Ääriimmäisen hyvä syväluotaus Putinista ja Venäjästä

Anonyymi

Tuo kannattaa katsoa (eli kuunnella) kokonaan

https://www.youtube.com/watch?v=Kk9igTqTx9s

Tuon kuunneltuaan ymmärtää, että Suomi on seuraava kohde Ukrainan jälkeen. Siksi, että hän tosiaan haluaa Suomen ja Baltian myös osaksi valtakuntaansa, palauttaakseen tsaarien Venäjän mahdin. Tällä kertaa luvassa ei varmasti ole autonomiaa. Strategisesti Suomen täytyy olla listalla ensin, koska Suomi ei ole ydinasesateenvarjon alla ja koska maastamme käsin Venäjän on helppo hallita Itämerta, saartaa Baltiaa ja uhata Ruotsia, jopa hyökätä Etelä-Ruotsiin Tanskan salmien hallitsemiseksi.

Jos Putin saavuttaa tavoitteensa Ukrainassa, hän alkaa tavoitella seuraavaa kohdettaan, MEITÅ!

Macron, Johnson ja Wallace ovat Putinin tuella valtaannousseita poliitikkoja. Hän on tukenut heitä trolliarmeijallaan, koska on nähnyt heidät hyödyllisiksi itselleen, ja niin he ovatkin. Scholz on jotain muuta, ja niin tietenkin myös Saksam joka voimistuessaan taas on selvästi voima, joka voi voittaa Putinin Venäjän.

On vaikea uskoa, että länsi aivan tosissaan pelkästi Venäjän ydinasetta. Sen johtoon vain on nostettu mitättömyyksiä, jotka tietävät hyötyneensä Putinista, eivätkä halua hänen kaatuvan. Ja siksi lietsovat pelkoa estääkseen vastatoimet, jotka pysäyttäisivät Putinin välittömästi.

Se on selvää, että talouspakotteita tulee edelleen kiristää, nimenomaan Putiniin ja hänen lähipiiriinsä osuvia, koska ne saavat hänet pelkäämään lähipiiriään. Siksi hän nyt suostui rauhaan ja yrittää hyvitellä heitä palauttamalla energiakauppaa. Ruuvia on vain kiristettävä, samoin opposition tukea Venäjän sisällä ja pakotettava hänet riisumaan aseistusta niin, että hyökkäyssota käy mahdottomaksi.

Tyypillisen diktaattorin tapaan Putin on ympäröinyt itsensä mitättömyyksillä, jotka ovat hänelle uskollisia, ja he ovat enemmäkin tuhonneet Venäjän armeijan kuin tehneet siitä suuren jälleen. Silti se on edelleen vaarallisen suuri ja pystyy aiheuttamaan paljon tuhoa ja kärsimystä siviiliväestölle, vaikka häviääkin pienemmällekin vastustajalle. Se on riisuttava tulivoimaisista aseista, joita se voi käyttää siviilikohteita vastaan.

Niistä merkittävä osa olisi voitu tuhota Ukrainassa, jos länsi vain olisi viitsinyt tehdä sen.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putinin lähipiirin olisi hyvä käsittää, että Putin ei suinkaan tule onnistumaan Neuvostoliiton suurvalta-aseman palauttamisessa, vaan keinot, joilla hän siihen pyrkii, muuttavat Venäjän taloudellisesti takaisin Neuvotoliitoksi. Tai paremminkin Pohjois-Koreaksi.

      Oligarkkien on syytä vaihtaa valta maassa, jos haluavat vielä elää mukavaa oligarkin elämää kansainvälisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2416
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1870
    3. Mitä kirjainta haluaisit rakastella?

      Ehdottomasti?
      Ikävä
      154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1257
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1211
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      955
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      852
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      835
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      823
    Aihe