Naton ulkopuolelle jättäytymistä on Suomessa perusteltu niin, että Suomella on oma "uskottava puolustus" eikä Natoa tarvita apuun.
Nyt kuitenkin Suomi hakee USA:lta suoraa tukea Venäjän uhkaa vastaan. Ja jopa Israelista hankitaan ilmatorjuntaohjuksia.
Ei sitä uskottavaa puolustusta sitten ollutkaan mutta Natoonkaan ei pääse kriisitilanteessa.
Suomella ei ollutkaan " uskottava puolustus"
16
115
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se uskottavaa, että 5,5-miljoonainen kansa pärjää yksin 144-miljoonaiselle kansalle. Ei tarvitse yhden suomalaisen vastata kuin kolmeakymmentä ryssää
- Anonyymi
Suomalaisia on aina kusetettu ja sen ymmärtää, kun lukee tämän.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17308169/sotilasliitto-kiinan-ja-suomen-valilla-
- Anonyymi
On turha puhua miljoonista kun ette ole saaneet yhtäkään Venäläistä vihamieheksemme .
Johtomme sentään on onnistunut valtiotasolla paremmin, Amerikan avustuksella.- Anonyymi
"On turha puhua miljoonista kun ette ole saaneet yhtäkään Venäläistä vihamieheksemme ."
Koko juttusi on absurdi! Ei kansat päätä hyökkäämisistä vaan niiden johtajat!
"Johtomme sentään on onnistunut valtiotasolla paremmin, Amerikan avustuksella."
Meidän johtomme ei liioin ole suututtanut ketään aikä valtioiden keskinäiset välit riipu mistään tunnetasosta vaan ne perustuvat erilaisiin intresseihin.
- Anonyymi
Höpö höpö. Suomella ON uskottava puolustus. Natoa tarvitaan siksi, että naapurin mieleen ei edes juolahtaisi sitä testata. Nato-aluetta ei ole kukaan uhannut sitten vuoden 1949. Suomella ja Natolla ei ole kriisiä kenenkään kanssa. Nato-hakemus vain vireille.
- Anonyymi
Suomi ei ole liittymässä Natoon. Meillä on muut järjestelyt puolustuken osalta.
- Anonyymi
Kyllä enemmistö Suomen kansasta hyväksyy Naton jäsenyyden ja se varmistaa pysyvän turvallisuuden.
- Anonyymi
Todellisuudessa voisimme ottaa Pietarin milloin vain haluaisimme, viikossa.
- Anonyymi
Tiedä häntä, mutta on kuitenkjin viisasta varmistaa tilanne siihen tapaan, ettei tuollaisia ajatuksuia tarvita. Jäsenyys auttaa siinä!
Vaikka olisikin uskottava puolustus, ja Suomen puolustus on parempaa kuin Ukrainalla, niin kyse on pääasiassa siitä jäämmekö yksin vihollisen hyökätessä.
Suomalaiset puolustavat Suomea, mutta tyhjin käsin se ei onnistu, eivätkä puolustautumiseen varatut aseet, varusteet ja elintarvikkeet kauaa riitä, vaan kumppaneilta ja ystävämaista tarvitaan lisää.
Kyseessä on myös kuljetusten suojaaminen etenkin Itämerellä, sillä geopoliittisesti Suomi on käytännössä saari etenkin nyt, kun Venäjä on paljastanut todelliset karvansa. Suomen laivasto ei pysty meriteitä suojaamaan.- Anonyymi
Olemme menossa NATOon ja hyvä niin. Suomalaiset ovat liian naiveja.Venäjä on Suomeen tuonot vakoilijoita, on ostettu maita,kouluja ym. Tuo höpinä, että Putinin teot eivät ole venäläisten syytä. Kyllä Putinin teot ovat venäläisten syytä. vaikka Putin on diktaattori, hän ei ole vallassa ilman kansan tukea.
Venäjä suunnittelee Suomen valtaamista, hyökkäystä linjalla Salla-Rovaniemi-Ylitornio. Tälle reitille on kerääntynyt poikkeuksellisen paljon Venäjän vakoilijoita ja sotilaiden majottajia. Olemme vaarassa. Tietenkin etelämpänikin on hyökkäyslinjoja, mutta Venäjälle on tärkeää halkaista Suomi - Anonyymi
Puolustus on uskottava, jos ajatellaan, että kukaan (Venäjä) ei hyökkää Suomeen. Jos joku(Venäjä) taas on hyökkäämässä Suomeen, ei puolustus enää olekkaan uskottava.Suomi on liian pieni maa verrattuna Venäjään. Toinen syy on se, että Venäjä on arvaamaton ja vaarallinen. Puheet heillä ovat toista kuin teot.
Heidän diktaattorinsa on sairastumassa. Olemus on jähmeä. Kasvot ovat ilmeettömät ja turvonneet. Alunperin psykopaatti. Onko kyseessä Parkinsonin tauti tai /ja jokin aivoatakki, kehittymässä oleva muistisairaus. Höpinät Venäjän imperiumista ja Neuvostoliitosta myös viittaavat siihen suuntaan. - Anonyymi
Suomella on uskottava puolustus, jos ajatellaan, että Venäjä ei hyökkää Suomeen. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että Venäjä voi hyökätä Suomeen, niin silloin Suomen puolustus ei enää ole uskottava. Meidän pitää liittyä Natoon. Saammeko turvatakuut Ruotsin kanssa Major- non-Nato Allysta, toivottavasti. Voimme silloin rauhallisesti ja turvallisesti liittyä Natoon. Venäjä on muuttunut vähitellen äärimmäisen vaaralliseksi naapureilleen. Viron ex-presidentti on sanonut, että Venäjä näkee naapurinsa vihollisina tai alamaisina. Mitään muuta vaihtoehtoa ei ole. Olemme suuressa vaarassa1 Natoon ja pian!
- Anonyymi
Jos nato olisi osoittanut rauhantahtonsa eikä olisi uhrannut juuri siipiensä suojaan saamaansa Ukrainaa sodalle, haluaisin minäkin olla maassa joka on sen jäsen.
Mutta Länsi teki vaan " Kaiken minkä voi" ( Haavisto / Eli rauhan säilymiseksi, ei mitään ).
Olisi kunniakasta että käytäisiin tämä tapahtumasarja siitä hetkestä kun Suomalainen yhdentymiskomissaari alkoi suunnittelemaan Ukrainalle esitettävää taloussopimusta joka, vilahti esiin, esti yhteistyön Venäjän kanssa.
Siihen hetkeen kun panssarit lähti liikkeelle.
Yrittikö joku sovittelua vai lietsoiko kaikki ja olivat "lujia". Oli merkillistä touhua että kaikki saivat valehdella uskottavapuolustus satua ilman yhdenkään toimittajan puuttumista valehteluun. Olivatko ministeritason ukot niin tyhmiä että uskoivat omiin satuihinsa.
- Anonyymi
Nato Tiltu heräsi: #Suomella ei ollutkaan " uskottava puolustus" #
Sitähän te ootte aina vinkuneet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719907- 816965
- 286566
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1086329Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436189Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1046077- 635485
- 465236
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on614537- 504150