Nyt menee pieleen

Anonyymi

"Ukrainan presidentti syyttää Nato-maita Venäjän hyökkäysten mahdollistamisesta"
Olen ehdottomasti Ukrainan puolella, mutta tuo on omiin muroihin kusemista. Me autamme mahdollisuuksien mukaan, mutta emme voi tehdä kaikkea heti.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008623000.html

6

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä tuossa menee pieleen? Zelensky tietää, että Ukrainan loppu on edessä. Hänen maastaan tulee osa uutta, isoa Pohjois-Koreaa. joka on myös vaarallisempi kuin varsinainen Pohjois-Korea. Kuinka hyvin pakotteet ovat muuttaneet Pohjois-Koreaa?

      Kaikki on epävarmaa. Oligarkit menettävät rahojaan, mutta noustessaan Putinia vastaan, he voivat menettää henkensä. Putinin rinnalla ja hänen vallassaan olevat oligarkit muuttuvat uuden Pohjois-Korean köyhtyväksi, mutta silti luksuselämää viettäväksi eliitiksi, ulkopuolella olevat oligarkit pelastavat sen minkä voivat irtautumalla Venäjästä ja suuntaamalla rahansa muualle.

      Ehkä Putin syrjäytettään, ehkä elämme todella pelottavan ja vaarallisen, köyhtyvän valtion vieressä ties kuinka kauan. Joka tapauksessa ukrainalaisten kohtalo osana tuota valtiohirvitystä on jo sinetöity. Ja Zelenskyn kohtalo paeta henkensä edestä antauduttuaan.

      Lienee sama, liittymmekö Natoon vai emme. Jos hirviövaltio pysyy pystyssä, se kääntyy kohti Itämerta alkaessaan tavoitella Baltiaa. Silloin nähdään se, puolustaako Nato tosiaan edes omia jäseniään. Moni noissa uusissa jäsenmaissakaan ei jaksa uskoa sitä.

      Länsimaat tietävät, ettei Putinin Venäjän voima koskaan riitä uhkaamaan niitä, Norjaa lukuunottamatta. Ne tietävät olevansa turvassa reunvaltioiden takana ja niille on vain turvallisempaa, jos Venäjä sitoutuu sotiin reunavaltioissa. Niistä yksi on tietenkin Suomi. Kimien punainen Korea ei ole kaatunut mihinkään, vaikka on huojunut vuosikymmeniä.

      Meidän kykymme tuottaa tappioita voi olla suurempi kuin Ukrainan, mutta onko se riittävä tuhoamaan kaiken sen hyökkäysvoiman, jota on jäljellä? Riittääkö Venäjän voima kuitenkin etenemään kaupunkeihimme, jotka on helpompi evakuoida kokonaan, mutta jotka jauhetaan soraläjiksi. Suuresta osasta suomalaisia tulisi pakolaisia ja kenties maasta sissisodan näyttämö. Kuinka hyvin suurta määrää pakolaisia kohdeltaisiin, ihmisiä, jotka olisivat menettäneet kaiken omaisuutensa?

      Tulevaisuus voi olla paljon, paljon pahempi kuin mitä Zelensky maalailee. Toivotaan, ettei ole. Muuta ei voi tehdä kuin toivoa, syystä, jonka Zelensky kertoi.

    • Anonyymi

      Ylilyönnit ovat ymmärrettäviä, kun mies taistelee hengestään ja maastaan. Sen ymmärtää täysin vasta, kun joutuu itse samaan tilanteeseen. Selviytyessä ei ole aikaa lässyttää.

    • Anonyymi

      Emme halua auttaa enää kiittämätöntä VELLIPERSE Ukrainaa.

    • Anonyymi

      ZelensKYY on varsinainen kiittämätön LIERO. Nato-VASIKKA!

      • Anonyymi

        Vankilaslangillako ajattelit vedota suomalaisten enemmistöön?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe