Valtiot muodostavat yhteisön joka toimii yhdessä sovittujen sääntöjen mukaan. Venäjä on aiemmin rikkonut näitä sääntöjä lievemmin, ja tällä hetkellä se rikkoo näitä sääntöjä erittäin pahasti joten muilla valtioilla on oikeus ja velvollisuus puuttua asiaan.
Asiaan puuttuminen tarkoittaa toimia nimenomaan venäjän hallintoa kohtaan, se ei tarkoita toimia venäjän kansaa kohtaan. Toimilla on kuitenkin seurauksia myös venäjän kansalle.
Sota on oikea nimitys venäjän toimille ukrainassa, mutta se on väärä nimitys kolmansien maiden toimille venäjän-ukrainan sodassa. Niiden apu ukrainalle on sotilaalliseen puolustautumiseen tarvittavan materiaalin myymistä tai lahjoittamista sekä erilaista ukrainan kansan tarvitsemaa siviiliapua. Niiden toiminta venäjän hallintoa vastaan koostuu toimista joilla venäjä suljetaan maailman taloudellisten ja kulttuurijärjestöjen toiminnan ulkopuolelle ja toimista venäjän hallinnon ja talouden henkilöitä kohtaan.
Yksikään kolmas maa ei ole lähettänyt sotilaallisia joukkoja taistelemaan ukrainassa.
Venäjän rikollinen toiminta - mitä tekevät kolmannet osapuolet
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko sinulla nainen sen miehen kanssa ihan älytön juttu?
Vai mitä se tämä kaikki teidän pelinne täällä oikein on? Jospa se on vain sellaista kevyttä ja ohimenevää ihastumista..? Taitaa olla. Niin minä nyt vä1372557Oho! Susanna Laine Puoli seiskassa: "Kuinka outoo..." - Anniina Valtoselta suloinen viesti
Herttaista meininkiä Susanna ja Anniina! Kunnon naisenergiaa ja toisen tsemppaamista! Susanna Laine on juontaja ja näyttelijä, joka juonsi Puoli seit162540- 831428
Lopullinen varmistus. Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon
Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon on estetty Erdoganin toimesta: https://www.is.fi/politiikka/art-2000008826412.html Tämä on pieni askel Erdogani4681424Taidat mies olla sellainen
että minne menetkin,saat naiset ihastumaan itseesi.....vähän luulen,että useampi nainen on jäänyt kiinni sinuun....olet lempeä ja itsevarma,hymyilet j621094Karmeita juttuja tapahtuu
Pyöräilijä kuoli törmättyään betoniporsaaseen alikulkutunnelissa Kankaanpäässä – Tunneli oli pimeä, koska edellisyönä oli alkanut ”kesäsammutus”.411061Rantis vähän pyöristynyt?
Nikosta nyt tänään julkaistut kuvat näyttävät hänen olevan varsin hyvävointisen näköinen. Syyttäjähän ei vaadi hänelle lisää vankeutta tästä toisen s78971188 - 8 oli Natoäänestyksen tulos eduskunnassa
Nytkö sitten pulinat pois, kun on kansan(edustajat) puhuneet. Poissa oli 3 kansanedustajaa.426901Miksi syntymättömien lasten oikeutta elämään puolustavat saamme kurat niskaamme?
😏 Eikö yhteiskunnan tule puolustaa sen heikoimpia ja seuraavaa sukupolvea joka tilanteessa?493897Älä luovuta vielä
jos vaan tykkäät. Otan yhteyttä jossain vaiheessa (mieheen), jos tää ei muuten onnistu.51760