Nuorten pakolaisvirta

Anonyymi

Katselimme tv:stä uutisointia pakolaisten Ukrainasta lähdöstä. Väkeä oli silmänkantamattomiin. Eukko totesi siitä, että eihän siinä ole kuin nuorta porukkaa.
Kyllä se laittoi ihmettelemään, kun itsekin kiinnitin huomion siihen, että siinähän oli suureltä osin nuoria miehiä.
Niitä olisi nyt tarvittu, mitä suuremmassa määrin sotimaan ja näin torjumaan vihollisen hyökkäystä. Mutta luikkivat karkuun. Kun niille ei kotimaakaan ole mitenkään tärkeä ja arvokas, niin ei kyllä mikään muukaan.
Jos tuollaisia luikureita tulisi Suomeen ja Suomi joutuisi aseellisen hyökkäyksen kohteeksi, niin kaikesta täällä saamastaan avustuksesta huolimatta, luikkisivat vaan seuraavaksi johonkin muuhun maahan karkuun.
Olen sitä mieltä, että lapsia ja vanhuksia voi auttaa, mutta nuoret miehet pitäisi käännyttää pois ja ohjeistaa menemään maataan puolustamaan. Kun siellä sentään lukuisat naisetkin ovat ase kädessä sotimassa ja hyvä niin.

13

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entä jos pakolaisten joukkoon on tarkoituksella solutettu Venäjänmielisiä?

    • Anonyymi

      Ymmärrän. Jos sota tulisi meille niin lähtisin. Ei olisi minun sotani. Menkööt herrat tappelemaan.

      • Anonyymi

        Juuri NÄIN. Menkööt aloittaja itse sotimaan ja kuolemaan. Ei haittaisi mitään.


      • Anonyymi

        Siinä taas oikein punikki-kommari ääntelee. Varmaan siirtyisit mieluummin ryssien puolelle, nuljake. Ei tuollaisia kyllä Suomessa tarvitakaan.


    • Anonyymi

      Olisikohan kannattanut katsoa tarkemmin? Vai oletko erehtynyt katsomaan moskovalaisia uutiskanavia? Havainnoissasi ei nimittäin ole totuutta kuin korkeintaan mausteeksi.

      Ukrainasta on paennut pari miljoonaa ihmistä, joista yli kolmannes on lapsia ja suurin osa lopuista naisia. Niistä ”nuorista miehistä”, joita rajanylityspaikoilla näkyy, suurin osa on alaikäisiä, joiden ei todellakaan kannata jäädä vuodeksi tai kolmeksi odottelemaan, että ehtiikö tulla täysi-ikäiseksi vai kuoleeko sitä ennen pommituksiin.

      Ukrainassa on 30 miljoonaa asukasta, joista kolmannes (kymmenisen miljoonaa) on asekuntoisia miehiä. Ukrainassa ei ole aseita ja varusteita kymmenelle miljoonalle sotilaalle, joten on aivan ymmärrettävää, ettei jokaikinen mies ole siellä ase kourassa ottamassa venäläisturisteja vastaan. Mitään laajamittaista asevelvollisten pakoaaltoa sieltä ei kuitenkaan ole havaittu. Päinvastoin, ukrainalaisia miehiä matkustaa ulkomailta takaisin puolustamaan kotimaataan.

      • Anonyymi

        Nuo alkupään kommentit ovat tyypillisiä entisen neuvostoliiton( jota venäjäksi kutsutaan) koneiston tuottamia häiriköintiviestejä. Todellisuudessa sieltä ei taisteluikäisiä ja taistelukykyisiä Ukrainalaisia miehiä ole juurikaan pois lähtenyt.


    • Anonyymi

      Mun puolesta Ulrainasta saisi tulla joka ikinen NUORI turvaan. Yhdenkään NUOREN paikka ei ole olla sodassa. Sinne joutaa kaikki aloittajan kaltaiset paskat. Omalle pojalleni sanon, kun tulee armeija ikään, että ei mene.
      Johan Raamattu sanoo: joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu.

      Omia lapsiani en iki päivänä jättäisi maahan sotimaan. Heillä on oikeus elää turvassa, ilman aseisiin tarttumista.
      Sotimaan lähtekööt aloittaja eukkonsa kanssa itse. Ja sinne mädäntykööt.

      • Anonyymi

        "Johan Raamattu sanoo"..." Ja sinne mädäntykööt"

        Heh heh, siinäpä tyypillinen uskovainen, niin "herttainen".

        " kun tulee armeija ikään"

        Ellei kyseessä ole jälkeenjäänyt tapaus, niin silloin se on aikuinen, eikä sinun mielipiteitäsi kysele.


    • Anonyymi

      Itä trollit taas vauhdissa😂

      Ei Ukrainassa, kuten ei muissakaan läntisissä sivistysmaissa lapsua sotimaan laiteta. En tiedä mikä on tilanne itärajamme takana.

      Ukrainassa on kutsuttu kaikki 18-60 vuotiaat miehet puolustamaan maataan. Sotilaskoulutuksen saaneet tarttuvat aseisiin ja muut tekevät muita kotimaataan tukevia tehtäviä oman kykynsä mukaan. Ei siellä ketään taitamatonta mihinkään vakavaan paikkaan laiteta. Se olisi muutenkin henkilöiden ja käytettävissä olevan materiaalin tuhlaamista.

    • Anonyymi

      Kyllä ne aloittajan pakolaiset naisia ja lapsia on. Aloittaja vois laittaa pari luotettavaa videota niin nauretaan yhdessä mikä on mikä.

      • Anonyymi

        Mitä tv:ssä on näytetty, niin olihan siellä poispyrkivien jonoissa miehiä, ellei sitten naiset ole tekopartoja laittaneet 😁


    • Anonyymi

      Varmaan jokainen rehellinen suomalainen on valmis puolustamaan maataan, se nähtiin niin talvi- kuin jatkosodassakin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      51
      3383
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      52
      3066
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      135
      1379
    Aihe