Antikristuksesta keskustelua

Anonyymi

Antikristus on kristuksen kieltävä taikka vastustava henki.
Eli yksinkertaisesti kristusvastainen.

Se ei ole henkilö, sellaista ei nouse.
Joku suurmies taikka nainen saattaa olla siinä hengessä kuten kuka tahansa, mutta sellaista tiettyä henkilöä taikka henkilöitymää ei ole.
Sellainen on vaarallista oppia muutenkin odottaa jotain antikristusta.

Ja samoin ilmestyskirjan valkoinen hevonen ei liity antikristukseen mitenkään.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos ajatuksestanne. Voiko kokonainen kansa joutua antikristuksen Hengen valtaan?
      Erään katolisen nunnan kirjoitus antaa sen suuntaisen ajatuksen. Saksassa sodan tullessa joutu asukkaat jonkinlaisen henkisen hurman valtaan?
      Lukiossa kerrottiin myös että sodan jälkeen kaikki voitiin luokitella neuroottisiksi.
      Aika paha juttu jos antikristuksen Henki vaikuttaa jopa laumoihin ja joukkoihin.

      Itse en asiasta tiedä kuin raamatun mukaan tuo antikristusvalta on melkoinen taikuri tai noita??

      • Anonyymi

        Riippuu, ainahan on Herran omia siellä täällä, mutta enemistö voi.
        Esim. Kiinassa ja varmaan Pohjois-koreassa enemistö on ateisteja tms. ja siellä on se vastustus näkyvissä.

        Kansat voidaan eksyttää.
        Juutalaiset ovat myös edelleen suurin osa kristusta vastustavia.

        Se ei sinäänsä ole mikään taikavoima, noitahenki taikka henkiolento vaan kuin vaikuttava eksytys, harhaoppi, valhe tms. toki se "lumoaa" kuulijansa uskomaan valhetta.
        Hieman kuin nyt mediassa on paljon propagandaa ja ihmiset uskovat sen.
        Näin sen olen käsittänyt.


    • Anonyymi

      "Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on antikristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan. Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään. Joka tunnustaa Pojan, hänellä on myös Isä"


      "He väittävät tuntevansa Jumalan, mutta teoillaan he hänet kieltävät, sillä he ovat inhottavia ja tottelemattomia ja kaikkiin hyviin tekoihin kelvottomia"

    • Anonyymi

      Aloittaja on täysin oikeassa! Kaikki jotka puhuvat antikristuksesta, he ovat sillä alueella täysin eksyksissä. Se ei tarkoita, että kaikissa asioissa eksyksissä, koska antikristus on ennen kaikkea eksytyksen henki, joka sekoittaa kristittyjä etsimään maailmasta tätä, vaikkei sitä ole. Se on henkiolento, jota emme tule koskaan näkemään lihallisessa olomuodossa. Se on siis aivan eri asia kuin peto ja väärä profeetta, jotka tulevat olemaan no oikeat lopunajan saatanan käskyläiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3566
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3296
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2509
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1996
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe