Naapurikansan alistaminen hyökkäyksellä on tapahtuma, jollaisten olisin toivonut jääneen historiaan.
Ukrainan sodan kaltaisista valloitussodista muistuu mieleen ensimmäisenä Irakin diktaattori Saddam Husseinin hyökkäys Kuwaitiin 1990-luvun alussa.
Sitten täytyykin mennä toiseen maailmansotaan asti, jolloin Saksan diktaattori Adolf Hitler hyökkäsi joka suuntaan.
Me kyllä muistamme, kuinka näille diktaattoreille kävi.
Valloitussodat lähihistoriassa
2
126
Vastaukset
- Anonyymi
Oikein valoisaa. Hitlerin kukistaminen maksoi miljoonia ihmishenkilä, Saddamin kukistamiseen kului 10 vuotta ja tarvittiin sota, josta maa ei ole vieläkään toipunut.
Kaikesta päätellen Putin saa olla aivan rauhassa vallassa eläkepäiviin saakka eikä häntä senkään jälkeen mikään uhkaa. Länsi saa kaikessa rauhassa tutkia sotarikoksia, ei Venäjältä ketään luovuteta.
Talouspakotteet purevat tai sitten eivät. Irak kesti kovempia pakoteita tosiaan 10 vuotta ja sittenkin tarvittiin sota, Venäjällä taas on omat raaka-ainevarat. Kyky luoda omaa tuotantoa on heikko, mutta kaverien avulla se saattaa onnistua.
Läntiset arvot... BUAHAHAHAUskon silti, että venäläisetkin haluavat toteuttaa läntisiä arvoja maassaan. Diktaattori Putin on tehnyt sen toistaiseksi mahdottomaksi.
Demokratia, sananvapaus ja oikeudenmukaisuus ovat sellaisia arvoja, joita jokainen normaali ihminen haluaa kotimaahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647