Oy Teboil Ab pyysi sanomalehti Kalevaa korvaamaan sota-sanat Venäjälle ystävällisemmillä termeillä

https://www.is.fi/autot/art-2000008667168.html

Oy Teboil Ab pyysi sanomalehti Kalevaa korvaamaan sota-sanat Venäjälle ystävällisemmillä termeillä
Laajan ostoboikotin kohteeksi joutuneen polttoaineyhtiön mielestä Ukrainassa on yhä käynnissä korkeintaan konflikti.

Suomalaiset ovat boikotoineet Teboil-asemia ketjun Lukoil-yhteyksien vuoksi. KUVA: MIKKO STIG

Tommi Lempinen
11:44
OY TEBOIL AB on pyytänyt Oulussa ilmestyvää sitoutumatonta sanomalehti Kalevaa pidättäytymästä sanan ”sota” käytöstä Teboilia koskevassa uutisoinnissa.

Kalevan mukaan pyyntö liittyi lehden Teboil-uutisointiin liittyvään journalistiseen tarkistusprosessiin. Prosessissa haastateltava saa sitaattiensa ohella nähdä myös niiden kontekstin eli käytännössä valmiin jutun.

Lue lisää: Myös valtio harkitsee Teboil-boikottiin liittymistä – selvitys hallitukselle kello 17

Teboilin Kalevalle tekemän pyynnön mukaan Ukrainan sotaa pitäisi kutsua lehden jutuissa sodan sijasta korkeintaan konfliktiksi.

– Me olemme tehneet sen linjauksen, että emme osallistu poliittisiin keskusteluihin emmekä siksi käytä sanaa sota, Oy Teboil Ab:n viestintäjohtaja Toni Flyckt perustelee pyyntöään Kalevassa.

Lue lisää: Myös Autoliitto liittyy Teboil-boikottiin – näin loppuu lähes 130 000 suomalaista kattava alennusyhteistyö

Oy Teboil Ab:n omistaa kokonaisuudessaan venäläinen öljyjätti Lukoil.

Myös presidentti Vladimirin Putinin hallinto on määrännyt, että Ukrainan sotaa ei kutsuta sodaksi.

Sanan ”sota” sijasta Venäjällä on käytössä nimitys ”erikoisoperaatio”.

Se oli sitten viimeinen naula Teboilin arkussa

5

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinan presidentti käytti Ukrainan konfliktista juuri hiljan kiellettyä sanaa sota. Tuleekohan Kiinan presidentille nyt 15 vuotta vankeutta?

    • Anonyymi

      Ihan järkkyä Suomalaisen suusta. Allegrossa on venäjän suuntaan tilaa, jos Teboilin Suomen johto on noin sinnepäin kallellaan.

    • Anonyymi

      "Suomen arkussa"!!!

    • Anonyymi

      Ostakaa veribensaa Teboililta!

      • Anonyymi

        Veripensa kelpaa hyvin jos myyvät litran , alle 2 euroa. 😗😇😋


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe