Natojäsenyys ja idänkauppa

Anonyymi

Jos liitymme natoon, usa määrää kaikesta idänkaupastamme, myös Kiinan (vrt Saksa), riippumatta siitä millainen hallinto noissa maissa tulevaisuudessa on.
Ensimmäiseksi usa kieltää sähkön tuonnin venäjältä, käskee poistaa venäläisen kaasuputken aluevesiltämme. Jatkossa usa vaatii meitä ja Viroa ulottamaan aluevetemme toistemme rajoihin kiinni, jolloin venäläisten vapaa pääsy Suomenlahden pohjukasta itämerelle estyy, olemmeko valmiita kaikkeen tähän?
Toki ne eivät ole maailmaa mullistavia, mutta kun natojäsenyydellä oli tarkoitus turvata itsenäisyys, niin itsemääräämisoikeuteen puuttuminen saattaa kääntää kansan natovastaiseksi pitkässä juoksussa.
Usa määrää tosiaan EU:n talousveturin Saksan asioistakin, Biden ilmoitti estävänsä kaasun virtaamisen nordstream 2. ssa jo pari kuukautta sitten. Saksan oli taivuttava usan tahtoon.

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        43
        7515
      2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        54
        3723
      3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        53
        3613
      4. Millaista läheisyyttä

        Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
        Ikävä
        85
        3397
      5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

        Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
        Savonlinna
        53
        3361
      6. 51
        3044
      7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        36
        2842
      8. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        30
        2494
      9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

        "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
        Maailman menoa
        197
        1958
      10. Heräsin taas ikävään

        Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
        Ikävä
        47
        1571
      Aihe