Nyt menee pieleen

Anonyymi

"Ukrainan presidentti syyttää Nato-maita Venäjän hyökkäysten mahdollistamisesta"
Olen ehdottomasti Ukrainan puolella, mutta tuo on omiin muroihin kusemista. Me autamme mahdollisuuksien mukaan, mutta emme voi tehdä kaikkea heti.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008623000.html

6

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä tuossa menee pieleen? Zelensky tietää, että Ukrainan loppu on edessä. Hänen maastaan tulee osa uutta, isoa Pohjois-Koreaa. joka on myös vaarallisempi kuin varsinainen Pohjois-Korea. Kuinka hyvin pakotteet ovat muuttaneet Pohjois-Koreaa?

      Kaikki on epävarmaa. Oligarkit menettävät rahojaan, mutta noustessaan Putinia vastaan, he voivat menettää henkensä. Putinin rinnalla ja hänen vallassaan olevat oligarkit muuttuvat uuden Pohjois-Korean köyhtyväksi, mutta silti luksuselämää viettäväksi eliitiksi, ulkopuolella olevat oligarkit pelastavat sen minkä voivat irtautumalla Venäjästä ja suuntaamalla rahansa muualle.

      Ehkä Putin syrjäytettään, ehkä elämme todella pelottavan ja vaarallisen, köyhtyvän valtion vieressä ties kuinka kauan. Joka tapauksessa ukrainalaisten kohtalo osana tuota valtiohirvitystä on jo sinetöity. Ja Zelenskyn kohtalo paeta henkensä edestä antauduttuaan.

      Lienee sama, liittymmekö Natoon vai emme. Jos hirviövaltio pysyy pystyssä, se kääntyy kohti Itämerta alkaessaan tavoitella Baltiaa. Silloin nähdään se, puolustaako Nato tosiaan edes omia jäseniään. Moni noissa uusissa jäsenmaissakaan ei jaksa uskoa sitä.

      Länsimaat tietävät, ettei Putinin Venäjän voima koskaan riitä uhkaamaan niitä, Norjaa lukuunottamatta. Ne tietävät olevansa turvassa reunvaltioiden takana ja niille on vain turvallisempaa, jos Venäjä sitoutuu sotiin reunavaltioissa. Niistä yksi on tietenkin Suomi. Kimien punainen Korea ei ole kaatunut mihinkään, vaikka on huojunut vuosikymmeniä.

      Meidän kykymme tuottaa tappioita voi olla suurempi kuin Ukrainan, mutta onko se riittävä tuhoamaan kaiken sen hyökkäysvoiman, jota on jäljellä? Riittääkö Venäjän voima kuitenkin etenemään kaupunkeihimme, jotka on helpompi evakuoida kokonaan, mutta jotka jauhetaan soraläjiksi. Suuresta osasta suomalaisia tulisi pakolaisia ja kenties maasta sissisodan näyttämö. Kuinka hyvin suurta määrää pakolaisia kohdeltaisiin, ihmisiä, jotka olisivat menettäneet kaiken omaisuutensa?

      Tulevaisuus voi olla paljon, paljon pahempi kuin mitä Zelensky maalailee. Toivotaan, ettei ole. Muuta ei voi tehdä kuin toivoa, syystä, jonka Zelensky kertoi.

    • Anonyymi

      Ylilyönnit ovat ymmärrettäviä, kun mies taistelee hengestään ja maastaan. Sen ymmärtää täysin vasta, kun joutuu itse samaan tilanteeseen. Selviytyessä ei ole aikaa lässyttää.

    • Anonyymi

      Emme halua auttaa enää kiittämätöntä VELLIPERSE Ukrainaa.

    • Anonyymi

      ZelensKYY on varsinainen kiittämätön LIERO. Nato-VASIKKA!

      • Anonyymi

        Vankilaslangillako ajattelit vedota suomalaisten enemmistöön?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      373
      6631
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4263
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3634
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      124
      3599
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      142
      3565
    6. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      95
      3559
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      246
      3510
    8. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      13
      3051
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      105
      2794
    10. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      37
      2719
    Aihe