Yle uutiset valehtelee

17.00 uutisissa väitettiin valheellisesti Niinistön sanoneen ettei tämä vierailu ole askel kohti Natojäsenyyttä. Tällaistahan Niinistö ei missään vaiheessa puhettaan sanonut vaan päin vastoin, korosti yhteistyön tiivistyvän.
1161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mikä helevetin Putinin nukkemedia YLEkin on? Onneksi meillä on riippumatonta itsenäistä kaupallista mediaa, kuten MTV, Alfa, IL ja IS.

Äänestä

Suomen valtamedia on niin puolueellinen että se on jo iso vitsi , rinnastettavissa Venäjän mediaan , huomatkaa esim. uutisointi mamujen rikoksista ym.

Äänestä

Yhteistyön tiivistäminen EI ole sama asia kuin NATO:on liittyminen. Aloittaja voisi mennä muualle provosoimaan.

Äänestä
  • Eipä sitä juuri enempää tiiviimmäksi saa. Sitäkin kysyttiin, mutta jäi vastausta vaille.

    Äänestä

  • En ole väittänytkään sen olevan sama asia. Sanoin YLEn valehdelleen väittäessään Niinistön sanoneen ettei tämä ole askel lähemmäs Natoa. Niinistö ei moista puheessaan sanonut.

    Älä ala minua syyttämään tai minulle räyhäämään siitä kun tuon esille pakkorahoitteisen median epäkohtia.

    Äänestä

Kyllä Niinistö voi valehdella Putinille takaisin.

Äänestä

Medianhallinta Suomessa on täysin kokoomuskäsissä, siitä on turha edes keskustella koska muu väite on täyttä puppua. Kokoomus valloitti kaikki mahdolliset pääjehujen paikat joka instanssissa vallassa ollessaan

Äänestä
  • Yle kokoomuksen käsissä? Mikä vitsi. Punavihervasemmisto ja kommunistit on kyllä pää edustettuina Ylessä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yle kokoomuksen käsissä? Mikä vitsi. Punavihervasemmisto ja kommunistit on kyllä pää edustettuina Ylessä.

    Koska olet ÄO alle 50, ei sinun tarvitse älytä mitä tarkoittaa kun YLE:n toimitusjohtaja Ylä-Anttila on Kokoomuksesta ja istuu myös EK:n hallituksessa.

    Äänestä

Ei olekaan kyse Nato-jäsenyydestä. On kyse paljon tärkeämmästä asiasta tätä hetkeä ajatellen.
Nato ei voi antaa mitään turvatakuita jäsenyyttä hakeville maille hakuprosessin ajaksi. Se olisi liian hidas toimenpide, pitäisi selvittää jokaisen jäsenvaltion kanta.
Mutta. USA voi itsenäisenä valtiona antaa turvatakuut kenelle haluaa. Se on riittävän voimakas vaikutusvallaltaan ja sotilaalliselta voimaltaan, että sen antamat turvatakuut toimivat pelotteena mahdolliselle viholliselle. Sen turvatakuisiin myös luotetaan.
Suomen osalta tässä on toimittu erittäin nopeasti. Niinistö auttoi asiassa ilmeisesti myös Ruotsia.
Pitää muistaa, että Natohakemuksen käsittely saattaa viedä aikaa jopa noin vuoden minimissään. Tälle väliajalle pitää saada turvatakuita nykyisessä tilanteessa. Venäjä voisi provosoida asiaa, eikä Nato voisi ottaa jäsenekseen sotaa käyvää maata.

Äänestä

Ylen 600milj budjetti tarvetta tulee arvioida 2023 alkavalla uudella vaalikaudella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

17.00 uutisissa väitettiin valheellisesti Niinistön sanoneen ettei tämä vierailu ole askel kohti Natojäsenyyttä. Tällaistahan Niinistö ei missään vaiheessa puhettaan sanonut vaan päin vastoin, korosti yhteistyön tiivistyvän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu