuuden keskelle kun koko muu maailma kehittyy ja menee eteenpäin.
Miksi siis Venäjä toimii tavalla, joka ajaa heitä yhä lähemmäs Pohjois-Korean asemaa sen sijaan, että kehittäisivät kauppaa ja rauhanomaista yhteiseloa koko muun maailman kanssa? Kaikki hyötyisivät.
sinulla se pelko on jalkojesi välissä - turhaa turinaa - käytä aikasi vaikka opiskeluun - tämä on täysin hyödytöntä sinulla.
… siksi, että:
A. Kremlin balleriinalla on Napoleon kompleksi, ja ikää alkaa olemaan sen verran et toi mitäänsanomaton turhake kokee tarvetta päästä historiankirjoihin ennen kupsahtamistaan edes maailman suurimpana lastenmurhaajana, kun ei muuhunkaan kykene.
B. Kremlin käkikellonsoittaja on menettänyt härkensäkin, koska se ei voi iuin hävitä Ukrainan suhteen! Koko länsimaailma vihaa jo sitä, ja koko Venäjää. Samoin Ukraina ja monet muutkin entiset Neuvostoliiton alusmaat. Ja vaikka se suunnattomien siviiliuhrien ja vielä isoomman määrän omia kuolleita lastenmurhaajiaan saisikin Ukrainan väliaikasesti haltuunsa, niin sit alkais vaan ukrainalaisten gerilla-sodankäynti miehittäjiään vastaan, joten Ukraina olis äärimmäisen vaarallinen maa kaikille Venäläisille! Eli juuri påinvastoin mitä Kremlin marakatti toitotti tpahtuvan! Ja tän lisäks aivan takuulla ukrainalaiset alkais tekemään terroritekoja myös Venäjän puolella!
Joten: Miten, ja mitä, Kremlin pikku pelle hermanni voi muka tolla sodalla saavuttaa?
Kun sotilasasiantuntijatkin tuntuvat olevan venäjän hyökkäyksen kanssa täysin arvailujen varassa, tässä analyysi. Venäjä ei ole edes yrittänyt vallata Kieviä, kaupunkia ei ole pommitettu ohjuksilla yms. muutamaa yksittäistä kohdetta lukuunottamatta. Kievin lähelle tullut kolonna odottaa tarkoituksella sitä, että kaakossa ja idässä, Donbassin ja Krimin alueelle joukot valtaavat Harkovan ja saavuttavat Dneprin, joka on etelässä toimiva "rajalinja".
"Itkevät venäläissotilaat eivät halua taistella"
Kiovalla kävi sitte TZÄGÄ
KAIKKEA ...ne herkkäuskoiset itseensä imevät.
Venäjä vapauttaa ja poistaa paiseet maasta - bioasetehtaista ei luopunut vapaaehtoisesti - nyt on aika luopua. USA rahoitti ja silleen.
Samaa noi tyhmät toimittajat kirjoitteli kun Ukrainan sota alkoi Krimillä kuinka Ukrainan sotilaat itkee . TYHMYYS TIIVISTYY.NE ON KAASUTETTU TAISTELU KAASUILLA. Niitä voi saada ihan lähiöissä meilläkin naamalleen.
Suomessa maksaa bensa yli 2000 ruplaa litra. Ei trollien kannata tänne tulla.
15 bioaselaboratorion on aika kadota Ukrainasta...
https://rumble.com/vw4auf-dark-outpost-02-28-2022-putin-destroys-putin-adrenochrome-labs.html?mref=6zof&mc=dgip3&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=The David Zublick Channel&ep=2
BENSA ON KALLISTA JA KOHTA NOUSEE VIELÄ KUN ON TYHMIÄ VIHAA LIETSOVIA - MAKSAA SE SUOMEN LENTOYHTIÖKIN NYT SITTEN TÄSTÄ TYPERYYDESTÄ.
Onpas sairas aloitusteksti - oletko nauttinut jotain piikkien kanssa?
Kyllä ne tietää ukrainan maaperälle tulleen. Koittakaa nyt tajuta, että ne on jääneet kiinni, sotavankeja. Lisäksi venäläiseen tapaan kuuluu valehtelu. Jopa niin että molemmat osapuolet tietää että nyt valehdellaan, mutta se ikään kuin kuuluu asiaan, jotta päästään pois ikävästä tilanteesta. Se on ns venäläinen vale, kuuluu kansanluonteeseen. Valehtelu on ollut aina osa venäläisyyttä, ja tulee olemaan. Se on ollut niille aina kautta historian yksi selviytymiskeino.
Kyllä ne tasan tarkkaan tietää että hyökkäävät naapurimaahan. Huomaatteko muuten, että noissa videoissa ukrainalainen sotilas ei edes ala kyseenalaistamaan venäläisen tietämättömyyttä, vaan hyväksyy tuon valheen. Se on myös ukrainalaiselle helpompi tie seuraavaan vaiheeseen, kun hyväksyy valheen, eikä eskaloi tilannetta enempää. Myös ukraina on entistä neuvostoliittoa, ja venäläinen valehtelu on tuttua sielläkin. Se kuuluu niinkuin perus osaamiseen, venäläisessä maailmassa.
Länsimaisen ihmisen voi olla vaikea ymmärtää tätä. Kannattaa katsoa suomalaisen everstiluutnantin video venäläisestä maailmasta, voi silmät avautua.
Venäläinen ei miellä valehtelemista samalla tavalla kuin me. Meille vale on vale mutta Venäläisellä on eri valehtelun asteita ja valehtelu on kulttuurissa sallittua jos auttaa asiaa.
Lisää asiasta Jyväskylän yliopiston luennolta missä eläkkeellä jäänyt sotilastiedustelun eversti kertoo https://www.youtube.com/watch?v=kF9KretXqJw
Venäläiseen kulttuuriin kuuluu myös pelko että heidät valloitetaan vaikka asia olisi täysin vailla faktaa kuten se on. Kukaan ei ole kiinnostunut rajojen siirtämisestä venäjälle päin.
Kolmas oleellinen ero on venäläinen hallitsijan ja hänystleijöiden kulttuuri mikä juontaa jo ajalta jolloin Mongolit hallitsi venäläisiä.
Sama Suomessakin pelataan Facebook valmista ruokaa kaupasta olemme hyvissä käsissä
Järvenpään vapaakirkko arkki .
"Mamuskaaaaaa... ukrainalaiset ampuvat takaisin! Epäreilua! Byäääää..."
putler on pelkuri iso maa hyökkää , häpeä
Sinä se pelkuri olet - tule esille sieltä pensaasta haukkumasta - men tuonne kadulle huutamaan tuskaasi. Meillä ei ole tullut otettua noita kiihotuspiikkejä.
Venäjällä on heikko armeija ja kalusto niiden huolto. Eivät voi kun ampua raketteja summassa ihmisten asuntoihin.
Korvien välissä on se jota ei voi parantaa eli tahto. Eikä ole oikeutusta vaan hyökkäys toisen maan alueelle.
Putinin sodan jälkeen Venäjä jaetaan kymmeniksi pikkuvaltioiksi. Hyvä niin.
Maailman huonoin johtaja putin tapattaa kokemattomia varusmiehiä petoksella!
Hyi h---lvetti. Venäjän armeija on huonosti huollettu, huonosti organisoitu ja sen jäsenet petetty. Mitä tuosta voi tulla. Ei sitä suurta voittoa mitä pääpiru hamuaa.
Eli Venäjän armeija on aivan samanlainen kuin koko Venäjän valtiokin! :) Ei se ”ryssitty” sana nääs ihan huumorilla ole keksitty kieleemme! 👍🏾
Kaikkea sitä keksitäänkin saati vielä uskotaan?
Joo täällä on aivopesun saanutta kiihotettua taas - menivät jo toisen kerran median kusetukseen, valitettavasti.
Ensin plandemialla kiihottaminen ja herkkäuskoiset heti laumana ottamaan myrkkypiikit.
Nyt kiihotetaan kääntämällä aihe myrkkyruiskeista aiheutuneesta kansanmurhasta haukkumaan ja nälvimään naapurimaata.
Kuinka kansasta löytyy näin köyhäjärkistä narussa vedettävää lammasta vieläkin....????
Joko ne äidit haki poikansa pois?
Eikun armeija toimittaa poijaat takas kotiin käytetyssä hernekeittopurkissa kenttätuhkaamisen jälkeen! 👍🏾 Venäläinen tapa kunniottaa sankarivainajiaan! :) :D
Ihmiskunta on tottunut sotaan kautta vuosituhansien, on sitten kyse rodusta, vallasta tai mistä tahansa.
Venäjällä ei toimi mikään ja armeija on yhtä tehoton kuin maan yhteiskuntakin. Lihava maali seisonut päiväkaudet vain kunnon ilmaiskua odottamassa. Venäjä lähettänyt lapsukaisia rintamalle, jotka parkuvat sitten sotavangiksi jouduttuaan äitiään.
> Putinin sodan jälkeen Venäjä jaetaan kymmeniksi pikkuvaltioiksi. Hyvä niin.
Suomen itärajan taakse muodostuu Karjalan tasavalta, asukasluku noin 900.000 asukasta. Sieltä saadaan edullista kausityövoimaa Suomen pelloille, kun Ukrainasta ei enää saada.
Öljyä ja maakaasua meille myy Komin tasavalta, jne.
Suomi tässä jaetaan ja ihan oikein kun on sinun laisiasi sairaita tullut piikeistä.
Lappi lähtee ja puoli valtakuntaa. Opettele nyt vaan toinen kieli jo valmiiksi.
kuuluu kasakoiden ja ryssien mielen iskoistukseen,,valehtele,,varasta..huijaa aina
jos voit,,ei omaatuntoa..kommunisti..saatanan lapsi...käy huonosti
Presidentti Zelenskyin päästä luvattua jättimäistä palkkiota tavoittelee monta eri salamurhaajaryhmää Kiovassa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/6cf1842e-605a-4f6c-94d0-0dc7bd1788c0
Se joka ensimmäisenä lähettää Zelenskin pään muovipussissa Krelmiin, hänen tiiminsä palkitaan ruhtinaallisesti.
Sama koskee varmojen tietojen mukaan myös riirankylväjän päätä.
Ei taida Z säikähtää salamurhaajia yhtä säpsähtäen kuin mitä kalsarinmyrkyttäjäpappa pelkää ihan lähipiiriään, mitä kuvista on näkeminen :D
Pelkurivakooja on tottunut enempi prinsessaleikkeihin, "machoiluyritys" -valokuviin yms. keimailuihin. Kyllähän likaisen työ tekee ihan muu kööri.
Venäjän nuorta sukupolvea ei ole aivopesty niin kuin vanhemmille ja trolleille on tehty.
Kaikkia ei ehkä, mutta osahan viedään opettelemaan sotimista ja putinismia jo lapsena. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin
LÄNSI-UKRAINAN VÄKI ON HYVIN AIVOPESTY VENÄJÄVASTAISEKSI TAAS !
Menkää ja hakekaa venäläiset mamuskat ne itkevät poikanne Ukrainasta kotiin ennen kuin he kuolevat hullun Putinin takia.
Eikö ole mitään asiaa muuta kuin vihaa ? Ota rauhoittavia ja vaikka mene ulos höyryt päästämään - täysin turhaa ulvot suden lailla - sinulla menee terveys vielä heikommaksi.
Tuntuu, että olisit saanut kiihottavat myrkkypiikit ja buusterit á la maskit päässä vielä hapen puutetta lisäämään.
Ihan jokainen älyssään oleva tietää mikä on ratkaisu millä tästä tilanteesta päästään pois!
Kerropa, älypää. - Nm. Hah
Mutta kuka tietää missä TWpelle luuraa???? Onko Puolassa ?
Sankari jättänyt kotimaan
Ei tuota Ukrainan johtajaa voi todella sankariksi sanoa, olisi voinut estää sodan yhdellä sanalla, mutta on surkea luuseri joka joutuu linnaan loppuelämäkseen jos ei jo olekin paennut USAhan, joka imi rahaa tuolta maasta röyhkeästi. Jopa Bidenin perhe vaurastui ja 3,4 milj. dollaria Latvian kautta tuli.Jäävuoren huippu.
Putin on paennut.
Onpa lyhyttä mitään sanomatonta taas kun ei ole mitään sanottavaa, mutta tyhjästä päästä on paha nyhjästä mitään.
No missäs se Kremlin pikku balleriina sit tutisee peloissaan jos ei ole kuulemma ollut enää Kremlissäkään moneen päivään?
Lasten tappaminen putte-possun käskystä ei sovi normaaleille ihmisille.
Ei sovi eikä heidän kaappaaminen joita venäläiset löysivät ja ovat nyt palauttamassa mm. USAhan. Heitä oli kellarissa lukittuina ainakin 100. Lapsikauppaa/lapsikaappauksia - no se selkiää ajan myötä, mutta suomalaiset lehdet eivät näitä huoli lehtiinsä 🤫🤥🤥
Lääkitys? :/
Hiekkis 🍼
Ja mahdollisimman syvä kaivo! *molskis!*
Kyllä käy noita sääliksi. Helvetti että venäjän kansa on kyllä omituisessa pullistelevan orjan unessa. Herääkö se ikinä?
HYVIN SINUT ON KIIHOTETTU PROPAGANDALLA - ota rauhoittavia ja vaikka olut.
Pilleriä jos ei helpota ahdistus, jota turhaan podet.
On se media mahtava - menit toisen kerran jo kusetukseen.
Olet selkeästi ottanut pari piikkiä ja buusterin ämpäreineen - naamarätti aivan varmasti.
Tästä tulee tuota sekoilua ja vihaa - etkö huomannut itsessäsi muutoksia - muut näkevät jo kirjoituksestasi.
MITEN PERHE TAI TUTUT KESTÄVÄT SINUA??
Miksi nuoret varusmiehet, joilla on elämä edessään, lähtisivät tapattamaan itsensä putinan ja muutaman sadan miljardööri -oligargin takia, jotka istuvat linnoissaan shampanjaa nautiskellen. Jos sieltä joku hengissä selviäisikin, niin valtio antaa eläkkeenä lautasellisen kaurapuuroa päivässä. Onneksi sotiulaat saavat Urainan kautta oikeaa tietoa tilanteesta.
Koska jos kieltäydyt lähtemästä sinua odottaa vuosien vankeus? Rintamakarkuruutta ei hyvällä katsota. Joskus siitä saa rangaistukseksi luodin päähän. En tiedä mikä siperian työleirirangaistus venäläistä odottaisi jos sotilas kieltäytyisi lähtemästä kun kutsu käy. Mutta venäjällähän ei muutenkaan kauheasti kansalaisia silitetä päästä.
Tottakai Ukrainassakin on sikäläisiä luopio Tiltuja. Tai sitten QAnon porukkaa, kaikissa kansakunnissa niitä on.
HYVÄ PUHE JA RIKOLLISET ON SAATAVA MAASTA POIS JA RUOKKIMASTA BIDENIÄ JA OBAMAA. Heille raha on tärkein eikä ihmiset.
Aivan varmasti myrkkypiikin ottajat, tunnolliset roskamediaan seonneet aivopestyt tulevat kumoamaan vaikka kuun taivaalta 🤣🤣😂😂😁🤣😄😄
No kumman tiivitaavi menettää mieluummin? :) Henkensä täysin turhaan, vai vapautensa pariksi vuodeksi? :)
Hiekkikselleuikuttamaan! 🤡
NAIVI ALOITUS JA NAIVIA ON HAKEMALLA HAKEA SONTAA AREENALLE!
Roskalehden linkki - etkö löytänyt mitään luotettavaa aloitukseesi?
Oletko tullut yllyttämään vihaan naapurivaltiota vastaan ihmisiä??
Ei tuosta muuta voi todeta - ota selvää asioista - älä tuo valhetta tänne.
Lehtien luotettavuus on 0-tasoa ! Kaikki uutisointi Suomessa on kyseenalaistettava.
Pakon edessä joutuu tekemään jopa kauheuksia . Mene tai ammutaan siinä valinnanmahdollisuudet.
Mistäs sinä se tiedät. Oletko taas pelannut pleikkarilla?
Venäjän tulee palauttaa miehitetyt maat pian aiemmille omistajilleen.
NATO tai muu yksikkö järjestää vallankaappauksen.
Maailmalla ei ole muuta missiota kuin tuhota kommunistiset hallinnot. Ei täällä saa opiskeltua edes lukiota - Putin roikkuu niskassa kääntämässä luettua tekstiä reaaliajassa propagandaksi. Muut kommunistihiipparit (johtajat Valvomo-Venäjästä, Kiukaalta Kiunan maalta, sekä Läski-Petteri Pikkupoika Kommunisti Itsensä ihailija) tekevät samaa. Yritän lukea nettisivulta
"Klassinen retoriikka oli Aristoteleen mukaan..." homma kääntyy
Haistake paske somelainen nuija
Ym. ym. Ne tulee tänne, tiedättekö. Niiden elämänenergia loppu. Niiden viimeinen missio (siinä hulluuskompleksissa) on tuhota demokratiat.
Keillä. No kyösti pöystin Xboxilla olevassa pelissa. - Me ollaan neposen kanssa päästy hurjankin pitkälle siinä.
TAUSTELU KAASUT KYYNELKAASUT siellä on käytössä kaasunaamarit. Onko teillä tietoa mitä kaasuja meidän Suomen rautateillä olevissa säiliö vaunuissa on missä lukee venäjän kieltä ? Onko se kaasu myrkky ihmisiä varten hyvässä vai pahassa mielessä. Entä maakaasu käytetäänkö sitä pahaan vai hyvään.