Suomen puolustusvoimien ylipäällikkö Niinistön johtajuuden viestintä on epäselvää?

Anonyymi

Ilmeisen uhan ja pelon ilmapiirissä kansa ja eduskunta odottavat johtajiltaan selkeää sanomaa.
Näin ei nyt ole, vaan Suomen presidentti Niinistön viestintä on epäselvää ja sanoman sisältöä pitää arvailla.
Kansa on jo ilmaissut selvän kantansa, mikä päätös nyt pitäisi tehdä ja todennäköisesti Natomyönteisyys on vieläkin voimakkaampaa kuin mitä viimeinen gallup todisti.
Ilmeistä on, että kansa odottaa nyt selviä toimia tähän suuntaan.
Mutta miten on?
Keskustan Saarikolla on aivan erilainen tilannekuva, koska Saarikolla ei näytä olevan mitään kiirettä. Saarikko suunnittelee ottavansa asian käsittelyyn puolueen kesäkokouksessa.
Pääministeri Marin kertoi A-studiossa vaikeuksistaan lähteä toimimaan, koska hänellä on ylipääsemätön ongelma siinä, että hänen käytössään ei ole ohjekirjaa, miten tällaista asiaa viedään eteenpäin.

P.S.
TÄSTÄ ON NYT KYSYMYS:
Jo useat asiantuntijat ovat selkeästi sanoneet, että Venäjän raakalainen ei pysähdy, vaan Suomi on listalla seuraavien kohteiden joukossa.
Ukraina ilman Natoa taistelee nyt yksin julmaa teurastajaa vastaan.
Ukrainan nykyisessä tilanteessa näkyy Suomen mahdollinen tuleva tilanne, jos nyt ei toimita.
Natoon hakemisen yhteydessä Yhdysvallat voisi välittömästi antaa Suomelle kahdenväliset turvatakuut.
Mitä me odotamme vielä?
Sitäkö, että maailma menee siihen asentoon, että tämä ovi sulkeutuu.

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

        ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
        Maailman menoa
        408
        3099
      2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

        Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
        Maailman menoa
        1
        2289
      3. Sanna on pakottaja, domina

        Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
        Maailman menoa
        67
        2253
      4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

        Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
        Skoda
        19
        1920
      5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

        Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
        Maailman menoa
        174
        1443
      6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

        "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
        Maailman menoa
        8
        1317
      7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

        Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
        Sinkut
        201
        1119
      8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

        niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
        Ikävä
        43
        990
      9. Iltalehden evästeasetukset

        No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
        Maailman menoa
        100
        870
      10. Sun seurassa oli turvallinen olo

        Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
        Ikävä
        38
        852
      Aihe