Olen aiemmin fanittanut Putinia ja joitakin vuosia sitten olin kiinnostunut kaikesta Venäjässä. Silloin heillä näytti olevan nostetta ja olivat "pop".
Nyt Ukrainan sodan myötä olen ruvennut miettimään. Onko kaikki, mikä Venäjällä esitettiin hienona pelkkää kulissia ja kuvauksella tehtyä imagoa? Heillä oli urheilumenestystä, mutta nyt on käynyt ilmi, että heillä on suuri valtiojohtoinen doping-ohjelma.
Nyt koen, että kaikki se oli vain esitystä. Todellisuus onkin muuta. Putininkin maine tai suosio tulee siitä miten hänet esitetään. Kaikki pelkkää imagoa, ja todellisuudessako maa onkin kurja? Olen paljon seurannut kuvia ja videoita Venäjästä ja Putinista ennen Krimin hyökkäystä. Ukrainan sodan myötä on tullut tällainen disillusionement. Illuusioiden haihtuminen.
Olen ollut rakastunut Venäjään ja ehkä halunnut uskoa positiiviseen kuvaan. En tiedä olenko sitten sisimmässäni kuitenkaan uskonut siihen tai Putinin kykyihin. Jos se kaikki onkin harhaa ja hän ei olekaan mitenkään pätevä rooliinsa. Hän on vain antanut hyvän kuvan itsestään.
Onko Putin varastanut koko Venäjän omaisuuden itselleen? Hän ehkä aina on sanonut asiat päinvastoin kuin mitä ne ovat.
Verrattuna Zelenskyihin, joka panee henkensä vaaralle alttiiksi palkkatappajien jahdatessa häntä, joka on sankari ja todella rohkea, Putin on ehkä aina ollut pelkuri. Hän pelkää salamurhia, myrkytystä, bakteereja, koronaa, vallankaappausta. Hänen henkilökohtainen taistelujoukkonsa on suurempi kuin maavoimat. Tuon joukon tarkoitus on suojella hänen valtaansa.
○○○○
Jos Venäjä häviää tämän sodan, Putin näyttäytyy todella heikkona. Ja ettei hän osaa johtaa sotajoukkoja tai sotia järkevästi. Puolustaa Venäjää ja tuskin ehkä itseäänkään. Se on valtava arvovalta ja imagotappio hänelle. Voi olla että pelkästään se johtaa hänen kumoutumiseen.
Mitä pidemmälle sota menee, sitä huonommaksi käy Putinin tilanne. Jos hän olisi järkevä, hän peruuttaisi ja perääntyisi. Länsimaat tukevat jo täysillä Ukrainaa, se saa apuja kaikkialta. Tässä taistellaan nyt Euroopan puolesta. Jos hän laajentaa sotaa muihin maihin hän saa yhä enemmän joukkoja kimppuunsa. Sitä suurempi tappio hänelle tulee.
Tämä hyökkäys oli Putinilta suuri virhearvio. Eikä hän osaa korjata sitä. Jos hän ei pian lopeta, tämä tulee olemaan hänen tuhonsa.
Putinin Venäjä pelkkää imagoa?
Anonyymi
0
92
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.36813168Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju504204S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094043Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu293997Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko623849- 853314
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643198- 1043138
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1443135Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602805