Kuten aina. Ja kun se neukkulakin romahti.
Kommunisteilla kova halu puolustaa venäjää
13
181
Vastaukset
- Anonyymi
Neukkula näytti, että kommunismi ei toimi. Mutta Putin on hieno mies kommarien mielestä.
- Anonyymi
Väärin. Äärioikeistolainen diktaattori on tietysti vain äärioikeiston idoli. Kuten Trump. Täysin samaa sarjaa järjenjuoksultaan.
- Anonyymi
Kommarit kovin hiljaa.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä kommunistit tukisi nykyvenäjää, jossa ei ole mitään kommunistista
- Anonyymi
Siinäpä se. Tätä on usein kysytty kompuroilta - vastausta ei ole saatu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinäpä se. Tätä on usein kysytty kompuroilta - vastausta ei ole saatu.
Todennäköisemmin vastausta ei ole vaan ymmärretty.
- Anonyymi
Putin on maailmanhistorian röyhkein kapitalisti.
Kaikki kommunistivaltiot on muuttuneet diktatuureiksi, Hip hurraa! - Anonyymi
SKP ei tue sen enempää venäläistä kuin ukrainalaistakaan kapitalismia.
"Venäjän presidentti Vladimir Putinin päätös aloittaa sota Ukrainassa on täysin tuomittava ja asettaa koko maailman turvallisuuden vaakalaudalle. Suomen kommunistinen puolue ei hyväksy näitä Venäjän toimia Ukrainassa. Venäjän toimet huokuvat imperialismia ja isovenäläisyyttä.
Putinin lausunnot hyökkäyksestä ovat olleet äärimmäisen nationalistisia ja militaristisia. Hän on verrannut nykyistä tilannetta ja Saksan hyökkäystä Neuvostoliittoon tavalla, joka rinnastaa Naton ja Natsi-Saksan. Venäjän kokema sotilaallinen uhka ei kuitenkaan missään tapauksessa oikeuta tätä hyökkäystä, vaan vastuun kantavat Putin ja hänen tukijansa. Putin on myös lausunnoissaan perustellut toimiaan kommunismin vastaisena tekona.
Euroopassa on välittömästi kutsuttava koolle kansainvälinen kokous, jossa Natosta ja Yhdysvalloista riippumatta aletaan valmistella rauhanneuvotteluja Venäjän, Ukrainan ja Naton välillä. Nyt tarvitaan rauhanaloitteita ja uskottavia suurvaltapolitiikkaan sitoutumattomia maita. Naton on myös kannettava vastuunsa vastakkainasettelun voimistamisesta, ja pidättäydyttävä pahentamasta tilannetta omilla toimillaan. Emme halua, että imperialistien välinen vastakkainasettelu muuttuu enää yhtään sotaisammaksi ja vahingollisemmaksi kuin se nyt on.
Tällä hetkellä kaikkein tärkeintä on suojella siviiliväestöä etulinjan molemmin puolin. Tarvittaessa Suomen on valmistauduttava ottamaan vastaan alueelta pakenevat pakolaiset, jotka tarvitsevat turvapaikkaa, ja toimittaa Ukrainaan humanitaarista apua.
Asevienti Suomesta Ukrainaan ei tule kyseeseen. Suomi ei voi olla uskottava rauhan rakentaja, jos se aseistaa Ukrainaa.
Tällä hetkellä tarvitaan kaikkien rauhanvoimien ponnistuksia Ukrainassa, Venäjällä ja koko maailmassa rauhan puolesta sotaa vastaan.
https://www.skp.fi/artikkelit/putinin-lopetettava-sota
Kapitalismi johtaa aina ennenpitkää toistensa kimppuun käymiseen.- Anonyymi
Siis mitä? /// Euroopassa on välittömästi kutsuttava koolle kansainvälinen kokous, jossa Natosta ja Yhdysvalloista riippumatta aletaan valmistella rauhanneuvotteluja Venäjän, Ukrainan ja Naton välillä. ///
Miten ihmeessä Natosta riippumatta neuvotellaan Naton ja muiden kanssa?
Miksi Naton pitäisi neuvotella rauhasta? Eihän Nato ole sodan osapuoli.
Lopeta sekoilu!
- Anonyymi
Neuvostoliitto romahti vuosia sitten, mutta ei taida vielä oikeen mennyt jakeluun kremlissä?🏁🏁
- Anonyymi
Saati täällä äärioikeiston piireissä, joissa joka toinen kommentoija kirjoittelee yhä NL:sta.
- Anonyymi
Kumpi on kommunistien lempijohtaja, putte vai xi?
- Anonyymi
Onhan noissa meidänkin vasureissa omat "Oligarkit" jotka alkaa pelätä että heidän kansalta ryöväämä omaisuus saattaakin olla vaarassa ja nyt alkavat panikoida!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/493af4cd-1a4f-46b0-a1e8-65dd4821f566
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416095Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2874996Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594831Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1314640Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193867Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251772- 731762
- 2131446