En tiedä mikä puhelimessa mättää.
Mutta heidän tapansa olla uskomatta normaalia vahvasti todistettavissa olevaa totta puhetta on varsin eriskummallinen. Voin todeta näin normaalimpaan maailmaan sieltä pois päästyäni. Ei mitään realismia jutuissaan.
ppiuyuytt
Mutta heidän tapansa olla uskomatta normaalia vahvasti todistettavissa olevaa totta puhetta on varsin eriskummallinen. Voin todeta näin normaalimpaan maailmaan sieltä pois päästyäni. Ei mitään realismia jutuissaan.
ppiuyuytt
Vastaukset 25
Vanhimmat
Minun elämääni aiheutettiin merkittävää vahinkoa pitkitetyllä totta olevan puheen uskomatta jättämisellä puhelimessa. Jos sitä perustellaan sillä, että kun he eivät voi tietää puhuuko soittaja totta, niin heidän sitten tulee todella olla tietämättä mitään, Mistä he sitten yhtäkkiä alkavat tietämään asioita?
ppiuyy
Esimerkiksi kun heidän mielestään oli epärealistista ajatella, että kukaan "tärkeä" ihminen ehtisi katsoa minun taidettani.
Mitä he sillä oikein tarkoittaa ? Kuka on mittapuunsa mukaan tärkeä?
Muistan lehdestä lukeneeni jutun, että muistaakseni joku oli vienyt taideteoksensa näytille presidentillekin.
Kyllä taideteoksia voi esitellä melkein kenelle vaan. Ha kyllä niitä voidaan ehtiä välillä katsoakin,
pouyytttt
Ja niinku koulutuksessa ihmisiin pyritään valamaan itseluottamusta,
nioin miksi kriisipuhelimessa pyritään kaikin keinoin särkemään ihmisen usko itseensä?
pouyyy
Kaikista eniten ihmistä mitätöiviä pilkkaajia ovat erilaiset "hoitajat" minun kokemukseni mukaan.
pouyttg
Kenties eniten elämässäni harmittaa kriisipuhelinvuodet.
Se oli ihan saippuakuplajuttua kaikki. Ei semmosta maailmaakaan ole enää edes olemassa johon he uskoivat.
pouyyy
Voisiko joku kertoa millä tavoin kriisipuhelu auttaa Ukrainan sotaan tai siitä koituvaan uhkaan ?
Minun on niin vaikea kuvitella mitä vaikutusta sellaisella puhelulla tosiasiallisesti voisi asiaan olla.
Siellä kriisipuhelimessako se osataan sanoa tuleeko Suomeen sota?
Onko siellä jotain politiikan eksperttejä?
poiuyytytt
Osta lehtemme tai korona syö sinut.
Juuri niin
ppiuuyy
Olen edelleen sitä mieltä että kriisejä ei ole järkevää miettiä lähinnä vain psykologisella mielikuvitustasolla. Se ei oikeasti pelasta yhtään miltään.
Mitä järkeä on vähät valittää, että jonkun keho vammautuu päästä varpaisiin ja aivovammoihin jne. ja huolestua jostakin mielikuvituksesta pelkästään.
Tukea mainostetaan ilmaiseksi, mutta mä maksoin puheluista sinne 1000 euroa.
poiuuyyy
Minua ärsyttää Ukrainan sodalla rahastaminen mielikuvitustasolla.
Parempi ostaa niillä rahoilla vaikka hernekeitto - ja tonnikalapurkkeja
poiuuyyyt
Jos porukka on psyykenlääkehöyryissä kun sota tulee siitä selviytymismahdollisuudet vain heikkenee.,
poiuuyytt
On niin vaikea samaistua tähän kun suurimmat petturit on olleet omat vanhemmat. En osaisi edes niin suuria odottaa joltain kriisipuhelimelta, joka on varmaan harrastelijamaista toimintaa. Läheisiltä tai sellaiseksi mieltämiltään sen sijaan voisi odottaa edes empatiaa vaikkei niin pro oltaiskaan.
Joo no nyt minäkin olen saanut kokemuksen vanhempani odotettua suuremmasta pettuuruudesta,. Ihan sydän jääty paikalleen kun kuunteli ja selkäpiitä kylmäsi.
Kuulosti aiemmin ajattelemaani vaarallisemmalta. Eikä se tuvalliseksi siitä muutu että laitan vanhuuden aivojen piikkiin,
poiuuyy
Yhteiskunnasta tuntuu kokonaan puuttuvan tahot todellisten kriisien hoitamiseen,
Nykyisen meiningin mukaan vain masennus ja itsemurhat ja korona ovat kriisejä.
Sodan pelko varmaan oikea kriisi mutta ei itse sota heidän mielestään,
Ihmettelen sitä että pelkkää pelkoa pidetään kriisinä, mun mielestä kriisi on se kun hurjia asioita todella tapahtuu. Tämä on se ero kuinka koemme sanan kriisi,.
Mun mielestä vaikea tunne ei riitä yhtään miksikään kriisiksi, kriisi on oikeat hurjat asiat,
poiuyyyyy
Parasta tässä nimim. poiouyyyyy-tyypissä on, että se kirjoittaa olevansa nainen. Jopa tyylikäs huoliteltu ja sensuelli nainen.
Äijähän on taas aivan kujalla.
Toisaalta netissä vouhkaaminen on halvempaa kuin psyk-osaston lakanoissa löyhkää ja ennenkaikkee öyhöttää olevansa oikeasti hyväkin tappi yhteiskunnan paremmilla rattailla.
Mut riesa se on kaikissa tapauksissa.
Totta varmaan tuo. Minulla oli elämässäni Putin jos toinenkin pommittamassa melko esteettömästi henkeäni. Eikä kukaan tehnyt oikein mitään. Pahinta kun tilanne tulkittiin ihan pieleen ja kannaltani katastrofaalisesti viranomaistenkin taholta. Ei tarjottu turvapaikkaa mistään. Aseapu nyt taas lapsen kohdalla olisi vähän arveluttavaa, jos nyt sotavertauksin haluaa asiaa käsitellä.
Kaikkiaan tapahtumista on jäänyt suunnaton turvattomuuden tunne. Voiko ihmisiin, virkahenkilöihin ja heidän arvostelukykyyn luottaa...
Voin vastata sinulle voiko luottaa.
Eilen sain sen tietää varmuudella, että ei voi.
On olemassa melko luotettavia yksilöitä. Eli aina joku aina välillä
hoitaa asiat hyvin.
Mitenkään yleisesti ei missään tapauksessa pidä luottaa.
ppooiii
Mut on eilen petetty pahemmin kuin koskaan,
Samalla meni luotta kaikkiin ihmisiin, jotka kyseisen henkilön puheisiin luottavat.
pouyttt
Ne kirjoittelee tuommosta kun eivät halua todellisten tapahtumien paljastuvan.
pouiyyytyt
Juttusi ovat sekavia. Sinun tehtäväsi ei ole todistaa kriisipuhelimen työntekijöille mitään. Kriisipuhelimet ovat olemassa siksi, että niillä pyritään auttamaan ihmisiä, joilla on henkilökohtainen kriisi. Eli olet soittanut väärään numeroon, ja vienyt turhaan työntekijän aikaa. Hän olisi voinut soittosi ajan tehdä sitä työtä, mitä varten on siellä vastaamassa puheluihin.
Aivan soopaa tuo kirjoitus
ppoiuuyy
Peittelevät sitä että olen joutunut epäasialliseen kohteluun kriisipuhelimessa, asiattomuuksia tapahtuu siellä kuten muuallakin,
Henkilö on hyvin suojattomassa asemassa päätyessään kriisipuhelimessa asiattomaan kohteluun. Tapahtumista valittaminen on hankalaa jne,.
popiuuuuu
Ai soitin väärään numeroon päästä varpaisiin vammautuneena, ei ole kriisi?
Kiitos, kiitos
poiu8uyy
Kriispuhelin voi olla myös asiallinen.
Soitin sinne päädyttyäni hankalaan tilanteeseen.
Vastaaja oli tällä kertaa täysin asiallinen sosiaalialan ihminen.
Luottamukseni järkevien ihmisten olemassaoloon heräsi. Upeaa.
Hänen teki mieli jopa muiden puolesta pyytää anteeksi herkkyysominausuuteeni kohdistuneita hyökkäyksiä.
Arvostan puhelua koko sydämestäni. Kiitos.
ppiytrrr