Katselimme tv:stä uutisointia pakolaisten Ukrainasta lähdöstä. Väkeä oli silmänkantamattomiin. Eukko totesi siitä, että eihän siinä ole kuin nuorta porukkaa.
Kyllä se laittoi ihmettelemään, kun itsekin kiinnitin huomion siihen, että siinähän oli suureltä osin nuoria miehiä.
Niitä olisi nyt tarvittu, mitä suuremmassa määrin sotimaan ja näin torjumaan vihollisen hyökkäystä. Mutta luikkivat karkuun. Kun niille ei kotimaakaan ole mitenkään tärkeä ja arvokas, niin ei kyllä mikään muukaan.
Jos tuollaisia luikureita tulisi Suomeen ja Suomi joutuisi aseellisen hyökkäyksen kohteeksi, niin kaikesta täällä saamastaan avustuksesta huolimatta, luikkisivat vaan seuraavaksi johonkin muuhun maahan karkuun.
Olen sitä mieltä, että lapsia ja vanhuksia voi auttaa, mutta nuoret miehet pitäisi käännyttää pois ja ohjeistaa menemään maataan puolustamaan. Kun siellä sentään lukuisat naisetkin ovat ase kädessä sotimassa ja hyvä niin.
Nuorten pakolaisvirta
13
107
Vastaukset
- Anonyymi
Entä jos pakolaisten joukkoon on tarkoituksella solutettu Venäjänmielisiä?
- Anonyymi
Ymmärrän. Jos sota tulisi meille niin lähtisin. Ei olisi minun sotani. Menkööt herrat tappelemaan.
- Anonyymi
Juuri NÄIN. Menkööt aloittaja itse sotimaan ja kuolemaan. Ei haittaisi mitään.
- Anonyymi
Siinä taas oikein punikki-kommari ääntelee. Varmaan siirtyisit mieluummin ryssien puolelle, nuljake. Ei tuollaisia kyllä Suomessa tarvitakaan.
- Anonyymi
Olisikohan kannattanut katsoa tarkemmin? Vai oletko erehtynyt katsomaan moskovalaisia uutiskanavia? Havainnoissasi ei nimittäin ole totuutta kuin korkeintaan mausteeksi.
Ukrainasta on paennut pari miljoonaa ihmistä, joista yli kolmannes on lapsia ja suurin osa lopuista naisia. Niistä ”nuorista miehistä”, joita rajanylityspaikoilla näkyy, suurin osa on alaikäisiä, joiden ei todellakaan kannata jäädä vuodeksi tai kolmeksi odottelemaan, että ehtiikö tulla täysi-ikäiseksi vai kuoleeko sitä ennen pommituksiin.
Ukrainassa on 30 miljoonaa asukasta, joista kolmannes (kymmenisen miljoonaa) on asekuntoisia miehiä. Ukrainassa ei ole aseita ja varusteita kymmenelle miljoonalle sotilaalle, joten on aivan ymmärrettävää, ettei jokaikinen mies ole siellä ase kourassa ottamassa venäläisturisteja vastaan. Mitään laajamittaista asevelvollisten pakoaaltoa sieltä ei kuitenkaan ole havaittu. Päinvastoin, ukrainalaisia miehiä matkustaa ulkomailta takaisin puolustamaan kotimaataan.- Anonyymi
Nuo alkupään kommentit ovat tyypillisiä entisen neuvostoliiton( jota venäjäksi kutsutaan) koneiston tuottamia häiriköintiviestejä. Todellisuudessa sieltä ei taisteluikäisiä ja taistelukykyisiä Ukrainalaisia miehiä ole juurikaan pois lähtenyt.
- Anonyymi
Mun puolesta Ulrainasta saisi tulla joka ikinen NUORI turvaan. Yhdenkään NUOREN paikka ei ole olla sodassa. Sinne joutaa kaikki aloittajan kaltaiset paskat. Omalle pojalleni sanon, kun tulee armeija ikään, että ei mene.
Johan Raamattu sanoo: joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu.
Omia lapsiani en iki päivänä jättäisi maahan sotimaan. Heillä on oikeus elää turvassa, ilman aseisiin tarttumista.
Sotimaan lähtekööt aloittaja eukkonsa kanssa itse. Ja sinne mädäntykööt.- Anonyymi
"Johan Raamattu sanoo"..." Ja sinne mädäntykööt"
Heh heh, siinäpä tyypillinen uskovainen, niin "herttainen".
" kun tulee armeija ikään"
Ellei kyseessä ole jälkeenjäänyt tapaus, niin silloin se on aikuinen, eikä sinun mielipiteitäsi kysele.
- Anonyymi
Itä trollit taas vauhdissa😂
Ei Ukrainassa, kuten ei muissakaan läntisissä sivistysmaissa lapsua sotimaan laiteta. En tiedä mikä on tilanne itärajamme takana.
Ukrainassa on kutsuttu kaikki 18-60 vuotiaat miehet puolustamaan maataan. Sotilaskoulutuksen saaneet tarttuvat aseisiin ja muut tekevät muita kotimaataan tukevia tehtäviä oman kykynsä mukaan. Ei siellä ketään taitamatonta mihinkään vakavaan paikkaan laiteta. Se olisi muutenkin henkilöiden ja käytettävissä olevan materiaalin tuhlaamista. - Anonyymi
Kyllä ne aloittajan pakolaiset naisia ja lapsia on. Aloittaja vois laittaa pari luotettavaa videota niin nauretaan yhdessä mikä on mikä.
- Anonyymi
Mitä tv:ssä on näytetty, niin olihan siellä poispyrkivien jonoissa miehiä, ellei sitten naiset ole tekopartoja laittaneet 😁
- Anonyymi
Varmaan jokainen rehellinen suomalainen on valmis puolustamaan maataan, se nähtiin niin talvi- kuin jatkosodassakin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest836422Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4464492Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön633664Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1172359Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372299Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m221046En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su69990Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta51924- 91832
- 59725