venäjä pommittanut jopa ydinvoimalaa!!

Ukrainan sairaaloiden pommituksien lisäksi on ydinvoimaloita pommitettu, reaktorin kun pommittaa hajalle on ydinkatastrofi valmis, mikä kostettaa myös Suomea ja koko Eurooppaa
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuskimpa Venäjä ydinvoimalaa pommitti. Menikö Ukrainan tykkimiehiltä taas PIIRUT ja vellit sekaisin kuin silloin, kun ampuivat päiväkodin seinään? ;)

Äänestä

Tyypillinen esimerkki venäläisten yleis sivistyksen tasosta ja yksinkertaisuudesta jotka ovat olleet aina alhaisia johtuen valtaapitävien rajoitamasta vapaasta mediasta ja kuvitteellisesta sepitetystä historiasta.

PS en ole Naton kannattaja🤣🤣🤣

Äänestä

Mikään ei ole muuttunut. Venäjän hyökkäykset ovat sille itselleen olleet aina katastrofaalisia mm. Suomi, Afganistan, Toinen masilmansota, Georgia ja nyt Ukraina. Valtavat tappiot verrattuna vastapuoleen ja ikuisen venäjävihan rakentaminen. Kaikki tämä ihmismäärän tappaminen on täysin turhaa, vain venäjän itsevaltiaiden korruption vuoksi koko venäjän kansa ja naapurivaltioiden kansat kärsivät.

Herra putin, voisit tunkea parrun per...si

Äänestä

Onkohan Venäjän taktiikkana pyrkiä vetämään länsimaat Ukrainaan suojelemaan ydinvoimaloita.?On tietysti täysin selvää, etteivät ne voi antaa Venäjän tuhota niitä.

Äänestä

Ydinvoimala-alueelle tehty hyökkäys on veret seisauttava ja täysin käsittämätön, sanoo suomalainen sotilasasiantuntija
Maanpuolustuskorkeakoulun sotilasprofessori, everstiluutnantti Janne Mäkitalo muistuttaa, että ydinvoimala-alueet ovat suojeltuja sotilaalliselta voimankäytöltä.

– Ei varmaan europpalaisten ydin- ja säteilyturvallisuuslaitoksien johtajat ja analyytikot voineet kuvitella, että kohtaavat päivän, jolloin aamuyöstä puhelin soi ja kerrotaan, että Venäjän asevoimat ovat hyökänneet Euroopan suurimman ydinlaitoksen alueelle, ovat käyttäneet tulta ja osa rakennuksista on tulessa, Mäkitalo sanoo.

Mäkitalon mukaan Venäjän asevoimien kohteet ovat muuttuneet nyt merkittävällä tavalla. Joukot keskittyvät kriittiseen infrastruktuuriin eli entistä enemmän myös siviileihin.

– Putin ja asevoimien johto varmaan selittää itselleen, että energia, lämpö ja vesi on semmoisia kohteita, joihin kannattaa iskeä. Ne eivät kyllä ole sotilaallisia kohteita, mutta sitä kautta voidaan yrittää heikentää Ukrainan kansan yhtenäisyyttä. Käytännössä se on vaan heidän elinolosuhteidensa huonontamista.

Mäkitalo uskoo, että tämäkin lähestymistapa kääntyy vielä Venäjää vastaan.

– Tällä se todistaa olevansa aggressori ja toimivansa kaikkia humanitaarisia periaatteita vastaan.

=Venäjä todistaa aina vaan uudelleen olevansa Natsi-Venäjä

Äänestä

Ketä se yllättää, kun kyse on venäläisistä. Johan heidän perinteinen retoriikkansa kertoo, kuinka heidän aivonsa toimivat.

Samalla tavoin kuin persutrollien. Yritetään hakea huomiota röyhkeydellä ja typeryydellä, kun mihinkään muuhun tapaan eivät kyvyt riitä. Pelottelu ja terrori on jo koulussa opittu keino saada edes jotain huomiota.

Nato voisi lopettaa tuon pelleilyn kun vain saisi tartuttua toimeen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ukrainan sairaaloiden pommituksien lisäksi on ydinvoimaloita pommitettu, reaktorin kun pommittaa hajalle on ydinkatastrofi valmis, mikä kostettaa myös Suomea ja koko Eurooppaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu