Suomen puolustusvoimien ylipäällikkö Niinistön johtajuuden viestintä on epäselvää?

Anonyymi

Ilmeisen uhan ja pelon ilmapiirissä kansa ja eduskunta odottavat johtajiltaan selkeää sanomaa.
Näin ei nyt ole, vaan Suomen presidentti Niinistön viestintä on epäselvää ja sanoman sisältöä pitää arvailla.
Kansa on jo ilmaissut selvän kantansa, mikä päätös nyt pitäisi tehdä ja todennäköisesti Natomyönteisyys on vieläkin voimakkaampaa kuin mitä viimeinen gallup todisti.
Ilmeistä on, että kansa odottaa nyt selviä toimia tähän suuntaan.
Mutta miten on?
Keskustan Saarikolla on aivan erilainen tilannekuva, koska Saarikolla ei näytä olevan mitään kiirettä. Saarikko suunnittelee ottavansa asian käsittelyyn puolueen kesäkokouksessa.
Pääministeri Marin kertoi A-studiossa vaikeuksistaan lähteä toimimaan, koska hänellä on ylipääsemätön ongelma siinä, että hänen käytössään ei ole ohjekirjaa, miten tällaista asiaa viedään eteenpäin.

P.S.
TÄSTÄ ON NYT KYSYMYS:
Jo useat asiantuntijat ovat selkeästi sanoneet, että Venäjän raakalainen ei pysähdy, vaan Suomi on listalla seuraavien kohteiden joukossa.
Ukraina ilman Natoa taistelee nyt yksin julmaa teurastajaa vastaan.
Ukrainan nykyisessä tilanteessa näkyy Suomen mahdollinen tuleva tilanne, jos nyt ei toimita.
Natoon hakemisen yhteydessä Yhdysvallat voisi välittömästi antaa Suomelle kahdenväliset turvatakuut.
Mitä me odotamme vielä?
Sitäkö, että maailma menee siihen asentoon, että tämä ovi sulkeutuu.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        25
        2684
      2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        40
        2332
      3. Ei tule uni

        Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
        Ikävä
        62
        1308
      4. Miksi juuri Venezuela?

        Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
        Maailman menoa
        299
        1231
      5. Toivon sulle silti hyvää

        Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
        Ikävä
        41
        986
      6. Tiedän, että olet luonnevikainen

        Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
        Ikävä
        42
        967
      7. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        77
        894
      8. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        77
        877
      9. Nautitko riidan haastamisesta?

        Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
        Sinkut
        175
        803
      10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        94
        798
      Aihe