Valloitussodat lähihistoriassa

Naapurikansan alistaminen hyökkäyksellä on tapahtuma, jollaisten olisin toivonut jääneen historiaan.

Ukrainan sodan kaltaisista valloitussodista muistuu mieleen ensimmäisenä Irakin diktaattori Saddam Husseinin hyökkäys Kuwaitiin 1990-luvun alussa.

Sitten täytyykin mennä toiseen maailmansotaan asti, jolloin Saksan diktaattori Adolf Hitler hyökkäsi joka suuntaan.

Me kyllä muistamme, kuinka näille diktaattoreille kävi.

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikein valoisaa. Hitlerin kukistaminen maksoi miljoonia ihmishenkilä, Saddamin kukistamiseen kului 10 vuotta ja tarvittiin sota, josta maa ei ole vieläkään toipunut.

      Kaikesta päätellen Putin saa olla aivan rauhassa vallassa eläkepäiviin saakka eikä häntä senkään jälkeen mikään uhkaa. Länsi saa kaikessa rauhassa tutkia sotarikoksia, ei Venäjältä ketään luovuteta.

      Talouspakotteet purevat tai sitten eivät. Irak kesti kovempia pakoteita tosiaan 10 vuotta ja sittenkin tarvittiin sota, Venäjällä taas on omat raaka-ainevarat. Kyky luoda omaa tuotantoa on heikko, mutta kaverien avulla se saattaa onnistua.

      Läntiset arvot... BUAHAHAHA

      • Uskon silti, että venäläisetkin haluavat toteuttaa läntisiä arvoja maassaan. Diktaattori Putin on tehnyt sen toistaiseksi mahdottomaksi.

        Demokratia, sananvapaus ja oikeudenmukaisuus ovat sellaisia arvoja, joita jokainen normaali ihminen haluaa kotimaahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4806
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      60
      2661
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1024
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      954
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      854
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      820
    Aihe