Jos tilanne menisi niin että Venäjä käyttäisi niin mitä kävisi sen jälkeen? Kuka käyttäisi ja ketä vastaan? Poliittisesta tilanteesta ymmärtävät vastatkaa. Elämme nyt aika kriittisiä aikoja. 🙁
Mitä jos ydinsota tulisi. :(
12
171
Vastaukset
- Anonyymi
korkeimman oikeuden jo ennestään rankaisema rikollinen johtaja pälvikalju jo koetti saada ydinsotaa aikaan
osoittaa jotain miten onneton porukka kovaa liksaa vetää eduskunnassa kun tuon lisäksi puol ministeri on vankeustuomittu..
onnea äänestäjät.. onnea.. - Anonyymi
ja pääministeri nuori tyttö on ku tuuliviiri , minun aikana ei mennä natoon,, vaan ei kai tuos menossakaan? nyt se testataan
- Anonyymi
Vaikea sanoa. Koko maailmassa on alle 15000 ydinkärkeä. Yhdellä ydinkärjellä tuhoaa yhden kaupungin tai muun kohteen.
Putler tuntuu melko yksin olevan. Kiinakin on vähän niin ja näin asian suhteen.
Yltääkö Venäjän rajalta ammutut Moskovaan asti? Pietari olisi kyllä tuhon oma..
- Anonyymi
Paha sanoa kuka ja ketä mutta jälki olisi karmeaa. Yksi olisi kuitenkin varmaa. Neljäs maailmansota käytäisiin kivillä ja kepeillä.
- Anonyymi
Ettekö te huomaa jo omista ajatuksista ja kirjoitteluistanne että leikimme vähän liian isoilla vakavilla jutuilla kuin ei mitään?
Maailma tuhoutuisi joka skenaariossa ydinsodassa eli lopullinen voittaja ei olisi mikään valtio. Kuka sekopää siis haluaa sitä ja miksi noita hirmuaseita rakennetaan vaan koko ajan lisää?
Minä luulen että kaikki ,koko ihmiskunta on suuren joukkopsykoosin vallassa myös näiden ydinaseidenkin suhteen jos lie uskonnon,koronan , talousideologioiden ,saastumisen ja vähän kaikkien asioiden suhteen myös.
Mikä sitten lääkkeeksi? Kuka tietää siitäkään mitään ,eli psykoosit jatkuu tiedostamisesta huolimatta ja ilmeisesti kohti ihmiskunnan loppua.
Parempi olisi maailmaan tulla muutos ja kaikkien alkaa elää oikeasti reaalimaailmassa jolloin maailma vielä voisi pelastua suurelta törmäykseltä panssariseinään.- Anonyymi
"Maailma tuhoutuisi joka skenaariossa ydinsodassa eli lopullinen voittaja ei olisi mikään valtio."
Ydinsodassa ei ole voittajia. Alueita tulisi elinkelvottomaksi vuosikymmeniksi. Mutta maailman tuhoutuminen on liioittelua. Anonyymi kirjoitti:
"Maailma tuhoutuisi joka skenaariossa ydinsodassa eli lopullinen voittaja ei olisi mikään valtio."
Ydinsodassa ei ole voittajia. Alueita tulisi elinkelvottomaksi vuosikymmeniksi. Mutta maailman tuhoutuminen on liioittelua.Suomessa saatais varmaan olla suht rauhassa. Esim minä täältä Sorvan kylältä. Ketä kiinnostaa pieni suomalais kaupunki. Ei ketään.
- Anonyymi
Käsittääkseni venäjällä yksistään on jo riittävästi ydinaseita tuhoamaan kaiken elämän maapallolta. Kukaan ei leiki sen jälkeen täällä enää edes kivillä ja kepeillä. Yli 6000 ydinohjusta venäjällä. Usalla saman verran. Muilla yhteensä reilu tuhat.
- Anonyymi
Venäjä vain uhkailee. Hälytysvalmiutta on nostettu aiemminkin. Siihen ei nytkään liity ydinaseiden käyttöön liittyviä valmisteluja, jotka näkyisivät satelliittikuvissa.
Putin itse hyväksyi vuonna 2020 Venäjän ydindoktriinin, jonka mukaan ydinasetta voidaan käyttää vain neljässä tapauksessa: 1) mannertenvälinen ohjus laukaistu venäläiseen kohteeseen, 2) vihollinen käyttää taistelussa ydinasetta 3) hyökkäys Venäjän ydinasevarastoihin ja 4) Venäjään kohdistuva hyökkäys, joka uhkaa koko valtion olemassaoloa.
Tuollaista tilannetta ei synny Ukrainassa. Mutta on selvää, että jos Venäjä käyttäisi joskus ensin ydinasetta, niin USA tai joku muu Nato-valtio, tekisi ydiniskun Venäjälle. Tämä pelote on estänyt ydinaseiden käytön 2. maailmansodan jälkeen. - Anonyymi
"Neljäs maailmansota käytäisiin kivillä ja kepeillä."
Tuskin. Torakat ja pihtileukaiset eivät käytä aseita.
Ja jos oikein huonosti kävisi, jäljellä olisi ainoastaan karhukaisia.
Karhukaiskoplat taistelisivat toisiaan vastaan.
Sen verran edes sivistyksestä jäljellä. - Anonyymi
Ydinpommia vastaan on Jodi-pilleri, joka on 1000x tarveannos, joka otetaan kun viranomainen määrää, eli osta, ja tsernobyl, loviisa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574