Putin tuhosi Venäjän !

Anonyymi

Vanha pieru vei
Venäjän nuorilta
tulevaisuuden.
Venäjän ikuiseksi häpeäksi jää sotarikokseksi suoraan
luokiteltava hyökkäys
Ukrainaan. Venäjä teki valtavan virheen antamalla kansanvallan
diktaattorin käsiin.
Nyt Venäjä näkee jos ymmärtää on toinen asia,
rehellisten vaalien merkityksen.
Diktatuuri sulkee avoimen kriittisen keskustelun yhteiskunnasta pois,
jolloin virheiden ja virhearvioiden määrä
kasvaa yhteiskunnassa.
Maailma näki jo pitkään
Venäjän ongelmat ja huomautti niistä.
Diktaattori ei kestä arvostelua vaan sulkeutuu omaan
neroutensa kuplaan.
Tämä kupla puhkesi nyt
luomalla valtavasti tuhoa
ympärilleen ja itselleen.

35

80

    Vastaukset 35

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putin on varmaankin jo pitkään suunnitellut itsemurhaa? Hän päätti jäädä historiaan ja lähteä näyttävästi.

      • Anonyymi

        Bensakanisteri vai kusilammikko ?
        - siinäpä pulma Putinille


    • Anonyymi

      Venäjästä tuli Kiinan ohjailussa
      lähinnä Kiinan enerkiavarastona
      oleva maa.
      Venäjän talous tulee olemaan
      pitkään Kiinan
      saneleman enerkian ostojen
      varassa. Todella pitkään!!
      Putin menetti venäjän luottamuksen maailman ja euroopan silmissä vuosikymmeniksi.
      Aivan uskomatonta
      tyhmyyttä.
      Venäjä on nyt statukseltaan
      puhdas terroristivaltio.

    • Anonyymi

      Luottoluokittaja Fitch puolestaan laski Venäjän luottoluokituksen yöllä roskasarjaan. Fitchin mukaan Venäjän valtio on ajautumassa maksukyvyttömyyteen lähiaikoina.

    • Anonyymi

      Nyt kun rupla putoaa kuin kivi, venäläisten ostovoimakin tippuu eli Venäjä on yhtäkkiä kovin paljon pienempi markkina kuin kaksi viikkoa sitten.

    • Anonyymi

      CIA:n johtaja William Burns todisti edustajainhuoneen tiedustelukomitean kuulemisessa, että Venäjän presidentti Vladimir Putin on ”päättänyt hallita ja hallita Ukrainaa” ja ryhtyi sotaan useiden oletusten perusteella, jotka saivat hänet uskomaan, että sodalla olisi Venäjälle myönteinen lopputulos, kertoo CNN.

      Putin uskoi useisiin oletuksiin voimankäytöstä, mukaan lukien uskon Ukrainan olevan heikko ja helposti peloteltavissa. Toiseksi Putin uskoi, että eurooppalaiset, varsinkin ranskalaiset ja saksalaiset, olivat erimielisiä ja välttäisivät riskejä.

      Kolmanneksi hän uskoi, että hän oli suojannut Venäjän talouden ja luonut suuren sotakassan valuuttavarannoilla.

      Neljänneksi Burnsin mukaan Putin oli varma, että hän on modernisoinut armeijansa, ja että he pystyisivät ratkaisemaan nopeasti voiton pienin tappioin.

      – Hänen on osoitettu olevan väärässä kaikissa näissä asioissa, Burns totesi.

      • Anonyymi

        👍juurikin näin


    • Anonyymi

      Ukraina vaikuttaa jonkin verran neuvotteluhaluiselta. Joutuukohan sitä vielä kovin paljon pehmittämään?

    • Anonyymi

      Tämän päivän Hesarissa on Esko Ahon pitkä haastattelu, siinä hän käy läpi hyvin Venäjän tilannetta ja tähän johtaneita kehityskulkuja sekä venäläistä mm. yritystoiminnan menestymisen edellyttämän yhteistyökyvyn puutetta.

      Mielenkiintoinen oli myös Ahon viittaus Neuvostoliiton romahtamisen jälkeisen talousministeri Gaidarin ennustuksen toteutumiseen kehityskulusta uuteen romahdukseen.

      Venäjä ei opi virheistään - syöpä on pahanlatuinen ja joku etäpesäke jää joka tapauksessa eloon. Kohta se seuraava 30v. sykli käynnistyy joka päätyy myös rumasti.

      • Anonyymi

        Tuo venäläinen perusluonne eli kyvyttömyys tasa-arvoiseen kumppanuuteen on asia jota ei vaan suostuta näkemään koska olemme niin "kaikki ovat pohjimmiltaan samanlaisia" höpinän marinoimia.

        Venäjä on klienttiyhteiskunta kuten antiikin Rooma.


    • Anonyymi

      Itse ajattelen tuon Ahon haastattelun johdosta, että tuon yhteistyökyvyn puutteen näkee myös siinä, että Venäjä ei kykene hyötymään naapurimaiden kanssa tehtävästä yhteistyöstä, sen pitää saada alistettua naapurimaansa tahtoonsa.

      Tuohan ei ole naapureiden välistä yhteistyötä.

      Ukraina ei siihen suostunut, entäpä Suomi?

    • Anonyymi

      Putin teki venäläisille saman minkä bin laden muslimeille (nine eleven). Venäläiset ovat tästä lähtien hylkiöterroristeja lännen silmissä. Ei sinänsä ihme koska molemmat tyypit eivät ole koskaan voineet kateudessaan sietää lännen ylivoimasta, avointa ja menestyvää järjestelmää, demokratiaa. Näin länsimaisena ei voi kuin ihmetellä miksi kukaan voi lähteä seuraamaan fasistia tai äärimuslimia, vaikka osa näistä seuraajista on koulutettuaja ja maailmaa nähneitä. Molemmat kultit tarvitsevat tietysti avukseen massat, joita aivopestään, alistetaan ja uhkaillaan. Ei ihme, että Putin ja Assad sekä muut muslimijohtajat ovat ylimpiä ystäviä.

      • Anonyymi

        Joo, ei voi toivoa taas kuin lännen suuria suvakkiarmeijoita paapomaan kun pakolaismassat vyöryy Putinin Venäjän romahtaessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, ei voi toivoa taas kuin lännen suuria suvakkiarmeijoita paapomaan kun pakolaismassat vyöryy Putinin Venäjän romahtaessa.

        Venäläisten vyöry itärajalle on todellinen uhka suomalaiselle yhteiskunnalle, siihenkin on varauduttava. Sisäiset levottomuudet aiheuttavat aina muuttoliikettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäläisten vyöry itärajalle on todellinen uhka suomalaiselle yhteiskunnalle, siihenkin on varauduttava. Sisäiset levottomuudet aiheuttavat aina muuttoliikettä.

        Jo nyt Putin on aiheuttanut suuren pakolaistulvan. Joka jostain kumman syystä ei halua Natoa pakoon Venäjälle vaan Natomaihin.


    • Anonyymi

      Putin tuhosi Venäjän. Ja se kävi nopeasti.

    • Anonyymi

      R...sä itkee ettei heitä saa
      rangaista Ukranalaisten
      pommittamisesta!

      • Anonyymi

        Venäläisten kyky uhriutua haastaa jopa muslimien itsesäälin.


    • Anonyymi

      EU velkaan kuten Suomi ja hyvinvointi lakka ja sakkaa.
      Jos Suomi antautuu saa velat anteeksi ja pääsee BRICS-markkinoille.
      Se on Suome ainoa pelastus.

      Jos isot ottaa yhteen puskurivaltiossa se on lopullinen tuho, raketit torjutaan Suomen ilmatilassa molemmin puolin. Ne ei ole mitään pelkkiä paukkupommia.
      Kekkosta on ikävä, Suomen pelastajaa.

    • Anonyymi

      Putina on kertonut julkisuuteen, että Putinin mielestä vaimon paikka on hellan ääressä ja tossun alla.

      Iltalehti kirjoittaa että Putinilla oli kaksi sääntöä: naisen on tehtävä kaikki kotityöt ja naista ei saa kehua, sillä se pilaisi tämän.

      Nirsokin Putin oli:

      – Hänelle on äärettömän vaikea valmistaa ruokaa. Hän ei syö jotain ruokalajia, jos siinä on hiemankin jotakin sellaista, mistä hän ei pidä, Putina kertoi.

      – Hän ei koskaan kiitä minua, hän jatkoi.

      • Anonyymi

        Taitaa omatunto kolkuttaa, kun löytänyt parempansa?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Räkä roiskuu riehuessa kuin Fuhrerilla 😂


    • Anonyymi

      "putin tuhosi venäjän!
      Maailma tarvitsee toisenlaisen
      Venäjän.Kaikkien toisen maailmansodan
      jälkeisen ajan sotien
      syttymiseen
      liittyy tavalla tai toisella
      sodanlietsoja Venäjä.
      Voidaan puhua pahuuden
      valtakunnasta.
      Tulemme tuskin näkemään
      Venäjällä demokratiaan ja vakaaseen oikeusvaltioon
      siirtymistä koskaan.
      Rehdeistä vaaleista puhumattakaan.

    • Anonyymi

      Mistä tulee pääasiassa aseet
      Afrikan konflikteihin,EteläAmerikka,Lähi-itä
      terrorismiin , jne?
      No,vuosikymmenien ajan
      pääosin Venäjältä.

    • Anonyymi

      Pääseekö putin maailman kautta aikain surkeinpien valtiojohtajien top10 listaan jotka tuhosivat maansa?

    • Anonyymi

      Putin on nostanut Venäjän ja nyt siellä pyyhkii hyvin verrattuna länsimaihin.

    • Anonyymi

      Siis euroopan!

    • Anonyymi

      Venäjä on ja pysyy naapurina jos ketä ahdistaa niin naapurithan on jokaisen itse valittavissa helppoa kuin heinänteko näin Eu aikana.

      • Anonyymi

        Myös epämieluisa kotimaa on helposti vaihdettavissa ja se kannattaa stallari Tarkkispojan pitää mielessä!

        Me suomalaiset viemmemaamme Naton jäsenmaaksi!

        Jos sitä ei sulata voi aina loikata Allegroon ja siirtyä Puten valtakuntaan! Siellä tapahtuu kohta kaikenlaista!


    • Anonyymi

      Ex dosentilla ...:-) olisi
      kysyntää naapurissa
      vai onko?
      liput olisi valmiina
      Allegroon....ei
      paluuta

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1074
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1049
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      861
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      769
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      640
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      627
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      201
      610
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      582
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      263
      495
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      102
      488
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      408
    17. 30
      407
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      144
      390
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      358
    Aihe