Suomen piti olla puolueeton itsenäinen valtio - nyt se ei enää sitä ole: Olemmeko mukana sodassa?

Anonyymi

YT-kanavan Game Clockwork Orange Finland #3 Isoisän kädestä pohtii Suomen valtion toimia, sekä oikeutusta aseavulle Ukraina-Venäjä -konfliktissa. Ohjelmassa kysytään oliko menettelytapa aseavun myöntämiselle korrekti ja pohditaan sen vaikutusta puolueettomuuteen. Onko syy III maailmansotaan sosialistinen kapitalismi? Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=6rTCQiGiMDc

5

52

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi ei ole ollut puolueeton yli 30 vuoteen siitä lukien kun Neuvostoliitto romahti.

      Aseapu oikeudettoman hyökkäyksen kohteelle joutuneelle valtiolle on YK:n peruskirjan mukaista. Kaikki saavat auttaa hylkkäyksen kohdetta.

    • Anonyymi

      Myös puolueettomat ja itsenäiset valtiot voivat joutua hyökkäyksen kohteeksi.
      Varsinkin, jos naapurin johtoon pääsee vainohullu.
      Sen sijaan, jos on useamman valtion liittoutuma takana, joutuu hyökkääjä miettimään, että kannattaako.

    • Anonyymi

      Ei ole ollut kahteenkymmeneen vuoteen. Suomi oli YK-operaatiossa mukana Afganistanissa, mikä oli annettu tehtäväksi Natolle. Sinne upposi miljoonia, ja sieltä tultiin pois häntä koipien välissä.

    • Anonyymi

      Suomi ei ole koskaan ollut itsenäinen. Valtaa ovat pitäneen Ruotsi, Venäjä, Neuvostoliitto, Venäjä. Nyt valtaa pitää Eu, ehkä tulevaisuudessa Nato ja USA.

    • Anonyymi

      Suomi on ollut 20 vuotta Naton kumppani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10340
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1952
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe