Nyt menee pieleen

Anonyymi

"Ukrainan presidentti syyttää Nato-maita Venäjän hyökkäysten mahdollistamisesta"
Olen ehdottomasti Ukrainan puolella, mutta tuo on omiin muroihin kusemista. Me autamme mahdollisuuksien mukaan, mutta emme voi tehdä kaikkea heti.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008623000.html

6

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä tuossa menee pieleen? Zelensky tietää, että Ukrainan loppu on edessä. Hänen maastaan tulee osa uutta, isoa Pohjois-Koreaa. joka on myös vaarallisempi kuin varsinainen Pohjois-Korea. Kuinka hyvin pakotteet ovat muuttaneet Pohjois-Koreaa?

      Kaikki on epävarmaa. Oligarkit menettävät rahojaan, mutta noustessaan Putinia vastaan, he voivat menettää henkensä. Putinin rinnalla ja hänen vallassaan olevat oligarkit muuttuvat uuden Pohjois-Korean köyhtyväksi, mutta silti luksuselämää viettäväksi eliitiksi, ulkopuolella olevat oligarkit pelastavat sen minkä voivat irtautumalla Venäjästä ja suuntaamalla rahansa muualle.

      Ehkä Putin syrjäytettään, ehkä elämme todella pelottavan ja vaarallisen, köyhtyvän valtion vieressä ties kuinka kauan. Joka tapauksessa ukrainalaisten kohtalo osana tuota valtiohirvitystä on jo sinetöity. Ja Zelenskyn kohtalo paeta henkensä edestä antauduttuaan.

      Lienee sama, liittymmekö Natoon vai emme. Jos hirviövaltio pysyy pystyssä, se kääntyy kohti Itämerta alkaessaan tavoitella Baltiaa. Silloin nähdään se, puolustaako Nato tosiaan edes omia jäseniään. Moni noissa uusissa jäsenmaissakaan ei jaksa uskoa sitä.

      Länsimaat tietävät, ettei Putinin Venäjän voima koskaan riitä uhkaamaan niitä, Norjaa lukuunottamatta. Ne tietävät olevansa turvassa reunvaltioiden takana ja niille on vain turvallisempaa, jos Venäjä sitoutuu sotiin reunavaltioissa. Niistä yksi on tietenkin Suomi. Kimien punainen Korea ei ole kaatunut mihinkään, vaikka on huojunut vuosikymmeniä.

      Meidän kykymme tuottaa tappioita voi olla suurempi kuin Ukrainan, mutta onko se riittävä tuhoamaan kaiken sen hyökkäysvoiman, jota on jäljellä? Riittääkö Venäjän voima kuitenkin etenemään kaupunkeihimme, jotka on helpompi evakuoida kokonaan, mutta jotka jauhetaan soraläjiksi. Suuresta osasta suomalaisia tulisi pakolaisia ja kenties maasta sissisodan näyttämö. Kuinka hyvin suurta määrää pakolaisia kohdeltaisiin, ihmisiä, jotka olisivat menettäneet kaiken omaisuutensa?

      Tulevaisuus voi olla paljon, paljon pahempi kuin mitä Zelensky maalailee. Toivotaan, ettei ole. Muuta ei voi tehdä kuin toivoa, syystä, jonka Zelensky kertoi.

    • Anonyymi

      Ylilyönnit ovat ymmärrettäviä, kun mies taistelee hengestään ja maastaan. Sen ymmärtää täysin vasta, kun joutuu itse samaan tilanteeseen. Selviytyessä ei ole aikaa lässyttää.

    • Anonyymi

      Emme halua auttaa enää kiittämätöntä VELLIPERSE Ukrainaa.

    • Anonyymi

      ZelensKYY on varsinainen kiittämätön LIERO. Nato-VASIKKA!

      • Anonyymi

        Vankilaslangillako ajattelit vedota suomalaisten enemmistöön?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      117
      12385
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      61
      4806
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      155
      4427
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4178
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4108
    6. 73
      3748
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      23
      2761
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1667
    Aihe