Putinin Venäjä pelkkää imagoa?

Anonyymi

Olen aiemmin fanittanut Putinia ja joitakin vuosia sitten olin kiinnostunut kaikesta Venäjässä. Silloin heillä näytti olevan nostetta ja olivat "pop".

Nyt Ukrainan sodan myötä olen ruvennut miettimään. Onko kaikki, mikä Venäjällä esitettiin hienona pelkkää kulissia ja kuvauksella tehtyä imagoa? Heillä oli urheilumenestystä, mutta nyt on käynyt ilmi, että heillä on suuri valtiojohtoinen doping-ohjelma.

Nyt koen, että kaikki se oli vain esitystä. Todellisuus onkin muuta. Putininkin maine tai suosio tulee siitä miten hänet esitetään. Kaikki pelkkää imagoa, ja todellisuudessako maa onkin kurja? Olen paljon seurannut kuvia ja videoita Venäjästä ja Putinista ennen Krimin hyökkäystä. Ukrainan sodan myötä on tullut tällainen disillusionement. Illuusioiden haihtuminen.

Olen ollut rakastunut Venäjään ja ehkä halunnut uskoa positiiviseen kuvaan. En tiedä olenko sitten sisimmässäni kuitenkaan uskonut siihen tai Putinin kykyihin. Jos se kaikki onkin harhaa ja hän ei olekaan mitenkään pätevä rooliinsa. Hän on vain antanut hyvän kuvan itsestään.

Onko Putin varastanut koko Venäjän omaisuuden itselleen? Hän ehkä aina on sanonut asiat päinvastoin kuin mitä ne ovat.
Verrattuna Zelenskyihin, joka panee henkensä vaaralle alttiiksi palkkatappajien jahdatessa häntä, joka on sankari ja todella rohkea, Putin on ehkä aina ollut pelkuri. Hän pelkää salamurhia, myrkytystä, bakteereja, koronaa, vallankaappausta. Hänen henkilökohtainen taistelujoukkonsa on suurempi kuin maavoimat. Tuon joukon tarkoitus on suojella hänen valtaansa.

○○○○

Jos Venäjä häviää tämän sodan, Putin näyttäytyy todella heikkona. Ja ettei hän osaa johtaa sotajoukkoja tai sotia järkevästi. Puolustaa Venäjää ja tuskin ehkä itseäänkään. Se on valtava arvovalta ja imagotappio hänelle. Voi olla että pelkästään se johtaa hänen kumoutumiseen.

Mitä pidemmälle sota menee, sitä huonommaksi käy Putinin tilanne. Jos hän olisi järkevä, hän peruuttaisi ja perääntyisi. Länsimaat tukevat jo täysillä Ukrainaa, se saa apuja kaikkialta. Tässä taistellaan nyt Euroopan puolesta. Jos hän laajentaa sotaa muihin maihin hän saa yhä enemmän joukkoja kimppuunsa. Sitä suurempi tappio hänelle tulee.

Tämä hyökkäys oli Putinilta suuri virhearvio. Eikä hän osaa korjata sitä. Jos hän ei pian lopeta, tämä tulee olemaan hänen tuhonsa.

0

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        30
        5073
      2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        70
        1961
      3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        113
        1837
      4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

        Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
        Ikävä
        29
        1804
      5. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        111
        1700
      6. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

        Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
        Maailman menoa
        6
        1569
      7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

        Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
        Maailman menoa
        235
        984
      8. Kumpi teki aloitteen?

        🤗🤗🤗🤗
        Ikävä
        71
        921
      9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

        Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
        Ikävä
        44
        907
      10. Leikitään tavuleikkiä

        Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
        Ikävä
        54
        853
      Aihe