Ei suomi pärjäisi...

Luuleekohan täällä joku että vaikka kaikki sotamiehet, sivarit, naiset ja lapset pistettäisiin rintamalle, niin Suomi todella pärjäisi Venäjälle sodassa?

Maailma ja sodat(/aseet) ovat muuttuneet 60 vuodessa...

Järkevämpää olisi, jos suomeen perustettaisiin palkka-armeija, joka voisi toimia katostrofien sattuessa, olla rauhanturvaajina jne... Sota on äärimmäisen epätodennäköinen tapahtuma Suomessa tällä hetkellä.

Intin käyneiden pitäisi ainakin tietää että jos (sisällis)sota syttyisi nyt, niin se olisi ennemminkin strategisia iskuja kuin metässä sotimista mies miestä vastaan. Tälläiseen tilanteeseen tarvitaan juuri erikoiskoulutusta saaneita miehiä, eikä mitään rivisotilaita.

No, jos ei palkka-armeijaan siirrytä, niin nykyistä käytäntöä pitäisi muuttaa ja paljon. Peruskoulutuskauden käytyäni olen voinut vain ihmetellä miten 2000-luvun Suomessa voi olla vielä näin takapajuista. Henkinen kasvu intissä? Naurettavaa. Intti on kuin lastentarha. Siellä ei todellakaan kasveta miehiksi, siellä tullaan taas lapsiksi. Fyysinen kunto kyllä nousee, ja se on hyvä. Toisaalta, marssimurtumat ovat hyvin yleinen vaiva, kuten myös monet ja monet venähdykset, revähdykset, kivut ym., kun ei ymmärretä että kaikki eivät yksinkertaisesti pysty.

Sivariaikaa pitäisi todellakin lyhentää, itse olen armeijassa vain sen takia että sivariaika on niin pitkä. 9kk tai 6kk olisi sivariajalle sopiva. Asepalvelusaika on mielestäni melko sopiva, ehkä 6, 9 ja 12kk lisäksi voisi vielä yhden ajan lisätä: 2kk. Eli pelkän 2kk kestävän peruskoulutuskauden suorittaisivat ne, joilla on sellainen tilanne elämässään, että pitäisi päästä nopeasti pois intistä.

Arvostan myös enemmän sivareita kuin armeijan käyneitä, vaatii todellakin enemmän rohkeutta mennä sivariin kuin armeijaan. Arvostan enemmän oikeaa työtä mitä sivarit tekevät, kuin sitä että ollaan opittu tappamaan, tuhoamaan ja ryömimään metsässä. Toisaalta, kyllä ali/reserviupseerikoulussa voi oppia hyödyllisiäkin asioita, kuten johtamistaitoa. Myös keittäjät, sotilaspoliisit, lääkintämiehet ja kuskit oppivat sellaisia taitoja, joita voidaan ehkä joskus ihan oikeastikkin tarvita.

Voitte vapaasti haukkua ja kritisoida kirjoitustani, itse asiassa toivonkin sitä. Todistakaa että olen väärässä. Kertokaa te "sotahullut" (joita täällä näyttää pyörivän aika paljon), että miksi asevelvollisuus pitäisi koskea kaikkia miehiä, ja miksi sivariaikaa pitäisi pidentää?
14794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Taitavat vaan nää "sotahullut" olla teinipoikia, jotka purkavat murrosiän turhautuneisuuttaan täällä. :)

Äänestä

respect! liikkuuhan täällä sentään vielä joitakin järkeviä yksilöitä!

Äänestä

En lähde kirjoituksessani sanomaan kantaani että oletko todella käynyt intin vai et. Pitää paikkaansa että sodassa käytettävät välineet ovat muuttuneen (sodat sinänsä ovat kyllä pysyneet ennallaan sota = sota). Mutta se että sanot, ettei Suomi pärjäisi nykyään sodassa, Venäjälle on aika huolestuttavaa. Tietysti voi se pitää paikkaansakin sodassa on voittajia ja häviäjiä, mutta jos meidän asenne on tämä että: ei mitään osata, ei me pärjätä, noilla on enemmän ym. Niin ei varmasti pärjätä. Armeija toimii kuin mikä tahansa joukkuelajin joukkue, tiimityöskentelyä ja yksilöitä ns. ratkaisijoita tarvitaan voittoon.

Puhut asiaa sodan uhan olemattomuudesta, mutta täytyy muistella että joka puolella soditaan tälläkin hetkellä esim. Irak tai on hiukan kitkaa valtioitten välissä mikä saattaa levitä sodaksi: Kiina ja Taiwan, P-korea ja USA ja Intia ja Pakistan, ovathan nämä meistä katsottuna hyvin kaukana, mutta alkukipinä voi lähteä myös sieltä. Eikä voida olettaa että Hitlereitä tai Stalineita enää tulisi. Varmasti tulee ja onhan niitä ollut ennenkin eri nimillä vain, Caesar ja Aleksanteri suuri joinakin esimerkkeinä.

Myös ennen toistamailmansotaa n.10- 15 vuotta. Ruotsi uskoi, ettei mitään sotaa tulisi ja kavensi omia puolustusmenoja minimiin, vaikka ruotsi ei kuitenkaan sitten osallistunut sotaan olisi vastaavanlainen teko suomessa ollut kohtalokas. Venäjän tilaa ajatellen meillä ei pitäisi olla hätää kun Putin on vallassa, en ainakaan itse koe Putinia uhkana suomelle. En tiedä muistatko sellaista kommunistia venäjältä kuin Gennady Zyuganov joka kilpaili Boris Jeltsinin kanssa presidenttiydestä, hänen voittaessa voisi olla taas meidän tilanne erilainen. Tämän kaltaisia uhkia vaan sattuu syntymään aika ajoin ja sitä varten meillä pitää olla puolustus.

Tekstisi siitä että sota on nykyään enemmän strategiasia iskuja kuin mies miestä vartaan taisteluita, olet jälleen kerran oikeassa Irakin sota ja persialahdensota ovat osoittaneen tämän. Haluaisit erikoismiehiä näitä tehtäviä varten, tarkoitatko sellaisia jotka osaavat torjua strategiasia iskuja. Koska minulle ei tule mieleen sen nimistä koulutusharaa joka ohjuksia puolustaisi ilmasta, ehkä joku muu kertoo meille siitä sitten. Mutta onhan erikoismiehiä metsäsotaan koulutettu jo iät ja ajat, koulutushaaraltaan sissejä. Rannikoille: rannikkokiväärimiehiä ja nämä mainitsemasi ”rivisotilaat” eli jääkärit yleiseen puolustukseen. Hyökkäysjoukkoja en edes mainitse, koska en usko suomen hyökkäävän mihinkään.

Mainitsit myös että armeijassa ei kasvata miehiksi ja se on kuin lastentarha, on vaikea ymmärtää mitä tarkoitat asialla. Sitä että kun pitäisi olla järjestyksessä, kuri päällä ja totella määrättyjä käskyjä oli se sitten vaikka vessojen siivousta. Tämäkö oli sinusta lapsellista, jollei armeijassa toimisi tietty hierarkia eli korkea arvoiset pidä kuria ei toimisi järjestyskään, ei tämä minusta ole lapsellista vaikka olen tykkimies eli armeijan hierarkiassa ns. pohjasakkaa. Käskyjen tottelevuudesta, sotilaan on toteltava käskyjä vaikka ne tuntuisikin todella lapsellisilta varusmiespalvelusta suorittaessa. On vessansiivousta, tuvansiivousta, välinehuoltoa, yö- vartiointia ja kaikkea muuta siltä väliltä. Mutta näille on tarkoitus ajattele kun n. 12 jamppaa majoittaa tupaa 6 kk ja kukaan ei siivoa, nehän hukkuu kaikkeen paskaan ja sitten ihmetellään kaikenlaisia astmoja ynnä muita.

Hyvä että huomasit että kunto nousee eli jotain positiivistakin olet todennäköisesti havainnut. Suurin osa palvelukseen astuvista nuorista on nykyään rapakuntoisia, syynä liikunnan puute. Nuoret viettävät enemmän aikaansa tietokoneen ääressä, kylillä oleskellen ja tv:tä katsellen, pois lukien poikkeukset. Tämän takia armeija kehottaa palvelukseen astuvia hiukan lisäämään omaa liikkumista, ettei liikunta tulisi täysin yllätyksenä. Omassa tapauksessa olin harrastanut liikuntaa usean vuoden ennen palvelukseen astumista, esim. itsepuolustusta, eli minulla ei ollut mitään suurta hätää armeijan marsseilla ja metsäleireillä (pois lukien yleistä vitutusta, mikä vain huvittaa jälkeen päin). Eikä sitä liikuntaa pitäisi edes lopettaa heti intin jälkeen, vaan jatkaa sitä sitten siviilissä.

Palkka-armeijan mahdollisuuden tiedät varmaan itsekin hyvin, se olisi kallis meidän taloudelliselle tilanteelle, huomattavasti kalliimpi kuin yleinen palvelus. Tietysti jos sellainen tulisi, olisi pakko muuttaa armeijan käytäntöjä, ei tarvitsisi olla näitä ”lapsellisia asioita joita mainitsin”. Koska kouluttajillakin olisi helpompaa, kun palveluksessa olisi oikeasti miehiä eikä pikkupoikia kitisemässä kaikista asioista.

Äänestä
  • tuohon palkka-armeijaan sulla heittää ihan numeroitakin ja perusteluja kalleudesta? Olet varmaan ottanut asioista selvää kun se on mielestäsi niin kallis taloudelliselle tilanteelle.

    Äänestä

  • whpp kirjoitti:

    tuohon palkka-armeijaan sulla heittää ihan numeroitakin ja perusteluja kalleudesta? Olet varmaan ottanut asioista selvää kun se on mielestäsi niin kallis taloudelliselle tilanteelle.

    Tuohan on mahdoton laskea mitenkään numeraalisesti, mutta jos sitoutetaan sitten se suomen armeijan kokoon mikä on rauhan aikana 32 000 jos heille maksettaisiin keski-arvon mukaista palkkaa eli n. 2400 €/kk se tekisi jo yhdessä kuukaudessa 76 800 000 € eli aika paljon eikö?

    Nyt tästä porukasta suurin osa on asevelvollisia ja käytännössä ilmaisia (n.100 €/kk päivärahoina). Mikä ei ole ihan niin paljon kuin äskeinen laskelma, mutta jos tällä laskelmalla pitäisi saada palkka-armeija, se olisi peräti vähän yli 1300 sotilasta koko suomeen, ei sillä ihan hirveitä kriisin hallinta tehtäviä edes tehtäisi. Nämä ovat tietysti minun laskelmia ja minulla ei todellakaan ole pääsyä esim. puolustusvaliokunnan mappeihin josta vois tarkistaa asian. Saathan sinä tietysti vapaana suomenkansalaisena ottaa myös asioista selvää ja soittaa vaikka lähimpään esikuntaan ja kysyä sieltä lisäohjeita.

    Äänestä

  • "En lähde kirjoituksessani sanomaan kantaani että oletko todella käynyt intin vai et."

    Parempi vain että keskustelua ei viedä henkilökohtaiselle tasolle.


    "Armeija toimii kuin mikä tahansa joukkuelajin joukkue"

    Tiedättekös kuinka monella maalla on pienemmät asevoimat kuin Suomella? Ylivoima jyrää, oli vastapuolella sitten kuinka hyvä tiimityöskentely tahansa.


    "Tämän kaltaisia uhkia vaan sattuu syntymään aika ajoin ja sitä varten meillä pitää olla puolustus."

    Tottakai.


    "Sitä että kun pitäisi olla järjestyksessä, kuri päällä ja totella määrättyjä käskyjä oli se sitten vaikka vessojen siivousta. Tämäkö oli sinusta lapsellista"

    Ei, paitsi ehkä osittain. Kyllä minä sen ymmärrän että käskyjä pitää totella. Sitä vaan harjoitellaan typerillä ja hyödyttömillä asioilla. Sitten jos joku vähän mokaa, niin kaikki harjoittelevat uudelleen. En minä siivoamisesta tai välinehuollosta valita, tottakai sellaiset asiat pitää hoitaa. Enemmän ihmetyttää se esimiesten tapa määräillä ("antaa käskyjä").

    Onhan niitä täysin hyödyttömiäkin asioita: Iltavahvuuslaskenta, punkan ja pinkan tekeminen, tervehtiminen jne.


    "Palkka-armeijan mahdollisuuden tiedät varmaan itsekin hyvin"

    Juu, näinhän se on.


    "Koska kouluttajillakin olisi helpompaa, kun palveluksessa olisi oikeasti miehiä eikä pikkupoikia kitisemässä kaikista asioista."

    Kitisiöitä ja avautujia löytyy tosiaan vähän liikaakin. Mutta eipä sitä kitinää olisi niin paljon jos varusmiehiä kohdeltaisiin miehinä eikä pikkupoikina.

    Äänestä

  • wannabe-sivari kirjoitti:

    "En lähde kirjoituksessani sanomaan kantaani että oletko todella käynyt intin vai et."

    Parempi vain että keskustelua ei viedä henkilökohtaiselle tasolle.


    "Armeija toimii kuin mikä tahansa joukkuelajin joukkue"

    Tiedättekös kuinka monella maalla on pienemmät asevoimat kuin Suomella? Ylivoima jyrää, oli vastapuolella sitten kuinka hyvä tiimityöskentely tahansa.


    "Tämän kaltaisia uhkia vaan sattuu syntymään aika ajoin ja sitä varten meillä pitää olla puolustus."

    Tottakai.


    "Sitä että kun pitäisi olla järjestyksessä, kuri päällä ja totella määrättyjä käskyjä oli se sitten vaikka vessojen siivousta. Tämäkö oli sinusta lapsellista"

    Ei, paitsi ehkä osittain. Kyllä minä sen ymmärrän että käskyjä pitää totella. Sitä vaan harjoitellaan typerillä ja hyödyttömillä asioilla. Sitten jos joku vähän mokaa, niin kaikki harjoittelevat uudelleen. En minä siivoamisesta tai välinehuollosta valita, tottakai sellaiset asiat pitää hoitaa. Enemmän ihmetyttää se esimiesten tapa määräillä ("antaa käskyjä").

    Onhan niitä täysin hyödyttömiäkin asioita: Iltavahvuuslaskenta, punkan ja pinkan tekeminen, tervehtiminen jne.


    "Palkka-armeijan mahdollisuuden tiedät varmaan itsekin hyvin"

    Juu, näinhän se on.


    "Koska kouluttajillakin olisi helpompaa, kun palveluksessa olisi oikeasti miehiä eikä pikkupoikia kitisemässä kaikista asioista."

    Kitisiöitä ja avautujia löytyy tosiaan vähän liikaakin. Mutta eipä sitä kitinää olisi niin paljon jos varusmiehiä kohdeltaisiin miehinä eikä pikkupoikina.

    Pienempi armeija löytyy jopa Skandinaviasta eli Norjasta, missä on rauhanajan joukkoja alle 30 000 verrattuna Suomen 32 000 mieheen, tieto on vuodelta 2003 ja tarkastettu puolustusvoimien sivuilta. Ruotsilla oli samana vuonna 36 000 miestä. Mutta tiedämme heidän kyllä jo karsivoineen vahvuuttaan tämän jälkeen. Jolloin voimme odottaa Suomella olevan suurempi valmius kuin Ruotsilla tänä päivänä. Vastaavasti voin myös mainita että Venäjällä on rajamme vieressä 160 000 miestä ja rutkasti erilaista kalustoa. Armeijassa ollessani muistan myös jonkun kouluttajan sanoneen että Suomella on Euroopan toiseksi suurin reservi valmius, heti venäjän jälkeen.

    Pitänee kuitenkin muistaa historiaa sen verran että toisen maailmansodan aikana meillä oli vastassa ylivoimainen vihollinen. Tämän vihollisen tarkoituksena ei ollut Petsamon, Karjalan tai Viipurin valloittaminen vaan koko maan valloittaminen kokonaisessa kolmessa viikossa. Neuvostoliiton armeija oli n. 500 000 miestä Suomen vajaata 300 000 vastaan, vihollinen käytti sen ajan modernia ja kehittynyttä tekniikkaa, kun taas Suomi pojilla ei riittänyt edes kivääreitä kaikille (250 000 kpl). Silti me tai oikeastaan sotiemme veteraanit pystyivät tekemään puolustusvoiton Venäjästä. Haluan tuoda ilmi että ei aina se koko ja määrä ratkaise asiaa, se auttaa muttei välttämättä ratkaise. Olisi se tietysti ihmeellistä jos Suomi n. 5 miljoonan asukkaan maana voisi pitää saman koko luokan armeijaa kuin Venäjä.

    Syy miksi aina kaikki tekee uusiksi jos joku ”mokaa” on se että kriisi tilanteessa ei ole välttämättä toista mahdollisuutta, tehdä asiaa uusiksi. Tästä syystä miehistöä opetetaan tekemään opitut asiat oikein, eikä melkein. Ei näitä asioita saa ottaa henkilökohtaisesti vaan oppimisen kannalta. Loppujen lopuksi esimiesten määräily ja tapa miten ne määräilevät on varmasti hyväksi koettu. Armeijassa pyritään luomaan idea sota-aikana toimimisesta eikä silloin pyydellä ja anella jos alokas viitsisi mennä vartioon, vaan käskyn pitää mennä jämptisti perille. Tietysti voi tuntua häijyltä jos joku huutaa ja rähisee, ymmärrettävä on että asia menee toisille helpommin kaaliin kuin toisille.

    Iltavahvuuslaskentahan on erittäin tärkeä osa armeijaa, tällä tavoin pystytään kartoittamaan kadonneet tai muuten luvatta poissa olijat. Tämän perusteella heitä voidaan ja osataan lähteä etsimään, koska ikinä ei tiedä vaikka olisi kyseessä jonkinlainen sairaskohtaus. Punkan ja pinkan voin selittää vain yleisellä järjestyksellä, kuten kaapin järjestyksen. Tervehtiminen kuuluu jo hyviin käytöstapoihinkin, tervehdit todennäköisesti työpaikalla esimiestäsi ja tovereitasi. Lippaan veto nyt vain on armeijan tapa jolla alemman sotilasarvon omaava kunnioittaa ja tervehtii ylempää.

    Kohtelusta. Kyllä ne siellä armeijassa kohtelee meitä kaikkia miehinä vaikka se tuntuukin toiselta. Tiedät Intin käyneenä kuinka yleensä turhistakin asioista rutistaan ja maristaan, ihan kuin se auttaisi jotain. Voihan se olla ettei kaikki edes ole ”miehiä” armeijassa, vaikka munat ja ikää löytyisikin. Oliko se viime vuonna vai edeltävänä kun luin lehdestä ettei varusmiehet osanneet vaihtaa alusvaatteita, vaan kulkivat samoissa alushousuissa kaksi viikkoa. Onneksi nämä ovat vähemmistö tapauksia. Toivottavasti tästä oli jotain apua.

    Äänestä

  • SKS kirjoitti:

    Pienempi armeija löytyy jopa Skandinaviasta eli Norjasta, missä on rauhanajan joukkoja alle 30 000 verrattuna Suomen 32 000 mieheen, tieto on vuodelta 2003 ja tarkastettu puolustusvoimien sivuilta. Ruotsilla oli samana vuonna 36 000 miestä. Mutta tiedämme heidän kyllä jo karsivoineen vahvuuttaan tämän jälkeen. Jolloin voimme odottaa Suomella olevan suurempi valmius kuin Ruotsilla tänä päivänä. Vastaavasti voin myös mainita että Venäjällä on rajamme vieressä 160 000 miestä ja rutkasti erilaista kalustoa. Armeijassa ollessani muistan myös jonkun kouluttajan sanoneen että Suomella on Euroopan toiseksi suurin reservi valmius, heti venäjän jälkeen.

    Pitänee kuitenkin muistaa historiaa sen verran että toisen maailmansodan aikana meillä oli vastassa ylivoimainen vihollinen. Tämän vihollisen tarkoituksena ei ollut Petsamon, Karjalan tai Viipurin valloittaminen vaan koko maan valloittaminen kokonaisessa kolmessa viikossa. Neuvostoliiton armeija oli n. 500 000 miestä Suomen vajaata 300 000 vastaan, vihollinen käytti sen ajan modernia ja kehittynyttä tekniikkaa, kun taas Suomi pojilla ei riittänyt edes kivääreitä kaikille (250 000 kpl). Silti me tai oikeastaan sotiemme veteraanit pystyivät tekemään puolustusvoiton Venäjästä. Haluan tuoda ilmi että ei aina se koko ja määrä ratkaise asiaa, se auttaa muttei välttämättä ratkaise. Olisi se tietysti ihmeellistä jos Suomi n. 5 miljoonan asukkaan maana voisi pitää saman koko luokan armeijaa kuin Venäjä.

    Syy miksi aina kaikki tekee uusiksi jos joku ”mokaa” on se että kriisi tilanteessa ei ole välttämättä toista mahdollisuutta, tehdä asiaa uusiksi. Tästä syystä miehistöä opetetaan tekemään opitut asiat oikein, eikä melkein. Ei näitä asioita saa ottaa henkilökohtaisesti vaan oppimisen kannalta. Loppujen lopuksi esimiesten määräily ja tapa miten ne määräilevät on varmasti hyväksi koettu. Armeijassa pyritään luomaan idea sota-aikana toimimisesta eikä silloin pyydellä ja anella jos alokas viitsisi mennä vartioon, vaan käskyn pitää mennä jämptisti perille. Tietysti voi tuntua häijyltä jos joku huutaa ja rähisee, ymmärrettävä on että asia menee toisille helpommin kaaliin kuin toisille.

    Iltavahvuuslaskentahan on erittäin tärkeä osa armeijaa, tällä tavoin pystytään kartoittamaan kadonneet tai muuten luvatta poissa olijat. Tämän perusteella heitä voidaan ja osataan lähteä etsimään, koska ikinä ei tiedä vaikka olisi kyseessä jonkinlainen sairaskohtaus. Punkan ja pinkan voin selittää vain yleisellä järjestyksellä, kuten kaapin järjestyksen. Tervehtiminen kuuluu jo hyviin käytöstapoihinkin, tervehdit todennäköisesti työpaikalla esimiestäsi ja tovereitasi. Lippaan veto nyt vain on armeijan tapa jolla alemman sotilasarvon omaava kunnioittaa ja tervehtii ylempää.

    Kohtelusta. Kyllä ne siellä armeijassa kohtelee meitä kaikkia miehinä vaikka se tuntuukin toiselta. Tiedät Intin käyneenä kuinka yleensä turhistakin asioista rutistaan ja maristaan, ihan kuin se auttaisi jotain. Voihan se olla ettei kaikki edes ole ”miehiä” armeijassa, vaikka munat ja ikää löytyisikin. Oliko se viime vuonna vai edeltävänä kun luin lehdestä ettei varusmiehet osanneet vaihtaa alusvaatteita, vaan kulkivat samoissa alushousuissa kaksi viikkoa. Onneksi nämä ovat vähemmistö tapauksia. Toivottavasti tästä oli jotain apua.

    "Armeijassa ollessani muistan myös jonkin kouluttajan sanoneen että Suomella on Euroopan toiseksi suurin reservi valmius, heti venäjän jälkeen."

    Minä taas muistan että eräs kouluttaja sanoi, että Suomi voisi ehkä pärjätä sodassa... Jos se sota olisi Maltaa vastaan.


    "Syy miksi aina kaikki tekee uusiksi jos joku ”mokaa” on se että kriisi tilanteessa ei ole välttämättä toista mahdollisuutta, tehdä asiaa uusiksi."

    Ymmärrän tietty, mutta pidemmän päälle tuo on aivan turhaa.


    "Loppujen lopuksi esimiesten määräily ja tapa miten ne määräilevät on varmasti hyväksi koettu."

    HAH! Hyväksi koettu ehkä esimiesten mielestä, eikä käytäntöä uskalleta edes kokeilumielessä muuttaa koska puolustusvoimien johdossa on vain vanhoja äijänkäppyröitä.


    "Iltavahvuuslaskentahan on erittäin tärkeä osa armeijaa, tällä tavoin pystytään kartoittamaan kadonneet tai muuten luvatta poissa olijat."

    Ymmärrän tottakai tämäkin, mutta kyse on vaan siitä tavasta millä se tehdään. Ja se tapa on hidas, tehoton ja vittumainen.


    "Kyllä ne siellä armeijassa kohtelee meitä kaikkia miehinä vaikka se tuntuukin toiselta"

    On se armeija oikeesti tosi mukava paikka vaikka se toiselta tuntuukin?

    Äänestä

  • SKS kirjoitti:

    Pienempi armeija löytyy jopa Skandinaviasta eli Norjasta, missä on rauhanajan joukkoja alle 30 000 verrattuna Suomen 32 000 mieheen, tieto on vuodelta 2003 ja tarkastettu puolustusvoimien sivuilta. Ruotsilla oli samana vuonna 36 000 miestä. Mutta tiedämme heidän kyllä jo karsivoineen vahvuuttaan tämän jälkeen. Jolloin voimme odottaa Suomella olevan suurempi valmius kuin Ruotsilla tänä päivänä. Vastaavasti voin myös mainita että Venäjällä on rajamme vieressä 160 000 miestä ja rutkasti erilaista kalustoa. Armeijassa ollessani muistan myös jonkun kouluttajan sanoneen että Suomella on Euroopan toiseksi suurin reservi valmius, heti venäjän jälkeen.

    Pitänee kuitenkin muistaa historiaa sen verran että toisen maailmansodan aikana meillä oli vastassa ylivoimainen vihollinen. Tämän vihollisen tarkoituksena ei ollut Petsamon, Karjalan tai Viipurin valloittaminen vaan koko maan valloittaminen kokonaisessa kolmessa viikossa. Neuvostoliiton armeija oli n. 500 000 miestä Suomen vajaata 300 000 vastaan, vihollinen käytti sen ajan modernia ja kehittynyttä tekniikkaa, kun taas Suomi pojilla ei riittänyt edes kivääreitä kaikille (250 000 kpl). Silti me tai oikeastaan sotiemme veteraanit pystyivät tekemään puolustusvoiton Venäjästä. Haluan tuoda ilmi että ei aina se koko ja määrä ratkaise asiaa, se auttaa muttei välttämättä ratkaise. Olisi se tietysti ihmeellistä jos Suomi n. 5 miljoonan asukkaan maana voisi pitää saman koko luokan armeijaa kuin Venäjä.

    Syy miksi aina kaikki tekee uusiksi jos joku ”mokaa” on se että kriisi tilanteessa ei ole välttämättä toista mahdollisuutta, tehdä asiaa uusiksi. Tästä syystä miehistöä opetetaan tekemään opitut asiat oikein, eikä melkein. Ei näitä asioita saa ottaa henkilökohtaisesti vaan oppimisen kannalta. Loppujen lopuksi esimiesten määräily ja tapa miten ne määräilevät on varmasti hyväksi koettu. Armeijassa pyritään luomaan idea sota-aikana toimimisesta eikä silloin pyydellä ja anella jos alokas viitsisi mennä vartioon, vaan käskyn pitää mennä jämptisti perille. Tietysti voi tuntua häijyltä jos joku huutaa ja rähisee, ymmärrettävä on että asia menee toisille helpommin kaaliin kuin toisille.

    Iltavahvuuslaskentahan on erittäin tärkeä osa armeijaa, tällä tavoin pystytään kartoittamaan kadonneet tai muuten luvatta poissa olijat. Tämän perusteella heitä voidaan ja osataan lähteä etsimään, koska ikinä ei tiedä vaikka olisi kyseessä jonkinlainen sairaskohtaus. Punkan ja pinkan voin selittää vain yleisellä järjestyksellä, kuten kaapin järjestyksen. Tervehtiminen kuuluu jo hyviin käytöstapoihinkin, tervehdit todennäköisesti työpaikalla esimiestäsi ja tovereitasi. Lippaan veto nyt vain on armeijan tapa jolla alemman sotilasarvon omaava kunnioittaa ja tervehtii ylempää.

    Kohtelusta. Kyllä ne siellä armeijassa kohtelee meitä kaikkia miehinä vaikka se tuntuukin toiselta. Tiedät Intin käyneenä kuinka yleensä turhistakin asioista rutistaan ja maristaan, ihan kuin se auttaisi jotain. Voihan se olla ettei kaikki edes ole ”miehiä” armeijassa, vaikka munat ja ikää löytyisikin. Oliko se viime vuonna vai edeltävänä kun luin lehdestä ettei varusmiehet osanneet vaihtaa alusvaatteita, vaan kulkivat samoissa alushousuissa kaksi viikkoa. Onneksi nämä ovat vähemmistö tapauksia. Toivottavasti tästä oli jotain apua.

    Armeijassa ollessani muistan myös jonkin kouluttajan sanoneen että Suomella on Euroopan toiseksi suurin reservi valmius, heti venäjän jälkeen."

    Minä taas muistan että eräs kouluttaja sanoi, että Suomi voisi ehkä pärjätä sodassa... Jos se sota olisi Maltaa vastaan. (en lähde kommentoimaan)


    "Syy miksi aina kaikki tekee uusiksi jos joku ”mokaa” on se että kriisi tilanteessa ei ole välttämättä toista mahdollisuutta, tehdä asiaa uusiksi."

    Ymmärrän tietty, mutta pidemmän päälle tuo on aivan turhaa. (ei se ole turhaa, opetetaan porukat tekemään pienimmätkin asiat tietyllä asenteella. Tällöin saamme mahdollisimman turvallisen koulutuksen ja minimoitua ”mokat”)


    "Loppujen lopuksi esimiesten määräily ja tapa miten ne määräilevät on varmasti hyväksi koettu."

    HAH! Hyväksi koettu ehkä esimiesten mielestä, eikä käytäntöä uskalleta edes kokeilumielessä muuttaa koska puolustusvoimien johdossa on vain vanhoja äijänkäppyröitä. (oli varmasti sinunkin saapumiserässä sellaista sakkia jota ei ihan päätä silittämällä saanut tekemään yhtään mitään)


    "Iltavahvuuslaskentahan on erittäin tärkeä osa armeijaa, tällä tavoin pystytään kartoittamaan kadonneet tai muuten luvatta poissa olijat."

    Ymmärrän tottakai tämäkin, mutta kyse on vaan siitä tavasta millä se tehdään. Ja se tapa on hidas, tehoton ja vittumainen. (ei muuta kuin tekemään aloitetta paremmasta, eiköhän se sillä. Siihen asti olemme tyytyväisiä tähän)


    "Kyllä ne siellä armeijassa kohtelee meitä kaikkia miehinä vaikka se tuntuukin toiselta"

    On se armeija oikeesti tosi mukava paikka vaikka se toiselta tuntuukin? (Onhan se hauska ja leppoisa mesta. Minä ainakin olen muistellut armeija-aikaani lämmöllä ja huumorilla, myös sitä kuinka vituttaa värjötellä pakkasessa keskellä yötä vartioimassa toisten unta ja monia muita vähemmän hauskoja hetkiä.)

    Tulipa hiukan lainailtu ja lainailtu teksti

    Äänestä

Lopettakaa toi armeijan mollaaminen ja jauhaminen, kuinka siellä oppii tappamaan. Kun ei opi, paljon muuta hyvää kyllä. Jos haluat oppia tappamaan, mene muukalais legioonaan tai Usan merijalkaväkeen.

Suu tukkon ja heti

Äänestä
  • Kyllä meille ainakin on neuvottu hyvin, miten viholliseen saa tehtyä eniten vahinkoa. Mihin kannattaa tähdätä, miten lyödä, millä lyödä...

    Miten miina asennetaan, kranaatti heitetään ym...

    Äänestä

  • wannabe-sivari kirjoitti:

    Kyllä meille ainakin on neuvottu hyvin, miten viholliseen saa tehtyä eniten vahinkoa. Mihin kannattaa tähdätä, miten lyödä, millä lyödä...

    Miten miina asennetaan, kranaatti heitetään ym...

    ei susta on siihen kuitenkaan eli mittä itket putsaa vain vessat niin miehet hoitaa sotimisent

    Äänestä

  • wannabe-sivari kirjoitti:

    Kyllä meille ainakin on neuvottu hyvin, miten viholliseen saa tehtyä eniten vahinkoa. Mihin kannattaa tähdätä, miten lyödä, millä lyödä...

    Miten miina asennetaan, kranaatti heitetään ym...

    miinojen laittoa,ampumista jne.
    Olisi ikävää jos en osaisi puolustaa omaa kotimaatani vihollisilta niiden tänne hyökätessä..

    Äänestä

  • soturi kirjoitti:

    ei susta on siihen kuitenkaan eli mittä itket putsaa vain vessat niin miehet hoitaa sotimisent

    Mielummin putsaan vessoja kuin tapan ihmisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wannabe-sivari kirjoitti:

Luuleekohan täällä joku että vaikka kaikki sotamiehet, sivarit, naiset ja lapset pistettäisiin rintamalle, niin Suomi todella pärjäisi Venäjälle sodassa?

Maailma ja sodat(/aseet) ovat muuttuneet 60 vuodessa...

Järkevämpää olisi, jos suomeen perustettaisiin palkka-armeija, joka voisi toimia katostrofien sattuessa, olla rauhanturvaajina jne... Sota on äärimmäisen epätodennäköinen tapahtuma Suomessa tällä hetkellä.

Intin käyneiden pitäisi ainakin tietää että jos (sisällis)sota syttyisi nyt, niin se olisi ennemminkin strategisia iskuja kuin metässä sotimista mies miestä vastaan. Tälläiseen tilanteeseen tarvitaan juuri erikoiskoulutusta saaneita miehiä, eikä mitään rivisotilaita.

No, jos ei palkka-armeijaan siirrytä, niin nykyistä käytäntöä pitäisi muuttaa ja paljon. Peruskoulutuskauden käytyäni olen voinut vain ihmetellä miten 2000-luvun Suomessa voi olla vielä näin takapajuista. Henkinen kasvu intissä? Naurettavaa. Intti on kuin lastentarha. Siellä ei todellakaan kasveta miehiksi, siellä tullaan taas lapsiksi. Fyysinen kunto kyllä nousee, ja se on hyvä. Toisaalta, marssimurtumat ovat hyvin yleinen vaiva, kuten myös monet ja monet venähdykset, revähdykset, kivut ym., kun ei ymmärretä että kaikki eivät yksinkertaisesti pysty.

Sivariaikaa pitäisi todellakin lyhentää, itse olen armeijassa vain sen takia että sivariaika on niin pitkä. 9kk tai 6kk olisi sivariajalle sopiva. Asepalvelusaika on mielestäni melko sopiva, ehkä 6, 9 ja 12kk lisäksi voisi vielä yhden ajan lisätä: 2kk. Eli pelkän 2kk kestävän peruskoulutuskauden suorittaisivat ne, joilla on sellainen tilanne elämässään, että pitäisi päästä nopeasti pois intistä.

Arvostan myös enemmän sivareita kuin armeijan käyneitä, vaatii todellakin enemmän rohkeutta mennä sivariin kuin armeijaan. Arvostan enemmän oikeaa työtä mitä sivarit tekevät, kuin sitä että ollaan opittu tappamaan, tuhoamaan ja ryömimään metsässä. Toisaalta, kyllä ali/reserviupseerikoulussa voi oppia hyödyllisiäkin asioita, kuten johtamistaitoa. Myös keittäjät, sotilaspoliisit, lääkintämiehet ja kuskit oppivat sellaisia taitoja, joita voidaan ehkä joskus ihan oikeastikkin tarvita.

Voitte vapaasti haukkua ja kritisoida kirjoitustani, itse asiassa toivonkin sitä. Todistakaa että olen väärässä. Kertokaa te "sotahullut" (joita täällä näyttää pyörivän aika paljon), että miksi asevelvollisuus pitäisi koskea kaikkia miehiä, ja miksi sivariaikaa pitäisi pidentää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu