Venäjän sotakaluston uudistamiseen tarkoitetut miljoonat menivätkin luksusjahteihin.

Anonyymi

12

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäläisten korruptio paljastuu ja palastuu ukraina-länsi korrutio.... Tilanne on siis molemmin puolin sekava.

      Ukrainan kansa on kärsinyt huonoista johtajista,,,
      jo silloin 1920- 1939-45 lenin-stalin,,
      Sitten sarja oligarkkeja ja syvää korruptiota.
      nyt länsi median valtaan nostama stand up koomikko.

      On turhaa uhrata ja tuhlata siviilejä huonon johdon vuoksi!'
      Lännen rahan eu.us. judas raha, etujen ajo on rikos!
      Sankaruus on teoriassa hienoa kyllä.
      Mutta käytännössä on turha ja tarpeetonta uhrata siviilejä!!
      Huonokin sopimus on parempi.
      Ja rauhan tietä eteenpäin, -- sukupolvet vaihtuu, HUOM HUOM!!

    • Anonyymi

      Sano jokin Venäläinen laadukas tuote?

      Itse en tiedä yhtään.

      Omana aikana armeijassa 1979-1980 oli käytössä Venäläistä sotakalustoa.
      Noilla laitteilla ei tehnyt yhtään mitään.

      Ajoin Molo Kaz kuorma-autoa jossa oli radio päällä.
      Tuo auto vei 100km matkalle 70 litraa bensaa!
      Auton radio oli aivan romu.

      • Anonyymi

        No ne maatuska-puujutskat on ollu aika tasalaatusia! 👍🏾

        Mitään oleellistahan niillä nyt ei toki tee, kuten ei koko Venäjälläkään, mutta siitähän nyt ei ollutkaan kyse! :P :D


    • Anonyymi

      Eiköhän suuri osa rahoista vaan siirretty ulkolaisille tileille. Sitten ostettiin osakkeita, rahasto-osuuksia ja kryptoja.

    • Anonyymi

      Täytyy nähdä kokonaisuus.
      Venäjän johto on todella rauhaarakastava, sillä Venäjä on ainoa maa maailmassa, jossa panssareihin ja hävittäjäpommittajiin tarkoitetut rahat käytetään rauhanomaisiin huvijahteihin.

      Siksi viimeisimmän tutkimuksen mukaan 26 % suomalaisista pitää putinisteja luotettavana naapurina, josta ei ole uhkaa Suomelle.
      Joka neljäs suomalainen on siis valmis syventämään luottamuksellisia suhteita, kuten kaupankäyntiä, opiskelijavaihtoa, kulttuurivaihtoa, rauhantyötä jne.

    • Anonyymi

      Italian ja Ranskan huviloiden, jahtien ja Lontoon pankkitilien ja osakesijoitusten venälistiä omistajia ei haitannut se, että ne sijaitsivat kaikki NATO-maissa?

      • Anonyymi

        Pitäähän sitä koneistoa voidella..


    • Anonyymi

      Käykö perisuomalaiseti kateeksi??

      • Anonyymi

        Toki käyn kateeliseksi sais sauli mullekin vipata 400 miljonaa että saisin luksusjahdin on se perkele kun ei tälläsisä summia tule kateeksi käy pakko myöntää.


      • Anonyymi

        Tottakai meitä käy kateeksi että venäläisiä lastenmurhaajasotilaita kaatuu kuin heinää Ukrainassa koska heidän aserahansa käytettiinkin luksusjahteihin! 👍🏾

        *diu diu!* 🤪 :D


    • Anonyymi

      Järkiväkeä nuo. Aseet ovat nössöjä varten.

    • Anonyymi

      Onneksi EU:n 750 miljardin korona -tukipaketti ei menny rikkaille 🤭

      Ahahhaa, nyt olivat jo ehdottaneet ukraina - tukipakettia johon suomi ottaisi taas muutaman miljardon lainat, haahaa, ihanaa olla jäsen...

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5811
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe