Ahdistus ja turhautuneisuus

Anonyymi

Viime keväästä lähtien kun isä sairastui muistisairauteen, olen tehnyt kaiken yksin täällä kotipaikalla. Lämmittänyt taloa, siivonnut, tehnyt ruoan. Ihan kaiken, ihan yksin. Nyt huomaan olevani ahdistunut ja turhautunut tähän jatkuvaan tekemiseen. On minulla sisko mutta hän ei tikkua ristiin laita isänsä auttamiseksi. Ainoa mitä tekee, niin menee omin päin perumaan isän lääkärissä käyntiaikoja. Isämme sairaus edennyt vajaassa vuodessa sille tasolle etten kauaa enää jaksa katsoa hänen käytöstä. Olisi korkea aika miettiä missä isä viimeiset vuotensa viettää. Tosin isä ja vanhempi tyttärensä ajavat minut loppuun molemmat omalla käytöksellään.

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko ajatellut että kotipalvelu kävis hänen luonaan tekemässä nuo asiat?

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Tilanteesi vaikuttaa raskaalta. Et maininnut oletko saanut/hakenut ulkopuolista keskusteluapua itsellesi, tai isällesi käytännön apua esim. kotipalvelusta.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa.

      Muistiliitolla on Tukinetissä keskusteluryhmä, jossa muistisairauksiin liittyvistä asioista voi keskustella vertaisten kanssa. https://tukinet.net/teemat/muisti-ja-muistisairaudet-752231380/forum/

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivustolle. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Tiedän tunteen, sama juttu mummon kanssa eikä ketään muuta auttamassa. Onni oli että sai paikan palvelutalosta ja vanhan maatilan sai myytyä pois. Yksin et kohta jaksa hae isällesi paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      22
      2390
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      140
      2051
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1477
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1200
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      65
      1131
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      99
      1087
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      980
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      68
      962
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      48
      953
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      831
    Aihe