Paavo Lipponen Ylelle: "Niinistöllä voi olla hyvin tärkeä rooli Ukrainan kriisin ratkaisussa"
Pitkäaikainen pääministeri Paavo Lipponen peräänkuuluttaa valtiojohdon näkemystä Suomen puolustuksen päälinjoista. Nato on ollut ja on edelleen vaihtoehto, hän sanoo. Niinistölle hän antaa täyden tukensa.
Venäjän hyökkäyksen laajuus on järkyttänyt myös Suomen pitkäaikaista pääministeriä Paavo Lipposta.
Paavo Lipponen sanoo: NATOON!
13
122
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä tuo Niinistön rooli mitään auttanut kun Ukrainassa syttyi täysi sota ja tuskin vierailu Bideenin luona saa USAaa neuvottelemaan Venäjän kanssa Ukrainan sodasta vaan Biden on tyytyväinen kun USAn aseteollisuus saa myytyä enemmän aseita Eurooppaan ja Ukrainaan
- Anonyymi
Höpö höpö. Niinistöllä ei ole mitään roolia Ukrainan kriisin ratkaisussa sen jälkeen, kun Venäjä kyseenalaisti myös Suomen ja Ruotsin itsemääräämisoikeuden.
- Anonyymi
Kyllä siellä tapaamisessa pääasia on askelmerkkien luominen Suomen NATO-jäsenyydelle. Yksi ja ainoa todellinen keskustelun aihe. Lipponen elää mennyttä aikaa. Suomella on vakava tilanne. Putin juuri sanoi, että Venäjä ei uhkaa naapureita eli asia on täysin päinvastoin.Lisäksi ilmoitti, että Ukrainassa on sisällissota venäläisten ja ei-venäläisten välillä. Putin ei pidä ukrainalaisia oikeina ihmisinä.
Jos Suomi ei nyt saa NATOon liittymistä eteenpäin, Venäjä hyökkää tänne. - Anonyymi
Lipponen luulee, että Suomen presidentti on juoksupoika kuten on joskus ollut. Nyt eletään Suomen kohtalon hetkiä. Venäjän tavoite on taas kerran tuhota Suomen itsenäisyys
- Anonyymi
Venäjän aggressio työntää monia maita Natoon, Hyökkäys oli täysin järjetön teko.
- Anonyymi
Paavolla kaasuputki vuotaa!!
- Anonyymi
Lipponen ja Ahtisaari potevat nyt moraalista krapulaa siitä, kun eivät aikanaan ajaneet jämerämmin Suomen liittymistä Natoon tai jopa laittaneet alulle hakuprosessia sinne.
Suomi oli sinisilmäinen ja nukkui ruususen unta 90-luvulla, tai varsinkin 2000 luvun alussa Venäjän suhteen. Olisi ollut parempi, jos Ahtisaari olisi jatkanut toisenkin kauden
Suomi tuli kylläiseksi kun päästiin EU:hun, eikä tajuttu ettei se anna sotilaallista turvatakuuta. Toisaalta Venäjäkin oli silloin vielä erilainen. Mutta olisi pitänyt liittyä mielestäni v.1997-99 tai sitten v. 2004.
Paavo taisi joskus sanoa, että silloin oli niin keskittyminen siinä EUhun pääsy prosessissa, ettei siinä oikein ollut aikaa muuhun. Pöh. No kyllä olisi ollut. Poliitikot miettivät myös uraansa. Seuraavia vaaleja jne. Takinkääntäjä valehtelija "Mitä vikaa Natossa" Lipponen pelotteli ennen 2000 pressanvaaleja että kokoomus vie Suomen Natoon. Ja tässä sitä nyt ollaan. Poliittinen valehtelu uhkaa käydä kalliiksi.
- Anonyymi
Niin no. Paavolla taisi olla jotain poliittisia kytköksiä Nord stream 2 -kaasuputken teossa. Tai siis siinä prosessissa. Samoin Esko Aholla Venäläiseen "spermapankkiin"...tai Spermbank se taisi olla. kröh.... Nyt Venäjä riisui naamionsa ja paljasti todelliset kasvonsa. Jälleen kerran. Aho jättikin ryhdikkäästi kyseisen pankin äskettäin.
- Anonyymi
Paavo Kenkä-Tohveli-Lipponen, Reino-kenkä.
- Anonyymi
Onko Lipponen koskaan perustellut sitä, miksi hän järjesti keittiön kautta Suomen kansalaisuuden Gennadi Timtsenkolle.
- Anonyymi
Paavo Lipposella voi olla keskeinen rooli tutkittaessa Putiinin kaasuputkea. Samaa kaliiperia.
- Anonyymi
Nato-jäsenyys vaatii monelta vain ajattelutavan muutosta.
On hyvä jos Lipponen on päätynyt kannattamaan Nato-jäsenyyttä. Turvallisuustilanne on muuttunut, niin ajattelutavan on myös muututtava.
Lukaisin toisen Paavon blogin, eli Väyrysen. Väyrynen on muuttumaton YYA-ajan mies, joka näkee itäisen naapurin samanlaisena kumppanina kuin Kekkosen aikana.
Kirjoittaa suurvaltapoliittisista kriiseistä, ja sodista paljolti Venäjä näkökohdista nähtynä.
2014 tapahtunutta Venäjän hyökkäystäkin nimittää Ukrainan sisällissodaksi, mutta myöntää kyllä Venäjän vallanneen Krimin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2987155Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r625032Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014514Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli124321Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s443837Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1223713Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan693659Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293566SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha743366Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739592500