Maaseudulle saa työvoimaa suomestakin.

Anonyymi

Katsokaa twitter Jari Leppä.

Tää mies poraa siitä, että kausityövoimaa ei nyt ukrainasta suomeen maatiloille saa sodan takia.


Kysyn.
Kun työttömiä on suomessa yli 200 000 miksi tästä joukosta ei voi palkata suomalaista työtöntä maatilalle töihin? Miksi työntekijä pitää valita juuri Ukrainasta?

6

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leppä en tunne enkä halua tietää mitä se sanoo ihan sama

      TAISTELIJOITA JA ASEITA VIRTAA UKRAINAAN PANEMAAN PUTINISTEILLE KAMPOIHIN

      16 000 ENSIMMÄISTÄ VIERASTAISTELIJAA SISÄLLÄ SAMOIN USAN LÄHETTÄMÄT ILMAPUOLUSTUSOHJUKSET

      President Zelenskiy this morning said foreign fighters have begun to arrive in Ukraine to help battle the Russians. Ukraine is already greeting foreign volunteers, the first 16 000 are already on their way to protect freedom and life for us, and for all

      The US has delivered hundreds of Stinger anti-aircraft missiles to Ukraine for the first time over the last few days, including over 200 on Monday, according to a US official and a congressional source briefed on the matter

    • Anonyymi

      ukrainalaiset turvaa maatalouden huoltovarmuuden kun suomi poika taistelee putinia vastaan

    • Anonyymi

      Rahan ahneus on syynä.

      Ukraanalaiset tekevät työn pienmmällä palkalla kuin suomalaiset.

      • Anonyymi

        Ahneet vievät rahansa vaan hautaan tai niin no lapsilleen. Ihan varmasti olisi varaa maskaa palkkoja suomalaisillekin,


    • Anonyymi

      Eipä niitä suomalaisia työntekijöitä ole näkyny tiloilla. Eikä sempuoleen emäntiäkään.

    • Anonyymi

      Kriisit pakottavat muutokseen. On tahtoasia järjestää työntekijöitä maatalouteen. Tosin on eri asia, mikä tuotanto on välttämätöntä ja mikä ylellisyystuotteita, joita ilmankin pärjää.

      Hommassa on varmasti muutama haaste. Ensinnäkin suomalainen työtön on usein vanha, huonokuntoinen ja/tai sairas. Ehkä moniongelmainen päälle. Työtehot eivät ole terveen iloisen nuoren kausityöntekijän luokkaa, ja pitää lisäksi sietää marmattavaa käyntiääntä. Toinen on käytännön asennevirhe. Ajatellaan, että työ tapahtuu kodin lähellä, ja että työpäivän jälkeen pitää päästä kotiin. Nyt muuten muistan, että nuoruudessani suomalaisnuoret oikeasti tekivät kesätyötä mansikanpoimijoina. Eli samaa hommaa, mihin nyt oletetaan tarvittavan vierastyövoimaa.

      Työttömiä istutetaan erilaisissa koulutuksissa ja näennäistöissä sen verran paljon, että persiuksiin syntyy makuuhaavoja. Ei olisi iso uhraus ihmiseltä viettää kesä terveellisessä maalaismiljöössä. Työn määräkin vaihtelee kauden eri kohdissa, joten siinä ajassa ei kuolisi vielä koti-ikävään, kun työjakso saattaa olla lyhyt tai parissa osassa. Voitaisiin järjestää oikein yhteinen bussikuljetus, niin matkakaan ei olisi haaste.

      Eli ihan yhtä hyvin sinne voisi suomalaisia lähettää, sitä varten pitäisi vaan muokata järjestelmää. Kausityön pitäisi samalla tapaa kuin muutkin työt olla sellaista työtä, josta kieltäytymisestä seuraa karenssi. Eli tavallaan pitäisi pikemminkin poistaa työn teon esteitä. Siitähän tässä on kyse. Asuinpaikasta ja autottomuudesta ei pitäisi tehdä estettä. Kuitenkin suurin osa pitkäaikaistyöttömistä valittaa, että työtä ei saa. Nyt olisi mahdollisuus todistaa toista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      256
      9625
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      161
      5378
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      5034
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      60
      4712
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      181
      2170
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2115
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      299
      1746
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1478
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      15
      1095
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1073
    Aihe