Eläinlääkäreitä koulutetaan nykyisin liikaa. Tästä seuraa, että niiden on mielikuvituksen rajoissa keksittävä, mihin eläinlääkärit työllistyy. Lisäksi iso osa eläinlääkäreistä kouluttautuu rottien ja kissojen hoitoon, joka näkyy kunnan eläinlääkäri puolella. Surkeinta on, että valmistuvilla eläinlääkäreillä on jo entuudestaan maataloutta vastustava vihreä agenda ja kettutyttö tausta.
Valmistuvat eläinlääkärit pitäisi velvoittaa muutamaksi vuodeksi valtion määräämään paikkaan. Tällä helpotettaisiin kuntien tilannetta. Tosin onko näistä kettutytöistä oikeaan työhön, mutta voihan sitä kokeilla.
Katsotaan pysyykö keskustelu, vai poistattaako eläinlääkäreiden ammattiliito tämän. Tai herkkähipiäinen hiiren hoitaja.
Eläinlääkäreitä liikaa
11
165
Vastaukset
- Anonyymi
saisi olla vielä enemän, jotta kilpailu laskisi hintoja ja joka kuntaan riittäisi edes yksi lääkäri ja päivystävä lääkäri löytyisi alle 300 kilometrin
- Anonyymi
Eläinlääkäreitä liikaa kaikk eläimet kastroitu
- Anonyymi
PERUSTETAAN ISO ELÄINTEN SAIRAALA
KUN VILLI TAI KOTI ELÄIN LOUKKAANTUU,
NIIN ELÄIN TAPETAAN
KOSKA EI OLE MINNE TUODA ELÄIN HOITOON- Anonyymi
EDUSKUNNASSA EI OLE RAHAA ELÄINTEN KASVATUKSEEN
ELÄIMILLE TARKOITETTU OPPIKOULU OLISI AJATELTAVISSA
ELÄIMILLE TARKOITETTUJA HOITOPAIKKOJA
SIIS TULEVAISUUDESSA
- Anonyymi
EI MILLÄÄN VOI KUTSUA ITSEÄÄN ELÄINTENSUOJELIJOIKSI KUN ELÄIMIÄ KASTROIDAAN
ITSEPETOSTA - Anonyymi
AJATTELEN ETTÄ ALA ON KEHITTYMÄTÖN
KOSKA IHMISET PITÄVÄT VALHEITA TOTENA
TUSKIN ELÄIMET ITSE TOIVOISIVAT SELLAISTA SUOJELUSTA
HERÄTKÄÄ - Anonyymi
Ei kuule ne kettutytöt lähde syrjäseuduille, edes rahalla. On niin hauskaa silitellä rottaa
- Anonyymi
Vuonna 2021 eläinlääketieteelliseen tiedekuntaan pyrki yhteensä 1614 hakijaa (hakijamäärä tuplaantui vuodesta 2020).
Aloituspaikkoja oli yhteensä 70 (4,3 % kaikista hakijoista).
Parempi Vihreä (täynnä akateemikkoja) kuin PS (täynnä "yrittäjiä") - Anonyymi
Ja eläinlääkikseen pääsee tyhmät kaupunkilaiset tytöt
- Anonyymi
Joiden tavoitteena on lopettaa karjatalous Suomesta
- Anonyymi
Entä jos eläinlääkäri koulutukseen lisättäisiin eläinten sukupuolen tunnistamisen. Tämä voisi helpottaa heidän työtään ja samalla vähentää hoitovirheitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962092Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121939Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821049Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734